Rozporządzenie wykonawcze 2021/932 zawieszające zezwolenie na stosowanie soli sodowej lasalocidu A (Avatec 15 % cc) i soli sodowej lasalocidu A (Avatec 150 G) jako dodatków paszowych dla kurcząt rzeźnych i kurcząt odchowywanych na kury nioski (posiadacz zezwolenia Zoetis Belgium S.A.)

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2021/932
z dnia 9 czerwca 2021 r.
zawieszające zezwolenie na stosowanie soli sodowej lasalocidu A (Avatec 15 % cc) i soli sodowej lasalocidu A (Avatec 150 G) jako dodatków paszowych dla kurcząt rzeźnych i kurcząt odchowywanych na kury nioski (posiadacz zezwolenia Zoetis Belgium S.A.)
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 1831/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 22 września 2003 r. w sprawie dodatków stosowanych w żywieniu zwierząt 1 , w szczególności jego art. 13 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W rozporządzeniu (WE) nr 1831/2003 przewidziano udzielanie zezwoleń na stosowanie dodatków w żywieniu zwierząt oraz określono sposób uzasadniania i procedury udzielania, odmowy udzielenia i zawieszania takich zezwoleń. W art. 10 tego rozporządzenia przewidziano ponowną ocenę dodatków dopuszczonych na mocy dyrektywy Rady 70/524/EWG 2 .

(2) Rozporządzeniem Komisji (WE) nr 1455/2004 3  zezwolono na stosowanie przez dziesięć lat soli sodowej lasalo- cidu A (Avatec 15 % cc) i soli sodowej lasalocidu A (Avatec 150 G) jako dodatków paszowych należących do kategorii kokcydiostatyków dla kurcząt rzeźnych i kurcząt odchowywanych na kury nioski. Te dodatki paszowe zostały następnie wpisane do rejestru dodatków paszowych jako istniejące produkty zgodnie z art. 10 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1831/2003.

(3) Zgodnie z art. 10 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 1831/2003 w związku z art. 7 tego rozporządzenia złożono wniosek o zezwolenie na stosowanie soli sodowej lasalocidu A (Avatec 150 G) jako dodatku paszowego dla kurcząt rzeźnych i kurcząt odchowywanych na kury nioski, wnosząc o sklasyfikowanie go w kategorii "kokcydiostatyki i histo- monostatyki". Do wniosku dołączone zostały dane szczegółowe oraz dokumenty wymagane na mocy art. 7 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 1831/2003.

(4) Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności ("Urząd") stwierdził w opiniach z dnia 16 maja 2017 r. 4  i 1 lipca 2020 r. 5 , że na podstawie oceny danych szczegółowych i dokumentów przedłożonych przez wnioskodawcę nie jest możliwe wyciągnięcie wniosków dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności dodatku paszowego sól sodowa lasalocidu A (Avatec 150 G) w odniesieniu do kurcząt rzeźnych i kurcząt odchowywanych na kury nioski. Urząd wskazał, że dla gatunków docelowych nie można określić bezpiecznego poziomu substancji czynnej sól sodowa lasalocidu A dodawanej do paszy. Urząd uznał również, że ze względu na niewystarczającą liczbę badań z pozytywnymi wynikami skuteczność kokcydiostatyczna dodatku paszowego nie została dostatecznie wykazana przy najniższym proponowanym poziomie dawki wynoszącym 75 mg soli sodowej lasalocidu A na kg mieszanki paszowej peł- noporcjowej. Ponadto Urząd zweryfikował sprawozdanie dotyczące metody analizy dodatku paszowego w paszy, przedłożone przez laboratorium referencyjne ustanowione rozporządzeniem (WE) nr 1831/2003.

(5) W związku z tym nie stwierdzono, że dodatek paszowy nie ma negatywnego wpływu na zdrowie zwierząt ani że działa kokcydiostatycznie na gatunki docelowe, gdy jest stosowany w proponowanych warunkach. Wniosek ten można rozszerzyć na obowiązujące zezwolenie na dodatek paszowy sól sodowa lasalocidu A (Avatec 15 % cc), który zawiera takie samo stężenie substancji czynnej sól sodowa lasalocidu A.

(6) Obowiązujące zezwolenie na stosowanie dodatków paszowych: soli sodowej lasalocidu A (Avatec 15 % cc) i soli sodowej lasalocidu A (Avatec 150 G) dla kurcząt rzeźnych i kurcząt odchowywanych na kury nioski nie spełnia już zatem warunków określonych w art. 5 rozporządzenia (WE) nr 1831/2003.

