Decyzja 2021/542 zmieniająca decyzję (WPZiB) 2020/472 w sprawie operacji wojskowej Unii Europejskiej na Morzu Śródziemnym (EUNAVFOR MED IRINI)

DECYZJA RADY (WPZiB) 2021/542
z dnia 26 marca 2021 r.
zmieniająca decyzję (WPZiB) 2020/472 w sprawie operacji wojskowej Unii Europejskiej na Morzu Śródziemnym (EUNAVFOR MED IRINI)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 42 ust. 4 i art. 43 ust. 2,

uwzględniając wniosek Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 31 marca 2020 r. Rada przyjęła decyzję (WPZiB) 2020/472 1 , którą ustanowiona została operacja wojskowa Unii Europejskiej na Morzu Śródziemnym (EUNAVFOR MED IRINI).

(2) W kontekście strategicznego przeglądu operacji Komitet Polityczny i Bezpieczeństwa uzgodnił, że operacja EUNAV- FOR MED IRINI powinna zostać przedłużona do dnia 31 marca 2023 r.

(3) Należy doprecyzować ustalenia dotyczące unieszkodliwiania broni i materiałów powiązanych przejętych podczas wprowadzania w życie embarga ONZ na broń wobec Libii, w tym przechowywania, niszczenia lub przekazywania przejętych przedmiotów państwu członkowskiemu lub stronie trzeciej, zgodnie z rezolucją Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych nr 2292 (2016).

(4) Zgodnie z art. 5 Protokołu nr 22 w sprawie stanowiska Danii, załączonego do Traktatu o Unii Europejskiej i do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, Dania nie uczestniczy w opracowaniu oraz wprowadzaniu w życie decyzji i działań Unii, które mają wpływ na kwestie obronne. W związku z tym Dania nie uczestniczy w przyjęciu niniejszej decyzji, nie jest nią związana, nie stosuje jej ani nie współfinansuje niniejszej operacji,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W decyzji (WPZiB) 2020/472 wprowadza się następujące zmiany:

1)
art. 2 ust. 5 otrzymuje brzmienie:

"5. Mając na uwadze wyjątkowe wymogi operacyjne, oraz na zaproszenie państwa członkowskiego, EUNAVFOR MED IRINI może przekierowywać statki do portów tego państwa członkowskiego oraz dokonywać unieszkodliwiania broni i materiałów powiązanych przejętych zgodnie z ust. 3, w tym poprzez ich przechowywanie, niszczenie lub przekazanie państwu trzeciemu lub stronie trzeciej. Porty, do których można przekierowywać statki wskazuje się w planie operacji.

Komitet Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju podejmuje decyzję, na wniosek dowódcy operacji UE, w sprawie ostatecznego miejsca przeznaczenia przejętej broni i materiałów powiązanych, w tym ich przechowywania, niszczenia lub przekazania w obrębie terytorium Unii. Natomiast w sprawie przekazania przejętych przedmiotów poza terytorium Unii, zgodnie z rezolucją RB ONZ nr 2292 (2016), decyzję podejmuje, na wniosek dowódcy operacji UE, Komitet Polityczny i Bezpieczeństwa (KPiB), o ile państwo członkowskie nie zwróci się o przekazanie sprawy Radzie. Takie przekazywanie przejętych przedmiotów poza terytorium Unii odbywa się z poszanowaniem zasad określonych we wspólnym stanowisku Rady 2008/944/WPZiB * oraz zgodnie z mającymi zastosowanie krajowymi przepisami i procedurami dotyczącymi kontroli wywozu broni; przekazywanie to podlega warunkom i zabezpieczeniom ustanowionym przez odpowiednio KPiB i Radę, z uwzględnieniem procedur określonych w decyzji Rady (WPZiB) 2021/509 * , w szczególności metodologii ustalania ryzyka i zabezpieczeń; nie dotyczy ono sprzętu wojskowego lub platform wojskowych o śmiercionośnej sile.

