Rozporządzenie wykonawcze 2021/1936 w sprawie zmiany rozporządzenia wykonawczego (UE) 2018/2019 w odniesieniu do niektórych przeznaczonych do sadzenia roślin gatunków Ficus carica L. i Persea americana Mill. pochodzących z Izraela, zmiany rozporządzenia wykonawczego (UE) 2020/1213 w odniesieniu do środków fitosanitarnych do celów wprowadzania na terytorium Unii tych przeznaczonych do sadzenia roślin oraz w sprawie sprostowania tego drugiego rozporządzenia wykonawczego

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2021/1936
z dnia 9 listopada 2021 r.
w sprawie zmiany rozporządzenia wykonawczego (UE) 2018/2019 w odniesieniu do niektórych przeznaczonych do sadzenia roślin gatunków Ficus carica L. i Persea americana Mill. pochodzących z Izraela, zmiany rozporządzenia wykonawczego (UE) 2020/1213 w odniesieniu do środków fitosanitarnych do celów wprowadzania na terytorium Unii tych przeznaczonych do sadzenia roślin oraz w sprawie sprostowania tego drugiego rozporządzenia wykonawczego

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/2031 z dnia 26 października 2016 r. w sprawie środków ochronnych przeciwko agrofagom roślin, zmieniające rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 228/2013, (UE) nr 652/2014 i (UE) nr 1143/2014 oraz uchylające dyrektywy Rady 69/464/EWG, 74/647/EWG, 93/85/EWG, 98/57/WE, 2000/29/WE, 2006/91/WE i 2007/33/WE 1 , w szczególności jego art. 42 ust. 4 akapit trzeci,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2018/2019 2  ustanowiono - na podstawie wstępnej oceny - wykaz roślin, produktów roślinnych i innych przedmiotów wysokiego ryzyka.

(2) Rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2018/2018 3  ustanowiono szczegółowe przepisy dotyczące procedury, którą należy stosować w celu przeprowadzenia oceny ryzyka, o której mowa w art. 42 ust. 4 rozporządzenia (UE) 2016/2031 w odniesieniu do roślin, produktów roślinnych i innych przedmiotów wysokiego ryzyka.

(3) Po przeprowadzeniu wstępnej oceny w załączniku do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2018/2019 uwzględniono 35 przeznaczonych do sadzenia roślin pochodzących ze wszystkich państw trzecich jako rośliny wysokiego ryzyka - w tym gatunek Ficus carica L. oraz rodzaj Persea Mill.

(4) Zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2016/2031, jeżeli na podstawie oceny ryzyka stwierdzono, że roślina, produkt roślinny lub inny przedmiot pochodzący z państwa trzeciego, grupy państw trzecich lub konkretnego obszaru zainteresowanego państwa trzeciego stwarza niedopuszczalny poziom zagrożenia agrofagiem, ale zagrożenie to można zmniejszyć do dopuszczalnego poziomu przez zastosowanie niektórych środków, Komisja ma usunąć tę roślinę, produkt roślinny lub inny przedmiot z wykazu określonego w załączniku do rozporządzenia wykonawczym (UE) 2018/2019 i dodać je do wykazu, o którym mowa w art. 41 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2016/2031.

(5) Rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2020/1213 4  ustanowiono środki fitosanitarne do celów wprowadzania na terytorium Unii niektórych roślin, produktów roślinnych i innych przedmiotów, które usunięto z wykazu określonego w załączniku do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2018/2019.

(6) W dniu 18 września 2019 r. Izrael przedłożył Komisji wniosek o wywóz do Unii przeznaczonych do sadzenia jednorocznych roślin w stanie spoczynku z odkrytymi korzeniami i bez liści, o maksymalnej średnicy 2 cm u podstawy łodygi, oraz jednorocznych ukorzenionych sadzonek roślin przeznaczonych do sadzenia, bez liści, wraz z podłożem uprawowym, o maksymalnej średnicy 1 cm u podstawy łodygi, należących do gatunku Ficus carica L. Do wniosku dołączono odpowiednią dokumentację techniczną.

