Rozporządzenie wykonawcze 2021/656 rejestrujące w rejestrze gwarantowanych tradycyjnych specjalności nazwę (Slovenska potica (GTS))

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2021/656
z dnia 21 kwietnia 2021 r.
rejestrujące w rejestrze gwarantowanych tradycyjnych specjalności nazwę ("Slovenska potica" (GTS))

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 z dnia 21 listopada 2012 r. w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych 1 , w szczególności jego art. 52 ust. 3 lit. a),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. b) rozporządzenia (UE) nr 1151/2012 wniosek o rejestrację nazwy "Slovenska potica" jako gwarantowanej tradycyjnej specjalności (GTS), złożony przez Słowenię, został opublikowany w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej 2 .

(2) W dniu 29 czerwca 2020 r. Komisja otrzymała od Austrii zawiadomienie o sprzeciwie oraz powiązane z nim uzasadnione oświadczenie o sprzeciwie. W dniu 3 lipca 2020 r. Komisja przekazała Słowenii zawiadomienie o sprzeciwie oraz uzasadnione oświadczenie o sprzeciwie przesłane przez Austrię.

(3) Komisja rozpatrzyła sprzeciw przesłany przez Austrię i uznała go za dopuszczalny. W sprzeciwie stwierdzono, że w Austrii nazwa "Potize"/"Putize" jest nadal używana w odniesieniu do podobnych produktów wytwarzanych w Austrii, a używanie nazwy jest zgodne z prawem i uznawane od pokoleń. Ponadto argumentuje się, że produkcja "Potize"/"Putize" ma istotne znaczenie gospodarcze w Austrii, w szczególności dla przedsiębiorstw wytwarzających "Potize"/"Putize" z siedzibą w południowej Austrii. Austria uważa zatem, że wniosek o zastrzeżenie nazwy wyłącznie dla produktów o tej nazwie produkowanych w Słowenii (zgodnie z tradycją słoweńską) musi zostać odrzucony. W każdym razie Austria uważa, że należy zapewnić, aby możliwe pozostały produkcja i stosowanie nazwy "Potize" lub "Putize" tradycyjnie używanej w Austrii od wielu lat w odniesieniu do produktów wytwarzanych zgodnie z tradycją austriacką. Podsumowując, w sprzeciwie stwierdzono, że nazwa proponowana do rejestracji jest zgodna z prawem, szeroko znana i ma duże znaczenie gospodarcze w przypadku podobnych produktów rolnych lub środków spożywczych zgodnie z art. 21 ust. 1 lit. b) rozporządzenia (UE) nr 1151/2012.

(4) Pismem z dnia 28 lipca 2020 r. Komisja wezwała zainteresowane strony do podjęcia odpowiednich konsultacji w celu osiągnięcia porozumienia zgodnie z ich procedurami wewnętrznymi.

(5) Słowenia i Austria osiągnęły porozumienie, które zostało zgłoszone Komisji w dniu 5 października 2020 r., czyli w wymaganym terminie.

(6) Słowenia i Austria uzgodniły, że użycie terminów "Potize" i "Putize" nie stanowi nadużycia, naśladowania ani przywołania nazwy "Slovenska potica" jako gwarantowanej tradycyjnej specjalności (GTS).

(7) Ponadto państwa te zgodziły się, że nazwy "Slovenska potica" z jednej strony oraz nazwy "Potize" i "Putize" z drugiej strony są zgodne z prawem. Słowenia potwierdziła, że rejestracja nazwy "Slovenska potica" jako gwarantowanej tradycyjnej specjalności (GTS) nie narusza prawa austriackich producentów do używania określeń "Potize" i "Putize". Producenci austriaccy nie mogą jednak używać żadnych elementów opakowania odnoszących się do Słowenii, np. flag, kolorów itp.

(8) Z porozumienia można wywnioskować, że Słowenia uznała prawo austriackich producentów do dalszego używania nazw "Potize" i "Putize", a zatem nie ma zamiaru chronić terminu "potica", który stanowi część nazwy złożonej "Slovenska potica", w odniesieniu do której wnosi się o ochronę. W związku z tym nazwa "Slovenska potica" powinna być chroniona jako całość, natomiast termin "Potica" powinien być nadal stosowany w odniesieniu do produktów, które nie są zgodne ze specyfikacją produktu "Slovenska potica" na terytorium Unii, pod warunkiem że przestrzegane są zasady i przepisy mające zastosowanie w jej porządku prawnym.

(9) Porozumienie między Słowenią a Austrią nie wymaga zmiany specyfikacji produktu opublikowanej zgodnie z art. 50 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 1151/2012.

(10) W związku z tym nazwa "Slovenska potica" powinna zostać zarejestrowana w rejestrze gwarantowanych tradycyjnych specjalności (GTS),

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Nazwa "Slovenska potica" (GTS) zostaje zarejestrowana.

Nazwa podana w akapicie pierwszym określa produkt należący do klasy 2.3. Chleb, ciasto, ciastka, wyroby cukiernicze, herbatniki i inne wyroby piekarnicze, wymienionej w załączniku XI do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 668/2014 3 .

Artykuł  2

Nazwa "Potica" może być nadal stosowana w odniesieniu do produktów, które nie są zgodne ze specyfikacją produktu "Slovenska potica" na terytorium Unii, pod warunkiem że przestrzegane są zasady i przepisy mające zastosowanie w jej porządku prawnym.

Artykuł  3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 21 kwietnia 2021 r.
W imieniu Komisji
Ursula VON DER LEYEN
Przewodnicząca
1 Dz.U. L 343 z 14.12.2012, s. 1.
2 Dz.U. C 110 z 2.4.2020, s. 12.
3 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 668/2014 z dnia 13 czerwca 2014 r. ustanawiające zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych (Dz.U. L 179 z 19.6.2014, s. 36).

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2021.137.12

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2021/656 rejestrujące w rejestrze gwarantowanych tradycyjnych specjalności nazwę (Slovenska potica (GTS))
Data aktu: 21/04/2021
Data ogłoszenia: 22/04/2021
Data wejścia w życie: 12/05/2021