Decyzja 2020/1599 w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach wspólnej konsultacyjnej grupy roboczej ustanowionej Umową o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej w odniesieniu do przyjęcia jej regulaminu

DECYZJA RADY (UE) 2020/1599
z dnia 23 października 2020 r.
w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach wspólnej konsultacyjnej grupy roboczej ustanowionej Umową o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej w odniesieniu do przyjęcia jej regulaminu

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 50 ust. 2,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 218 ust. 9,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Umowa o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej (zwana dalej "umową o wystąpieniu") została zawarta decyzją Rady (UE) 2020/135 1  i weszła w życie w dniu 1 lutego 2020 r.

(2) Wspólna konsultacyjna grupa robocza (zwana dalej "grupą roboczą") została ustanowiona na mocy art. 15 ust. 1 Protokołu w sprawie Irlandii/Irlandii Północnej do Umowy o wystąpieniu (zwanego dalej "Protokołem") i ma służyć jako forum wymiany informacji i wzajemnych konsultacji w sprawie wdrażania Protokołu.

(3) Zgodnie z art. 15 ust. 2 Protokołu grupa robocza składa się z przedstawicieli Unii i Zjednoczonego Królestwa i pełni swoje funkcje pod nadzorem specjalnego komitetu do spraw związanych z wdrożeniem Protokołu, ustanowionego na mocy art. 165 ust. 1 lit. c) umowy o wystąpieniu, któremu składa sprawozdania.

(4) Zgodnie z art. 15 ust. 6 Protokołu grupa robocza przyjmuje za obopólną zgodą swój regulamin.

(5) Ze względu na cel i skład grupy roboczej oraz jej stosunki ze specjalnym komitetem do spraw związanych z wdrożeniem Protokołu regulamin ten powinien być podobny do przewidzianego w załączniku VIII do umowy o wystąpieniu regulaminu specjalnych komitetów ustanowionych na mocy art. 165 ust. 1 umowy o wystąpieniu.

(6) Należy zatem określić stanowisko, jakie ma być zajęte w imieniu Unii w ramach grupy roboczej.

(7) Aby umożliwić szybkie stosowanie środków przewidzianych w niniejszej decyzji, powinna ona wejść w życie z dniem jej przyjęcia,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Stanowisko, jakie ma być zajęte w imieniu Unii w ramach grupy roboczej ustanowionej na mocy art. 15 ust. 1 Protokołu w odniesieniu do przyjęcia regulaminu grupy roboczej zgodnie z jego art. 15 ust. 6, opiera się na projekcie decyzji grupy roboczej załączonym do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Decyzję grupy roboczej publikuje się w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Luksemburgu dnia 23 października 2020 r.
W imieniu Rady
S. SCHULZE
Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK

DECYZJA NR .../2020 WSPÓLNEJ KONSULTACYJNEJ GRUPY ROBOCZEJ USTANOWIONEJ UMOWĄ O WYSTĄPIENIU ZJEDNOCZONEGO KRÓLESTWA WIELKIEJ BRYTANII I IRLANDII PÓŁNOCNEJ Z UNII EUROPEJSKIEJ I EUROPEJSKIEJ WSPÓLNOTY ENERGII ATOMOWEJ

z dnia ...

w sprawie przyjęcia jej regulaminu

WSPÓLNA KONSULTACYJNA GRUPA ROBOCZA,

uwzględniając Umowę o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej 2  (zwaną dalej "umową o wystąpieniu"), w szczególności art. 15 ust. 6 Protokołu w sprawie Irlandii/Irlandii Północnej do umowy o wystąpieniu (zwanego dalej "Protokołem"),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z art. 15 ust. 6 Protokołu wspólna konsultacyjna grupa robocza (zwana dalej "grupą roboczą") przyjmuje za obopólną zgodą swój regulamin.

(2) Ze względu na cel i skład grupy roboczej oraz jej stosunki ze specjalnym komitetem do spraw związanych z wdrożeniem Protokołu regulamin grupy roboczej powinien być podobny do przewidzianego w załączniku VIII do umowy o wystąpieniu regulaminu specjalnych komitetów ustanowionych na mocy art. 165 umowy o wystąpieniu,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Prace wspólnej konsultacyjnej grupy roboczej ustanowionej na mocy art. 15 ust. 1 Protokołu w sprawie Irlandii/Irlandii Północnej do umowy o wystąpieniu podlegają regulaminowi określonemu w załączniku do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w ..