(7) W dniu 26 listopada 2020 r. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności ("Urząd") opublikował opinię naukową dotyczącą oceny ryzyka związanego z towarami w odniesieniu do przeznaczonych do sadzenia roślin gatunku Ficus carica L. pochodzących z Izraela 5 . Urząd wskazał Aonidiella orientalis, Colletotrichum siamense, Euwallacea fornicatus sensu lato, Hypothenemus leprieuri, Icerya aegyptiaca, Neocosmospora euwallaceae, Neoscytalidium dimidiatum, Nipaecoccus viridis, Oligonychus mangiferus, Phenacoccus solenopsis, Plicosepalus acaciae, Retithrips syriacus, Russellaspis pustulans, Scir- tothrips dorsalis oraz Spodoptera frugiperda jako agrofagi istotne w przypadku tych roślin przeznaczonych do sadzenia, ocenił środki zmniejszające ryzyko opisane w dokumentacji w odniesieniu do tych agrofagów i oszacował prawdopodobieństwo niewystępowania agrofaga.

(8) W dniu 1 września 2019 r. Izrael przedłożył Komisji wniosek o wywóz do Unii ukorzenionych i szczepionych roślin przeznaczonych do sadzenia, bez liści, wraz z podłożem uprawowym, o maksymalnej średnicy 1 cm u podstawy łodygi, oraz nieukorzenionych sadzonek roślin przeznaczonych do sadzenia, należących do gatunku Persea americana Mill. Do wniosku dołączono odpowiednią dokumentację techniczną.

(9) W dniu 26 listopada 2020 r. Urząd przyjął opinię naukową dotyczącą oceny ryzyka związanego z towarami w odniesieniu do przeznaczonych do sadzenia roślin gatunku Persea americana Mill. pochodzących z Izraela 6 . Urząd wskazał Aonidiella orientalis, Aulacaspis tubercularis, Avocado sunblotch viroid, Bemisia tabaci, Colletotrichum aenigma, Colletotrichum alienum, Colletotrichum fructicola, Colletotrichum perseae, Colletotrichum siamense, Colletotrichum theobromicola, Euwallacea fornicatus, Icerya aegyptiaca, Lasiodiplodia pseudotheobromae, Maconellicoccus hirsutus, Milviscutulus mangiferae, Neocosmospora euwallaceae, Neoscytalidium dimidiatum, Nipaecoccus viridis, Oligonychus perseae, Paracoccus marginatus, Penthimiola bella, Pseudococcus cryptus, Pulvinaria psidii, Retithrips syriacus, Scirtothrips dorsalis oraz Tetraleurodes perseae jako agrofagi istotne w przypadku tych roślin przeznaczonych do sadzenia, ocenił środki zmniejszające ryzyko opisane w dokumentacji w odniesieniu do tych agrofagów i oszacował prawdopodobieństwo niewystępowania agro- faga.

(10) Na podstawie tych opinii należy przyjąć środki niezbędne do ograniczenia zagrożenia określonymi agrofagami jako fitosanitarne wymagania przywozowe, aby zmniejszyć do dopuszczalnego poziomu zagrożenie fitosanitarne związane z wprowadzaniem określonych roślin do Unii. W związku z tym z załącznika do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2018/2019 należy wyłączyć przeznaczone do sadzenia jednoroczne rośliny w stanie spoczynku z odkrytymi korzeniami i bez liści, o maksymalnej średnicy 2 cm u podstawy łodygi, należące do gatunku Ficus carica L. oraz jednoroczne ukorzenione sadzonki roślin przeznaczonych do sadzenia, bez liści, wraz z podłożem uprawowym, o maksymalnej średnicy 1 cm u podstawy łodygi, należące do gatunku Ficus carica L., pochodzące z Izraela, a także ukorzenione i szczepione rośliny przeznaczone do sadzenia, bez liści, wraz z podłożem uprawowym, o maksymalnej średnicy 1 cm u podstawy łodygi oraz nieukorzenione sadzonki roślin przeznaczonych do sadzenia, należące do gatunku Persea americana Mill., pochodzące z Izraela, a w załączniku do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2020/1213 należy dodać niezbędne fitosanitarne środki przywozowe.

