Rozporządzenie delegowane 2020/743 zmieniające rozporządzenie delegowane (UE) 2017/891 w odniesieniu do obliczania wartości produkcji sprzedanej przez organizacje producentów w sektorze owoców i warzyw

ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) 2020/743
z dnia 30 marca 2020 r.
zmieniające rozporządzenie delegowane (UE) 2017/891 w odniesieniu do obliczania wartości produkcji sprzedanej przez organizacje producentów w sektorze owoców i warzyw

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiające wspólną organizację rynków produktów rolnych oraz uchylające rozporządzenia Rady (EWG) nr 922/72, (EWG) nr 234/79, (We) nr 1037/2001 i (WE) nr 1234/2007 1 , w szczególności jego art. 37 lit. c) ppkt (i) i (iv),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Od pewnego czasu choroby roślin lub porażenia agrofagami powodują coraz większe szkody w produkcji owoców i warzyw w Unii. Na przykład w latach 2013-2018 pojawy Xyllela fastidiosa objęły m.in. drzewa produkujące owoce pestkowe, takie jak śliwki, czereśnie i migdały, we Włoszech, Hiszpanii i Francji. W latach 2018-2019 w wyniku wprowadzenia i rozprzestrzenienia inwazyjnego wirusa brunatnej wyboistości owoców pomidora (ToBRFV) zniszczeniu uległa produkcja pomidorów (Solanum lycopersicum L.) i papryki (Capsicum annuum) we Włoszech i w Niemczech. Jeśli chodzi o agrofagi, np. Eurytoma schreineri Schreiner, wprowadzony w Unii przy przywozie w 2013 r., spowodował szkody w produkcji śliwek, moreli i czereśni w Bułgarii i w krajach z nią sąsiadujących. Ostatnio w 2019 r. w następujących północnych regionach Włoch: Emilia Romania, Wenecja Euganejska, Trydent-Górna Adyga, Lombardia, Piemont i Friuli-Wenecja Julijska wysokie straty w produkcji spowodowała tarczówka marmur- kowata (Halyomorpha halys), co miało negatywny wpływ na wartość produkcji sprzedanej przez organizacje producentów działających w tych regionach.

(2) Z uwagi na zwiększoną częstotliwość występowania szkód fitosanitarnych potrzebne jest długoterminowe rozwiązanie dotyczące obliczania wartości produkcji sprzedanej przez organizacje producentów, które zwiększyłoby odporność tych organizacji w przyszłości. Konieczna jest zmiana rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/891 2  poprzez zapewnienie elastyczności obliczania wartości produkcji sprzedanej przez organizacje producentów w Unii w przypadku, gdy dotkną ich szkody fitosanitarne uniemożliwiające wykorzystanie produkcji do konsumpcji i przetwórstwa.

(3) Znaczne straty wartości produkcji sprzedanej spowodowane szkodami fitosanitarnymi mają istotny wpływ na kwotę pomocy unijnej otrzymywanej przez organizacje producentów w kolejnym roku, ponieważ kwota pomocy unijnej jest obliczana jako odsetek wartości produkcji sprzedanej przez każdą organizację producentów. W przypadku utraty dużej części lub całości zbiorów organizacje producentów ryzykują utratę swojego uznania, ponieważ jednym z kryteriów uznania jest osiągnięcie pewnej minimalnej wartości produkcji sprzedanej, którą ustala się na poziomie krajowym. Oznacza to poniesienie podwójnej straty ekonomicznej, co może zagrozić długoterminowej stabilności organizacji producentów.

(4) Należy zatem dopuścić większą elastyczność w odniesieniu do obliczania wartości produkcji sprzedanej przez organizacje producentów. Jest to konieczne, aby uniknąć sytuacji, w której organizacje producentów, które zainwestowały w środki zapobiegawcze, lecz mimo to poniosły znaczne straty fitosanitarne, były narażone nie tylko na stratę wartości produkcji sprzedanej, ale również na znaczne i nagłe zmniejszenie pomocy finansowej Unii w kolejnym roku. Taka elastyczność w zakresie obliczania wartości produkcji sprzedanej powinna być jednak dostępna wyłącznie dla organizacji producentów, które udowodnią, że wprowadziły niezbędne środki zapobiegawcze przeciwko chorobom roślin i porażeniom agrofagami, takie jak stosowanie sieci ochronnych, monitorowanie agrofagów i chorób, biologiczne środki zwalczania agrofagów oraz inne środki ograniczające występowanie agrofagów i chorób oraz powodowanych przez te agrofagi i choroby szkód w produkcji.

