Rozporządzenie 2021/1873 w sprawie przedłużenia czasu trwania wspólnotowych praw do ochrony odmian roślin w odniesieniu do odmian gatunku Asparagus officinalis L. oraz grup gatunków kwiatów cebulowych, krzewów owocowych i krzewów ozdobnych

ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) 2021/1873
z dnia 20 października 2021 r.
w sprawie przedłużenia czasu trwania wspólnotowych praw do ochrony odmian roślin w odniesieniu do odmian gatunku Asparagus officinalis L. oraz grup gatunków kwiatów cebulowych, krzewów owocowych i krzewów ozdobnych

PARLAMENT EUROPEJSKI I RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 118 akapit pierwszy,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

po przekazaniu projektu aktu ustawodawczego parlamentom narodowym,

uwzględniając opinię Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego 1 ,

stanowiąc zgodnie ze zwykłą procedurą ustawodawczą 2 ,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Trudności techniczne w hodowli spowodowane zróżnicowanymi uwarunkowaniami genetycznymi lub powolnym lub skomplikowanym technicznie rozmnażaniem gatunku Asparagus officinalis L. oraz grup gatunków kwiatów cebulowych, krzewów owocowych i krzewów ozdobnych wymagają inwestycji w działalność badawczo-rozwojową. Po przyznaniu praw do ochrony odmian roślin temu gatunkowi i tym grupom gatunków, potrzeba wielu lat na rozmnażanie roślin i zbudowanie zasobów, które są wystarczająco duże, aby generować rozsądny dochód. W związku z tym okres, w którym posiadacz praw do ochrony odmian roślin może generować dochód w oparciu o tę ochronę, jest ograniczony. Aby zachęcić do inwestycji w badania i rozwój odmian tego gatunku i tych grup gatunków, niezbędne jest przedłużenie okresu ochrony odmian roślin oraz stworzenie zachęt do działalności hodowlanej w celu opracowywania nowych odmian z myślą o zaspokojeniu potrzeb rolników i konsumentów oraz stawieniu czoła skutkom zmiany klimatu. Inwestycje te wymagają dłuższego czasu, aby przynieść zyski, niż ma to miejsce w przypadku przeważającej większości innych gatunków, takich jak uprawy rolne, które często mają krótszy okres żywotności oraz większy i szerszy krąg konsumentów.

(2) Wprowadzenie na rynek i absorpcja przez rynek nowej odmiany gatunku Asparagus officinalis L. oraz grup gatunków kwiatów cebulowych, krzewów owocowych i krzewów ozdobnych wymaga dłuższego czasu niż w przypadku innych gatunków, aby ta nowa odmiana przyniosła zyski, ponieważ doświadczenie pokazało, że wartość handlowa takiej nowej odmiany ujawnia się dopiero w perspektywie długoterminowej. Z tych powodów sprawiedliwy zwrot z inwestycji w zakresie badań i rozwoju możliwy jest dopiero na stosunkowo późnym etapie ochrony tego gatunku i tych grup gatunków w porównaniu z innymi gatunkami.

(3) Rozporządzenie Rady (WE) nr 2100/94 3  ustanawia wspólnotowy system ochrony odmian roślin jako wyłączną formę ochrony wspólnotowych praw własności przemysłowej w odniesieniu do odmian roślin. Zgodnie z art. 19 ust. 1 tego rozporządzenia wspólnotowe prawo do ochrony odmian roślin trwa do końca 25-go roku kalendarzowego lub - w przypadku odmian winorośli i gatunków drzew - do końca 30-go roku kalendarzowego następujących po roku przyznania tego prawa.

(4) W celu stworzenia otoczenia prawnego sprzyjającego sprawiedliwemu zwrotowi należy przedłużyć o kolejne pięć lat czas trwania wspólnotowego prawa do ochrony odmian roślin w odniesieniu do odmian gatunku Asparagus officinalis L. oraz grup gatunków kwiatów cebulowych, krzewów owocowych i krzewów ozdobnych. To przedłużenie powinno mieć zastosowanie do praw przyznanych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, w dniu jego wejścia w życie lub po dniu jego wejścia w życie.

(5) Dla zachowania spójności takie przedłużenie powinno mieć zastosowanie do wszystkich wspólnotowych praw do ochrony odmian roślin dotyczących odmian gatunku Asparagus officinalis L. oraz grup gatunków kwiatów cebulowych, krzewów owocowych i krzewów ozdobnych.

(6) Okres przedłużenia powinien zostać skrócony, jeżeli krajowe prawa własności w odniesieniu do tych odmian obowiązywały w państwie członkowskim przed przyznaniem wspólnotowego prawa do ochrony odmian roślin i w związku z tym już umożliwiały hodowcom korzystanie z ich odmian,

PRZYJMUJĄ NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Przedłużenie czasu trwania wspólnotowych praw do ochrony odmian roślin

1. 
Czas trwania wspólnotowych praw do ochrony odmian roślin, przewidziany w art. 19 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 2100/94 w odniesieniu do odmian gatunku Asparagus officinalis L. oraz grup gatunków kwiatów cebulowych, krzewów owocowych i krzewów ozdobnych przedłuża się o pięć lat.
2. 
Ust. 1 niniejszego artykułu pozostaje bez uszczerbku dla art. 116 ust. 4 tiret czwarte rozporządzenia (WE) nr 2100/94.
Artykuł  2

Ograniczenie przedłużenia

W przypadku odmian, w odniesieniu do których przed udzieleniem wspólnotowego prawa do ochrony odmian roślin zostało przyznane jedno krajowe prawo do ochrony odmian roślin lub większa ich liczba, lecz do których nie ma zastosowania art. 116 ust. 4 tiret czwarte rozporządzenia (WE) nr 2100/94, przedłużenie, o którym mowa w art. 1 niniejszego rozporządzenia, skraca się o najdłuższy okres liczony w pełnych latach kalendarzowych, w ciągu którego obowiązywało jakiekolwiek krajowe prawo lub prawa do ochrony odmian roślin przyznane w państwie członkowskim w odniesieniu do tej samej odmiany przed przyznaniem wspólnotowych praw do ochrony odmian roślin.

Artykuł  3

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Strasburgu dnia 20 października 2021 r.
W imieniu Parlamentu Europejskiego W imieniu Rady
D.M. SASSOLI A.LOGAR
Przewodniczący Przewodniczący
1 Dz.U. C 220 z 9.6.2021, s. 86.
2 Stanowisko Parlamentu Europejskiego z dnia 14 września 2021 r. (dotychczas nieopublikowane w Dzienniku Urzędowym) oraz decyzja Rady z dnia 5 października 2021 r.
3 Rozporządzenie Rady (WE) nr 2100/94 z dnia 27 lipca 1994 r. w sprawie wspólnotowego systemu ochrony odmian roślin (Dz.U. L 227 z 1.9.1994, s. 1).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2021.378.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 2021/1873 w sprawie przedłużenia czasu trwania wspólnotowych praw do ochrony odmian roślin w odniesieniu do odmian gatunku Asparagus officinalis L. oraz grup gatunków kwiatów cebulowych, krzewów owocowych i krzewów ozdobnych
Data aktu: 20/10/2021
Data ogłoszenia: 26/10/2021
Data wejścia w życie: 15/11/2021