(11) Biorąc pod uwagę dużą liczbę agrofagów wskazanych w odniesieniu do każdej z określonych roślin oraz liczne wątpliwości wskazane przez Urząd, uznaje się, że samo zastosowanie środków zaproponowanych przez Izrael w dokumentacji nie zmniejszy ryzyka związanego z wprowadzeniem określonych roślin do Unii do dopuszczalnego poziomu. W celu zmniejszenia ryzyka fitosanitarnego do dopuszczalnego poziomu i bez uszczerbku dla wymagań przywozowych określonych w załączniku VII do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2019/2072 7  należy ustanowić wymóg, aby rośliny te były uprawiane w wolnych od agrofagów punktach produkcji, w których występuje ochrona fizyczna przed wprowadzeniem określonych agrofagów, oraz aby były one poddawane urzędowej kontroli pod kątem występowania tych agrofagów. Ponadto w odniesieniu do nieukorzenionych sadzonek roślin przeznaczonych do sadzenia należących do gatunku Persea americana Mill. pochodzących z Izraela, dla których maksymalna średnica u podstawy łodygi nie została określona w dokumentacji, należy dopuścić maksymalną średnicę 2 cm u podstawy łodygi dla takich roślin zgłoszonych do przywozu do Unii. Kontrola przesyłek określonych roślin bezpośrednio przed wywozem powinna również zostać zaostrzona w porównaniu z kontrolą wskazaną w dokumentacji przedłożonej przez Izrael.

(12) Bemisia tabaci, Euwallacea fornicatus sensu lato (z rodziny Scolytidae (pozaeuropejskie)), Hypothenemus leprieuri (z rodziny Scolytidae (pozaeuropejskie)), Scirtothrips dorsalis oraz Spodoptera frugiperda są wymienione w załączniku II do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2019/2072 jako agrofagi kwarantannowe dla Unii. Aonidiella orientalis, Aulacaspis tubercularis, Avocado sunblotch viroid, Colletotrichum aenigma, Colletotrichum alienum, Colletotrichum fructicola, Colletotrichum perseae, Colletotrichum siamense, Colletotrichum theobromicola, Icerya aegyptiaca, Lasiodiplodia pseudotheobromae, Maconellicoccus hirsutus, Milviscutulus mangiferae, Neocosmospora euwallaceae, Neoscytalidium dimidiatum, Nipaecoccus viridis, Oligonychus mangiferus, Oligonychus perseae, Paracoccus marginatus, Penthimiola bella, Phenacoccus solenopsis, Plicosepa- lus acaciae, Pseudococcus cryptus, Pulvinaria psidii, Retithrips syriacus, Russellaspis pustulans oraz Tetraleurodes perseae nie zostały jeszcze włączone do wykazu agrofagów kwarantannowych dla Unii zawartego w załączniku II do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2019/2072, ale mogą spełnić warunki takiego włączenia po przeprowadzeniu pełnej oceny ryzyka. Z tego powodu, do czasu przeprowadzenia pełnej oceny ryzyka, niezbędne są wspomniane powyżej środki fitosanitarne dotyczące tych agrofagów.

(13) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenia wykonawcze (UE) 2018/2019 i (UE) 2020/1213.

(14) Załącznik do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2020/1213 zawiera kilka błędów w przypadku odniesień do innych unijnych przepisów dotyczących zdrowia roślin.

(15) Należy zatem odpowiednio sprostować rozporządzenie wykonawcze (UE) 2020/1213.

(16) W celu wypełnienia zobowiązań Unii wynikających z porozumienia WTO w sprawie stosowania środków sanitarnych i fitosanitarnych przywóz tych towarów powinien zostać wznowiony w jak najkrótszym terminie. W związku z tym niniejsze rozporządzenie powinno wejść w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

(17) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Zmiany w rozporządzeniu wykonawczym (UE) 2018/2019

W załączniku do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2018/2019 wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem I do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Zmiany i sprostowania rozporządzenia wykonawczego (UE) 2020/1213

W załączniku do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2020/1213 wprowadza się zmiany i sprostowania zgodnie z załącznikiem II do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  3

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 9 listopada 2021 r.
W imieniu Komisji
Ursula VON DER LEYEN
Przewodnicząca

