Decyzja wykonawcza 2021/1777 upoważniająca Włochy do stosowania obniżonych stawek podatkowych na olej gazowy wykorzystywany do ogrzewania oraz na energię elektryczną, dostarczane w gminie Campione d’Italia

DECYZJA WYKONAWCZA RADY (UE) 2021/1777
z dnia 5 października 2021 r.
upoważniająca Włochy do stosowania obniżonych stawek podatkowych na olej gazowy wykorzystywany do ogrzewania oraz na energię elektryczną, dostarczane w gminie Campione d'Italia

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Rady 2003/96/WE z dnia 27 października 2003 r. w sprawie restrukturyzacji wspólnotowych przepisów ramowych dotyczących opodatkowania produktów energetycznych i energii elektrycznej 1 , w szczególności jej art. 19,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Pismem z dnia 7 sierpnia 2020 r. Włochy zwróciły się z wnioskiem o upoważnienie zgodnie z art. 19 dyrektywy 2003/96/WE do stosowania, w okresie od dnia 1 stycznia 2021 r. do dnia 31 grudnia 2026 r., obniżonych stawek podatkowych na olej gazowy wykorzystywany do celów grzewczych oraz na energię elektryczną, dostarczane w gminie Campione d'Italia. W dniu 19 stycznia 2021 r. Włochy przedstawiły dodatkowe informacje i wyjaśnienia na poparcie wniosku.

(2) Gmina Campione d'Italia jest eksklawą Włoch w Szwajcarii o bardzo ograniczonym zasięgu geograficznym i małej populacji. Obszar ten jest terenem górzystym, co ogranicza rozwój miast, działalność przemysłową i ogólną dostępność. Ze względu na położenie geograficzne, brak dostępu do sieci gazu ziemnego i trudne warunki klimatyczne koszty dostaw produktów energetycznych do Campione d'Italia są wysokie, niezależnie od tego, czy są one dostarczane ze Szwajcarii czy z Włoch. Ponadto włączenie Campione d'Italia do obszaru celnego Unii w dniu 1 stycznia 2020 r. doprowadziło do wzrostu kosztów energii dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Co więcej, Campione d'Italia doświadcza poważnego kryzysu gospodarczego, który pogłębił się w związku z pandemią COVID-19.

(3) Aby złagodzić wysoki koszt energii w Campione d'Italia, należy obniżyć opodatkowanie niektórych produktów energetycznych.

(4) Komisja dokonała przeglądu wnioskowanego środka i uznała, że nie narusza on zasad konkurencji ani nie ogranicza prawidłowego funkcjonowania rynku wewnętrznego; nie uznała go też za niezgodny z polityką Unii w dziedzinach ochrony środowiska, energii i transportu. Obniżone opodatkowanie zarówno oleju gazowego, jak i energii elektrycznej pozostałoby równe minimalnym poziomom opodatkowania określonym w dyrektywie 2003/96/WE lub wyższe i częściowo zrekompensowałoby wzrost kosztów energii w gminie Campione d'Italia. Przedmiotowe obniżenie podatku nie łączy się z żadnym innym rodzajem obniżenia podatku.

(5) Należy zatem upoważnić Włochy do stosowania obniżonych stawek podatkowych na olej gazowy wykorzystywany do celów grzewczych i na energię elektryczną, dostarczane w gminie Campione d'Italia.

(6) Aby zapewnić osiągnięcie celów realizowanych w ramach środka stanowiącego odstępstwo, w szczególności w zakresie unikania zakłóceń wynikających z obecnej sytuacji gospodarczej, społecznej i geograficznej Campione d'Italia oraz w zakresie zapewnienia równych warunków działania poprzez ograniczenie wysokich kosztów energii, właściwe jest, aby niniejszą decyzję stosować ze skutkiem od dnia 1 stycznia 2021 r. Przepis przewidujący stosowanie od dnia poprzedzającego wejście w życie środka stanowiącego odstępstwo zapewnia respektowanie uzasadnionych oczekiwań podmiotów gospodarczych i osób fizycznych, ponieważ środek stanowiący odstępstwo nie narusza ich praw i obowiązków.

(7) Każde upoważnienie przyznawane na podstawie art. 19 ust. 2 dyrektywy 2003/96/WE musi być ściśle ograniczone w czasie. Aby dać gminie Campione d'Italia wystarczający stopień pewności, upoważnienie należy przyznać na okres sześciu lat. Jednakże aby nie naruszać przyszłych ogólnych zmian obowiązujących ram prawnych, należy przewidzieć, że jeżeli Rada, stanowiąc na podstawie art. 113 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, wprowadzi zmieniony powszechny system opodatkowania produktów energetycznych, do którego niniejsze upoważnienie nie będzie dostosowane, niniejsze upoważnienie powinno wygasnąć w dniu rozpoczęcia stosowania tego powszechnego systemu.

(8) Niniejsza decyzja pozostaje bez uszczerbku dla stosowania unijnych przepisów dotyczących pomocy państwa,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Upoważnia się Włochy do stosowania obniżonych stawek podatkowych na olej gazowy wykorzystywany do ogrzewania i na energię elektryczną, dostarczane w gminie Campione d'Italia, pod warunkiem zachowania minimalnych poziomów opodatkowania określonych w art. 9 i 10 dyrektywy 2003/96/WE.

Artykuł  2

Niniejszą decyzję stosuje się od dnia 1 stycznia 2021 r. do dnia 31 grudnia 2026 r.

Jednakże w przypadku gdy Rada, stanowiąc na podstawie art. 113 lub innego odpowiedniego postanowienia Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, wprowadzi zmieniony powszechny system opodatkowania produktów energetycznych, do którego nie będzie dostosowane upoważnienie przyznane w art. 1 niniejszej decyzji, niniejsza decyzja przestaje obowiązywać w dniu rozpoczęcia stosowania tego powszechnego systemu.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja skierowana jest do Republiki Włoskiej.

Sporządzono w Luksemburgu dnia 5 października 2021 r.
W imieniu Rady
A. SIRCELJ
Przewodniczący
1 Dz.U. L 283 z 31.10.2003, s. 51.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2021.360.115

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja wykonawcza 2021/1777 upoważniająca Włochy do stosowania obniżonych stawek podatkowych na olej gazowy wykorzystywany do ogrzewania oraz na energię elektryczną, dostarczane w gminie Campione d’Italia
Data aktu: 05/10/2021
Data ogłoszenia: 11/10/2021