Decyzja 2021/1157 w sprawie stanowiska, które ma być zajęte w imieniu Unii w odpowiedzi na jednostronną deklarację Zjednoczonego Królestwa określającą praktykę, jaką zamierza ono wprowadzić w odniesieniu do przywozu produktów mięsnych z Wielkiej Brytanii do Irlandii Północnej w okresie od dnia 1 lipca do dnia 30 września 2021 r

DECYZJA RADY (UE) 2021/1157
z dnia 30 czerwca 2021 r.
w sprawie stanowiska, które ma być zajęte w imieniu Unii w odpowiedzi na jednostronną deklarację Zjednoczonego Królestwa określającą praktykę, jaką zamierza ono wprowadzić w odniesieniu do przywozu produktów mięsnych z Wielkiej Brytanii do Irlandii Północnej w okresie od dnia 1 lipca do dnia 30 września 2021 r.

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 50 ust. 2,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 218 ust. 9,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Umowa o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej (zwana dalej "Umową o wystąpieniu") 1  została zawarta przez Unię w drodze decyzji Rady (UE) 2020/135 2  w dniu 30 stycznia 2020 r. i weszła w życie w dniu 1 lutego 2020 r. Protokół w sprawie Irlandii i Irlandii Północnej (zwany dalej "Protokołem") stanowi integralną część Umowy o wystąpieniu.

(2) Art. 5 ust. 4 Protokołu przewiduje stosowanie prawa Unii wymienionego w załączniku 2 do Protokołu do Zjednoczonego Królestwa i w Zjednoczonym Królestwie w odniesieniu do Irlandii Północnej.

(3) Przepisy prawa żywnościowego Unii wymienione w załączniku 2 do Protokołu obejmują zakazy i ograniczenia dotyczące przywozu niektórych produktów mięsnych z państw trzecich do Unii. Te zakazy i ograniczenia mają zastosowanie do przywozu takich produktów mięsnych z Wielkiej Brytanii do Irlandii Północnej od zakończenia okresu przejściowego.

(4) W dniu 17 grudnia 2020 r. Zjednoczone Królestwo złożyło jednostronną deklarację włączoną do protokołu z posiedzenia Wspólnego Komitetu na mocy Umowy o wystąpieniu określającą praktykę, jaką zamierzało ono wprowadzić w odniesieniu do przywozu produktów mięsnych z Wielkiej Brytanii do Irlandii Północnej do dnia 30 czerwca 2021 r. Zgodnie z deklaracją Zjednoczonego Królestwa produkty mięsne byłyby przywożone z Wielkiej Brytanii do Irlandii Północnej na następujących warunkach: (i) podlegałyby one procedurze kierowania z wyznaczonego punktu wyjścia w Wielkiej Brytanii do docelowych supermarketów w Irlandii Północnej; (ii) byłyby sprzedawane wyłącznie konsumentom końcowym w supermarketach zlokalizowanych w Irlandii Północnej i nie mogłyby być sprzedawane innym podmiotom łańcucha dostaw żywności; (iii) towarzyszyłyby im urzędowe świadectwa zdrowia wydane przez właściwe organy Zjednoczonego Królestwa (sporządzone na podstawie istniejących podobnych wzorów dokumentów dotyczących świeżego mięsa, mięsa mielonego i surowych wyrobów mięsnych); oraz (iv) byłyby pakowane i etykietowane dla konsumentów końcowych i opatrzone etykietą z napisem "Niniejsze produkty pochodzące ze Zjednoczonego Królestwa nie mogą być sprzedawane poza Irlandią Północną". Zjednoczone Królestwo także stwierdziło, że podczas tego okresu przepisy Zjednoczonego Królestwa pozostaną spójne z wymienionymi w załączniku 2 do Protokołu przepisami prawa Unii mającymi zastosowanie do produktów mięsnych. Unia złożyła jednostronną deklarację o przyjęciu do wiadomości praktyki przedstawionej w jednostronnej deklaracji Zjednoczonego Królestwa.

(5) W dniu 17 czerwca 2021 r. Zjednoczone Królestwo poinformowało Komisję o zamiarze dalszego stosowania podobnego podejścia przez kolejne trzy miesiące, tj. do dnia 30 września 2021 r. W piśmie z dnia 17 czerwca 2021 r. Zjednoczone Królestwo zaproponowało "podtrzymanie istniejących ustaleń dotyczących okresu karencji, które obowiązują w odniesieniu do tych przemieszczeń".