W imieniu wspólnej konsultacyjnej grupy roboczej

Współprzewodniczący

ZAŁĄCZNIK

REGULAMIN WSPÓLNEJ KONSULTACYJNEJ GRUPY ROBOCZEJ

Postanowieni 1

Przewodniczący

1.
Wspólnej konsultacyjnej grupie roboczej (dalej zwanej "grupą roboczą") współprzewodniczą przedstawiciel wyznaczony przez Komisję Europejską oraz przedstawiciel wyznaczony przez rząd Zjednoczonego Królestwa. Unia Europejska i Zjednoczone Królestwo powiadamiają się wzajemnie na piśmie o wyznaczonych przedstawicielach.
2.
Współprzewodniczącego, który nie może wziąć udziału w posiedzeniu, może zastąpić na tym posiedzeniu wyznaczony zastępca. Zastępcy wyznaczeni przez Komisję Europejską lub przez rząd Zjednoczonego Królestwa niezwłocznie informują na piśmie drugiego współprzewodniczącego i sekretariat grupy roboczej o ich wyznaczeniu.
3.
Wyznaczony zastępca współprzewodniczącego wykonuje jego uprawnienia w granicach określonych w wyznaczeniu. Wszelkie odniesienia w niniejszym regulaminie do współprzewodniczących rozumie się jako odniesienia obejmujące wyznaczonych zastępców.

Postanowienie 2

Sekretariat

W skład sekretariatu grupy roboczej (zwanego dalej "sekretariatem") wchodzą urzędnik Komisji Europejskiej i urzędnik rządu Zjednoczonego Królestwa. Sekretariat, działając z upoważnienia współprzewodniczących, wykonuje zadania powierzone mu na mocy niniejszego regulaminu.

Postanowienie 3

Udział w posiedzeniach

1.
Przed każdym posiedzeniem Unia i Zjednoczone Królestwo informują się wzajemnie za pośrednictwem sekretariatu o planowanym składzie delegacji.
2.
W stosownych przypadkach i zgodnie z decyzją współprzewodniczących do udziału w posiedzeniach grupy roboczej mogą zostać zaproszeni eksperci lub inne osoby niebędące członkami delegacji w celu przekazania informacji na określony temat.

Postanowienie 4

Posiedzenia

1.
O ile współprzewodniczący nie postanowią inaczej, posiedzenia grupy roboczej odbywają się na przemian w Brukseli i w Zjednoczonym Królestwie.
2.
W drodze odstępstwa od ust. 1 współprzewodniczący mogą postanowić, że posiedzenie grupy roboczej odbędzie się w formie wideokonferencji lub telekonferencji.
3.
Każde posiedzenie grupy roboczej jest zwoływane przez sekretariat w terminie i miejscu uzgodnionym przez współprzewodniczących. Jeżeli Unia lub Zjednoczone Królestwo wniosły o odbycie posiedzenia, grupa robocza dąży do odbycia go w terminie 15 dni od daty takiego wniosku. W nagłych przypadkach grupa robocza podejmuje starania, by odbyć posiedzenie w krótszym terminie.

Postanowienie 5

Dokumenty

Dokumenty w formie pisemnej, wymieniane formalnie w ramach grupy roboczej zarówno na posiedzeniach, jak i pomiędzy nimi, są numerowane i przekazywane Unii i Zjednoczonemu Królestwu przez sekretariat jako dokumenty grupy roboczej.

Postanowienie 6

Korespondencja

1.
Unia i Zjednoczone Królestwo przesyłają sekretariatowi swoją korespondencję skierowaną do grupy roboczej. Taka korespondencja może być wysyłana w dowolnej formie pisemnej, w tym przy użyciu poczty elektronicznej.
2.
Sekretariat zapewnia, aby korespondencja kierowana do grupy roboczej była przekazywana współprzewodniczącym i rozsyłana, w stosownych przypadkach, zgodnie z postanowieniem 5.
3.
Wszelką korespondencję, której nadawcą lub bezpośrednim odbiorcą są współprzewodniczący, przekazuje się do sekretariatu i rozsyła, w stosownych przypadkach, zgodnie z postanowieniem 5.

Postanowienie 7

Porządek obrad

1.
Sekretariat sporządza projekt wstępnego porządku obrad każdego posiedzenia. Projekt wstępnego porządku obrad, wraz z odpowiednimi dokumentami, przekazuje się współprzewodniczącym nie później niż na 5 dni przed datą posiedzenia.
2.
Wstępny porządek obrad zawiera punkty, o których włączenie do porządku obrad wystąpiła Unia lub Zjednoczone Królestwo. Wszelkie takie wnioski, wraz ze wszystkimi odpowiednimi dokumentami, składa się w sekretariacie nie później niż w na 7 dni przed rozpoczęciem posiedzenia.
3.
Nie później niż na 3 dni przed datą posiedzenia współprzewodniczący decydują o wstępnym porządku obrad danego posiedzenia. Mogą oni zdecydować o opublikowaniu takiego wstępnego porządku obrad lub dowolnej jego części przed rozpoczęciem posiedzenia.
4.
Grupa robocza przyjmuje porządek obrad na początku każdego posiedzenia. Na wniosek Unii lub Zjednoczonego Królestwa punkty inne niż te ujęte we wstępnym porządku obrad mogą zostać włączone do porządku obrad w drodze decyzji grupy roboczej.
5.
Współprzewodniczący mogą zdecydować o odstąpieniu od terminów określonych w ust. 1, 2 i 3.

