Rozporządzenie delegowane 2021/1204 zmieniające rozporządzenie delegowane (UE) 2019/856 w odniesieniu do procedur składania wniosków i procedur wyboru w ramach funduszu innowacyjnego

ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) 2021/1204
z dnia 10 maja 2021 r.
zmieniające rozporządzenie delegowane (UE) 2019/856 w odniesieniu do procedur składania wniosków i procedur wyboru w ramach funduszu innowacyjnego

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę 2003/87/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 13 października 2003 r. ustanawiającą system handlu przydziałami emisji gazów cieplarnianych w Unii oraz zmieniającą dyrektywę Rady 96/61/WE 1 , w szczególności jej art. 10a ust. 8 akapit czwarty,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W rozporządzeniu delegowanym Komisji (UE) 2019/856 2  ustanowiono przepisy dotyczące funkcjonowania funduszu innowacyjnego. Ustanawia ono dwuetapową procedurę składania wniosków obejmującą wyrażenie zainteresowania i pełne zgłoszenie.

(2) Dwuetapowa procedura składania wniosków ma tę zaletę, że ogranicza obciążenie administracyjne wnioskodawców projektów na pierwszym etapie, wydłuża jednak okres między złożeniem wniosków a przyznaniem finansowania wybranym projektom. Doświadczenia związane z pierwszym zaproszeniem do składania wniosków, w ramach którego duża liczba wniosków dotyczyła projektów na różnych etapach zaawansowania, wskazują na potrzebę skrócenia tego okresu, aby umożliwić terminowe udzielanie wsparcia na rzecz projektów zaawansowanych. Skrócenie tego okresu byłoby również korzystne w kontekście ożywienia gospodarczego: szybkie uruchomienie inwestycji w zwiększanie skali czystych technologii jest w tym kontekście konieczne.

(3) Należy zatem przewidzieć jednoetapową procedurę składania wniosków obejmującą złożenie pełnego wniosku bez etapu wyrażenia zainteresowania. Podejmując decyzję o ogłoszeniu zaproszenia do składania wniosków, Komisja powinna mieć możliwość wyboru między dwuetapową a jednoetapową procedurą składania wniosków.

(4) Rozporządzenie delegowane (UE) 2019/856 przewiduje pomoc w zakresie opracowywania projektów w przypadku tych projektów, które nie spełniają kryterium stopnia zaawansowania określonego w art. 11 ust. 1 lit. c) tego rozporządzenia, ale które potencjalnie mogą spełnić to kryterium. Zgodnie z art. 13 ust. 2 rozporządzenia delegowanego (UE) 2019/856 pomoc ta może mieć wyłącznie formę dotacji. Aby ułatwić dalszy rozwój tych projektów, należy zezwolić na udzielanie takiej pomocy również w formie pomocy technicznej.

(5) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie delegowane (UE) 2019/856,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Zmiany w rozporządzeniu delegowanym (UE) 2019/856

W rozporządzeniu delegowanym (UE) 2019/856 wprowadza się następujące zmiany:

1)
w art. 9 ust. 2 wprowadza się następujące zmiany:
a)
lit. d) otrzymuje brzmienie:

"d) opis procedury składania wniosków, w którym określono, czy ma zastosowanie procedura jedno- czy dwuetapowa, oraz szczegółowy wykaz informacji, które należy przedstawić, i dokumentów, które należy przedłożyć wraz z wnioskiem;";

b)
lit. f) otrzymuje brzmienie:

"f) w przypadku gdy zgodnie z art. 10 ust. 4 do projektów na małą skalę stosuje się uproszczoną procedurę składania wniosków oraz zgodnie z art. 12b szczególną procedurę wyboru, przepisy dotyczące tych szczególnych procedur;";

2)
w art. 10 wprowadza się następujące zmiany:
a)
ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Organ wykonawczy przyjmuje wnioski i organizuje procedurę składania wniosków zgodnie z art. 9 ust. 2 lit. d).";

b)
ust. 2 i 3 otrzymują brzmienie:

"2. Dwuetapowa procedura składania wniosków składa się z poniższych następujących po sobie etapów:

a) etap wyrażenia zainteresowania;

b) etap składania pełnych wniosków.

Na etapie wyrażenia zainteresowania wnioskodawca projektu przedkłada opis głównych cech projektu zgodnie z wymogami określonymi w odpowiednim zaproszeniu do składania wniosków, w tym opis skuteczności, stopnia innowacyjności i zaawansowania projektu, jak określono w art. 11 ust. 1 lit. a), b) i c).

Na etapie składania pełnego wniosku wnioskodawca projektu przedkłada szczegółowy opis projektu i całą dokumentację uzupełniającą, w tym plan dzielenia się wiedzą.

3. W przypadku gdy zastosowanie ma jednoetapowa procedura składania wniosków, wnioskodawca projektu składa pełny wniosek opisany w ust. 2 akapit trzeci.";

3)
w art. 12 wprowadza się następujące zmiany:
a)
tytuł art. 12 otrzymuje brzmienie:

"Procedura wyboru w przypadku dwuetapowej procedury składania wniosków";

b)
uchyla się ust. 6;
4)
dodaje się art. 12a i 12b w brzmieniu:

"Artykuł 12a

Procedura wyboru w przypadku jednoetapowej procedury składania wniosków

1. Na podstawie otrzymanych wniosków organ wykonawczy ocenia kwalifikowalność każdego projektu zgodnie z art. 10a ust. 8 dyrektywy 2003/87/WE. Następnie organ wykonawczy przystępuje do wyboru kwalifikowalnych projektów zgodnie z ust. 2 i 3 niniejszego artykułu.

