Rozporządzenie delegowane 2021/732 zmieniające rozporządzenie delegowane (UE) nr 667/2014 w odniesieniu do treści akt, które urzędnik dochodzeniowy przedkłada Europejskiemu Urzędowi Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych, prawa do bycia wysłuchanym w kontekście decyzji tymczasowych, a także w odniesieniu do deponowania grzywien i okresowych kar pieniężnych

ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) 2021/732
z dnia 26 stycznia 2021 r.
zmieniające rozporządzenie delegowane (UE) nr 667/2014 w odniesieniu do treści akt, które urzędnik dochodzeniowy przedkłada Europejskiemu Urzędowi Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych, prawa do bycia wysłuchanym w kontekście decyzji tymczasowych, a także w odniesieniu do deponowania grzywien i okresowych kar pieniężnych
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 648/2012 z dnia 4 lipca 2012 r. w sprawie instrumentów pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym, kontrahentów centralnych i repozytoriów transakcji 1 , w szczególności jego art. 64 ust. 7,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie (UE) nr 648/2012 zmieniono rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/834 2 . Zmiany te dotyczyły między innymi definicji kontrahentów finansowych, prawa dostępu do akt dochodzenia przysługującego osobom, wobec których prowadzone jest dochodzenie, grzywien płaconych przez repozytorium transakcji, które umyślnie lub w wyniku zaniedbania popełniło jedno z naruszeń wymienionych w załączniku I do rozporządzenia (UE) nr 648/2012, oraz prawa osób, które mogą podlegać okresowej karze pieniężnej, do bycia wysłuchanym.

(2) Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) nr 667/2014 3  zostało przyjęte na podstawie art. 64 ust. 7 rozporządzenia (UE) nr 648/2012 i dotyczy przepisów proceduralnych dotyczących grzywien nakładanych na repozytoria transakcji przez Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych ("ESMA"), w tym przepisów dotyczących prawa do obrony. Ponieważ zmiany wprowadzone rozporządzeniem (UE) 2019/834 do rozporządzenia (UE) nr 648/2012 dotyczą tych przepisów proceduralnych, należy zapewnić, aby zmiany te zostały również odzwierciedlone w rozporządzeniu delegowanym (UE) nr 667/2014.

(3) Ważne jest zapewnienie przejrzystości w stosunkach między urzędnikiem dochodzeniowym wyznaczonym przez ESMA zgodnie z art. 64 rozporządzenia (UE) nr 648/2012 a samym ESMA. Taka przejrzystość wymaga, aby akta sporządzone przez urzędnika dochodzeniowego zawierały uwagi przekazane przez osoby, wobec których prowadzone jest dochodzenie, oraz zawiadomienie o ustaleniach, na podstawie którego osoby te przekazały swoje uwagi.

(4) Zgodnie z art. 67 ust. 1 akapit drugi rozporządzenia (UE) nr 648/2012, jeżeli konieczne jest podjęcie pilnych działań, ESMA może podjąć decyzję tymczasową bez wcześniejszego wysłuchania osób, wobec których prowadzone jest dochodzenie lub postępowanie. Aby zapewnić skuteczność uprawnień ESMA do podejmowania decyzji tymczasowych, osoby, wobec których prowadzone jest dochodzenie, nie powinny mieć prawa dostępu do akt ani do bycia wysłuchanym, zanim urzędnik dochodzeniowy nie przekaże ESMA akt zawierających jego ustalenia lub zanim ESMA nie podejmie swojej decyzji tymczasowej. Aby jednak uszanować prawo do obrony, osoby, wobec których prowadzone jest dochodzenie, powinny mieć prawo dostępu do akt, gdy tylko urzędnik dochodzeniowy przekaże ESMA akta wraz ze swoim zawiadomieniem o ustaleniach, a także prawo do bycia wysłuchanym jak najszybciej po podjęciu przez ESMA decyzji tymczasowej.

