Decyzja wykonawcza 2018/501 w sprawie uznania Sułtanatu Omanu zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/106/WE w odniesieniu do systemów szkolenia marynarzy i wydawania im świadectw

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2018/501
z dnia 22 marca 2018 r.
w sprawie uznania Sułtanatu Omanu zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/106/WE w odniesieniu do systemów szkolenia marynarzy i wydawania im świadectw

(notyfikowana jako dokument nr C(2018) 1640)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(Dz.U.UE L z dnia 26 marca 2018 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/106/WE z dnia 19 listopada 2008 r. w sprawie minimalnego poziomu wyszkolenia marynarzy 1 , w szczególności jej art. 19 ust. 3,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z dyrektywą 2008/106/WE państwa członkowskie mogą podjąć decyzję o uznaniu, w drodze potwierdzenia, dyplomów lub świadectw przeszkolenia marynarzy, wydanych przez państwa trzecie, pod warunkiem że odpowiednie państwo trzecie jest uznane przez Komisję. Takie państwa trzecie muszą spełnić wszystkie wymogi konwencji Międzynarodowej Organizacji Morskiej o wymaganiach w zakresie wyszkolenia marynarzy, wydawania im świadectw oraz pełnienia wacht ("konwencja STCW") z 1978 r.

(2) Pismem z dnia 19 sierpnia 2015 r. Niderlandy zwróciły się o uznanie Sułtanatu Omanu. W odpowiedzi na ten wniosek Komisja skontaktowała się z władzami Omanu, aby przeprowadzić ocenę systemu szkolenia marynarzy oraz wydawania im świadectw w celu sprawdzenia, czy Sułtanat Omanu spełnia wszystkie wymogi konwencji STCW i czy podjęto odpowiednie działania w celu zapobieżenia oszustwom w odniesieniu do świadectw. Wyjaśniono, że ocena będzie się opierała na wynikach inspekcji stanu faktycznego, którą przeprowadzą eksperci z Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Morskiego ("agencja").

(3) W trakcie inspekcji, która odbyła się w sierpniu 2016 r., zidentyfikowano kilka obszarów, które muszą zostać właściwie uwzględnione przez władze Omanu; należą do nich niedociągnięcia dotyczące procedur zarządzania jakością, zatwierdzanie programów nauczania i kursów szkoleniowych oraz działalność międzynarodowego kolegium morskiego Omanu (IMCO). W styczniu 2017 r. władze Omanu przedłożyły plan dobrowolnych działań naprawczych.

(4) W oparciu o wyniki inspekcji i plan dobrowolnych działań naprawczych Komisja przeprowadziła ocenę systemu szkolenia i wydawania świadectw w Sułtanacie Omanu. W maju 2017 r. Komisja przedstawiła władzom Omanu sprawozdanie z oceny, w którym stwierdzono, że wszystkie niedociągnięcia zostały uwzględnione w planie dobrowolnych działań naprawczych, z wyjątkiem dwóch kwestii związanych z procedurą zatwierdzania programu szkoleniowego IMCO oraz realizacją budowy obiektu do szkoleń w zakresie bezpieczeństwa na tej samej uczelni.

(5) W lipcu 2017 r. władze Omanu przedstawiły dalsze działania naprawcze dotyczące powyższych kwestii.

(6) Na podstawie wszystkich dostępnych informacji Komisja uznała, że władze Omanu podjęły działania w celu dostosowania omańskiego systemu szkolenia marynarzy i wydawania im świadectw do wymogów konwencji STCW.

(7) Ostateczne wyniki oceny wskazują, że Sułtanat Omanu spełnia wymogi konwencji STCW i usunął wszystkie zidentyfikowane niedociągnięcia; jednocześnie państwo to wprowadziło stosowne środki zapobiegające oszustwom w odniesieniu do świadectw.

(8) Państwa członkowskie otrzymały sprawozdanie z wyników oceny.

(9) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Komitetu ds. Bezpiecznych Mórz i Zapobiegania Zanieczyszczeniom Morza przez Statki,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Niniejszym uznaje się Sułtanat Omanu do celów art. 19 dyrektywy 2008/106/WE w odniesieniu do systemów szkolenia marynarzy i wydawania im świadectw.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 22 marca 2018 r.
W imieniu Komisji
Violeta BULC
Członek Komisji
1 Dz.U. L 323 z 3.12.2008, s. 33.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2018.82.15

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja wykonawcza 2018/501 w sprawie uznania Sułtanatu Omanu zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/106/WE w odniesieniu do systemów szkolenia marynarzy i wydawania im świadectw
Data aktu: 22/03/2018
Data ogłoszenia: 26/03/2018
Data wejścia w życie: 01/01/1970