Rozporządzenie delegowane 2021/139 zmieniające załączniki I i V do rozporządzenia (UE) 2019/125 w sprawie handlu niektórymi towarami, które mogłyby być użyte do wykonywania kary śmierci, tortur lub innego okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania albo karania, aby uwzględnić wystąpienie Zjednoczonego Królestwa z Unii

ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) 2021/139
z dnia 4 grudnia 2020 r.
zmieniające załączniki I i V do rozporządzenia (UE) 2019/125 w sprawie handlu niektórymi towarami, które mogłyby być użyte do wykonywania kary śmierci, tortur lub innego okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania albo karania, aby uwzględnić wystąpienie Zjednoczonego Królestwa z Unii

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/125 z dnia 16 stycznia 2019 r. w sprawie handlu niektórymi towarami, które mogłyby być użyte do wykonywania kary śmierci, tortur lub innego okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania albo karania 1 , w szczególności jego art. 24 akapit pierwszy,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Umowa o wystąpieniu 2  określa warunki wystąpienia Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej ("Zjednoczone Królestwo") z Unii i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej.

(2) Okres przejściowy określony w części czwartej umowy o wystąpieniu kończy się w dniu 31 grudnia 2020 r., kiedy to prawo Unii przestaje mieć zastosowanie do Zjednoczonego Królestwa i w Zjednoczonym Królestwie.

(3) Zgodnie z art. 5 ust. 4 Protokołu w sprawie Irlandii/Irlandii Północnej do umowy o wystąpieniu, w związku z załącznikiem 2 do tego protokołu, przepisy rozporządzenia (UE) 2019/125 będą miały zastosowanie do Zjednoczonego Królestwa i w Zjednoczonym Królestwie w odniesieniu do Irlandii Północnej od zakończenia okresu przejściowego.

(4) W przypadku gdy rozporządzenie (UE) 2019/125 ustanawia wymóg uzyskania pozwolenia na handel z Unii do państw trzecich, od dnia 1 stycznia 2021 r. to "właściwy organ" Zjednoczonego Królestwa będzie odpowiedzialny za podejmowanie decyzji w sprawie wszelkich wniosków o udzielenie takiego pozwolenia złożonych zgodnie z tym rozporządzeniem przez eksporterów, których siedzibą lub miejscem pobytu jest Irlandia Północna.

(5) Z zastrzeżeniem stosowania rozporządzenia (UE) 2019/125 do Zjednoczonego Królestwa i w Zjednoczonym Królestwie w odniesieniu do Irlandii Północnej, zgodnie z art. 5 ust. 4 Protokołu w sprawie Irlandii/Irlandii Północnej do umowy o wystąpieniu, w związku z pkt 47 załącznika 2 do tego protokołu, należy zatem zmienić załącznik I do rozporządzenia (UE) 2019/125.

(6) Zgodnie z art. 16 i 19 rozporządzenia (UE) 2019/125 wymagane jest pozwolenie na wywóz towarów wymienionych w załączniku IV do rozporządzenia, które mogłyby być użyte do przeprowadzania egzekucji ludzi poprzez podanie śmiertelnego zastrzyku.

(7) W art. 20 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/125 przewidziano "generalne unijne pozwolenie na wywóz".

(8) Zgodnie z załącznikiem V do rozporządzenia (UE) 2019/125 generalne unijne pozwolenie na wywóz ma zastosowanie do wywozu towarów wymienionych w dowolnej pozycji załącznika IV do rozporządzenia (UE) 2019/125 i jest ważne na całym terytorium Unii w przypadku wywozu do miejsc przeznaczenia wymienionych w załączniku V część 2. Te miejsca przeznaczenia to państwa trzecie, które zniosły karę śmierci w odniesieniu do wszystkich przestępstw i potwierdziły to zniesienie, podejmując międzynarodowe zobowiązanie 3 .

(9) Generalne unijne pozwolenie na wywóz pomaga zminimalizować obciążenie regulacyjne nakładane na unijne przedsiębiorstwa eksportujące towary wymienione w załączniku IV do rozporządzenia w przypadku wywozu takich produktów leczniczych w celach leczniczych zgodnych z prawem.

(10) Zjednoczone Królestwo ratyfikowało Protokół nr 13 do Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, dotyczący zniesienia kary śmierci we wszystkich okolicznościach, w związku z czym spełnia wymogi umieszczenia w wykazie miejsc przeznaczenia określonych w części 2 załącznika V do rozporządzenia (UE) 2019/125.

