Rozporządzenie delegowane 2018/191 zmieniające rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2015/98 w sprawie wdrożenia międzynarodowych zobowiązań Unii, o których mowa w art. 15 ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1380/2013, zgodnie z Międzynarodową konwencją o ochronie tuńczyka atlantyckiego oraz z Konwencją o przyszłej wielostronnej współpracy w rybołówstwie na północno-zachodnim Atlantyku w odniesieniu do śródziemnomorskiego stada włócznika

ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) 2018/191
z dnia 30 listopada 2017 r.
zmieniające rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2015/98 w sprawie wdrożenia międzynarodowych zobowiązań Unii, o których mowa w art. 15 ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1380/2013, zgodnie z Międzynarodową konwencją o ochronie tuńczyka atlantyckiego oraz z Konwencją o przyszłej wielostronnej współpracy w rybołówstwie na północnozachodnim Atlantyku w odniesieniu do śródziemnomorskiego stada włócznika

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1380/2013 z dnia 11 grudnia 2013 r.

w sprawie wspólnej polityki rybołówstwa, zmieniające rozporządzenia Rady (WE) nr 1954/2003 i (WE) nr 1224/2009

oraz uchylające rozporządzenia Rady (WE) nr 2371/2002 i (WE) nr 639/2004 oraz decyzję Rady 2004/585/WE 1 ,

w szczególności jego art. 15 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W celu ochrony młodych włóczników w pkt 15 i 17 zalecenia 16-05 Międzynarodowej Komisji ds. Ochrony Tuńczyka Atlantyckiego (ICCAT) określono minimalny rozmiar włócznika poławianego w Morzu Śródziemnym. Połowów i przyłowów włócznika o wielkości poniżej tego minimalnego rozmiaru, w tym w ramach połowów sportowych i rekreacyjnych, nie należy zatrzymywać na statku rybackim, przeładowywać, transportować, składować, wyładowywać, sprzedawać, wystawiać lub oferować do sprzedaży.

(2) Ponadto na podstawie ust. 17 zalecenia 16-05 statki prowadzące aktywne połowy włócznika muszą dokonywać odrzutów przypadkowych połowów włócznika o wielkości poniżej minimalnego rozmiaru, które przekraczają 5 % ich całkowitego połowu włócznika.

(3) W odniesieniu do połowów sportowych i rekreacyjnych w pkt 23 i 26 zalecenia ICCAT 16-05 stanowi się, że należy zakazać połowów, zatrzymywania na statku, przeładunku i wyładunku więcej niż jednego włócznika w Morzu Śródziemnym na dany statek dziennie. Należy wprowadzić niezbędne środki w celu zapewnienia, w jak największym stopniu, uwalniania żywych osobników włócznika złowionych w Morzu Śródziemnym w trakcie połowów rekreacyjnych i sportowych, a zwłaszcza osobników młodych.

(4) W ust. 30 zalecenia ICCAT 16-05 stanowi się, że statki, które nie są upoważnione do prowadzenia aktywnych połowów włócznika w Morzu Śródziemnym, mogą zatrzymywać połowy włócznika nieprzekraczające maksymalnego limitu przyłowu na dany statek i na daną operację połowową. Państwa członkowskie powinny ustanowić limit przyłowu w swoich rocznych planach połowowych i zgłosić go Komisji. Statki nieupoważnione do prowadzenia aktywnych połowów włócznika w Morzu Śródziemnym nie powinny zatrzymywać przyłowów włócznika w ilości przekraczającej limity określone w krajowych rocznych planach połowowych.

(5) W celu zapewnienia spójności zalecenia ICCAT 16-05 i prawa Unii Europejskiej obowiązek wyładunku określony w art. 15 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 1380/2013 nie powinien mieć zastosowania do statków unijnych biorących udział w połowach włócznika w Morzu Śródziemnym.

(6) Należy zmienić rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2015/98 2  w celu uwzględnienia nowych przepisów odzwierciedlających warunki prowadzenia połowów ustanowione w zaleceniu ICCAT 16-05.

