Decyzja 2021/2197 zmieniająca decyzję (WPZiB) 2020/1999 w sprawie środków ograniczających stosowanych w sytuacji poważnych pogwałceń i naruszeń praw człowieka

DECYZJA RADY (WPZiB) 2021/2197
z dnia 13 grudnia 2021 r.
zmieniająca decyzję (WPZiB) 2020/1999 w sprawie środków ograniczających stosowanych w sytuacji poważnych pogwałceń i naruszeń praw człowieka

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 29,

uwzględniając decyzję Rady (WPZiB) 2020/1999 z dnia 7 grudnia 2020 r. w sprawie środków ograniczających stosowanych w sytuacji poważnych pogwałceń i naruszeń praw człowieka 1 , w szczególności jej art. 5 ust. 1,

uwzględniając wniosek Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 7 grudnia 2020 r. Rada przyjęła decyzję (WPZiB) 2020/1999.

(2) W dniu 8 grudnia 2020 r. w oświadczeniu Wysokiego Przedstawiciela wydanym w imieniu Unii Europejskiej na temat globalnego systemu sankcji UE za naruszenia praw człowieka Unia i jej państwa członkowskie potwierdziły swoje stanowcze zobowiązanie na rzecz propagowania i ochrony praw człowieka na świecie. Globalny system sankcji UE za naruszenia praw człowieka podkreśla, jak zdeterminowana jest Unia, by wzmocnić swoją rolę w zaradzaniu poważnym pogwałceniom i naruszeniom praw człowieka na świecie. Strategicznym celem Unii jest sprawienie, by wszyscy mogli skutecznie korzystać z praw człowieka. Poszanowanie godności ludzkiej, wolności, demokracji, równości, praworządności i praw człowieka to podstawowe wartości Unii oraz jej wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa.

(3) W dniu 2 marca 2021 r. Rada przyjęła decyzję (WPZiB) 2021/372 2 , na mocy której wskazano do objęcia środkami ograniczającymi czterech Rosjan odpowiedzialnych za poważne pogwałcenia praw człowieka w Rosji, w tym przypadki arbitralnych aresztowań i zatrzymań, a także za szeroko zakrojone i systematyczne represjonowanie wolności pokojowego zgromadzania się i zrzeszania się, jak również wolności opinii i wypowiedzi.

(4) W dniu 22 marca 2021 r. Rada przyjęła decyzję (WPZiB) 2021/481 3 , w której wskazano 11 osób i cztery podmioty dopuszczające się poważnego naruszania praw człowieka w Chinach, Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej (KRLD), Libii, Erytrei, Sudanie Południowym i Rosji, w tym tortur, egzekucji pozasądowych, wymuszonych zaginięć lub systematycznego wykorzystywania pracy przymusowej.

(5) Unia jest nadal głęboko zaniepokojona poważnymi naruszeniami praw człowieka i łamaniem tych praw w różnych częściach świata, takimi jak tortury i inne okrutne, nieludzkie lub poniżające traktowanie lub karanie, pozasądowe, doraźne lub arbitralne egzekucje i zabójstwa popełniane przez Grupę Wagnera, prywatny rosyjski podmiot wojskowy, nieposiadający osobowości prawnej na Ukrainie, w Syrii, Libii, Republice Środkowoafrykańskiej, Sudanie i Mozambiku.

(6) Mając na uwadze względzie międzynarodowy wymiar i wagę działań Grupy Wagnera, a także jej destabilizujący wpływ w tych państwach, Unia uważa, że działania Grupy Wagnera podważają cele wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa określone w art. 21 TUE, w szczególności cel polegający na umacnianiu i wspieraniu demokracji, państwa prawnego, praw człowieka i zasad prawa międzynarodowego zgodnie z art. 21 ust. 2 lit. b) TUE.

(7) W związku z tym do wykazu osób fizycznych i prawnych, podmiotów i organów podlegających środkom ograniczającym zamieszczonego w załączniku do decyzji (WPZiB) 2020/1999 należy dodać trzy osoby i jeden podmiot.

(8) Należy zatem odpowiednio zmienić załącznik do decyzji (WPZiB) 2020/1999,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W załączniku do decyzji (WPZiB) 2020/1999 wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli dnia 13 grudnia 2021 r.
W imieniu Rady
J. BORRELL FONTELLES
Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK

1.
Do wykazu osób fizycznych zamieszczonego w załączniku do decyzji (WPZiB) 2020/1999 sekcja A ("Osoby fizyczne") dodaje się wpisy w brzmieniu:
Imię i nazwisko (transliteracja na alfabet łaciński) Imię i nazwisko Informacje identyfikacyjne Powody umieszczenia w wykazie Data umieszczenia w wykazie
"16. Dimitri (Dimitry, Dmitri, Dmitry) Valerievich UTKIN Дмитрий Валерьевич Уткин (pisownia rosyjska) Stanowisko(-a): założyciel i dowódca Grupy Wagnera

Stopień: podpułkownik (rezerwy)

Sygnał wywoławczy: Vagner, Wagner

Numer identyfikacyjny w Grupie

Wagnera: M-0209

Data urodzenia:

1.6.1970 lub

11.6.1970

Miejsce urodzenia: Asbiest, obwód swierdłowski, rosyjska FSRR (obecnie Federacja Rosyjska)

Obywatelstwo: rosyjskie

Adres: Psków, Federacja Rosyjska

Płeć: mężczyzna

Dimitrij Utkin, były oficer rosyjskiego wywiadu wojskowego (GRU), jest założycielem Grupy Wagnera i odpowiada za koordynację i planowanie operacji rozmieszczania najemników w różnych krajach.

