Rozporządzenie wykonawcze 2021/1064 zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) 2021/520 w odniesieniu do konfiguracji kodu identyfikacyjnego zwierzęcia do celów identyfikowalności niektórych utrzymywanych zwierząt lądowych w zastosowaniu do Zjednoczonego Królestwa w odniesieniu do Irlandii Północnej

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2021/1064
z dnia 28 czerwca 2021 r.
zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) 2021/520 w odniesieniu do konfiguracji kodu identyfikacyjnego zwierzęcia do celów identyfikowalności niektórych utrzymywanych zwierząt lądowych w zastosowaniu do Zjednoczonego Królestwa w odniesieniu do Irlandii Północnej
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie przenośnych chorób zwierząt oraz zmieniające i uchylające niektóre akty w dziedzinie zdrowia zwierząt ("Prawo o zdrowiu zwierząt") 1 , w szczególności jego art. 120 ust. 1 i art. 120 ust. 2 lit. c), d) oraz f),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W rozporządzeniu (UE) 2016/429 ustanowiono przepisy dotyczące zapobiegania chorobom zwierząt przenoszącym się lub przenoszonym na zwierzęta lub na ludzi oraz przepisy dotyczące zwalczania takich chorób. W części IV tytuł I rozdziały 1 i 2 tego rozporządzenia określono przepisy dotyczące zakładów utrzymujących zwierzęta lądowe i wylęgarni oraz dotyczące identyfikowalności niektórych utrzymywanych zwierząt lądowych i jaj wylęgowych w Unii. Rozporządzeniem (UE) 2016/429 uprawniono również Komisję do przyjęcia przepisów mających na celu uzupełnienie niektórych innych niż istotne elementów tego rozporządzenia w drodze aktów delegowanych.

(2) Rozporządzeniem delegowanym Komisji (UE) 2019/2035 2  uzupełniono rozporządzenie (UE) 2016/429, ustanawiając przepisy dotyczące zarejestrowanych i zatwierdzonych zakładów dla utrzymywanych zwierząt lądowych i jaj wylęgowych oraz dotyczące identyfikowalności niektórych utrzymywanych zwierząt lądowych i jaj wylęgowych. Część III tego rozporządzenia delegowanego zawiera przepisy dotyczące identyfikowalności utrzymywanych zwierząt lądowych, a w szczególności w tytułach I i II części III ustanowiono przepisy dotyczące identyfikowalności utrzymywanych owiec, kóz i bydła.

(3) Aby zapewnić jednolite stosowanie w Unii przepisów dotyczących identyfikowalności ustanowionych w rozporządzeniu (UE) 2016/429 i rozporządzeniu delegowanym (UE) 2019/2035, w rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2021/520 3  ustanowiono przepisy wykonawcze dotyczące identyfikowalności niektórych utrzymywanych zwierząt lądowych.

(4) Zgodnie z Umową o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej ("umowa o wystąpieniu"), w szczególności z art. 5 ust. 4 Protokołu w sprawie Irlandii/Irlandii Północnej w związku z załącznikiem 2 do tego protokołu, rozporządzenie (UE) 2016/429, jak również oparte na nim akty Komisji, mają zastosowanie do Zjednoczonego Królestwa i w Zjednoczonym Królestwie w odniesieniu do Irlandii Północnej po zakończeniu okresu przejściowego przewidzianego w umowie o wystąpieniu. W związku z tym przepisy ustanowione w rozporządzeniu wykonawczym (UE) 2021/520 mają zastosowanie w Zjednoczonym Królestwie w odniesieniu do Irlandii Północnej. W celu zapewnienia jasności należy w art. 1 tego rozporządzenia wykonawczego wprowadzić odesłanie do umowy o wystąpieniu.

(5) W art. 12 lit. a) rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/520 ustanowiono ponadto przepisy dotyczące konfiguracji kodu identyfikacyjnego utrzymywanych owiec, kóz, wielbłądowatych, jeleniowatych i bydła. Pierwszym elementem kodu identyfikacyjnego jest kod państwa członkowskiego, w którym po raz pierwszy zastosowano w odniesieniu do zwierząt środki identyfikacji, w formacie kodu dwuliterowego zgodnie z normą Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej (ISO) 3166-1 w odniesieniu do kodów dwuliterowych, z wyjątkiem Grecji, w przypadku której stosuje się kod dwuliterowy "EL", albo trzycyfrowego kodu państwa zgodnie z normą ISO 3166-1 w odniesieniu do kodów numerycznych. Ponieważ w normach ISO, o których mowa w art. 12 rozporządzenia (UE) 2021/520, nie ma regionalizacji Zjednoczonego Królestwa w odniesieniu do Irlandii Północnej, należy zmienić to rozporządzenie w celu określenia, który kod państwa powinien być pierwszym elementem kodu identyfikacyjnego utrzymywanych owiec, kóz, wielbłądowatych, jeleniowatych i bydła zidentyfikowanych w tym regionie Zjednoczonego Królestwa.

