Decyzja wykonawcza 2021/597 ustanawiająca środki nadzwyczajne w odniesieniu do potwierdzonych przypadków zarażenia małym chrząszczem ulowym we Włoszech

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2021/597
z dnia 12 kwietnia 2021 r.
ustanawiająca środki nadzwyczajne w odniesieniu do potwierdzonych przypadków zarażenia małym chrząszczem ulowym we Włoszech

(notyfikowana jako dokument nr C(2021) 2365)

(Jedynie tekst w języku włoskim jest autentyczny)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(Dz.U.UE L z dnia 14 kwietnia 2021 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie przenośnych chorób zwierząt oraz zmieniające i uchylające niektóre akty w dziedzinie zdrowia zwierząt ("Prawo o zdrowiu zwierząt") 1 , w szczególności jego art. 259 ust. 1 akapit pierwszy lit. a),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Mały chrząszcz ulowy (Aethina tumida) jest owadem pochodzącym z Afryki Subsaharyjskiej, który rozprzestrzenił się na całym świecie w ostatnich dziesięcioleciach i jest zdolny do szybkiego rozmnażania się, w szczególności w obecności czerwia pszczelego, pyłku i miodu w plastrach miodu. Dorosłe osobniki są w stanie przelecieć do kilku kilometrów, aby zaatakować kolejne miejsca. Zarażenie małym chrząszczem ulowym jest wymienione w załączniku II do rozporządzenia (UE) 2016/429 zmienionego rozporządzeniem delegowanym Komisji (UE) 2018/1629 2  oraz w załączniku do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2018/1882 3 .

(2) Mały chrząszcz ulowy jest zasadniczo nieobecny w Unii, ale od września 2014 r. we Włoszech odnotowano zarażenia w regionie Kalabrii i w regionie Sycylii. Decyzją wykonawczą Komisji 2014/909/UE 4  ustanowiono niektóre środki ochrony zdrowia zwierząt w odniesieniu do potwierdzonych zarażeń małym chrząszczem ulowym we Włoszech. Obecnie zarówno region Kalabrii, jak i region Sycylii jest wymieniony w załączniku do tej decyzji wykonawczej jako obszar objęty tymi środkami ochronnymi. Wspomniana decyzja wykonawcza obowiązuje do dnia 21 kwietnia 2021 r.

(3) Właściwy organ centralny Włoch przekazał ostatnio Komisji informacje, z których wynika, że w regionie Kalabrii nadal występuje zarażenie małym chrząszczem ulowym w pasiekach, w ulach zainstalowanych i zarządzanych przez właściwy organ lokalny w celu zbadania sytuacji oraz u dzikich pszczół miodnych. W przypadkach potwierdzonych zarażeń zniszczono dotknięte nimi pasieki lub ule. Właściwy organ lokalny ustanowił we wspomnianym regionie obszar zapowietrzony i zakazał przemieszczania pszczół miodnych i niektórych innych towarów z tego regionu. Właściwy organ lokalny nie był jednak w stanie zwalczyć małego chrząszcza ulowego. Rozprzestrzenienie się małego chrząszcza ulowego poza obszar we Włoszech, na którym występuje ten pasożyt, mogłoby stanowić poważne zagrożenie dla pszczół miodnych i trzmieli na pozostałym terytorium Unii.

(4) Z informacji przekazanych Komisji przez właściwy organ centralny Włoch wynika również, że od września 2014 r. w regionie Sycylii wystąpiły tylko dwa potwierdzone przypadki zarażenia małym chrząszczem ulowym w pasiekach i oba te przypadki zostały zwalczone. W szczególności tenże właściwy organ ustalił, że drugie zarażenie, w czerwcu 2019 r., było wynikiem nielegalnego przemieszczania przez pszczelarza skradzionych uli z regionu Kalabrii oraz że to zarażenie zostało szybko wykryte, zbadane i zwalczone przez właściwy organ lokalny. Oficjalne dane zgromadzone przez właściwy organ centralny od właściwych organów lokalnych po wdrożeniu odpowiednich i reprezentatywnych urzędowych środków nadzoru, w tym stosowania przez kilka lat uli objętych nadzorem, potwierdzają, że od września 2014 r. - z wyjątkiem zarażenia z czerwca 2019 r. - w regionie Sycylii nie występuje mały chrząszcz ulowy. W związku z tym w lutym 2020 r. właściwy organ lokalny zniósł obszar zapowietrzony ustanowiony w tym regionie w następstwie potwierdzonego przypadku z czerwca 2019 r.

(5) Aby zapobiec niepotrzebnym zakłóceniom w handlu wewnątrz Unii oraz uniknąć wprowadzenia przez państwa trzecie nieuzasadnionych barier w handlu, a także aby zapobiec rozprzestrzenianiu się małego chrząszcza ulowego do innych części Unii, należy ustanowić ograniczenia w przepływie niektórych towarów, które mogą powodować rozprzestrzenianie małego chrząszcza ulowego. Ograniczenia te powinny być podobne do ograniczeń ustanowionych przez władze włoskie oraz do ograniczeń ustanowionych obecnie w decyzji wykonawczej 2014/909/UE. Obszary objęte tymi środkami nadzwyczajnymi powinny być ograniczone do regionu Kalabrii.