Jako dowódca Grupy Wagnera jest odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka popełniane przez tę grupę, obejmujące tortury oraz pozasądowe, doraźne lub arbitralne egzekucje i zabójstwa.

Jednym z przykładów poważnych naruszeń praw człowieka popełnionych przez Grupę Wagnera jest torturowanie syryjskiego dezertera aż do jego śmierci przez czterech członków Grupy Wagnera w czerwcu 2017 r. w prowincji Homs w Syrii. Według byłego członka Grupy Wagnera Dimitrij Utkin osobiście nakazał torturowanie dezertera aż do jego śmierci, a także filmowanie tego czynu.

13.12.2021
17. Stanislav Evgenievitch

DYCHKO

Станислав Евгеньевич Дычко (pisownia rosyjska) Stanowisko(-a): najemnik Grupy Wagnera

Data urodzenia: 1990

Obywatelstwo: rosyjskie

Płeć: mężczyzna

Stanislav Dychko, były pracownik policji w Stawropolu, jest najemnikiem Grupy Wagnera.

Wraz z trzema innymi najemnikami Grupy Wagnera uczestniczył w torturowaniu syryjskiego dezertera aż do jego śmierci w czerwcu 2017 r. w prowincji Homs w Syrii.

Jest zatem odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka w Syrii.

13.12.2021
18. Valery (Valeriy) Nikolaevich ZAKHAROV Валерий Николаевич Захаров (pisownia rosyjska) Stanowisko(-a): doradca prezydenta Republiki Środkowoafrykańskiej ds. bezpieczeństwa

Numer identyfikacyjny w Grupie Wagnera: M-5658

Valery Zakharov, były członek rosyjskiej państwowej służby bezpieczeństwa (kGb), jest doradcą prezydenta Republiki Środkowoafrykańskiej ds. bezpieczeństwa. Jest jedną z kluczowych postaci w strukturze dowodzenia Grupy Wagnera i utrzymuje ścisłe powiązania z władzami rosyjskimi. 13.12.2021"
Data urodzenia:

12.1.1970 r.

Miejsce urodzenia: Leningrad, rosyjska FSRR (obecnie Federacja Rosyjska)

Obywatelstwo: rosyjskie

Płeć: mężczyzna

Ze względu na wpływowe stanowisko w Republice Środkowoafrykańskiej i wiodącą rolę w Grupie Wagnera jest odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka popełnione przez Grupę Wagnera w Republice Środkowoafrykańskiej, obejmujące egzekucje pozasądowe, doraźne lub arbitralne oraz zabójstwa.

Jednym z przykładów poważnych naruszeń praw człowieka popełnionych przez Grupę Wagnera w Republice Środkowoafrykańskiej jest zamordowanie w 2018 r. trzech rosyjskich dziennikarzy, za bezpieczeństwo których odpowiadał Valery Zacharow.

2.
Do wykazu osób prawnych, podmiotów i organów zamieszczonego w załączniku do decyzji (WPZiB) 2020/1999 sekcja B ("Osoby prawne, podmioty i organy") dodaje się wpis w brzmieniu:
Nazwa

(transliteracja na alfabet łaciński)

Nazwa Informacje identyfikacyjne Powody umieszczenia w wykazie Data umieszczenia w wykazie
"5. Wagner Group alias Vagner Group Группа Вагнера (pisownia rosyjska) Grupa Wagnera Group to prywatny rosyjski podmiot wojskowy, nieposiadający osobowości prawnej, utworzony w 2014 r. jako organizacja będąca następcą Korpusu Słowiańskiego. Grupą kieruje Dimitrij Utkin, a finansuje ją Jewgienij Prigożyn. Grupa Wagnera finansuje i prowadzi swoją działalność poprzez tworzenie podmiotów lokalnych i przy wsparciu lokalnych rządów.

Grupa Wagnera jest odpowiedzialna za poważne naruszenia praw człowieka na Ukrainie, w Syrii, Libii, Republice Środkowoafrykańskiej, Sudanie i w Mozambiku, obejmujące tortury i egzekucje pozasądowe, doraźne lub arbitralne oraz zabójstwa.

13.12.2021"
1 Dz.U. L 410 I z 7.12.2020, s. 13.
2 Decyzja Rady (WPZiB) 2021/372 z dnia 2 marca 2021 r. zmieniająca decyzję (WPZiB) 2020/1999 w sprawie środków ograniczających stosowanych w sytuacji poważnych pogwałceń i naruszeń praw człowieka (Dz.U. L 71 I z 2.3.2021, s. 6).
3 Decyzja Rady (WPZiB) 2021/481 z dnia 22 marca 2021 r. zmieniająca decyzję (WPZiB) 2020/1999 w sprawie środków ograniczających stosowanych w sytuacji poważnych pogwałceń i naruszeń praw człowieka (Dz.U. L 99 I z 22.3.2021, s. 25).

Zmiany w prawie

KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2021.445I.17

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2021/2197 zmieniająca decyzję (WPZiB) 2020/1999 w sprawie środków ograniczających stosowanych w sytuacji poważnych pogwałceń i naruszeń praw człowieka
Data aktu: 13/12/2021
Data ogłoszenia: 13/12/2021
Data wejścia w życie: 13/12/2021