(11) Należy zatem zmienić załącznik V do rozporządzenia (UE) 2019/125, bez uszczerbku dla stosowania rozporządzenia (UE) 2019/125 do Zjednoczonego Królestwa i w Zjednoczonym Królestwie w odniesieniu do Irlandii Północnej, zgodnie z art. 5 ust. 4 Protokołu w sprawie Irlandii/Irlandii Północnej do umowy o wystąpieniu, w związku z pkt 47 załącznika 2 do tego protokołu.

(12) Należy przewidzieć stosowanie niniejszego rozporządzenia po zakończeniu okresu przejściowego, ze skutkiem od dnia 1 stycznia 2021 r. Jeżeli okres na wnoszenie zastrzeżeń zakończy się po dniu 1 stycznia 2021 r., ze względu na pewność prawa i w celu uniknięcia ewentualnych szkodliwych zakłóceń w działalności unijnych przedsiębiorstw pragnących wywozić do Zjednoczonego Królestwa towary wymienione w załączniku IV, należy zapewnić stosowanie rozporządzenia z mocą wsteczną od dnia 1 stycznia 2021 r.,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W załącznikach I i V do rozporządzenia (UE) 2019/125 wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie piątego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 stycznia 2021 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 4 grudnia 2020 r.
W imieniu Komisji
Ursula VON DER LEYEN
Przewodnicząca

ZAŁĄCZNIK

W załącznikach I i V do rozporządzenia (UE) 2019/125 wprowadza się następujące zmiany:

1)
w załączniku I, w wykazie właściwych organów wprowadza się następujące zmiany:
a)
w nagłówku "A. Organy państw członkowskich" skreśla się wpis dotyczący Zjednoczonego Królestwa;
b)
po nagłówku "B. Adres, na który należy przesyłać powiadomienia do Komisji Europejskiej" dodaje się nagłówek w brzmieniu:

"C. Organ Zjednoczonego Królestwa w odniesieniu do Irlandii Północnej

ZJEDNOCZONE KRÓLESTWO, z zastrzeżeniem stosowania niniejszego rozporządzenia do Zjednoczonego Królestwa i w Zjednoczonym Królestwie w odniesieniu do Irlandii Północnej, zgodnie z art. 5 ust. 4, w związku z pkt 47 załącznika 2 do Protokołu w sprawie Irlandii/Irlandii Północnej do Umowy o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej, od dnia 1 stycznia 2021 r.

Przywóz towarów określonych w załączniku II:

Department for International Trade (DIT)

Import Licensing Branch (ILB)

E-mail: enquiries.ilb@trade.gov.uk

Wywóz towarów i świadczenie pomocy w związku z towarami wymienionymi w załącznikach II, III lub IV:

Department for International Trade

Export Control Joint Unit

3 Whitehall Place

London

SW1 A 2AW

UNITED KINGDOM

Tel. + 44 2072154594

E-mail: eco.help@trade.gov.uk";

2)
w załączniku V część 2, w wykazie "Miejsca przeznaczenia", dodaje się - w porządku alfabetycznym, w jakim wymienione są państwa w danej wersji językowej - pozycję w brzmieniu:

"Zjednoczone Królestwo, bez uszczerbku dla stosowania rozporządzenia (UE) 2019/125 do Zjednoczonego Królestwa i w Zjednoczonym Królestwie w odniesieniu do Irlandii Północnej, zgodnie z art. 5 ust. 4, w związku z pkt 47 załącznika 2 do Protokołu w sprawie Irlandii/Irlandii Północnej do Umowy o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej, od dnia 1 stycznia 2021 r.".

1 Dz.U. L 30 z 31.1.2019, s. 1.
2 Umowa o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej (Dz.U. L 29 z 31.1.2020, s. 7).
3 Część 3 załącznika V do rozporządzenia (UE) 2019/125.

Zmiany w prawie

KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2021.43.5

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie delegowane 2021/139 zmieniające załączniki I i V do rozporządzenia (UE) 2019/125 w sprawie handlu niektórymi towarami, które mogłyby być użyte do wykonywania kary śmierci, tortur lub innego okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania albo karania, aby uwzględnić wystąpienie Zjednoczonego Królestwa z Unii
Data aktu: 04/12/2020
Data ogłoszenia: 08/02/2021
Data wejścia w życie: 13/02/2021, 01/01/2021