(6) W dniu 30 czerwca 2021 r. Zjednoczone Królestwo wydało jednostronną deklarację określającą praktykę, jaką zamierza wprowadzić w odniesieniu do przywozu produktów mięsnych z Wielkiej Brytanii do Irlandii Północnej w okresie od dnia 1 lipca do dnia 30 września 2021 r.

(7) Należy zatem określić stanowisko, które ma zostać wyrażone w imieniu Unii wobec współprzewodniczącego Wspólnego Komitetu w odpowiedzi na tę jednostronną deklarację Zjednoczonego Królestwa,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Stanowisko, które ma zostać wyrażone w imieniu Unii w odpowiedzi na jednostronną deklarację Zjednoczonego Królestwa określającą praktykę, jaką zamierza ono wprowadzić w odniesieniu do przywozu produktów mięsnych z Wielkiej Brytanii do Irlandii Północnej w okresie od dnia 1 lipca do dnia 30 września 2021 r., opiera się na jednostronnej deklaracji Unii załączonej do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Brukseli dnia 30 czerwca 2021 r.
W imieniu Rady
A.P. ZACARIAS
Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK

STOSOWANIE PRAWA UNII W ODNIESIENIU DO PRODUKTÓW MIĘSNYCH W IRLANDII PÓŁNOCNEJ PO ZAKOŃCZENIU OKRESU PRZEJŚCIOWEGO

JEDNOSTRONNA DEKLARACJA UNII EUROPEJSKIEJ

Unia Europejska przyjmuje do wiadomości jednostronną deklarację Zjednoczonego Królestwa określającą praktykę, jaką zamierza ono wprowadzić w odniesieniu do przywozu tych produktów mięsnych z Wielkiej Brytanii do Irlandii Północnej w okresie od 1 lipca do 30 września 2021 r. Unia odnotowuje, że dokonano już pewnych dostosowań w łańcuchach dostaw w pierwszej połowie 2021 r. Zgodnie ze statystykami handlowymi dotyczy to w szczególności mięsa mielonego. Celem tego dodatkowego okresu jest umożliwienie zainteresowanym stronom, w szczególności supermarketom w Irlandii Północnej, zakończenia dostosowywania swoich łańcuchów dostaw.

Praktyka ta będzie stanowić podstawę stanowiska Unii w odniesieniu do korzystania z uprawnień, o których mowa w art. 12 ust. 4 protokołu.

Jak wspomniano w piśmie Zjednoczonego Królestwa z dnia 17 czerwca, w którym proponuje się przedłużenie podejścia określonego w jego jednostronnej deklaracji z dnia 17 grudnia 2020 r. o kolejne trzy miesiące, Zjednoczone Królestwo proponuje w tym okresie "utrzymanie istniejących ustaleń dotyczących okresu karencji, które obowiązują w odniesieniu do tych przemieszczeń".

Unia przypomina, że pełne wdrożenie Umowy o wystąpieniu jest międzynarodowym zobowiązaniem prawnym Unii i Zjednoczonego Królestwa.

Unia zauważa, że produkty mięsne podlegające procedurze kierowania, o której mowa w jednostronnej deklaracji Zjednoczonego Królestwa, muszą pozostawać pod kontrolą właściwych organów Irlandii Północnej na wszystkich etapach tej procedury. Unia podkreśla również, jak ważne jest zapewnienie, aby punkty kontroli granicznej w Irlandii Północnej dysponowały niezbędną infrastrukturą i zasobami umożliwiającymi przeprowadzanie wszystkich kontroli wymaganych na mocy unijnego rozporządzenia w sprawie kontroli urzędowych.

1 Dz.U. L 29 z 31.1.2020, s. 7.
2 Decyzja Rady (UE) 2020/135 z dnia 30 stycznia 2020 r. w sprawie zawarcia Umowy o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej (Dz.U. L 29 z 31.1.2020, s. 1).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2021.249.99

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2021/1157 w sprawie stanowiska, które ma być zajęte w imieniu Unii w odpowiedzi na jednostronną deklarację Zjednoczonego Królestwa określającą praktykę, jaką zamierza ono wprowadzić w odniesieniu do przywozu produktów mięsnych z Wielkiej Brytanii do Irlandii Północnej w okresie od dnia 1 lipca do dnia 30 września 2021 r
Data aktu: 30/06/2021
Data ogłoszenia: 14/07/2021