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

W drugiej kolumnie "Opis" tabeli w pkt 1 załącznika do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2018/2019 wprowadza się następujące zmiany:
1)
wpis dotyczący "Ficus carica L." otrzymuje brzmienie:

"Ficus carica L., inne niż przeznaczone do sadzenia jednoroczne rośliny w stanie spoczynku z odkrytymi korzeniami i bez liści, o maksymalnej średnicy 2 cm u podstawy łodygi, należące do gatunku Ficus carica L., oraz jednoroczne ukorzenione sadzonki roślin przeznaczonych do sadzenia, bez liści, wraz z podłożem uprawowym, o maksymalnej średnicy 1 cm u podstawy łodygi, należące do gatunku Ficus carica L., pochodzące z Izraela";

2)
wpis dotyczący "Persea Mill." otrzymuje brzmienie:

"Persea Mill., inne niż ukorzenione, z liśćmi, szczepione rośliny przeznaczone do sadzenia, wraz z podłożem uprawowym, o maksymalnej średnicy 1 cm u podstawy łodygi, należące do gatunku Persea americana Mill. oraz nieukorzenione sadzonki roślin przeznaczonych do sadzenia, o maksymalnej średnicy 2 cm, należące do gatunku Persea americana Mill., pochodzące z Izraela".

ZAŁĄCZNIK  II

CZĘŚĆ  A

W tabeli w załączniku do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2020/1213 wprowadza się następujące zmiany:

1)
po drugim wpisie dotyczącym "Albizia julibrissin Durazzini, szczepione rośliny w stanie spoczynku z odkrytymi korzeniami przeznaczone do sadzenia o maksymalnej średnicy 2,5 cm" dodaje się następujący wpis:
"Rośliny, produkty roślinne i inne przedmioty Kod CN Państwo trzecie pochodzenia Środki
Ficus carica L., przeznaczone do sadzenia jednoroczne rośliny w stanie spoczynku z odkrytymi korzeniami i bez liści, o maksymalnej średnicy 2 cm u podstawy łodygi, oraz jednoroczne ukorzenione sadzonki roślin przeznaczonych do sadzenia, bez liści, wraz z podłożem uprawowym, o maksymalnej średnicy 1 cm u podstawy łodygi ex 0602 20 20

ex 0602 20 80

ex 0602 90 45

ex 0602 90 46

ex 0602 90 48

ex 0602 90 50

ex 0602 90 70

Izrael a) Urzędowe oświadczenie, że:

(i) rośliny są wolne od Aonidiella orientalis, Colletotrichum siamense, Euwallacea fornicatus sensu lato, Hy- pothenemus leprieuri, Icerya aegyptiaca, Neocosmospora euwallaceae, Neoscytalidium dimidiatum,

Nipaecoccus viridis, Oligonychus mangiferus, Phena- coccus solenopsis, Plicosepalus acaciae, Retithrips syria- cus, Russellaspis pustulans, Scirtothrips dorsalis oraz Spodoptera fiugiperda;

(ii) rośliny były w całym swoim cyklu życia uprawiane w miejscu produkcji, które, łącznie z punktami produkcji wchodzącymi w jego skład, jest zarejestrowane i nadzorowane przez krajową organizację ochrony roślin państwa pochodzenia;

(iii) rośliny były w całym swoim cyklu życia uprawiane w punkcie produkcji, w którym występuje ochrona fizyczna przed wprowadzeniem Aonidiella orientalis, Icerya aegyptiaca, Nipaecoccus viridis, Oligonychus mangiferus, Phenacoccus solenopsis, Retithrips syriacus oraz Russellaspis pustulans, punkt ten podlegał kontrolom urzędowym przeprowadzanym co 45 dni i został uznany za wolny od wszystkich agrofagów wymienionych w ppkt (i); w przypadku podejrzenia występowania w punkcie produkcji któregokolwiek z agrofagów wymienionych w ppkt (i) przeprowadzono odpowiednie zabiegi, aby zapewnić brak występowania agrofagów; oraz