Postanowienie 8

Protokół obrad

1.
O ile współprzewodniczący nie postanowią inaczej, projekt protokołu z każdego posiedzenia sporządza sekretariat, w terminie 5 dni od zakończenia posiedzenia. Sekretariat sporządza również streszczenie protokołu obrad.
2.
Protokół obrad zasadniczo zawiera streszczenie każdego punktu ujętego w porządku obrad, a w stosownych przypadkach - informacje o:
a)
dokumentach przedłożonych grupie roboczej;
b)
wszelkich oświadczeniach, o których włączenie do protokołu obrad wniósł jeden ze współprzewodniczących; oraz
c)
przyjętych wnioskach operacyjnych dotyczących poszczególnych punktów.
3.
W protokole obrad zawiera się wykaz imion i nazwisk, stanowisk i funkcji wszystkich osób uczestniczących w posiedzeniu.
4.
Współprzewodniczący mogą zwrócić się o wprowadzenie zmian do projektu protokołu lub streszczenia w ciągu 5 dni od ich przekazania przez sekretariat zgodnie z ust. 1. Protokół i streszczenie uznaje się za zatwierdzone przez współprzewodniczących po upływie tego okresu, jeżeli nie zwrócono się o wprowadzenie zmian. Jeżeli współprzewodniczący zwróci się o zmianę w tym okresie, protokół i streszczenie uznaje się za zatwierdzone, gdy drugi współprzewodniczący wyrazi zgodę na wnioskowaną zmianę.
5.
Po zatwierdzeniu protokołu członkowie Sekretariatu podpisują jego elektroniczne egzemplarze i przekazują je Unii i Zjednoczonemu Królestwu, a także specjalnemu komitetowi do spraw związanych z wdrożeniem Protokołu w sprawie Irlandii/Irlandii Północnej. Współprzewodniczący mogą wówczas podjąć decyzję o upublicznieniu streszczenia protokołu.

Postanowienie 9

Decyzje

1.
Współprzewodniczący przyjmują decyzje przewidziane w niniejszym regulaminie za obopólną zgodą.
2.
W okresie między posiedzeniami współprzewodniczący mogą podejmować decyzje w drodze pisemnej wymiany między sobą elektronicznych not. Sekretariat informuje strony o wszelkich takich decyzjach podjętych przez współprzewodniczących.

Postanowienie 10

Poufność

1.
O ile współprzewodniczący nie postanowią inaczej, posiedzenia grupy roboczej są poufne.
2.
Jeżeli Unia lub Zjednoczone Królestwo przekazują grupie roboczej informacje uznawane za poufne lub chronione przed ujawnieniem na mocy ich przepisów ustawowych i wykonawczych, druga strona traktuje otrzymane informacje jako poufne.

Postanowienie 11

Język roboczy

Językiem roboczym grupy roboczej jest język angielski. O ile współprzewodniczący nie postanowią inaczej, grupa robocza prowadzi obrady na podstawie dokumentów sporządzonych w języku angielskim.

Postanowienie 12

Koszty

1.
Unia i Zjednoczone Królestwo pokrywają wszelkie koszty poniesione przez siebie w związku z udziałem w posiedzeniach grupy roboczej.
2.
Wydatki związane z organizacją posiedzeń i sporządzeniem kopii dokumentów ponosi Unia w odniesieniu do posiedzeń odbywanych w Brukseli i Zjednoczone Królestwo w odniesieniu do posiedzeń odbywanych w Zjednoczonym Królestwie.
3.
Wydatki związane z tłumaczeniem ustnym na język roboczy i z języka roboczego grupy roboczej w czasie posiedzeń ponosi strona wnosząca o takie tłumaczenie ustne.

Postanowienie 13

Sprawozdanie roczne dla specjalnego komitetu

1.
Sekretariat sporządza sprawozdanie z prac grupy roboczej w każdym roku kalendarzowym. Sprawozdanie sporządza się do dnia 1 lutego następnego roku.
2.
Każde sprawozdanie jest przyjmowane i podpisywane przez współprzewodniczących i niezwłocznie po podpisaniu jest przesyłane do specjalnego komitetu do spraw związanych z wdrożeniem Protokołu w sprawie Irlandii/Irlandii Północnej.
1 Decyzja Rady (UE) 2020/135 z dnia 30 stycznia 2020 r. w sprawie zawarcia Umowy o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej (Dz.U. L 29 z 31.1.2020, s. 1).
2 Dz.U. L 29 z 31.1.2020, s. 7.

Zmiany w prawie

KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2020.365.3

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2020/1599 w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach wspólnej konsultacyjnej grupy roboczej ustanowionej Umową o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej w odniesieniu do przyjęcia jej regulaminu
Data aktu: 23/10/2020
Data ogłoszenia: 03/11/2020