Wytyczne EBC/2020/12 (2020/428) uchylające wytyczne EBC/2012/16 w sprawie wymiany danych dotyczących usług gotówkowych

WYTYCZNE EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO (UE) 2020/428
z dnia 5 marca 2020 r.
uchylające wytyczne EBC/2012/16 w sprawie wymiany danych dotyczących usług gotówkowych (EBC/2020/12)

RADA PREZESÓW EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności art. 128 ust. 1 i ust. 2,

uwzględniając Statut Europejskiego Systemu Banków Centralnych i Europejskiego Banku Centralnego, w szczególności art. 16,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) System wymiany danych dotyczących usług gotówkowych (DECS - Data Exchange for Cash Services) jest interfejsem ustanowionym na mocy wytycznych EBC/2012/16 1  w celu maksymalizacji skuteczności i dalszej harmonizacji transakcji gotówkowych między krajowymi bankami centralnymi państw członkowskich, których walutą jest euro (KBC), a ich klientami w strefie euro. Jako że usługi gotówkowe oferowane obecnie przez KBC w znacznym stopniu różnią się, DECS zapewnia możliwość wymiany danych dotyczących transgranicznych transakcji gotówkowych i transportów banknotów euro pomiędzy KBC stosującymi różne systemy zarządzania gotówką.

(2) DECS został wprowadzony przez większość KBC w latach 2012-2015.

(3) Od momentu jego wprowadzenia system DECS nie jest wykorzystywany w odniesieniu do transakcji gotówkowych pomiędzy KBC a ich klientami w strefie euro, jednak funkcja ta wymaga regularnej konserwacji przez KBC, koszty której muszą być pokrywane ze środków publicznych. W związku z tym nie należy dalej wykorzystywać DECS do wymiany danych dotyczących transakcji gotówkowych między KBC a ich klientami w strefie euro.

(4) Krajowe banki centralne powinny nadal przekazywać sobie wzajemnie komunikaty dotyczące transportu banknotów i w tym celu należy dokonać wewnętrznych uzgodnień.

(5) Należy zatem uchylić wytyczne EBC/2012/16,

PRZYJMUJE NINIEJSZE WYTYCZNE:

Artykuł  1

Uchylenie wytycznych EBC/2012/16

Wytyczne EBC/2012/16 tracą moc ze skutkiem od dnia 1 kwietnia 2020 r.

Artykuł  2

Skuteczność

Niniejsze wytyczne stają się skuteczne z dniem zawiadomienia o nich krajowych banków centralnych państw członkowskich, których walutą jest euro.

Artykuł  3

Adresaci

Niniejsze wytyczne są skierowane do krajowych banków centralnych państw członkowskich, których walutą jest euro. Sporządzono we Frankfurcie nad Menem dnia 5 marca 2020 r.

W imieniu Rady Prezesów EBC

Christine LAGARDE

Prezes EBC

1 Wytyczne EBC/2012/16 z dnia 20 lipca 2012 r. w sprawie wymiany danych dotyczących usług gotówkowych (Dz.U. L 245 z 11.9.2012, s. 3).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024