Decyzja 2018/1905 w sprawie proponowanej inicjatywy obywatelskiej pt. "Ogólnounijne referendum, czy obywatele europejscy chcą wystąpienia czy pozostania Zjednoczonego Królestwa w UE!"

DECYZJA KOMISJI (UE) 2018/1905
z dnia 28 listopada 2018 r.
w sprawie proponowanej inicjatywy obywatelskiej pt. "Ogólnounijne referendum, czy obywatele europejscy chcą wystąpienia czy pozostania Zjednoczonego Królestwa w UE!"

(notyfikowana jako dokument nr C(2018) 8006)

(Jedynie tekst w języku angielskim jest autentyczny)

(Dz.U.UE L z dnia 6 grudnia 2018 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 211/2011 z dnia 16 lutego 2011 r. w sprawie inicjatywy obywatelskiej 1 , w szczególności jego art. 4,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Przedmiot proponowanej inicjatywy obywatelskiej pt. "Ogólnounijne referendum, czy obywatele europejscy chcą wystąpienia czy pozostania Zjednoczonego Królestwa w UE!" sformułowano następująco: "Wszyscy obywatele europejscy powinni mieć możliwość wyrażenia swojej opinii, czy chcą pozostania Zjednoczonego Królestwa w Unii Europejskiej."

(2) Główne cele proponowanej inicjatywy obywatelskiej: "Przedmiotowe referendum nie jest wiążącym plebiscytem ale badaniem opinii publicznej. Komisja Europejska powinna wesprzeć to badanie opinii publicznej i umożliwić wszystkim obywatelom europejskim we wszystkich 28 państwach członkowskich wyrażenie swojej opinii, czy powinno dojść do brexitu. Mamy nadzieję, że Komisja Europejska poprze nas w 100 %, zwłaszcza dlatego, że uważamy to za niedopuszczalne, aby wszyscy europejscy obywatele byli wprowadzani w błąd w publicznym referendum przez obietnice i oświadczenia, które w żaden sposób nie odzwierciedlają rzeczywistości".

(3) Traktat o Unii Europejskiej (TUE) podkreśla rolę obywatelstwa Unii i usprawnia demokratyczne funkcjonowanie Unii, stanowiąc między innymi, że każdy obywatel ma mieć prawo do uczestnictwa w życiu demokratycznym Unii za pośrednictwem europejskiej inicjatywy obywatelskiej.

(4) W związku z tym procedury i warunki wymagane dla inicjatywy obywatelskiej powinny być jasne, proste, przyjazne użytkownikowi i proporcjonalne do charakteru inicjatywy obywatelskiej, tak aby zachęcić obywateli do udziału i zwiększyć przystępność Unii.

(5) Prawo każdego państwa członkowskiego do wystąpienia z Unii Europejskiej zapisane jest w art. 50 ust. 1 TUE, zgodnie z którym każde państwo członkowskie może podjąć decyzję o wystąpieniu z Unii, zgodnie ze swoimi wymogami konstytucyjnymi.

(6) Chociaż Komisja Europejska wyraża ubolewanie z powodu decyzji Zjednoczonego Królestwa o wystąpieniu z Unii Europejskiej, zgodnie ze wspólnym oświadczeniem Jeana-Claude'a Junckera, przewodniczącego Komisji Europejskiej, Martina Schulza, przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, Donalda Tuska, przewodniczącego Rady Europejskiej oraz Marka Rutte, ówczesnego przewodniczącego rotacyjnej prezydencji Rady Unii Europejskiej, z dnia 24 czerwca 2016 r. 2 , w Traktatach nie ma podstawy prawnej, która umożliwiłaby przyjęcie aktu prawnego dotyczącego procesu podejmowania decyzji w państwie członkowskim związanego z powiadomieniem o zamiarze wystąpienia z Unii zgodnie z art. 50 TUE.

(7) Z tego powodu proponowana inicjatywa obywatelska pt. "Ogólnounijne referendum, czy obywatele europejscy chcą wystąpienia czy pozostania Zjednoczonego Królestwa w UE!" w oczywisty sposób wykracza poza kompetencje Komisji w zakresie przedkładania wniosku dotyczącego aktu prawnego Unii w celu wprowadzenia w życie traktatów w rozumieniu art. 4 ust. 2 lit. b) wspomnianego rozporządzenia, w związku z jego art. 2 ust. 1,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Niniejszym odrzuca się wniosek o rejestrację proponowanej inicjatywy obywatelskiej pt. "Ogólnounijne referendum, czy obywatele europejscy chcą wystąpienia czy pozostania Zjednoczonego Królestwa w UE!".

Artykuł  2

Niniejsza decyzja skierowana jest do organizatorów (członków komitetu obywatelskiego) proponowanej inicjatywy obywatelskiej pod nazwą "Ogólnounijne referendum, czy obywatele europejscy chcą wystąpienia czy pozostania Zjednoczonego Królestwa w UE!", reprezentowanych przez Ericha Huttera i Tanję Glušič jako osoby kontaktowe.

Sporządzono w Brukseli dnia 28 listopada 2018 r.
W imieniu Komisji
Frans TIMMERMANS
Wiceprzewodniczący

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024