(5) Zgodnie z art. 68 ust. 5 rozporządzenia (UE) nr 648/2012 kwoty grzywien i okresowych kar pieniężnych pobrane przez ESMA przypisuje się do budżetu ogólnego Unii. Grzywny i okresowe kary pieniężne pobrane przez ESMA powinny być deponowane na oprocentowanym rachunku do czasu, gdy nabiorą ostatecznego charakteru. W przypadku każdej decyzji o nałożeniu grzywny lub okresowej kary pieniężnej kwoty pobrane przez ESMA powinny być deponowane na odrębnym rachunku lub subkoncie w celu zapewnienia identyfikowalności do czasu, kiedy decyzja nabierze ostatecznego charakteru.

(6) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie delegowane (UE) nr 667/2014.

(7) W celu zapewnienia niezwłocznego wykonywania przez ESMA skutecznych uprawnień nadzorczych i egzekucyjnych niniejsze rozporządzenie powinno wejść w życie w trybie pilnym,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu delegowanym (UE) nr 667/2014 wprowadza się następujące zmiany:

1)
art. 3 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Kompletne akta, które urzędnik dochodzeniowy przekazuje ESMA, zawierają następujące dokumenty:

a) zawiadomienie o ustaleniach oraz kopię zawiadomienia o ustaleniach skierowanego do osoby, wobec której prowadzone jest dochodzenie;

b) kopię pisemnych uwag przekazanych przez osobę, wobec której prowadzone jest dochodzenie;

c) protokoły wszystkich przesłuchań.";

2)
dodaje się art. 3a w brzmieniu:

"Artykuł 3a

Prawo do bycia wysłuchanym przez ESMA w odniesieniu do decyzji tymczasowych dotyczących środków nadzorczych

1. Na zasadzie odstępstwa od art. 2 i 3 procedura określona w niniejszym artykule ma zastosowanie w przypadku, gdy ESMA podejmie decyzje tymczasowe zgodnie z art. 67 ust. 1 akapit drugi rozporządzenia (UE) nr 648/2012.

2. Urzędnik dochodzeniowy przekazuje ESMA akta wraz ze swoimi ustaleniami i niezwłocznie informuje osobę, wobec której prowadzone jest dochodzenie, o swoich ustaleniach, ale nie zapewnia tej osobie możliwości przekazania uwag. W zawiadomieniu o ustaleniach urzędnika dochodzeniowego określa się fakty uzasadniające zarzut popełnienia co najmniej jednego z naruszeń wymienionych w załączniku I do rozporządzenia (UE) nr 648/2012, w tym wszelkie okoliczności obciążające lub łagodzące dotyczące tych naruszeń.

Na wniosek urzędnik dochodzeniowy udziela dostępu do akt osobie, wobec której prowadzone jest dochodzenie.

3. Jeżeli ESMA uzna, że fakty opisane w zawiadomieniu o ustaleniach urzędnika dochodzeniowego zdają się nie stanowić naruszenia wymienionego w załączniku I do rozporządzenia (UE) nr 648/2012, podejmuje on decyzję o zamknięciu dochodzenia oraz powiadamia o tej decyzji osobę, wobec której prowadzone jest dochodzenie.

4. Jeżeli ESMA zdecyduje, że osoba, wobec której prowadzone jest dochodzenie, popełniła co najmniej jedno z naruszeń wymienionych w załączniku I do rozporządzenia (UE) nr 648/2012, oraz podejmie decyzję tymczasową o zastosowaniu środków nadzorczych przewidzianych w art. 73 ust. 1 lit. a), c) oraz d) rozporządzenia (UE) nr 648/2012, niezwłocznie powiadamia tę osobę o swojej decyzji tymczasowej.

ESMA określa rozsądny termin, w którym osoby, wobec których prowadzone jest dochodzenie, mogą przekazać pisemne uwagi na temat decyzji tymczasowej. ESMA nie jest zobowiązany do uwzględniania pisemnych uwag otrzymanych po upływie tego terminu.

Na wniosek ESMA udziela dostępu do akt osobom, wobec których prowadzone jest dochodzenie.