Państwo członkowskie pomagające EUNAVFOR MED IRINI w unieszkodliwianiu przejętej broni i materiałów powiązanych zobowiązuje się do możliwie najszybszego zakończenia procedur wymaganych do unieszkodliwienia przejętych przedmiotów, w ramach jego prawa krajowego i krajowych procedur. EUNAVFOR MED IRINI przekazuje temu państwu członkowskiemu zaświadczenie o unieszkodliwieniu.

Koszty przechowywania i unieszkodliwienia broni i materiałów powiązanych przejętych przez EUNAVFOR MED IRINI na jej obszarze prowadzenia operacji, w tym koszty dotyczące niezbędnych usług portowych, ponosi Europejski Instrument na rzecz Pokoju. Europejski Instrument na rzecz Pokoju pokrywa także koszty wszelkich zobowiązań finansowych wynikających z przekierowania statku lub z dalszych działań związanych z transportem, przechowywaniem i unieszkodliwianiem przejętych przedmiotów, z wyjątkiem przypadków rażącego zaniedbania lub umyślnego naruszenia przepisów przez państwo członkowskie pomagające w unieszkodliwianiu lub przez podmioty działające w jego imieniu. Każde pokwitowanie na rzecz państwa członkowskiego dotyczące unieszkodliwienia przejętej broni i materiałów powiązanych przekazuje się do Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju, z należytym uwzględnieniem odpowiednich krajowych procedur administracyjnych lub sądowych obowiązujących w tym państwie członkowskim.

EUNAVFOR MED IRINI, reprezentowana przez dowódcę operacji UE, może zawrzeć z odpowiednimi organami państwa członkowskiego, które pomaga w przekierowywaniu statku lub w unieszkodliwianiu przejętej broni i materiałów powiązanych, porozumienie administracyjne służące realizacji niniejszego ustępu.

Niniejsze ustęp stosuje się do toczących się postępowań w sprawie przejmowania i unieszkodliwiania.

2)
w art. 13 dodaje się ustęp w brzmieniu:

"3. W okresie od dnia 1 kwietnia 2021 r. do dnia 31 marca 2023 r. kwota odniesienia dla wspólnych kosztów EUNAVFOR MED IRINI wynosi 16 900 000 EUR. Odsetek kwoty odniesienia, o którym mowa w art. 46 ust. 2 decyzji (WPZiB) 2021/509, wynosi 10 % w środkach na zobowiązania i 10 % w środkach na płatności.";

3)
art. 15 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. EUNAVFOR MED IRINI zakończy się w dniu 31 marca 2023 r.".

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Brukseli dnia 26 marca 2021 r.
W imieniu Rady
A.P. ZACARIAS
Przewodniczący
1 Decyzja Rady (WPZiB) 2020/472 z dnia 31 marca 2020 r. w sprawie operacji wojskowej Unii Europejskiej na Morzu Śródziemnym (EUNAVFOR MED IRINI) (Dz.U. L 101 z 1.4.2020, s. 4).
* Wspólne stanowisko Rady 2008/944/WPZiB z dnia 8 grudnia 2008 r. określające wspólne zasady kontroli wywozu technologii wojskowych i sprzętu wojskowego (Dz.U. L 335 z 13.12.2008, s. 99).
**) Decyzja Rady (WPZiB) 2021/509 z dnia 22 marca 2021 r. w sprawie ustanowienia Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju oraz uchylenia decyzji (WPZiB) 2015/528 (Dz.U. L 102 z 24.3.2021, s. 14).

Zmiany w prawie

KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2021.108.57

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2021/542 zmieniająca decyzję (WPZiB) 2020/472 w sprawie operacji wojskowej Unii Europejskiej na Morzu Śródziemnym (EUNAVFOR MED IRINI)
Data aktu: 26/03/2021
Data ogłoszenia: 29/03/2021
Data wejścia w życie: 26/03/2021