Decyzja wykonawcza 2020/2183 dotycząca niektórych środków ochronnych w odniesieniu do zgłaszania zakażenia SARS-CoV-2 u norek i innych zwierząt z rodziny Mustelidae oraz u jenotów

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2020/2183
z dnia 21 grudnia 2020 r.
dotycząca niektórych środków ochronnych w odniesieniu do zgłaszania zakażenia SARS-CoV-2 u norek i innych zwierząt z rodziny Mustelidae oraz u jenotów

(notyfikowana jako dokument nr C(2020) 9531)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(Dz.U.UE L z dnia 22 grudnia 2020 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Rady 89/662/EWG z dnia 11 grudnia 1989 r. dotyczącą kontroli weterynaryjnych w handlu wewnątrzwspólnotowym w perspektywie wprowadzenia rynku wewnętrznego 1 , w szczególności jej art. 9 ust. 4,

uwzględniając dyrektywę Rady 90/425/EWG z dnia 26 czerwca 1990 r. dotyczącą kontroli weterynaryjnych mających zastosowanie w handlu wewnątrzunijnym niektórymi żywymi zwierzętami i produktami w perspektywie wprowadzenia rynku wewnętrznego 2 , w szczególności jej art. 10 ust. 4,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W 2020 r. zgłaszano przypadki zakażenia wirusem SARS-CoV-2 u norek i ustalono, że wirus może przenosić się z ludzi na norki oraz z norek na ludzi. Przypadki zakażenia SARS-CoV-2 u norek odnotowano w niektórych państwach członkowskich i państwach trzecich. Ponadto w jednym państwie członkowskim odnotowano przypadki choroby COVID-19 u ludzi wywołanej przez warianty wirusa SARS-CoV-2 związane z norkami. Badania amerykańskich centrów ds. zapobiegania chorobom i ich kontroli (Centers for Disease Control and Prevention, CDC) z grudnia 2020 r. wskazują, że jenoty (Nyctereutes procyonoides) są również podatne na SARS-CoV-2.

(2) W dniu 12 listopada 2020 r. Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) opublikowało szybką ocenę ryzyka dotyczącą wykrywania nowych wariantów SARS-CoV-2 związanych z norkami.

(3) W ramach szybkiej oceny ryzyka przeprowadzonej przez ECDC stwierdzono, że ogólny poziom ryzyka dla zdrowia ludzi stwarzanego przez warianty SARS-CoV-2 związane z norkami można określić jako oscylujący od niskiego w przypadku ogółu populacji do bardzo wysokiego w przypadku osób należących do grup ryzyka narażonych w trakcie pracy. W ramach szybkiej oceny ryzyka wskazano również, że konieczne są dalsze badania, aby ocenić, czy warianty SARS-CoV-2 związane z norkami mogą mieć jakikolwiek wpływ na ryzyko ponownego zakażenia, ograniczenia skuteczności szczepionki lub mniejszych korzyści płynących z leczenia.

(4) W dniu 12 listopada 2020 r. Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE) wydała oświadczenie w sprawie COVID-19 i norek, w którym wskazała, że na całym świecie rodzą się obawy dotyczące ryzyka, iż zwierzęta podatne, takie jak norki, staną się rezerwuarem SARS-CoV-2, ponieważ wszelkie przeniesienie wirusa na ludzi może mieć wpływ na zdrowie publiczne.

(5) Jenoty uznaje się za podatne na zakażenie SARS-CoV-2, a OIE wezwała państwa do monitorowania zwierząt podatnych na zakażenie SARS-CoV-2, takich jak norki i jenoty, przy zastosowaniu podejścia "Jedno zdrowie".

(6) Zgodnie z dyrektywą 2003/99/WE Parlamentu Europejskiego i Rady 3  państwa członkowskie zapewniają gromadzenie danych dotyczących występowania chorób odzwierzęcych i odzwierzęcych czynników chorobotwórczych.

(7) Zgodnie z art. 10 ust. 1 dyrektywy 90/425/EWG każde państwo członkowskie niezwłocznie powiadamia pozostałe państwa członkowskie i Komisję o ognisku choroby na jego terytorium, chorób odzwierzęcych, chorób lub innych prawdopodobnych przyczyn powodujących poważne zagrożenie dla zdrowia zwierząt lub ludzi.

