Decyzja wykonawcza 2020/1401 przewidująca tymczasowe odstępstwo od dyrektywy Rady 66/401/EWG w odniesieniu do wymogów dotyczących obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2020/1401
z dnia 2 października 2020 r.
przewidująca tymczasowe odstępstwo od dyrektywy Rady 66/401/EWG w odniesieniu do wymogów dotyczących obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym

(notyfikowana jako dokument nr C(2020) 6651)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(Dz.U.UE L z dnia 6 października 2020 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Rady 66/401/EWG z dnia 14 czerwca 1966 r. w sprawie obrotu materiałem siewnym roślin pastewnych 1 , w szczególności jej art. 17 ust. 1,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Z informacji przekazanych Komisji przez Słowenię wynika, że z powodu niekorzystnych warunków pogodowych w sezonie wegetacyjnym 2018/2019 poważnie ucierpiały uprawy nasienne gatunku koniczyny krwistoczerwonej (Trifolium incarnatum L.) przeznaczone do produkcji materiału siewnego bazowego. W rezultacie w Słowenii nie było wystarczającej ilości materiału siewnego bazowego do produkcji kwalifikowanego materiału siewnego pierwszego pokolenia na potrzeby zbiorów w 2020 r.

(2) Inne państwa członkowskie, borykające się z pewnymi problemami ze zbiorem, nie były w stanie zaspokoić zapotrzebowania Słowenii na daną kategorię materiału siewnego bazowego.

(3) W wyniku tych okoliczności występują przejściowe trudności w ogólnym zaopatrzeniu w kwalifikowany materiał siewny koniczyny krwistoczerwonej. Trudności te można przezwyciężyć wyłącznie zezwalając, na określony okres z zastrzeżeniem ustalenia odpowiedniej ilości maksymalnej, na wprowadzenie do obrotu w Unii kwalifikowanego materiału siewnego drugiego pokolenia koniczyny krwistoczerwonej wyprodukowanego w Słowenii.

(4) W związku z tym niniejsza decyzja powinna zezwolić na obrót w Unii kwalifikowanym materiałem siewnym koniczyny krwistoczerwonej drugiego pokolenia wyprodukowanym w Słowenii z kwalifikowanego materiału siewnego pierwszego pokolenia, z zastrzeżeniem pewnych warunków i ograniczeń.

(5) Z informacji przekazanych Komisji przez Słowenię wynika również, że do rozwiązania przedmiotowych trudności z zaopatrzeniem na okres kończący się dniu 30 czerwca 2021 r. potrzeba łącznie 30 ton materiału siewnego koniczyny krwistoczerwonej.

(6) Odstępstwo nie stanowi przeszkody do stosowania innych warunków wprowadzania do obrotu kwalifikowanego materiału siewnego koniczyny krwistoczerwonej, ustanowionych w dyrektywie 66/401/EWG.

(7) Państwa członkowskie zobowiązane są niezwłocznie powiadamiać Komisję i inne państwa członkowskie o ilościach, w odniesieniu do których wydały pozwolenie na wprowadzenie do obrotu zgodnie z niniejszą decyzją, aby zapewnić jej skoordynowane wdrażanie.

(8) Słowenia powinna pełnić rolę koordynatora, aby dopilnować, że całkowita ilość materiału siewnego wprowadzonego do obrotu na podstawie niniejszej decyzji nie przekroczy maksymalnej ilości przewidzianej niniejszą decyzją.

(9) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1
1. 
Wprowadzanie do obrotu w Unii kwalifikowanego materiału siewnego drugiego pokolenia koniczyny krwistoczerwonej (Trifolium incarnatum L.) wyprodukowanego w Słowenii z kwalifikowanego materiału siewnego pierwszego pokolenia jest dozwolone w okresie kończącym się dnia 30 czerwca 2021 r. i z zastrzeżeniem warunków określonych w ust. 2.
2. 
Kwalifikowany materiał siewny, obrót którym jest dozwolony na podstawie niniejszego artykułu:
a)
nie przekracza łącznej ilości 30 ton;
b)
spełnia następujące wymogi:
(i)
wymogi dotyczące kwalifikowanego materiału siewnego pierwszego pokolenia, ustanowione w załączniku II do dyrektywy 66/401/EWG;
(ii)
przedmiotowy materiał siewny został pierwotnie wprowadzony do obrotu zgodnie z art. 3 niniejszej decyzji.
Artykuł  2

Państwa członkowskie niezwłocznie powiadamiają Komisję i inne państwa członkowskie o ilościach, w odniesieniu do których wydały pozwolenie na wprowadzenie do obrotu zgodnie z niniejszą decyzją.

Artykuł  3

Każdy dostawca materiału siewnego, chcący wprowadzić do obrotu materiał siewny określony w art. 1, występuje o zezwolenie do państwa członkowskiego, w którym ma siedzibę lub do którego dokonuje przywozu. Zainteresowane państwo członkowskie upoważnia dostawcę do wprowadzenia do obrotu materiału siewnego, chyba że:

1)
istnieją dostateczne przesłanki, by wątpić, czy dostawca jest w stanie wprowadzić do obrotu ilość materiału siewnego objętą jego wnioskiem o zezwolenie; lub
2)
łączna ilość dopuszczona do obrotu przekroczyłaby ilość maksymalną przewidzianą w art. 1 ust. 2 lit. a).
Artykuł  4
1. 
Państwa członkowskie udzielają sobie wzajemnie pomocy administracyjnej w stosowaniu niniejszej decyzji.
2. 
W odniesieniu do art. 1 ust. 2 lit. a) Słowenia pełni rolę koordynującego państwa członkowskiego.
3. 
Każde państwo członkowskie, które otrzyma wniosek na podstawie art. 3, niezwłocznie powiadamia Słowenię o ilości określonej we wniosku. Słowenia niezwłocznie informuje powiadamiające państwa członkowskie czy zezwolenie spowoduje przekroczenie maksymalnej ilości przewidzianej w art. 1 ust. 2 lit. a).
Artykuł  5

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 2 października 2020 r.
W imieniu Komisji
Stella KYRIAKIDES
Członek Komisji
1 Dz.U. 125 z 11.7.1966, s. 2298/66.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2020.324.35

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja wykonawcza 2020/1401 przewidująca tymczasowe odstępstwo od dyrektywy Rady 66/401/EWG w odniesieniu do wymogów dotyczących obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym
Data aktu: 02/10/2020
Data ogłoszenia: 06/10/2020
Data wejścia w życie: 01/01/1970