Decyzja EBC/2020/54 (2020/1575) w sprawie oceny i działań następczych w odniesieniu do informacji przekazywanych za pośrednictwem narzędzia do zgłaszania naruszeń w przypadku gdy osoba, której dotyczy zgłoszenie, jest pracownikiem wysokiego szczebla Europejskiego Banku Centralnego

DECYZJA EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO (UE) 2020/1575
z dnia 27 października 2020 r.
w sprawie oceny i działań następczych w odniesieniu do informacji przekazywanych za pośrednictwem narzędzia do zgłaszania naruszeń w przypadku gdy osoba, której dotyczy zgłoszenie, jest pracownikiem wysokiego szczebla Europejskiego Banku Centralnego (EBC/2020/54)

RADA PREZESÓW EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO,

uwzględniając Statut Europejskiego Systemu Banków Centralnych i Europejskiego Banku Centralnego, w szczególności art. 12 ust. 3,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W zasadach etyki zawodowej Europejskiego Banku Centralnego (EBC) wprowadzono w ostatnim czasie zmiany zasad EBC w zakresie zgłaszania naruszeń 1 . Informacje dotyczące naruszeń przekazywane za pośrednictwem wewnętrznej platformy utworzonej w tym celu przez EBC (zwanej dalej "narzędziem do zgłaszania naruszeń") mogą dotyczyć pracowników EBC wysokiego szczebla, to jest pracowników, o których mowa w art. 1 ust. 1, 2 oraz 4 Kodeksu postępowania dla pracowników wysokiego szczebla EBC 2 .

(2) Skuteczne działanie zasad przekazywania informacji o naruszeniach wymaga dokładnej oceny i działań następczych w odniesieniu do wszystkich informacji przekazywanych za pośrednictwem nowego narzędzia do zgłaszania naruszeń. Takie oceny i działania następcze powinny być przeprowadzane zgodnie z jednolitą procedurą, w ramach kompetencji wyznaczonego właściwego organu.

(3) Należy określić procedurę mającą zastosowanie do oceny i działań następczych w odniesieniu do informacji przekazywanych za pośrednictwem narzędzia do zgłaszania naruszeń w przypadku, gdy zgłoszenie dotyczy pracownika wysokiego szczebla EBC jako osoby, która dopuściła się naruszenia lub która jest z tą osobą powiązana.

(4) Zapewnienie sprawnego wdrożenia zmienionych Zasad etyki zawodowej oraz pewności prawnej w zakresie oceny i działań następczych w odniesieniu do informacji przekazywanych za pośrednictwem narzędzia do zgłaszania naruszeń w przypadku, gdy zgłoszenie dotyczy pracownika wysokiego szczebla EBC jako osoby, która dopuściła się naruszenia lub która jest z tą osobą powiązana, wymaga wejścia w życie niniejszej decyzji trzeciego dnia po dniu jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Definicje

W braku odmiennych postanowień terminy użyte w niniejszej decyzji mają znaczenie nadane im w Zasadach etyki zawodowej EBC.

Artykuł  2

Właściwy organ

W przypadku gdy zgłoszenie przekazane za pośrednictwem narzędzia do zgłaszania naruszeń dotyczy pracownika wysokiego szczebla EBC jako osoby, która dopuściła się naruszenia lub która jest z tą osobą powiązana, właściwym organem w zakresie oceny takiego zgłoszenia, przekazania informacji zwrotnej sygnaliście lub przeprowadzenia działań następczych, jest:

a)
prezes EBC; lub
b)
jeżeli pracownikiem wysokiego szczebla, którego dotyczy zgłoszenie, jest prezes EBC - wiceprezes EBC.
Artykuł  3

Procedury oceny i działań następczych

1. 
Działania następcze w odniesieniu do informacji przekazywanych za pośrednictwem narzędzia do zgłaszania naruszeń w przypadku, gdy zgłoszenie dotyczy pracownika wysokiego szczebla EBC jako osoby, która dopuściła się naruszenia lub która jest z tą osobą powiązana, przeprowadza się zgodnie z decyzją Europejskiego Banku Centralnego (UE) 2016/456 (EBC/2016/3) 3 , jeżeli dany przypadek jest objęty zakresem zastosowania tej decyzji.
2. 
Działania następcze w odniesieniu do przypadków przekazania informacji o naruszeniach, o których mowa w ust. 1, które nie są objęte zakresem zastosowania decyzji (UE) 2016/456 (EBC/2016/3), przeprowadza się zgodnie z okólnikiem administracyjnym 01/2006 w sprawie wewnętrznych administracyjnych postępowań wyjaśniających (Administrative Circular 01/2006 on internal administrative inquiries) 4 .
3. 
Niezależnie od postanowień ust. 2 właściwy organ wyznaczony na podstawie art. 2:
a)
może - przed rozstrzygnięciem, czy otrzymane informacje uzasadniają przeprowadzenie dochodzenia wewnętrznego - przekazać otrzymane informacje Komitetowi ds. Etyki EBC w celu uzyskania jego stanowiska;
b)
jeżeli uzna, że otrzymane informacje uzasadniają przeprowadzenie wewnętrznego dochodzenia administracyjnego, może zdecydować - w drodze odstępstwa od postanowień art. 4 ust. 1-4 okólnika administracyjnego 01/2006 - o bezpośrednim wszczęciu dochodzenia administracyjnego oraz podjąć odpowiednie decyzje na podstawie art. 4 ust. 5 i 6 okólnika administracyjnego 01/2006, co obejmuje możliwość przeprowadzenia dochodzenia administracyjnego samodzielnie przez właściwy organ wyznaczony zgodnie z art. 2, przy czym do przeprowadzenia dochodzenia wyznacza w takim przypadku osobę lub komisję o odpowiedniej randze.
Artykuł  4

Wejście w życie

Niniejsza decyzja wchodzi w życie w trzecim dniu po dniu jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono we Frankfurcie nad Menem dnia 27 października 2020 r.
Christine LAGARDE
Prezes EBC
1 Zmiana Zasad etyki zawodowej EBC, dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym.
2 Kodeks postępowania dla pracowników wysokiego szczebla Europejskiego Banku Centralnego (Dz.U. C 89 z 8.3.2019, s. 2).
3 Decyzja Europejskiego Banku Centralnego (UE) 2016/456 z dnia4 marca 2016 r. w sprawie warunków prowadzenia przez Europejski Urząd do spraw Zwalczania Nadużyć Finansowych dochodzeń w Europejskim Banku Centralnym w związku z zapobieganiem nadużyciom finansowym, korupcji oraz innej nielegalnej działalności na szkodę interesów finansowych Unii (EBC/2016/3) (Dz.U. L 79 z 30.3.2016, s. 34).
4 Okólnik administracyjny 01/2006 przyjęty w dniu21 marca 2006 r., dostępnych na stronie internetowej EBC.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2020.359.14

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja EBC/2020/54 (2020/1575) w sprawie oceny i działań następczych w odniesieniu do informacji przekazywanych za pośrednictwem narzędzia do zgłaszania naruszeń w przypadku gdy osoba, której dotyczy zgłoszenie, jest pracownikiem wysokiego szczebla Europejskiego Banku Centralnego
Data aktu: 27/10/2020
Data ogłoszenia: 29/10/2020
Data wejścia w życie: 01/11/2020