Decyzja 2020/1705 w sprawie podpisania, w imieniu Unii Europejskiej, Protokołu do Umowy w sprawie międzynarodowych okazjonalnych przewozów pasażerów autokarami i autobusami (umowa INTERBUS) dotyczącego międzynarodowych regularnych i regularnych specjalnych przewozów pasażerów autokarami i autobusami

DECYZJA RADY (UE) 2020/1705
z dnia 23 października 2020 r.
w sprawie podpisania, w imieniu Unii Europejskiej, Protokołu do Umowy w sprawie międzynarodowych okazjonalnych przewozów pasażerów autokarami i autobusami (umowa INTERBUS) dotyczącego międzynarodowych regularnych i regularnych specjalnych przewozów pasażerów autokarami i autobusami

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 91, w związku z art. 218 ust. 5,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Decyzją Rady 2002/917/WE 1  Umowa w sprawie międzynarodowych okazjonalnych przewozów pasażerów autokarami i autobusami (zwana dalej "umową INTERBUS") 2  została zawarta w imieniu Unii w dniu 3 października 2002 r. i weszła w życie w dniu 1 stycznia 2003 r. 3 .

(2) W dniu 16 lipca 2018 r. Rada przyjęła decyzję (UE) 2018/1195 4  w sprawie podpisania Protokołu do umowy INTERBUS dotyczącego międzynarodowych regularnych i regularnych specjalnych przewozów (zwanego dalej "protokołem").

(3) Protokół był otwarty do podpisania od dnia 16 lipca 2018 r. do dnia 16 kwietnia 2019 r., i został podpisany przez Unię w dniu 11 kwietnia 2019 r. Żadna z pozostałych Umawiających się Stron umowy INTERBUS (zwanych dalej "Umawiającymi się Stronami") nie podpisała tego protokołu przed upływem terminu na podpisanie. W związku z tym protokół nie wszedł w życie.

(4) W dniu 18 lutego 2020 r. Rada upoważniła Komisję do podjęcia negocjacji dotyczących zmiany protokołu w celu dokonania pewnych modyfikacji technicznych odnoszących się do jego podpisania i wejścia w życie oraz w celu uwzględnienia zmiany nazwy jednej z Umawiających się Stron.

(5) Negocjacje dotyczące zmiany protokołu zostały pomyślnie zakończone. Ustalono nowy termin podpisania protokołu wynoszący dwa lata. Ponadto protokół został zmieniony tak, aby jego wejście w życie wymagało zatwierdzenia lub ratyfikacji przez mniejszą liczbę Umawiających się Stron, a także krótszego okresu oczekiwania po zatwierdzeniu lub ratyfikacji, niż określono w umowie INTERBUS. Dodatkowo w protokole uwzględniono zmianę nazwy byłej jugosłowiańskiej republiki Macedonii na "Republikę Macedonii Północnej".

(6) Mając na uwadze jasność oraz w celu ułatwienia szybkiego podpisania i wejścia w życie protokołu, właściwe jest przygotowanie nowego, odpowiednio zmienionego protokołu dotyczącego międzynarodowych regularnych i regularnych specjalnych przewozów pasażerów autokarami i autobusami (zwanego dalej "nowym protokołem") w celu odzwierciedlenia uzgodnionych zmian oraz zastąpienia protokołu, który był otwarty do podpisania do dnia 16 kwietnia 2019 r.

(7) Nowy protokół powinien ułatwić świadczenie międzynarodowych regularnych i regularnych specjalnych przewozów pasażerów autokarami i autobusami między Umawiającymi się Stronami, a tym samym przyczynić się do poprawy połączeń transportu pasażerskiego między nimi.

(8) Aby ułatwić stosowanie nowego protokołu, w szczególności funkcjonowanie Komisji Mieszanej ustanowionej na mocy jego art. 18, nowy protokół w znacznej mierze odzwierciedla postanowienia zawarte w umowie INTERBUS.

(9) Aby nie opóźniać nadmiernie korzyści płynących z nowego protokołu, w nowym protokole przewidziano jego wejście w życie w odniesieniu do Umawiających się Stron, które go podpisały i zatwierdziły lub ratyfikowały, gdy zostanie on podpisany i zatwierdzony lub ratyfikowany przez trzy Umawiające się Strony, w tym Unię.

(10) W związku z tym należy podpisać nowy protokół w imieniu Unii, z zastrzeżeniem jego zawarcia w późniejszym terminie,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Niniejszym upoważnia się do podpisania w imieniu Unii Protokołu do Umowy w sprawie międzynarodowych okazjonalnych przewozów pasażerów autokarami i autobusami (umowa INTERBUS) dotyczącego międzynarodowych regularnych i regularnych specjalnych przewozów pasażerów autokarami i autobusami, zastępującego protokół do umowy INTERBUS, który był otwarty do podpisania między dniem 16 lipca 2018 r. a dniem 16 kwietnia 2019 r., z zastrzeżeniem jego zawarcia 5 .

Artykuł  2

Przewodniczący Rady zostaje niniejszym upoważniony do wyznaczenia osoby lub osób umocowanych do podpisania protokołu w imieniu Unii.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Luksemburgu dnia 23 października 2020 r.
W imieniu Rady
S. SCHULZE
Przewodniczący
1 Decyzja Rady 2002/917/WE z dnia 3 października 2002 r. w sprawie zawarcia Umowy Interbus w sprawie międzynarodowych okazjonalnych przewozów pasażerów autokarami i autobusami (Dz.U. L 321 z 26.11.2002, s. 11).
2 Dz.U. L 321 z 26.11.2002, s. 13.
3 Dz.U. L 321 z 26.11.2002, s. 44.
4 Decyzja Rady (UE) 2018/1195 z dnia 16 lipca 2018 r. w sprawie podpisania, w imieniu Unii Europejskiej, Protokołu do Umowy w sprawie międzynarodowych okazjonalnych przewozów pasażerów autokarami i autobusami (umowa INTERBUS) dotyczącego międzynarodowych regularnych i regularnych specjalnych przewozów pasażerów autokarami i autobusami (Dz.U. L 214 z 23.8.2018, s. 3).
5 Tekst protokołu zostanie opublikowany wraz z decyzją w sprawie jego zawarcia.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2020.385.1

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2020/1705 w sprawie podpisania, w imieniu Unii Europejskiej, Protokołu do Umowy w sprawie międzynarodowych okazjonalnych przewozów pasażerów autokarami i autobusami (umowa INTERBUS) dotyczącego międzynarodowych regularnych i regularnych specjalnych przewozów pasażerów autokarami i autobusami
Data aktu: 23/10/2020
Data ogłoszenia: 17/11/2020
Data wejścia w życie: 23/10/2020