Decyzja 2021/780 w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej na forum Rady Handlowych Aspektów Praw Własności Intelektualnej Światowej Organizacji Handlu

DECYZJA RADY (UE) 2021/780
z dnia 10 maja 2021 r.
w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej na forum Rady Handlowych Aspektów Praw Własności Intelektualnej Światowej Organizacji Handlu

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 207 ust. 4 akapit pierwszy w związku z art. 218 ust. 9,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Porozumienie ustanawiające Światową Organizację Handlu, wraz z porozumieniami zawartymi w załącznikach 1, 2 i 3 do tego porozumienia ("porozumienie z Marrakeszu"), zostało zawarte przez Unię decyzją Rady 94/800/WE 1  i weszło w życie w dniu 1 stycznia 1995 r.

(2) Zgodnie z art. 66 ust. 1 Porozumienia w sprawie handlowych aspektów praw własności intelektualnej ("porozumienie TRIPS"), zawartego w załączniku 1C do porozumienia z Marrakeszu, Rada Handlowych Aspektów Praw Własności Intelektualnej Światowej Organizacji Handlu ("Rada TRIPS"), na dobrze umotywowany wniosek członka - kraju najmniej rozwiniętego, godzi się na przedłużenie okresu przejściowego, podczas którego członkowie - kraju najmniej rozwiniętego nie są zobowiązani do stosowania postanowień porozumienia TRIPS innych niż zawarte w art. 3, 4 i 5.

(3) Obecny okres przejściowy, jak ustalono w decyzji Rady TRIPS z dnia 11 czerwca 2013 r., ma zakończyć się dnia 1 lipca 2021 r.

(4) W dniu 1 października 2020 r. Czad, w imieniu grupy krajów najmniej rozwiniętych, złożył formalny wniosek o przedłużenie okresu przejściowego.

(5) Podczas formalnego posiedzenia w dniach 8 i 9 czerwca 2021 r. Rada TRIPS ma przyjąć decyzję w sprawie wniosku o przedłużenie okresu przejściowego w trybie art. 66 ust. 1 porozumienia TRIPS w odniesieniu do członków - krajów najmniej rozwiniętych ("decyzja Rady TRIPS").

(6) Należy ustalić stanowisko, jakie ma być zajęte w imieniu Unii na forum Rady TRIPS, gdyż decyzja Rady TRIPS będzie wiążąca dla Unii.

(7) Członkowie - kraje najmniej rozwinięte stanowią najbardziej podatny na zagrożenia segment międzynarodowej wspólnoty handlowej i borykają się z ograniczeniami natury gospodarczej, finansowej i administracyjnej. Członkowie - kraje najmniej rozwinięte muszą dysponować przestrzenią polityczną i elastycznością, aby sprostać swoim wyzwaniom rozwojowym, oraz dodatkowym czasem na wdrożenie porozumienia TRIPS.

(8) Pewien poziom ochrony i egzekwowania praw własności intelektualnej jest korzystny również dla członków - krajów najmniej rozwiniętych, ponieważ prawa własności intelektualnej są katalizatorem innowacji i istotnym narzędziem zrównoważonego rozwoju. Niektórzy członkowie - kraje najmniej rozwinięte podjęli już działania w celu wdrożenia porozumienia TRIPS i należy zachęcać ich, by nie obniżali istniejącego poziomu ochrony i egzekwowania praw własności intelektualnej.

(9) Przedłużenie okresu przejściowego bez ograniczeń czasowych, zgodnie z propozycją grupy krajów najmniej rozwiniętych, spowolniłoby proces stopniowej integracji członków - krajów najmniej rozwiniętych jako członków wielostronnego systemu handlowego w międzynarodowym systemie własności intelektualnej na podstawie minimalnych wymogów określonych w porozumieniu TRIPS.

(10) W związku z tym należy przedłużyć okres przejściowy na wdrożenie postanowień porozumienia TRIPS innych niż zawarte w art. 3, 4 i 5 przez członków - kraje najmniej rozwinięte o ograniczony okres nieprzekraczający 10 lat.

(11) Jeżeli członkowie Światowej Organizacji Handlu poprą przedłużenie okresu przejściowego w trybie art. 66 ust. 1 porozumienia TRIPS o dłuższy okres lub na czas nieokreślony, Unia nie powinna utrudniać osiągnięcia konsensusu.

(12) Wniosek krajów najmniej rozwiniętych o zwolnienie na dodatkowy okres 12 lat od dnia, w którym członek - kraj najmniej rozwinięty przestaje należeć do kategorii krajów najmniej rozwiniętych, wydaje się wykraczać poza zakres art. 66 ust. 1 porozumienia TRIPS, ponieważ artykuł ten ma zastosowanie wyłącznie do przedłużenia okresu przejściowego na wdrożenie niektórych postanowień porozumienia TRIPS przez członków - kraje najmniej rozwinięte. W związku z tym nie należy popierać wniosku o przyznanie zwolnienia dla członków niebędących krajami najmniej rozwiniętymi w ramach decyzji Rady TRIPS w trybie art. 66 ust. 1 porozumienia TRIPS,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Stanowisko, jakie ma być zajęte w imieniu Unii na forum Rady Handlowych Aspektów Praw Własności Intelektualnej Światowej Organizacji Handlu ("Rada TRIPS") podczas jej formalnego posiedzenia w dniach 8 i 9 czerwca 2021 r., jest następujące:

a)
od członków - krajów najmniej rozwiniętych nie należy wymagać stosowania postanowień Porozumienia w sprawie handlowych aspektów praw własności intelektualnej ("porozumienie TRIPS") innych niż zawarte w art. 3, 4 i 5 przez ograniczony okres nieprzekraczający 10 lat lub do dnia, w którym przestaną oni być członkami - krajami najmniej rozwiniętymi, w zależności od tego, która z tych dat będzie wcześniejsza;
b)
jeżeli członkowie Światowej Organizacji Handlu poprą przedłużenie okresu przejściowego w trybie art. 66 ust. 1 porozumienia TRIPS o dłuższy okres lub na czas nieokreślony, Unia nie będzie utrudniać osiągnięcia konsensusu;
c)
członkowie - kraje najmniej rozwinięte mają zapewniać, by żadne zmiany w ich przepisach ustawowych, wykonawczych i w praktyce wprowadzone w dodatkowym okresie przejściowym nie powodowały obniżenia poziomu zgodności z postanowieniami porozumienia TRIPS. Jeżeli członkowie Światowej Organizacji Handlu nie poprą jednak nałożenia takiego zobowiązania na członków - kraje najmniej rozwinięte, Unia nie będzie utrudniać osiągnięcia konsensusu;
d)
nie będzie popierany wniosek członków - krajów najmniej rozwiniętych o przyznanie zwolnienia na dodatkowy okres 12 lat od dnia, w którym członek - kraj najmniej rozwinięty przestaje należeć do kategorii krajów najmniej rozwiniętych, ponieważ wniosek ten nie wchodzi w zakres art. 66 ust. 1 porozumienia TRIPS.
Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Brukseli dnia 10 maja 2021 r.
W imieniu Rady
J. BORRELL FONTELLES
Przewodniczący
1 Decyzja Rady 94/800/WE z dnia 22 grudnia 1994 r. dotycząca zawarcia w imieniu Wspólnoty Europejskiej w dziedzinach wchodzących w zakres jej kompetencji, porozumień, będących wynikiem negocjacji wielostronnych w ramach Rundy Urugwajskiej (19861994) (Dz.U. L 336 z 23.12.1994, s. 1).

Zmiany w prawie

KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024