Decyzja EBC/2020/27 (2020/628) zmieniająca decyzję EBC/2008/17 określającą zasady składania wspólnych zamówień w Eurosystemie

DECYZJA EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO (UE) 2020/628
z dnia 4 maja 2020 r.
zmieniająca decyzję EBC/2008/17 określającą zasady składania wspólnych zamówień w Eurosystemie (EBC/2020/27)

RADA PREZESÓW EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 127 i 128,

uwzględniając Statut Europejskiego Systemu Banków Centralnych i Europejskiego Banku Centralnego, w szczególności art. 12 ust. 1 w związku z art. 3 ust. 1 oraz art. 5, 16 i 24,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W oparciu o pozytywne doświadczenia związane ze wspólnym zamawianiem towarów i usług w dniu 26 kwietnia 2019 r. Rada Prezesów zdecydowała, iż należy uznać, że Biuro Koordynacji Zamówień Eurosystemu (EPCO) ma charakter stały, natomiast bank centralny udostępniający siedzibę EPCO będzie nadal wyznaczany w odstępach pięcioletnich. Aktualnie siedzibą EPCO, wyznaczoną na okres od dnia 1 stycznia 2020 r. do dnia 31 grudnia 2024 r., jest Banque centrale du Luxembourg.

(2) Zasady dotyczące ustalania zakresu umocowania komitetów Eurosystemu, powoływania ich przewodniczących oraz zapewnienia im pomocy sekretarskiej są wskazane w art. 9 ust. 5 decyzji EBC/2004/2 1  i szczegółowo określone w odniesieniu do poszczególnych komitetów Eurosystemu na mocy konkretnych decyzji Rady Prezesów. Te ramy prawne mają zastosowanie do Komitetu Europejskiego Systemu Banków Centralnych, któremu powierzono odpowiedzialność za kierowanie wspólnym składaniem zamówień w ramach Eurosystemu.

(3) Ważne jest wykorzystywanie możliwości składania wspólnych zamówień, które mogą pojawić się w określonych obszarach i w określonych granicach w trakcie roku po zatwierdzeniu rocznego planu zamówień przez Radę Prezesów.

(4) Zgodnie z art. 7 wytycznych Europejskiego Banku Centralnego (UE) 2015/280 (EBC/2014/44) 2  krajowe banki centralne (KBC), które korzystają z własnych zakładów drukarskich do produkcji banknotów euro, mają obowiązek rozważyć ustanowienie właściwych form współpracy, takich jak wspólne zakupy, w celu poprawy efektywności produkcji banknotów. W dniu 21 listopada 2017 r. Rada Prezesów przewidziała możliwość uczestnictwa przez takie KBC korzystające z wewnętrznych zakładów drukarskich we wspólnych zamówieniach bezpośrednio za pośrednictwem EPCO, tak aby ułatwić tym KBC prowadzenie współpracy w zakresie produkcji i jak najlepsze wykonywanie przez nie zadania publicznego polegającego na produkcji banknotów. W celu zapewnienia jednakowych warunków działania w odniesieniu do wewnętrznych zakładów drukarskich, które są w pełni zintegrowane z bankami centralnymi, należy zapewnić możliwość uczestnictwa przez wewnętrzne zakłady drukarskie, które posiadają odrębną osobowość prawną, ale które mają ścisły związek z bankiem centralnym, we wspólnych zamówieniach bezpośrednio za pośrednictwem EPCO.

(5) Decyzja EBC/2008/17 3  powinna zatem zostać odpowiednio zmieniona,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Zmiany decyzji EBC/2008/17

W decyzji EBC/2008/17 wprowadza się następujące zmiany:

1)
art. 1 lit. f) otrzymuje brzmienie:

"f) »Komitet Sterujący EPCO« oznacza komitet sterujący powołany przez Radę Prezesów w celu kierowania pracami EPCO. W skład Komitetu Sterującego EPCO wchodzi jedna osoba z każdego banku centralnego, wybierana spośród pracowników wyższego szczebla, posiadających wiedzę i doświadczenie w kwestiach organizacyjno-strategicznych we własnej instytucji, oraz spośród specjalistów w zakresie zamówień. Komitet Sterujący EPCO podlega Radzie Prezesów za pośrednictwem Zarządu;";