(iv) bezpośrednio przed wywozem przesyłki roślin zostały poddane kontroli urzędowej pod kątem występowania Aonidiella orientalis, Icerya aegyptiaca, Nipaecoccus viridis, Oligonychus mangiferus, Phenacoccus solenopsis, Plicosepalus acaciae, Retithrips syriacus oraz Russellaspis pustulans, przy czym wielkość próbki pobranej do kontroli umożliwiała przynajmniej wykrycie 1 % stopnia porażenia przy poziomie ufności wynoszącym 99 %, oraz kontroli urzędowej pod kątem obecności Colletotrichum siamense oraz Neoscytalidium dimidiatum, przy czym kontrola obejmowała zbadanie losowo wybranej próby roślin;

b) świadectwa fitosanitarne dla tych roślin zawierają pod nagłówkiem »Deklaracja dodatkowa«:

(i) następujące oświadczenie: »Przesyłka jest zgodna z przepisami rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2020/1213«;

(ii) specyfikację zarejestrowanych punktów produkcji."

2)
po wpisie dotyczącym "Jasminum polyanthum Franchet, nieukorzenione sadzonki roślin przeznaczonych do sadzenia" dodaje się wpisy w brzmieniu:
"Rośliny, produkty roślinne i inne przedmioty Kod CN Państwo trzecie pochodzenia Środki
Persea americana Mill., ukorzenione, z liśćmi, szczepione rośliny przeznaczone do sadzenia wraz z podłożem uprawowym, o maksymalnej średnicy 1 cm u podstawy łodygi ex 0602 90 41

ex 0602 90 45

ex 0602 90 48

ex 0602 90 50

Izrael a) Urzędowe oświadczenie, że:

(i) rośliny są wolne od Aonidiella orientalis, Aulacaspis tubercularis, Avocado sunblotch viroid, Bemisia tabaci, Colletotrichum aenigma, Colletotrichum alienum, Colletotrichum fructicola, Colletotrichum perseae, Colletotrichum siamense, Colletotrichum theobromicola, Eu- wallacea fornicatus sensu lato, Icerya aegyptiaca, Lasiodiplodia pseudotheobromae, Maconellicoccus hir- sutus, Milviscutulus mangiferae, Neocosmospora eu- wallaceae, Neoscytalidium dimidiatum, Nipaecoccus viridis, Oligonychus perseae, Paracoccus marginatus, Penthimiola bella, Pseudococcus cryptus, Pulvinaria psidii, Retithrips syriacus, Scirtothrips dorsalis oraz Tetraleurodes perseae;

(ii) rośliny były w całym swoim cyklu życia uprawiane w miejscu produkcji, które, łącznie z punktami produkcji wchodzącymi w jego skład, jest zarejestrowane i nadzorowane przez krajową organizację ochrony roślin państwa pochodzenia;

(iii) rośliny były w całym swoim cyklu życia uprawiane w punkcie produkcji, w którym występuje ochrona fizyczna przed wprowadzeniem Aonidiella orientalis, Aulacaspis tubercularis, Icerya aegyptiaca, Maconellicoccus hirsutus, Milviscutulus mangiferae, Nipaecoccus viridis, Oligonychus perseae, Paracoccus marginatus, Penthimiola bella, Pseudococcus cryptus, Pulvinaria psidii, Retithrips syriacus oraz Tetraleurodes perseae, punkt ten podlegał kontrolom urzędowym przeprowadzanym co 45 dni i został uznany za wolny od wszystkich agrofa- gów wymienionych w ppkt (i); w przypadku podejrzenia występowania w punkcie produkcji któregokolwiek z agrofagów wymienionych w ppkt (i) przeprowadzono odpowiednie zabiegi, aby zapewnić brak występowania agrofagów; oraz

(iv) bezpośrednio przed wywozem przesyłki roślin zostały poddane kontroli urzędowej pod kątem występowania Aonidiella orientalis, Aulacaspis tu-

bercularis, Icerya aegyptiaca, Maconellicoccus hirsutus, Milviscutulus mangiferae, Nipaecoccus viridis, Oligo- nychus perseae, Paracoccus marginatus, Penthimiola bella, Pseudococcus cryptus, Pulvinaria psidii, Retith- rips syriacus oraz Tetraleurodes perseae, przy czym wielkość próbki pobranej do kontroli umożliwiała przynajmniej wykrycie 1 % stopnia porażenia przy poziomie ufności wynoszącym 99 %, oraz kontroli urzędowej pod kątem obecności Avocado sunblotch viroid, Colletotrichum aenigma, Colletotrichum alienum, Colletotrichum fucticola, Colletotrichum perseae, Colletotrichum siamense, Colletotrichum theobromicola, Lasiodiplodia pseudotheobromae oraz Neoscytalidium dimidiatum, przy czym kontrola obejmowała zbadanie losowo wybranej próby roślin;

b) świadectwa fitosanitarne dla tych roślin zawierają pod nagłówkiem »Deklaracja dodatkowa«:

