Decyzja 29/21/COL uznająca status obszaru wolnego od choroby dla Norwegii w odniesieniu do Brucella melitensis u małych przeżuwaczy

DECYZJA DELEGOWANA URZĘDU NADZORU EFTA nr 29/21/COL 1
z dnia 13 kwietnia 2021 r.
uznająca status obszaru wolnego od choroby dla Norwegii w odniesieniu do Brucella melitensis u małych przeżuwaczy [2021/1331]

URZĄD NADZORU EFTA,

uwzględniając Porozumienie między państwami EFTA w sprawie ustanowienia Urzędu Nadzoru i Trybunału Sprawiedliwości, w szczególności jego art. 1 ust. 2 oraz art. 3 protokołu 1 do tego porozumienia,

uwzględniając akt prawny, o którym mowa w rozdziale I część 4.1 pkt 2 załącznika I do Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym ("Porozumienie EOG"),

dyrektywa Rady 91/68/EWG z dnia 28 stycznia 1991 r. w sprawie warunków zdrowotnych zwierząt regulujących handel wewnątrzwspólnotowy owcami i kozami ("dyrektywa 91/68/EWG"),

zmieniony i dostosowany do Porozumienia EOG w drodze szczególnych dostosowań i dostosowań sektorowych, o których mowa w załączniku I do tego porozumienia, na mocy pkt 4. lit. d) protokołu 1 do Porozumienia EOG, a w szczególności na mocy art. 15 ust. 1 i 2 oraz rozdział 1 część II pkt 1 załącznika A do dyrektywy 91/68/EWG,

a także mając na uwadze, co następuje:

W piśmie z dnia 25 listopada 2020 r. (dokument nr 1166399) Norweski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (NFSA) zwrócił się do Urzędu Nadzoru EFTA ("Urząd") o uznanie Norwegii za oficjalnie wolną od Brucella melitensis u norweskich małych przeżuwaczy ("wniosek"). Do wniosku dołączono sprawozdanie norweskiego Instytutu Weterynaryjnego sporządzone w celu wykazania, że Norwegia jest wolna od Brucella melitensis u owiec i kóz zgodnie z wymogami dyrektywy 91/68/EWG (dokument nr 1166397).

W wiadomości e-mail z dnia 18 grudnia 2020 r. (dokument nr 1171269) Urząd zwrócił się do NFSA o dodatkowe informacje dotyczące podstawy prawnej wniosku.

W piśmie z dnia 5 stycznia 2021 r. (dokument nr 1171267) norweskie Ministerstwo Rolnictwa i Żywności ("ministerstwo") odpowiedziało na wniosek Urzędu dotyczący dodatkowych informacji, załączając pismo NFSA z dnia 21 grudnia 2020 r. (dokument nr 1171265), w którym wskazano, że podstawą prawną wniosku jest rozdział 1 część II pkt 1 lit. a) albo pkt 1 lit. b) i c) załącznika A do dyrektywy 91/68/EWG.

Rozdział I część II pkt 1 załącznika A do dyrektywy 91/68/EWG stanowi, że za oficjalnie wolne od brucelozy może zostać uznane państwo członkowskie:

"a) w którym 99,8 % gospodarstw hodowli owiec lub kóz jest urzędowo uznanych za wolne od brucelozy;

lub

b) które spełnia następujące warunki:

(i) co najmniej od pięciu lat bruceloza owiec i kóz jest chorobą obowiązkowo zgłaszaną;

(ii) co najmniej przez pięć lat nie miał miejsca urzędowo potwierdzony przypadek brucelozy owiec lub kóz;

(iii) w okresie co najmniej trzech lat szczepienia były w nim zakazane; oraz

c) w którym doprowadzono do zgodności z tymi warunkami zgodnie z procedurą określoną w art. 15 niniejszej dyrektywy;...".

Urząd, w ścisłej współpracy z Komisją Europejską, przeanalizował informacje przekazane przez Norwegię i nie był w stanie stwierdzić na tej podstawie, czy warunki określone w rozdziale 1 część II pkt 1 lit a) załącznika A do dyrektywy 91/68/EWG zostały spełnione. Urząd rozważył zatem, czy spełnione zostały warunki określone w rozdziale 1 część II pkt 1 lit. b) załącznika A do dyrektywy 91/68/EWG.

W piśmie z dnia 28 stycznia 2021 r. (dokument nr 1172699) Urząd zwrócił się do ministerstwa z prośbą o potwierdzenie, że szczepienia przeciwko brucelozie były zakazane u małych przeżuwaczy w Norwegii przez co najmniej trzy ostatnie lata.

Pismem z dnia 23 lutego 2021 r. (dokument nr 1182614) ministerstwo odpowiedziało na wniosek Urzędu o potwierdzenie, załączając pismo NFSA (dokument nr 1182612) potwierdzające, że szczepienie przeciwko brucelozie było zakazane u małych przeżuwaczy w Norwegii przez co najmniej trzy ostatnie lata.

Urząd, w ścisłej współpracy z Komisją Europejską, zbadał całą stosowną dokumentację przedłożoną przez Norwegię i w świetle tych informacji uważa, że spełnione są warunki określone w rozdziale 1 część II pkt 1 lit. b) załącznika A do dyrektywy 91/68/EWG, na podstawie których Norwegię można uznać za oficjalnie wolną od Brucella melitensis u norweskich małych przeżuwaczy.

Decyzją delegowaną nr 20/21/COL (dokument nr 1174462) Urząd należycie przedłożył projekt decyzji Komitetowi EFTA ds. Weterynaryjnych i Fitosanitarnych ("Komitet") zgodnie z art. 15 oraz pkt 1 lit. c) rozdziału 1 części II załącznika A do dyrektywy 91/68/EWG. Komitet zatwierdził projekt decyzji. Projekt decyzji jest zatem zgodny z opinią Komitetu,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Uznaje się status obszaru wolnego od choroby dla Norwegii w odniesieniu do Brucella melitensis u małych przeżuwaczy.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej podpisania.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja jest skierowana do Norwegii.

Artykuł  4

Niniejsza decyzja jest autentyczna w języku angielskim.

Sporządzono w Brukseli dnia 13 kwietnia 2021 r.
W imieniu Urzędu Nadzoru EFTA, działającego na mocy decyzji delegowanej nr 130/20/COL
Högni S. KRISTJANSSON Carsten ZATSCHLER
Odpowiedzialny członek Kolegium Zatwierdzający jako dyrektor ds. prawnych i wykonawczych
1 Numer dodany przez sprostowanie z dnia 9 września 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.318.2).

Zmiany w prawie

KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024