ESMA może również zaprosić osoby, wobec których prowadzone jest dochodzenie, do udziału w przesłuchaniu. Osoby, wobec których prowadzone jest dochodzenie, mogą korzystać z pomocy swoich prawników lub innych wykwalifikowanych osób dopuszczonych przez ESMA. Przesłuchania mają charakter niejawny.

5. ESMA wysłuchuje osobę, wobec której prowadzone jest dochodzenie, i podejmuje ostateczną decyzję jak najszybciej po podjęciu decyzji tymczasowej.

Jeżeli ESMA uzna, w oparciu o kompletne akta i po wysłuchaniu osób, wobec których prowadzone jest dochodzenie, że osoba, wobec której prowadzone jest dochodzenie, popełniła co najmniej jedno z naruszeń wymienionych w załączniku I do rozporządzenia (UE) nr 648/2012, podejmuje decyzję zatwierdzającą o zastosowaniu co najmniej jednego środka nadzorczego przewidzianego w art. 73 ust. 1 lit. a), c) oraz d) rozporządzenia (UE) nr 648/2012. ESMA niezwłocznie powiadamia daną osobę o tej decyzji.

W przypadku gdy ESMA podejmie ostateczną decyzję, która nie potwierdza decyzji tymczasowej, decyzję tymczasową uznaje się za uchyloną.";

3)
w art. 8 wprowadza się następujące zmiany:
a)
akapit pierwszy otrzymuje brzmienie:

"Kwoty grzywien i okresowych kar pieniężnych pobrane przez ESMA deponowane są na oprocentowanym rachunku otwartym przez księgowego ESMA do czasu, gdy nabiorą ostatecznego charakteru. W przypadku jednoczesnego pobrania przez ESMA wielu grzywien lub okresowych kar pieniężnych księgowy ESMA zapewnia ich zdeponowanie na odrębnych rachunkach lub subkontach. Zapłacone kwoty nie są zaliczane do budżetu ESMA ani ujmowane jako środki budżetowe.";

b)
akapit trzeci otrzymuje brzmienie:

"Księgowy ESMA składa urzędnikowi zatwierdzającemu Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Stabilności Finansowej, Usług Finansowych i Unii Rynków Kapitałowych regularne sprawozdania dotyczące kwot nałożonych grzywien i okresowych kar pieniężnych oraz ich statusu.".

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 26 stycznia 2021 r.
W imieniu Komisji
Ursula VON DER LEYEN
Przewodnicząca
1 Dz.U. L 201 z 27.7.2012, s. 1.
2 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/834 z dnia 20 maja 2019 r. zmieniające rozporządzenie (UE) nr 648/2012 w odniesieniu do obowiązku rozliczania, zawieszania obowiązku rozliczania, wymogów dotyczących zgłaszania, technik ograniczania ryzyka związanego z kontraktami pochodnymi będącymi przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym, które nie są rozliczane przez kontrahenta centralnego, rejestracji repozytoriów transakcji i nadzoru nad nimi, a także wymogów dotyczących repozytoriów transakcji (Dz.U. L 141 z 28.5.2019, s. 42).
3 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) nr 667/2014 z dnia 13 marca 2014 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 648/2012 w odniesieniu do przepisów proceduralnych dotyczących grzywien nakładanych na repozytoria transakcji przez Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych, w tym przepisów dotyczących prawa do obrony i przepisów tymczasowych (Dz.U. L 179 z 19.6.2014, s. 31).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2021.158.8

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie delegowane 2021/732 zmieniające rozporządzenie delegowane (UE) nr 667/2014 w odniesieniu do treści akt, które urzędnik dochodzeniowy przedkłada Europejskiemu Urzędowi Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych, prawa do bycia wysłuchanym w kontekście decyzji tymczasowych, a także w odniesieniu do deponowania grzywien i okresowych kar pieniężnych
Data aktu: 26/01/2021
Data ogłoszenia: 06/05/2021
Data wejścia w życie: 07/05/2021