(i) następujące oświadczenie: »Przesyłka jest zgodna z przepisami rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2020/1213«;

(ii) specyfikację zarejestrowanych punktów produkcji.

Persea americana Mill., nieukorzenione sadzonki roślin przeznaczonych do sadzenia o maksymalnej średnicy 2 cm ex 0602 10 90 Izrael a) Urzędowe oświadczenie, że:

(i) rośliny są wolne od Aonidiella orientalis, Aulacaspis tubercularis, Avocado sunblotch viroid, Colletotrichum aenigma, Colletotrichum alienum, Colletotrichum fruc- ticola, Colletotrichum perseae, Colletotrichum siamense, Colletotrichum theobromicola, Euwallacea fornica- tus sensu lato, Icerya aegyptiaca, Lasiodiplodia pseudotheobromae, Maconellicoccus hirsutus, Milviscutulus mangiferae, Neocosmospora euwallaceae, Neoscytalidium dimidiatum, Nipaecoccus viridis, Oli- gonychus perseae, Paracoccus marginatus, Pseudococcus cryptus, Pulvinaria psidii, Retithrips syriacus oraz Scirtothrips dorsalis;

(ii) rośliny były w całym swoim cyklu życia uprawiane w miejscu produkcji, które, łącznie z punktami produkcji wchodzącymi w jego skład, jest zarejestrowane i nadzorowane przez krajową organizację ochrony roślin państwa pochodzenia;

(iii) rośliny były w całym swoim cyklu życia uprawiane w punkcie produkcji, w którym występuje ochrona fizyczna przed wprowadzeniem Aonidiella orientalis, Aulacaspis tubercularis, Icerya aegyptiaca, Maconellicoccus hirsutus, Milviscutulus mangiferae, Nipaecoccus viridis, Oligonychus perseae, Paracoccus marginatus, Pseudococcus cryptus, Pulvinaria psidii oraz Retithrips syriacus, punkt ten podlegał kontrolom urzędowym przeprowadzanym co 45 dni i został uznany za wolny od wszystkich agro- fagów wymienionych w punkcie (i); w przypadku podejrzenia występowania w punkcie produkcji

któregokolwiek z agrofagów wymienionych w ppkt (i) przeprowadzono odpowiednie zabiegi, aby zapewnić brak występowania agrofagów;

oraz

(iv) bezpośrednio przed wywozem przesyłki roślin zostały poddane kontroli urzędowej pod kątem występowania Aonidiella orientalis, Aulacaspis tu- bercularis, Icerya aegyptiaca, Maconellicoccus hirsutus, Milviscutulus mangiferae, Nipaecoccus viridis, Oligonychus perseae, Paracoccus marginatus, Pseudococcus cryptus, Pulvinaria psidii oraz Retithrips syriacus, przy czym wielkość próbki pobranej do kontroli umożliwiała przynajmniej wykrycie 1 % stopnia porażenia przy poziomie ufności wynoszącym 99 %, oraz kontroli urzędowej pod kątem obecności Avocado sunblotch viroid, Colletotrichum aenig- ma, Colletotrichum alienum, Colletotrichum fiucticola, Colletotrichum perseae, Colletotrichum siamense, Colletotrichum theobromicola, Lasiodiplodia pseudotheo- bromae oraz Neoscytalidium dimidiatum, przy czym kontrola obejmowała zbadanie losowo wybranej próby roślin;

b) świadectwa fitosanitarne dla tych roślin zawierają pod nagłówkiem »Deklaracja dodatkowa«:

(i) następujące oświadczenie: »Przesyłka jest zgodna z przepisami rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2020/1213«;

(ii) specyfikację zarejestrowanych punktów produkcji."