(5) Ze względu na zwiększoną częstotliwość występowania porażeń agrofagami lub chorób roślin i wynikające z tego znacznie większe straty w produkcji w porównaniu ze szkodami związanymi z warunkami atmosferycznymi, zabezpieczenie ustanowione w art. 23 ust. 4 rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/891, zgodnie z którym uznaje się, że wartość produkcji sprzedanej danego produktu stanowi 65 % jego wartości w poprzednim okresie odniesienia, jest niewystarczające.

(6) W związku z tym, a także ze względu na potrzebę zapewnienia stabilności gospodarczej i finansowej organizacji producentów, których dotyczą znaczne straty wartości produkcji sprzedanej spowodowane szkodami fitosanitarnymi, próg obliczania wartości produkcji sprzedanej należy podwyższyć. Ze względu na powyższe fakty oraz biorąc pod uwagę poważne szkody spowodowane przez niedawne porażenia agrofagami, wartość produkcji sprzedanej, o której mowa w art. 23 ust. 4 rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/891, należy podwyższyć do 85 %.

(7) Z uwagi na fakt, że programy operacyjne są realizowane w latach kalendarzowych, a obliczanie wartości produkcji sprzedanej, która determinuje kwotę unijnej pomocy finansowej, opiera się na poprzednim roku kalendarzowym, konieczne jest, aby niniejsze rozporządzenie weszło w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

(8) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie delegowane (UE) 2017/891,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Zmiany w rozporządzeniu delegowanym (UE) 2017/891

W art. 23 rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/891 ust. 4 otrzymuje brzmienie:

"4. Jeżeli obniżenie wartości produktu o co najmniej 35 % wynikało z przyczyn pozostających poza zakresem odpowiedzialności organizacji producentów i od niej niezależnych, wartość produkcji sprzedanej dla tego produktu stanowi 65 % jego wartości w poprzednim okresie odniesienia. Organizacja producentów udowadnia właściwemu organowi danego państwa członkowskiego, że przyczyny te pozostają poza zakresem jej odpowiedzialności i są od niej niezależne.

Jeżeli obniżenie wartości produktu o co najmniej 35 % było skutkiem chorób roślin lub porażeń agrofagami pozostających poza zakresem odpowiedzialności organizacji producentów i od niej niezależnych, wartość produkcji sprzedanej dla tego produktu stanowi 85 % jego wartości w poprzednim okresie odniesienia. Organizacja producentów udowadnia właściwemu organowi danego państwa członkowskiego, że wprowadziła niezbędne środki zapobiegawcze przeciwko danej chorobie roślin lub porażeniu agrofagami.

Niniejszy ustęp stosuje się również w celu ustalenia zgodności z minimalną wartością produkcji sprzedanej określoną w art. 9.".

Artykuł  2

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 30 marca 2020 r.
W imieniu Komisji
Ursula VON DER LEYEN
Przewodnicząca
1 Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 671.
2 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2017/891 z dnia 13 marca 2017 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 w odniesieniu do sektora owoców i warzyw oraz sektora przetworzonych owoców i warzyw, uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1306/2013 w odniesieniu do kar, które mają być stosowane w tych sektorach, a także zmieniające rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 543/2011 (Dz.U. L 138 z 25.5.2017, s. 4).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2020.176.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie delegowane 2020/743 zmieniające rozporządzenie delegowane (UE) 2017/891 w odniesieniu do obliczania wartości produkcji sprzedanej przez organizacje producentów w sektorze owoców i warzyw
Data aktu: 30/03/2020
Data ogłoszenia: 05/06/2020
Data wejścia w życie: 06/06/2020