(6) Środki ustanowione w niniejszej decyzji powinny mieć zastosowanie od dnia 21 kwietnia 2021 r., czyli od daty rozpoczęcia stosowania rozporządzenia (UE) 2016/429. Ze względu na trudności, jakie w ostatnich latach sprawiało właściwemu organowi zwalczanie małego chrząszcza ulowego w regionie Kalabrii, środki te powinny obowiązywać przez 3 lata.

(7) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Do celów niniejszej decyzji stosuje się następujące definicje:

a)
"ul" oznacza pojemnik stosowany do utrzymywania pszczół miodnych lub trzmieli;
b)
"pasieka" oznacza zakład, w którym utrzymywane są pszczoły miodne lub trzmiele;
c)
"nieprzetworzone pszczele produkty uboczne" oznaczają miód, wosk pszczeli, mleczko pszczele, propolis lub pyłek, nieprzeznaczone do spożycia przez ludzi zgodnie z definicją w pkt 10 załącznika I do rozporządzenia Komisji (UE) nr 142/2011 5 , niepoddane żadnej z procedur przetwarzania, o których mowa w rozdziale II sekcja 1 tabela 2 wiersz 10 kolumny czwartej w załączniku XIV do tego rozporządzenia;
d)
"sprzęt pszczelarski" oznacza używane ule, części uli i narzędzia wykorzystywane w pasiece.
Artykuł  2
1. 
Włochy zapewniają wdrożenie następujących środków nadzwyczajnych na obszarach wymienionych w załączniku:
a)
zakaz wysyłki następujących towarów do pozostałych obszarów Unii:
(i)
pszczół miodnych;
(ii)
trzmieli;
(iii)
nieprzetworzonych pszczelich produktów ubocznych;
(iv)
sprzętu pszczelarskiego;
(v)
produktów pszczelich w plastrach miodu, przeznaczonych do spożycia przez ludzi;
b)
przeprowadzenie nadzoru uli i pasiek oraz dochodzeń epidemiologicznych, obejmujących:
(i)
identyfikację i śledzenie przemieszczeń towarów, o których mowa w lit. a), do i z pasiek i zakładów pozyskiwania miodu znajdujących się na obszarze o promieniu 20 km wokół ula (uli), gdzie potwierdzono zarażenie małym chrząszczem ulowym;
(ii)
powiadomienie Komisji o wynikach takiego nadzoru i takich dochodzeń epidemiologicznych.
2. 
W oparciu o wyniki nadzoru i dochodzeń epidemiologicznych, o których mowa w ust. 1 lit. b), Włochy mogą wdrożyć dodatkowe odpowiednie środki nadzwyczajne na podstawie art. 257 rozporządzenia (UE) 2016/429.
Artykuł  3

Niniejszą decyzję stosuje się od dnia 21 kwietnia 2021 r. do dnia 21 kwietnia 2024 r.

Artykuł  4

Adresaci

Niniejsza decyzja skierowana jest do Republiki Włoskiej.

Sporządzono w Brukseli dnia 12 kwietnia 2021 r.
W imieniu Komisji
Stella KYRIAKIDES
Członek Komisji

ZAŁĄCZNIK

Państwo członkowskie Obszary objęte środkami nadzwyczajnymi
Włochy Region Kalabria: cały region
1 Dz.U. L 84 z 31.3.2016, s. 1.
2 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2018/1629 z dnia 25 lipca 2018 r. zmieniające wykaz chorób zamieszczony w załączniku II do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w sprawie przenośnych chorób zwierząt oraz zmieniającego i uchylającego niektóre akty w dziedzinie zdrowia zwierząt ("Prawo o zdrowiu zwierząt") (Dz.U. L 272 z 31.10.2018, s. 11).
3 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2018/1882 z dnia 3 grudnia 2018 r. w sprawie stosowania niektórych przepisów dotyczących zapobiegania chorobom oraz ich zwalczania do kategorii chorób umieszczonych w wykazie oraz ustanawiające wykaz gatunków i grup gatunków, z którymi wiąże się znaczne ryzyko rozprzestrzeniania się chorób umieszczonych w tym wykazie (Dz.U. L 308 z 4.12.2018, s. 21).
4 Decyzja wykonawcza Komisji 2014/909/UE z dnia 12 grudnia 2014 r. w sprawie niektórych środków ochronnych w odniesieniu do potwierdzonych przypadków występowania małego chrząszcza ulowego we Włoszech (Dz.U. L 359 z 16.12.2014, s. 161).
5 Rozporządzenie Komisji (UE) nr 142/2011 z dnia 25 lutego 2011 r. w sprawie wykonania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1069/2009 określającego przepisy sanitarne dotyczące produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, nieprzezna- czonych do spożycia przez ludzi, oraz w sprawie wykonania dyrektywy Rady 97/78/WE w odniesieniu do niektórych próbek i przedmiotów zwolnionych z kontroli weterynaryjnych na granicach w myśl tej dyrektywy (Dz.U. L 54 z 26.2.2011, s. 1). b) przeprowadzenie nadzoru uli i pasiek oraz dochodzeń epidemiologicznych, obejmujących:

Zmiany w prawie

KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024