(6) W załączniku I do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2020/1470 4  określono nazewnictwo krajów i terytoriów na potrzeby statystyki europejskiej dotyczącej międzynarodowego handlu towarami oraz ustalono, że "XI" jest kodem dwuliterowym, który należy stosować, jeżeli zgodnie z warunkami określonymi w odpowiednich przepisach unijnych należy wyróżnić Zjednoczone Królestwo w odniesieniu do Irlandii Północnej. Należy zatem odnieść się do tego kodu w art. 12 lit. a) ppkt (i) rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/520 w zastosowaniu do Zjednoczonego Królestwa w odniesieniu do Irlandii Północnej.

(7) Ponadto nie określono odpowiedniego kodu trzycyfrowego do stosowania w przypadku, gdy należy wyróżnić Zjednoczone Królestwo w odniesieniu do Irlandii Północnej. Kod trzycyfrowy "899" nie jest przypisany w normie ISO 3166-1 w odniesieniu do kodów numerycznych. Należy zatem odnieść się do tego kodu w art. 12 lit. a) ppkt (ii) rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/520 w zastosowaniu do Zjednoczonego Królestwa w odniesieniu do Irlandii Północnej.

(8) W związku z powyższym należy odpowiednio zmienić rozporządzenie wykonawcze (UE) 2021/520.

(9) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu wykonawczym (UE) 2021/520 wprowadza się następujące zmiany:

1)
w art. 1 formuła wprowadzająca otrzymuje brzmienie:

"W niniejszym rozporządzeniu ustanawia się przepisy odnoszące się do państw członkowskich * dotyczące:";

2)
art. 12 lit. a) otrzymuje brzmienie:

"a) pierwszy element kodu identyfikacyjnego stanowi kod państwa członkowskiego, w którym po raz pierwszy zastosowano w odniesieniu do zwierząt środki identyfikacji, w formacie:

(i) kodu dwuliterowego zgodnie z normą ISO 3166-1 w odniesieniu do kodów dwuliterowych, z wyjątkiem Grecji, w przypadku której stosuje się kod dwuliterowy »EL«, oraz Zjednoczonego Królestwa w odniesieniu do Irlandii Północnej, w przypadku którego stosuje się kod dwuliterowy »XI«; albo

(ii) trzycyfrowego kodu państwa zgodnie z normą ISO 3166-1 w odniesieniu do kodów numerycznych, z wyjątkiem Zjednoczonego Królestwa w odniesieniu do Irlandii Północnej, w przypadku którego stosuje się kod »899«;".

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 28 czerwca 2021 r.
W imieniu Komisji
Ursula VON DER LEYEN
Przewodnicząca
1 Dz.U. L 84 z 31.3.2016, s. 1.
2 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2019/2035 z dnia 28 czerwca 2019 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w odniesieniu do przepisów dotyczących zakładów utrzymujących zwierzęta lądowe i wylęgarni oraz identyfikowalności niektórych utrzymywanych zwierząt lądowych i jaj wylęgowych (Dz.U. L 314 z 5.12.2019, s. 115).
3 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2021/520 z dnia 24 marca 2021 r. ustanawiające zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w odniesieniu do identyfikowalności niektórych utrzymywanych zwierząt lądowych (Dz.U. L 104 z 25.3.2021, s. 39).
4 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2020/1470 z dnia 12 października 2020 r. w sprawie nazewnictwa krajów i terytoriów dla celów statystyki europejskiej dotyczącej międzynarodowego handlu towarami oraz w sprawie podziału geograficznego w odniesieniu do innych statystyk gospodarczych (Dz.U. L 334 z 13.10.2020, s. 2).
* Zgodnie z Umową o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej, w szczególności z art. 5 ust. 4 Protokołu w sprawie Irlandii/Irlandii Północnej w związku z załącznikiem 2 do tego protokołu, do celów niniejszego rozporządzenia odniesienia do państw członkowskich lub do Unii obejmują Zjednoczone Królestwo w odniesieniu do Irlandii Północnej.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2021.229.8

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2021/1064 zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) 2021/520 w odniesieniu do konfiguracji kodu identyfikacyjnego zwierzęcia do celów identyfikowalności niektórych utrzymywanych zwierząt lądowych w zastosowaniu do Zjednoczonego Królestwa w odniesieniu do Irlandii Północnej
Data aktu: 28/06/2021
Data ogłoszenia: 29/06/2021
Data wejścia w życie: 02/07/2021