Decyzja 2020/1075 dotycząca zawarcia Umowy w sprawie bezpieczeństwa lotnictwa cywilnego między Unią Europejską a rządem Chińskiej Republiki Ludowej

DECYZJA RADY (UE) 2020/1075
z dnia 26 czerwca 2020 r.
dotycząca zawarcia Umowy w sprawie bezpieczeństwa lotnictwa cywilnego między Unią Europejską a rządem Chińskiej Republiki Ludowej

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 100 ust. 2 w związku z art. 218 ust. 6 akapit drugi lit. a) ppkt (v) oraz art. 218 ust. 7,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

uwzględniając zgodę Parlamentu Europejskiego 1 ,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Komisja wynegocjowała w imieniu Unii Umowę w sprawie bezpieczeństwa lotnictwa cywilnego między Unią Europejską a rządem Chińskiej Republiki Ludowej (zwaną dalej "Umową"), zgodnie z decyzją Rady z dnia 7 marca 2016 r. upoważniającą Komisję do rozpoczęcia negocjacji.

(2) Zgodnie z decyzją Rady (UE) 2018/1153 2  Umowa została podpisana w dniu 20 maja 2019 r., z zastrzeżeniem jej zawarcia w późniejszym terminie.

(3) Konieczne jest określenie rozwiązań proceduralnych dotyczących uczestnictwa Unii we wspólnych organach ustanowionych na mocy Umowy oraz dotyczących przyjęcia środków ochronnych, wniosków o konsultacje i środków zawieszenia obowiązków akceptacji.

(4) Zgodnie z art. 11 ust. 2 lit. c) i art. 17 ust. 6 Umowy Wspólny Komitet ustanowiony w art. 11 ust. 1 Umowy (zwany dalej "Wspólnym Komitetem") może przyjmować zmiany w załącznikach do Umowy.

(5) W celu ułatwienia przyjmowania zmian w załącznikach do Umowy przez Wspólny Komitet oraz aby uniknąć ryzyka, że Unia nie zajmie stanowiska w sprawie proponowanych zmian, należy upoważnić Komisję do zatwierdzania takich proponowanych zmian w imieniu Unii, z zastrzeżeniem spełnienia określonych warunków merytorycznych i proceduralnych.

(6) W celu zapewnienia, aby zatwierdzenie przez Komisję proponowanych zmian w załącznikach do Umowy przyjmowanych przez Wspólny Komitet było zgodne z warunkami określonymi w niniejszej decyzji, Komisja powinna przedłożyć Radzie proponowane zmiany do konsultacji z wystarczającym wyprzedzeniem przed posiedzeniem Wspólnego Komitetu, na którym miałyby być przyjęte te zmiany. Zmiany przedłożone Radzie przez Komisję powinny być oceniane przez przedstawicieli państw członkowskich w ramach Komitetu Stałych Przedstawicieli (zwanego dalej "Coreperem").

(7) Umowę należy zatwierdzić,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Niniejszym zatwierdza się w imieniu Unii Umowę w sprawie bezpieczeństwa lotnictwa cywilnego między Unią Europejską a rządem Chińskiej Republiki Ludowej (zwaną dalej "Umową").

Tekst Umowy zostaje dołączony do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Przewodniczący Rady dokonuje w imieniu Unii powiadomienia, o którym mowa w art. 17 ust. 1 Umowy 3 .

Artykuł  3
1. 
Unia jest reprezentowana we Wspólnym Komitecie Stron, ustanowionym w art. 11 ust. 1 Umowy, przez Komisję Europejską wspomaganą przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) oraz z udziałem władz lotniczych w charakterze przedstawicieli państw członkowskich.
2. 
Unia jest reprezentowana w Radzie ds. Nadzoru Certyfikacji, ustanowionej w pkt 3.1.1 załącznika I do Umowy, przez EASA wspomaganą przez władze lotnicze, których bezpośrednio dotyczy porządek danego posiedzenia.
Artykuł  4

Upoważnia się Komisję do zatwierdzania w imieniu Unii zmian w załącznikach do Umowy przyjętych przez Wspólny Komitet zgodnie z art. 11 ust. 2 lit. c) i art. 17 ust. 6 Umowy w zakresie, w jakim zmiany te są spójne z odpowiednimi aktami prawnymi Unii i nie wymagają wprowadzenia do tych aktów żadnych zmian, z zastrzeżeniem następujących warunków:

a)
Komisja zapewnia, aby zatwierdzenie w imieniu Unii:
było w interesie Unii,
służyło celom realizowanym przez Unię w ramach jej polityki dotyczącej bezpieczeństwa lotnictwa i polityki handlowej,
uwzględniało interesy producentów, przedsiębiorstw handlowych i konsumentów w Unii,
nie było sprzeczne z prawem Unii lub prawem międzynarodowym,
w stosownych przypadkach wspierało poprawę jakości wyrobów lotniczych, poprzez lepsze wykrywanie nieuczciwych i wprowadzających w błąd praktyk,
w stosownych przypadkach miało na celu zbliżenie norm dotyczących wyrobów lotniczych,
w stosownych przypadkach pozwalało nie dopuścić do tworzenia barier dla innowacji, oraz
w stosownych przypadkach ułatwiało obrót wyrobami lotniczymi;
b)
Komisja w odpowiednim terminie przedkłada Radzie proponowane zmiany przed ich zatwierdzeniem.

Coreper ocenia zgodność proponowanych zmian z wymogami określonymi w lit. a).

Komisja zatwierdza proponowane zmiany w imieniu Unii, chyba że proponowanym zmianom sprzeciwią się państwa członkowskie w liczbie reprezentującej mniejszość blokującą w Radzie zgodnie z art. 16 ust. 4 Traktatu o Unii Europejskiej. W przypadku wystąpienia takiej mniejszości blokującej Komisja odrzuca proponowane zmiany w imieniu Unii.

Artykuł  5
1. 
Komisja może podejmować następujące działania:
a)
przyjmować środki ochronne zgodnie z art. 5 ust. 1 lit. b) Umowy;
b)
zwracać się z wnioskiem o konsultacje zgodnie z art. 15 ust. 3 Umowy;
c)
podejmować środki w celu zawieszenia obowiązków wzajemnej akceptacji oraz uchylenia takiego zawieszenia zgodnie z art. 16 Umowy.
2. 
Komisja z wystarczającym wyprzedzeniem powiadamia Radę o swoim zamiarze podjęcia działań na mocy niniejszego artykułu.
Artykuł  6

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Brukseli dnia 26 czerwca 2020 r.
W imieniu Rady
A. METELKO-ZGOMBIĆ
Przewodnicząca
1 Zgoda z dnia 17 czerwca 2020 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).
2 Decyzja Rady (UE) 2018/1153 z dnia 26 czerwca 2018 r. w sprawie podpisania w imieniu Unii Umowy w sprawie bezpieczeństwa lotnictwa cywilnego między Unią Europejską a rządem Chińskiej Republiki Ludowej (Dz.U. L 210 z 21.8.2018, s. 2).
3 Data wejścia w życie Umowy zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej przez Sekretariat Generalny Rady.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2020.240.1

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2020/1075 dotycząca zawarcia Umowy w sprawie bezpieczeństwa lotnictwa cywilnego między Unią Europejską a rządem Chińskiej Republiki Ludowej
Data aktu: 26/06/2020
Data ogłoszenia: 24/07/2020
Data wejścia w życie: 26/06/2020