(7) Zgodnie z ramami czasowymi ustanowionymi w art. 15 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 1380/2013 niniejsze rozporządzenie powinno wejść w życie natychmiast po jego opublikowaniu,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu delegowanym (UE) 2015/98 wprowadza się następujące zmiany:

1)
w art. 5 wprowadza się następujące zmiany:
a)
tytuł art. 5 otrzymuje brzmienie:

"Włócznik w Oceanie Atlantyckim";

b)
skreśla się ust. 1;
c)
ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Na zasadzie odstępstwa od art. 15 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 1380/2013 zabrania się prowadzenia ukierunkowanych połowów, zatrzymywania na burcie, przeładunku, wyładunku, transportu, składowania, wystawiania lub oferowania do sprzedaży, sprzedaży lub wprowadzania do obrotu włócznika (Xiphias gladius) wielkości mniejszej niż minimalna wielkość określona w załączniku IV do rozporządzenia (WE) nr 520/2007.";

2)
dodaje się nowy art. 5a w brzmieniu:

"Art. 5a

Włócznik w Morzu Śródziemnym

1. Na zasadzie odstępstwa od art. 15 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 1380/2013 zabrania się prowadzenia ukierunkowanych połowów, zatrzymywania na burcie, przeładunku, wyładunku, transportu, składowania, wystawiania lub oferowania do sprzedaży połowów i przyłowów włócznika (Xiphias gladius), w tym pochodzących z połowów sportowych i rekreacyjnych:

a) o długości ogonowej mniejszej niż 100 cm; lub

b) o masie w relacji pełnej mniejszej niż 11,4 kg lub o masie 10,2 kg po usunięciu skrzeli i wypatroszeniu.

2. Niezależnie od postanowień ust. 1 statki łowcze prowadzące aktywne połowy włócznika mogą zatrzymywać na burcie, dokonywać przeładunku, przenosić, dokonywać wyładunku, transportować, składować, sprzedawać, wystawiać lub oferować do sprzedaży przypadkowe połowy włócznika wielkości mniejszej niż minimalna wielkość, pod warunkiem że takie połowy nie przekraczają 5 % masy lub liczby sztuk całkowitego połowu włócznika tych statków.

3. Na zasadzie odstępstwa od art. 15 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 1380/2013 statki łowcze nieprowadzące aktywnych połowów włócznika nie zatrzymują na burcie włócznika przekraczającego dopuszczalną wielkość przyłowów, którą państwa członkowskie ustanawiają w swoich rocznych planach połowowych w odniesieniu do całkowitego połowu na burcie, wyrażonego w masie lub liczbie sztuk.

4. Na zasadzie odstępstwa od art. 15 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 1380/2013 w odniesieniu do połowów sportowych i rekreacyjnych zakazuje się połowów, zatrzymywania na burcie, przeładunku i wyładunku więcej niż jednego włócznika przez dany statek dziennie. Państwa członkowskie wprowadzają niezbędne środki w celu zapewnienia i ułatwienia uwalniania żywych włóczników złowionych w ramach połowów sportowych i rekreacyjnych.".

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 30 listopada 2017 r.
W imieniu Komisji
Jean-Claude JUNCKER
Przewodniczący
1 Dz.U. L 354 z 28.12.2013, s. 22.
2 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2015/98 z dnia 18 listopada 2014 r. w sprawie wdrożenia międzynarodowych zobowiązań Unii, o których mowa w art. 15 ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1380/2013, zgodnie z Międzynarodową konwencją o ochronie tuńczyka atlantyckiego oraz z Konwencją o przyszłej wielostronnej współpracy w rybołówstwie na północno- zachodnim Atlantyku (Dz.U. L 16 z 23.1.2015, s. 23).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2018.36.13

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie delegowane 2018/191 zmieniające rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2015/98 w sprawie wdrożenia międzynarodowych zobowiązań Unii, o których mowa w art. 15 ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1380/2013, zgodnie z Międzynarodową konwencją o ochronie tuńczyka atlantyckiego oraz z Konwencją o przyszłej wielostronnej współpracy w rybołówstwie na północno-zachodnim Atlantyku w odniesieniu do śródziemnomorskiego stada włócznika
Data aktu: 30/11/2017
Data ogłoszenia: 09/02/2018
Data wejścia w życie: 10/02/2018