2)
w art. 3 wprowadza się następujące zmiany:
a)
w ust. 1 dodaje się lit. f) w brzmieniu:

"f) wspieranie banków centralnych w działalności związanej z zarządzaniem zamówieniami.";

b)
dodaje się ust. 1a w brzmieniu:

"1a. Siedzibę EPCO udostępniają banki centralne. Rada Prezesów wyznacza bank centralny udostępniający siedzibę co pięć lat.";

c)
ust. 7 otrzymuje brzmienie:

"7. Komitet Sterujący EPCO dokonuje oceny sprawności i skuteczności działalności EPCO w odpowiednim momencie przed końcem pięcioletniego okresu, o którym mowa w ust. 1a. Na podstawie tej oceny, a także biorąc pod uwagę zainteresowanie innych banków centralnych udostępnieniem siedziby EPCO, Rada Prezesów zdecyduje, czy konieczne będzie przeprowadzenie procedury wyboru innego banku centralnego, który udostępni siedzibę EPCO.";

3)
art. 4 ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Każdego roku EPCO przedstawia Radzie Prezesów do zatwierdzenia aktualny plan zamówień dotyczący wspólnych postępowań przetargowych, obejmujący nazwy prowadzących banków centralnych. Zaktualizowany plan zamówień przedstawiony przez EPCO może wskazywać obszary, w których, przed kolejną aktualizacją, w określonych granicach będą mogły być wykorzystane dodatkowe możliwości w zakresie wspólnych zamówień. Rada Prezesów podejmuje decyzję w przedmiocie zatwierdzenia planu zamówień i jego wdrożenia po zasięgnięciu opinii Komitetu Sterującego EPCO.";

4)
art. 5 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 5

Udział innych instytucji

1. Rada Prezesów może zapraszać krajowe banki centralne państw członkowskich, które nie przyjęły euro, do udziału w pracach EPCO i we wspólnych postępowaniach przetargowych na takich samych warunkach, jak w przypadku banków centralnych Eurosystemu. Ponadto Rada Prezesów może zapraszać organy krajowe państw członkowskich, organy i instytucje Unii lub organizacje międzynarodowe do udziału w pracach EPCO i we wspólnych postępowaniach przetargowych na warunkach określonych przez Radę Prezesów w takim zaproszeniu. Zaproszenie takie ogranicza się do wspólnych zamówień towarów i usług niezbędnych do zaspokajania wspólnych potrzeb banków centralnych i zaproszonych podmiotów, na warunkach podobnych do warunków mających zastosowanie do banków centralnych Eurosystemu.

2. Wewnętrzne zakłady drukarskie, które zgodnie z art. 1 pkt 2 lit. b) wytycznych (UE) 2015/280 (EBC/2014/44) są odrębnymi osobami prawnymi i spełniają łącznie warunki określone w tym przepisie, mogą bezpośrednio uczestniczyć we wspólnych postępowaniach przetargowych i być traktowane na potrzeby niniejszego artykułu jako część banku centralnego w swoim państwie członkowskim. Takie uczestnictwo ogranicza się do wspólnych zamówień towarów i usług niezbędnych do wykonywania przez te wewnętrzne zakłady drukarskie zadań Eurosystemu.".

Artykuł  2

Wejście w życie

Niniejsza decyzja wchodzi w życie dwudziestego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono we Frankfurcie nad Menem dnia 4 maja 2020 r.
Christine LAGARDE
Prezes EBC
1 Decyzja EBC/2004/2 z dnia 19 lutego 2004 r. przyjmująca Regulamin Europejskiego Banku Centralnego (Dz.U. L 80 z 18.3.2004, s. 33).
2 Wytyczne Europejskiego Banku Centralnego (UE) 2015/280 z dnia 13 listopada 2014 r. w sprawie ustanowienia przez Eurosystem systemu produkcji i zamówień banknotów euro (EBC/2014/44) (Dz.U. L 47 z 20.2.2015, s. 29).
3 Decyzja EbC/2008/17 z dnia 17 listopada 2008 r. określająca zasady składania wspólnych zamówień w Eurosystemie (Dz.U. L 319 z 29.11.2008, s. 76).

Zmiany w prawie

KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024