2. Na podstawie otrzymanych wniosków organ wykonawczy sporządza wykaz projektów, które spełniają kryteria wyboru określone w art. 11, oraz przystępuje do oceny i klasyfikacji projektów w oparciu o kryteria wyboru określone w tym artykule. Do celów tej oceny organ wykonawczy porównuje projekt z projektami z tego samego sektora, a także z projektami z innych sektorów. Po zakończeniu oceny organ wykonawczy sporządza wykaz wstępnie wybranych projektów.

3. W przypadku gdy organ wykonawczy stwierdzi, że projekt spełnia kryteria wyboru określone w art. 11 ust. 1 lit. a), b), d) i e) oraz, w stosownych przypadkach, kryterium określone zgodnie z art. 11 ust. 2, ale nie spełnia kryterium określonego w art. 11 ust. 1 lit. c), wówczas organ wykonawczy ocenia, czy projekt może potencjalnie spełnić to kryterium wyboru, jeżeli będzie dalej opracowywany. W przypadku gdy projekt wykazuje taki potencjał, organ wykonawczy może przyznać danemu projektowi pomoc w zakresie opracowywania projektu lub - w przypadku gdy zadanie to realizuje Komisja - zaproponować Komisji przyznanie projektowi pomocy w zakresie opracowywania projektu.

4. Wykaz wstępnie wybranych projektów, o którym mowa w ust. 2, i w stosownych przypadkach sugestie, o których mowa w ust. 3, przekazuje się Komisji z uwzględnieniem co najmniej elementów wymienionych poniżej:

a) potwierdzenie zgodności z kryteriami kwalifikowalności i wyboru;

b) szczegółowe informacje dotyczące oceny i klasyfikacji projektu;

c) łączne koszty projektu i odnośne koszty, o których mowa w art. 5, w EUR;

d) wniosek o udzielenie łącznego wsparcia z funduszu innowacyjnego w EUR;

e) planowana ilość gazów cieplarnianych, których emisji będzie można uniknąć;

f) planowana ilość energii, którą będzie można wyprodukować lub magazynować;

g) planowana ilość CO2, którą będzie można składować;

h) informacje dotyczące formy prawnej wsparcia z funduszu innowacyjnego, o które wnioskuje wnioskodawca projektu.

5. Na podstawie informacji przekazanych na podstawie ust. 4 niniejszego artykułu Komisja, po przeprowadzeniu konsultacji z państwami członkowskimi zgodnie z art. 21 ust. 2, przyjmuje decyzję o przyznaniu wsparcia, w której określa wsparcie udzielane wybranym projektom i, w stosownych przypadkach, sporządza listę rezerwową.

Artykuł 12b

Procedura wyboru projektów na małą skalę

Na zasadzie odstępstwa od art. 12 i 12a do projektów na małą skalę można zastosować szczególną procedurę wyboru.";

5)
art. 13 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Pomoc w zakresie opracowywania projektu przyznaje Komisja lub organ wykonawczy zgodnie z art. 12 ust. 2 lub art. 12a ust. 3 w formie dotacji lub pomocy technicznej.";

6)
w art. 21 wprowadza się następujące zmiany:
a)
ust. 2 lit. a) otrzymuje brzmienie:

"a) wykaz wstępnie wybranych projektów, w tym listę rezerwową, oraz wykaz projektów, w odniesieniu do których przed przyznaniem wsparcia wnioskuje się o pomoc w zakresie opracowywania projektu zgodnie z art. 12 ust. 2 akapit drugi lub art. 12a ust. 3;";

b)
ust. 4 otrzymuje brzmienie:

"4. Komisja składa państwom członkowskim sprawozdanie z postępów we wdrażaniu niniejszego rozporządzenia, w szczególności w zakresie wdrażania decyzji o przyznaniu wsparcia, o których mowa w art. 12 ust. 5 lub art. 12a ust. 5.";

7)
art. 27 ust. 4 otrzymuje brzmienie:

"4. Wnioskodawcy projektów przekazują szczegółowe informacje na temat planowanych działań zgodnie z ust. 1 i 2 niniejszego artykułu w planie dotyczącym dzielenia się wiedzą przedłożonym zgodnie z art. 10 ust. 2 akapit trzeci.".

Artykuł  2

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 10 maja 2021 r.
W imieniu Komisji
Ursula VON DER LEYEN
Przewodnicząca
1 Dz.U. L 275 z 25.10.2003, s. 32.
2 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2019/856 z dnia 26 lutego 2019 r. uzupełniające dyrektywę 2003/87/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do działania funduszu innowacyjnego (Dz.U. L 140 z 28.5.2019, s. 6).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2021.261.4

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie delegowane 2021/1204 zmieniające rozporządzenie delegowane (UE) 2019/856 w odniesieniu do procedur składania wniosków i procedur wyboru w ramach funduszu innowacyjnego
Data aktu: 10/05/2021
Data ogłoszenia: 22/07/2021
Data wejścia w życie: 11/08/2021