(8) Zgodnie z art. 9 ust. 1 dyrektywy 89/662/EWG każde państwo członkowskie niezwłocznie powiadamia pozostałe państwa członkowskie i Komisję o wszelkich epidemiach na swoim terytorium, o zoonozach, chorobach lub innych czynnikach mogących stanowić poważne zagrożenie dla zwierząt lub dla zdrowia ludzkiego.

(9) Aby umożliwić ocenę ryzyka w ramach podejścia "Jedno zdrowie" oraz aby zidentyfikować możliwe opcje zarządzania ryzykiem związanym z obiegiem wariantów SARS-CoV-2 związanych z norkami u zwierząt należących do rodziny Mustelidae oraz u jenotów, oprócz wymogów dotyczących natychmiastowego powiadamiania należy ustanowić skuteczny, zharmonizowany system sprawozdawczości umożliwiający niezwłoczną wymianę wszystkich istotnych informacji.

(10) Ze względu na pilną potrzebę oceny ryzyka, jakie stwarza sytuacja epidemiologiczna w Unii w odniesieniu do występowania SARS-CoV-2 u norek i innych zwierząt z rodziny Mustelidae oraz u jenotów, państwa członkowskie powinny składać Komisji regularne sprawozdania na temat występowania tego zakażenia u zwierząt utrzymywanych lub dzikich z rodziny Mustelidae oraz u jenotów. Aby zapewnić właściwe przekazywanie informacji o ryzyku w Unii, Komisja powinna udostępniać państwom członkowskim podsumowanie zebranych informacji. W niniejszej decyzji należy określić wzór sprawozdania w celu uporządkowania danych w podziale na ogniska choroby i gatunki podatne na wirus SARS-CoV-2. Niniejsza decyzja powinna stać się skuteczna tak szybko, jak jest to możliwe, w ramach prawnych określonych w dyrektywie 90/425/EWG i dyrektywie 89/662/EWG. Gromadzone i przedkładane dane podlegają przepisom rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 4 .

(11) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1
1. 
Państwa członkowskie składają Komisji sprawozdanie w ciągu trzech dni od pierwszego potwierdzenia na swoim terytorium zakażenia SARS-CoV-2 u norek i innych zwierząt z rodziny Mustelidae oraz u jenotów (Nyctereutes procyonoides).
2. 
W przypadku wystąpienia kolejnych przypadków zakażenia SARS-CoV-2 lub ogniska nowych zakażeń u zwierząt, o których mowa w ust. 1, po pierwszym potwierdzeniu, o którym mowa w ust. 1, państwa członkowskie składają co tydzień sprawozdanie uzupełniające. Państwa członkowskie składają sprawozdanie uzupełniające również w przypadku pojawienia się odnośnych aktualizacji dotyczących epidemiologii choroby i jej potencjału zoonotycznego.
3. 
Sprawozdania, o których mowa w ust. 1 i 2, zawierają w odniesieniu do każdego przypadku wystąpienia zakażenia lub ogniska zakażenia informacje wskazane w załączniku do niniejszej decyzji.
4. 
Sprawozdania, o których mowa w ust. 1 i 2, są składane w formacie elektronicznym, który zostanie określony przez Komisję w ramach Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz.
Artykuł  2
1. 
Komisja informuje państwa członkowskie w ramach Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz o sprawozdaniach złożonych przez państwa członkowskie zgodnie z art. 1.
2. 
Komisja publikuje na swojej stronie internetowej, wyłącznie do celów informacyjnych, zaktualizowane streszczenie informacji zawartych w sprawozdaniach złożonych przez państwa członkowskie zgodnie z art. 1.
Artykuł  3

Niniejszą decyzję stosuje się do dnia 20 kwietnia 2021 r.