(7) Niewykluczone, że dodatkowe dane dotyczące bezpieczeństwa stosowania i skuteczności soli sodowej lasalocidu A (Avatec 150 G) w odniesieniu do gatunków docelowych wniosą nowe elementy, które umożliwią ponowne rozważenie oceny przeprowadzonej dla tego dodatku paszowego. W związku z powyższym wnioskodawca ubiegający się o zezwolenie na stosowanie soli sodowej lasalocidu A (Avatec 150 G) argumentuje, że można przeprowadzić dodatkowe badania w celu wykazania bezpieczeństwa i skuteczności tego dodatku paszowego w odniesieniu do gatunków docelowych. W tym celu wnioskodawca zobowiązał się do przedstawienia dodatkowych danych zgodnie z harmonogramem zawierającym wykaz badań, które mają być przeprowadzone, i przewidującym, że ich wyniki będą dostępne do dnia 31 grudnia 2021 r. Badania te polegałyby na badaniu tolerancji i na badaniu efektywności w kojcach podłogowych w odniesieniu do kurcząt rzeźnych i kurcząt odchowywanych na kury nioski.

(8) Zgodnie z art. 13 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 1831/2003 należy zawiesić zezwolenie na stosowanie dodatków paszowych: soli sodowej lasalocidu A (Avatec 15 % cc) i soli sodowej lasalocidu A (Avatec 150 G) do czasu przedłożenia i oceny dodatkowych danych. Po należytej ocenie tych danych przez Urząd należy dokonać przeglądu środka zawieszającego.

(9) Ponieważ dalsze stosowanie dodatków paszowych: soli sodowej lasalocidu A (Avatec 15 % cc) i soli sodowej lasalocidu A (Avatec 150 G) może stanowić ryzyko dla zdrowia zwierząt, dodatki paszowe i zawierające je pasze należy jak najszybciej wycofać z obrotu. Z przyczyn praktycznych należy jednak wprowadzić krótki okres przejściowy na wycofanie odnośnych produktów z obrotu, aby umożliwić podmiotom gospodarczym właściwe przeprowadzenie obowiązkowego wycofania.

(10) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Zawieszenie zezwolenia

Zawiesza się zezwolenie na stosowanie dodatków paszowych: soli sodowej lasalocidu A (Avatec 15 % cc) i soli sodowej lasalocidu A (Avatec 150 G) u kurcząt rzeźnych i kurcząt odchowywanych na kury nioski.

Artykuł  2

Środki przejściowe

1. 
Istniejące zapasy dodatków paszowych: soli sodowej lasalocidu A (Avatec 15 % cc) i soli sodowej lasalocidu A (Avatec 150 G) stosowanych u kurcząt rzeźnych i kurcząt odchowywanych na kury nioski oraz premiksów zawierających te dodatki mogą być nadal wprowadzane do obrotu do dnia 30 lipca 2021 r. i mogą być stosowane do dnia 30 sierpnia 2021 r. zgodnie z przepisami obowiązującymi przed dniem 30 czerwca 2021 r.
2. 
Materiały paszowe i mieszanki paszowe wyprodukowane z wykorzystaniem dodatków paszowych lub premiksów, o których mowa w ust. 1, mogą być nadal wprowadzane do obrotu do dnia 30 sierpnia 2021 r. i mogą być stosowane do dnia 30 września 2021 r. zgodnie z przepisami obowiązującymi przed dniem 30 czerwca 2021 r.
Artykuł  3

Przegląd

Niniejsze rozporządzenie poddaje się przeglądowi do dnia 31 grudnia 2023 r., po przyjęciu przez Urząd nowej opinii w sprawie bezpieczeństwa i skuteczności dodatku paszowego sól sodowa lasalocidu A (Avatec 150 G) stosowanego u kurcząt rzeźnych i kurcząt odchowywanych na kury nioski.

Artykuł  4

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 9 czerwca 2021 r.
W imieniu Komisji
Ursula VON DER LEYEN
Przewodnicząca
1 Dz.U. L 268 z 18.10.2003, s. 29.
2 Dyrektywa Rady 70/524/EWG z dnia 23 listopada 1970 r. dotycząca dodatków paszowych (Dz.U. L 270 z 14.12.1970, s. 1).
3 Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1455/2004 z dnia 16 sierpnia 2004 r. dotyczące zatwierdzenia na dziesięć lat dodatku paszowego "Avatec 15 %" należącego do grupy kokcydiostatyków i innych substancji leczniczych (Dz.U. L 269 z 17.8.2004, s. 14).
4 Dziennik EFSA 2017; 15(8):4857.
5 Dziennik EFSA 2020; 18(8):6202.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2021.204.13

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2021/932 zawieszające zezwolenie na stosowanie soli sodowej lasalocidu A (Avatec 15 % cc) i soli sodowej lasalocidu A (Avatec 150 G) jako dodatków paszowych dla kurcząt rzeźnych i kurcząt odchowywanych na kury nioski (posiadacz zezwolenia Zoetis Belgium S.A.)
Data aktu: 09/06/2021
Data ogłoszenia: 10/06/2021
Data wejścia w życie: 30/06/2021