CZĘŚĆ  B

W tabeli w załączniku do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2020/1213 wprowadza się następujące sprostowania:

1)
w dwóch wpisach dotyczących "Acer japonicum Thunberg, Acer palmatum Thunberg i Acer shirasawanum Koidzumi, jednoroczne, dwu- i trzyletnie szczepione lub oczkowane rośliny w stanie spoczynku z odkrytymi korzeniami, wolne od liści, przeznaczone do sadzenia", w czwartej kolumnie "Środki" w lit. b) ppkt (i) słowa "z rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2020/1362" zastępuje się słowami "z przepisami rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2020/1213";
2)
we wpisie dotyczącym "Jasminum polyanthum Franchet, nieukorzenione sadzonki roślin przeznaczonych do sadzenia", w czwartej kolumnie "Środki" w lit. b) ppkt (i) słowa "z rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2021/419" zastępuje się słowami "z przepisami rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2020/1213".
1 Dz.U. L 317 z 23.11.2016, s. 4.
2 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2018/2019 z dnia 18 grudnia 2018 r. ustanawiające tymczasowy wykaz roślin, produktów roślinnych lub innych przedmiotów wysokiego ryzyka w rozumieniu art. 42 rozporządzenia (UE) 2016/2031 i wykaz roślin, dla których nie są wymagane świadectwa fitosanitarne do celów wprowadzenia na terytorium Unii w rozumieniu art. 73 tego rozporządzenia (Dz.U. L 323 z 19.12.2018, s. 10).
3 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2018/2018 z dnia 18 grudnia 2018 r. ustanawiające szczególne przepisy dotyczące procedury, którą należy stosować w celu przeprowadzenia oceny ryzyka związanego z roślinami, produktami roślinnymi i innymi przedmiotami wysokiego ryzyka w rozumieniu art. 42 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/2031 (Dz.U. L 323 z 19.12.2018, s. 7).
4 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2020/1213 z dnia 21 sierpnia 2020 r. dotyczące środków fitosanitarnych do celów wprowadzania na terytorium Unii niektórych roślin, produktów roślinnych i innych przedmiotów, które usunięto z załącznika do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2018/2019 (Dz.U. L 275 z 24.8.2020, s. 5).
5 Panel EFSA PLH (panel ds. zdrowia roślin Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności), "Scientific Opinion on the commodity risk assessment of Ficus carica plants from Israel" [Opinia naukowa dotycząca oceny ryzyka związanego z towarami w odniesieniu do roślin gatunku Ficus carica pochodzących z Izraela], Dziennik EFSA 2021; 19(1):6353, https://doi.org/10.2903/j.efsa.2021.6353
6 Panel EFSA PLH (panel ds. zdrowia roślin Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności), "Scientific Opinion on the commodity risk assessment of Persea americana from Israel" [Opinia naukowa dotycząca oceny ryzyka związanego z towarami w odniesieniu do roślin gatunku Persea americana pochodzących z Izraela], Dziennik EFSA 2021;19(2):6354, https://doi.org/10.2903/j.efsa.2021.6354
7 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2019/2072 z dnia 28 listopada 2019 r. ustanawiające jednolite warunki wykonania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/2031 w sprawie środków ochronnych przeciwko agrofagom roślin i uchylające rozporządzenie Komisji (WE) nr 690/2008 oraz zmieniające rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2018/2019 (Dz.U. L 319 z 10.12.2019, s. 1).

Zmiany w prawie

KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2021.396.27

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2021/1936 w sprawie zmiany rozporządzenia wykonawczego (UE) 2018/2019 w odniesieniu do niektórych przeznaczonych do sadzenia roślin gatunków Ficus carica L. i Persea americana Mill. pochodzących z Izraela, zmiany rozporządzenia wykonawczego (UE) 2020/1213 w odniesieniu do środków fitosanitarnych do celów wprowadzania na terytorium Unii tych przeznaczonych do sadzenia roślin oraz w sprawie sprostowania tego drugiego rozporządzenia wykonawczego
Data aktu: 09/11/2021
Data ogłoszenia: 10/11/2021
Data wejścia w życie: 13/11/2021