Artykuł  4

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 21 grudnia 2020 r.
W imieniu Komisji
Stella KYRIAKIDES
Członek Komisji

ZAŁĄCZNIK

Informacje, które należy zawrzeć w sprawozdaniach, o których mowa w art. 1, w związku z wystąpieniem zakażenia SARS-CoV-2 u norek i innych zwierząt z rodziny Mustelidae oraz u jenotów ("gatunki podatne")

1.
Data przekazania informacji.
2.
Państwo członkowskie.
3.
Rodzaj sprawozdania (pierwsze sprawozdanie potwierdzające/cotygodniowe sprawozdanie uzupełniające).
4.
Całkowita liczba ognisk/przypadków wystąpienia w państwie członkowskim podanych w sprawozdaniu.
5.
W odniesieniu do każdego ogniska/przypadku wystąpienia należy podać:
a)
numer porządkowy każdego ogniska/przypadku wystąpienia w państwie członkowskim;
b)
region i przybliżone położenie geograficzne zakładu lub innego miejsca, w którym utrzymywano zwierzęta lub w którym się one znajdowały;
c)
datę podejrzenia;
d)
datę potwierdzenia;
e)
metodę(-y) diagnostyczną(-e);
f)
szacowaną datę wprowadzenia wirusa do zakładu lub innego miejsca;
g)
możliwe źródło wirusa;
h)
zastosowane środki kontroli (szczegóły 5 );
i)
liczbę zwierząt podatnych w zakładzie lub innym miejscu (w podziale na gatunki podatne);
j)
liczbę zwierząt z klinicznymi objawami choroby lub zwierząt bezobjawowych w zakładzie lub innym miejscu (w podziale na gatunki podatne; w przypadku gdy dokładna liczba nie jest znana, proszę podać szacunkową liczbę);
k)
współczynnik zachorowalności: liczba zwierząt (w podziale na gatunki podatne) z klinicznymi objawami choroby, z objawami podobnymi do objawów COVID-19, w zakładzie lub innym miejscu w stosunku do liczby zwierząt podatnych, wraz ze skróconym opisem objawów klinicznych (w przypadku gdy dokładna liczba nie jest znana, proszę podać szacunkową liczbę);
l)
współczynnik śmiertelności: liczba zwierząt (w podziale na gatunki podatne), które padły w zakładzie lub innym miejscu (w przypadku gdy dokładna liczba nie jest znana, proszę podać szacunkową liczbę).
6.
Dane dotyczące epidemiologii molekularnej, znaczące mutacje.
7.
Odpowiednie dane dotyczące przypadków u ludzi w danym państwie członkowskim bezpośrednio związanych z ogniskami/przypadkami wystąpienia zakażenia u zwierząt, o których mowa w art. 1 ust. 1 i 2.
8.
Inne istotne informacje.
1 Dz.U. L 395 z 30.12.1989, s. 13.
2 Dz.U. L 224 z 18.8.1990, s. 29.
3 Dyrektywa 2003/99/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 17 listopada 2003 r. w sprawie monitorowania chorób odzwierzęcych i odzwierzęcych czynników chorobotwórczych, zmieniająca decyzję Rady 90/424/EWG i uchylająca dyrektywę Rady 92/117/EWG (Dz.U. L 325 z 12.12.2003, s. 31).
4 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Dz.U. L 119 z 4.5.2016, s. 1).
5 Kontrola przemieszczania w obrębie kraju; nadzór w obrębie obszaru objętego ograniczeniami lub w obrębie obszaru zapowietrzonego; identyfikowalność; kwarantanna; urzędowe unieszkodliwianie tusz, produktów ubocznych i odpadów; likwidacja; kontrola zwierząt dzikich będących rezerwuarami; podział na strefy; odkażanie; dopuszczone szczepienie (jeżeli istnieje szczepionka); niepoddawanie leczeniu zwierząt dotkniętych chorobą ani niestosowanie żadnych innych odpowiednich środków.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2020.433.76

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja wykonawcza 2020/2183 dotycząca niektórych środków ochronnych w odniesieniu do zgłaszania zakażenia SARS-CoV-2 u norek i innych zwierząt z rodziny Mustelidae oraz u jenotów
Data aktu: 21/12/2020
Data ogłoszenia: 22/12/2020
Data wejścia w życie: 20/04/2021