Rozporządzenie wykonawcze 2018/1585 ustanawiające odstępstwo od rozporządzenia Rady (WE) nr 1967/2006 w zakresie minimalnej odległości od brzegu i minimalnej głębokości morza w odniesieniu do połowów przy użyciu okrężnicy na wodach terytorialnych Chorwacji

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2018/1585
z dnia 22 października 2018 r.
ustanawiające odstępstwo od rozporządzenia Rady (WE) nr 1967/2006 w zakresie minimalnej odległości od brzegu i minimalnej głębokości morza w odniesieniu do połowów przy użyciu okrężnicy na wodach terytorialnych Chorwacji

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 1967/2006 z dnia 21 grudnia 2006 r. w sprawie środków zarządzania zrównoważoną eksploatacją zasobów rybołówstwa Morza Śródziemnego 1 , w szczególności jego art. 13 ust. 5,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W art. 13 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 1967/2006 ustanowiono zakaz stosowania okrężnic w odległości do 300 metrów od brzegu lub w obrębie izobaty 50 m, jeśli taka głębokość występuje w mniejszej odległości od brzegu.

(2) Na wniosek państwa członkowskiego Komisja może przyznać odstępstwo od art. 13 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 1967/2006, pod warunkiem że spełnione zostaną wymogi określone w art. 13 ust. 5 i 9.

(3) W dniu 20 czerwca 2016 r. Komisja otrzymała od Chorwacji wniosek o przyznanie odstępstwa od art. 13 ust. 3 tego rozporządzenia w odniesieniu do stosowania tradycyjnej okrężnicy "ciplarica" do połowów ryb z rodziny mugilowatych (Mugilidae); tradycyjnej okrężnicy "palamidara" do połowów bonito (Sarda sarda), tazara maruna (Auxis rochei), tunka atlantyckiego (Euthynnus alletteratus) i serioli olbrzymiej (Seriola dumerili); tradycyjnej okrężnicy "oližnica" do połowów aterynki śródziemnomorskiej (Atherina boyeri); oraz tradycyjnej okrężnicy "igličara" do połowów belony (Belone belone) w obrębie wód terytorialnych Chorwacji.

(4) Wniosek dotyczy działań połowowych już dozwolonych przez Chorwację i obejmuje statki i narzędzia połowowe, co do których istnieje udokumentowanie prowadzenia działalności połowowej przez ponad pięć lat i które są ujęte w planie zarządzania wprowadzonym przez Chorwację rozporządzeniem ministerialnym 2  zgodnie z art. 19 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 1967/2006 w dniu 30 marca 2018 r. (chorwacki plan zarządzania).

(5) Komitet Naukowo-Techniczny i Ekonomiczny ds. Rybołówstwa (STECF) dokonał oceny proponowanego przez Chorwację odstępstwa i związanego z nim projektu planu zarządzania w kwietniu, lipcu i październiku 2016 r. oraz marcu 2017 r. STECF podkreślił potrzebę wyjaśnień na temat używanych narzędzi połowowych, przyłowów, monitorowania i danych naukowych. Chorwacja przedstawiła Komisji odpowiednie wyjaśnienia i wprowadziła stosowne zmiany do planu zarządzania poprzez dodanie dodatkowych środków dotyczących kontroli, zarządzania flotą, gromadzenia danych i monitorowania.

(6) Odstępstwo, o które wystąpiła Chorwacja, jest zgodne z warunkami określonymi w art. 13 ust. 5 i 9 rozporządzenia (WE) nr 1967/2006.

(7) W szczególności występują pewne specyficzne ograniczenia geograficzne, zarówno z uwagi na odrębną strukturę morfologiczną Chorwacji (długa linia brzegowa z licznymi wyspami), jak i rozmieszczenie gatunków docelowych, które występują wyłącznie w konkretnych miejscach i strefach obszarów przybrzeżnych na głębokościach do 50 m. W związku z tym obszar przedmiotowych łowisk jest ograniczony.

(8) Tego rodzaju połowów nie można dokonywać przy użyciu innych narzędzi połowowych, gdyż wyłącznie okrężnice posiadają właściwości techniczne, umożliwiające ich prowadzenie.

(9) Ponadto połowy te nie mają znaczącego wpływu na środowisko morskie, ponieważ okrężnice są wysoce selektywne, nie dotykają dna morskiego i nie można ich stosować nad skupiskami trawy morskiej Posidonia oceanica.

(10) Przedmiotowy wniosek obejmuje 52 statki. Odstępstwo, o które wystąpiła Chorwacja, dotyczy zatem ograniczonej liczby statków w porównaniu z dużym obszarem rozmieszczenia floty poławiającej przy użyciu okrężnic, która stanowi mniej niż 1 % całej chorwackiej floty rybackiej i której pojemność brutto (GT) wynosi 16 825,84 ton.

(11) Statki te zostały wpisane do wykazu przekazanego Komisji zgodnie z art. 13 ust. 9 rozporządzenia (WE) nr 1967/2006.

(12) W chorwackim planie zarządzania ustanowiono wszystkie właściwe definicje na temat odnośnych połowów oraz gwarancje niezwiększania nakładu połowowego w przyszłości zgodnie z art. 13 ust. 9 rozporządzenia (WE) nr 1967/2006, ponieważ upoważnienia do połowów będą wydawane wyłącznie 52 określonym statkom, które uzyskały od Chorwacji upoważnienia do połowów. W tym względzie należy zauważyć, że zgodnie z chorwackim planem zarządzania i rozporządzeniem ministerialnym zezwala się na stosowanie okrężnicy "oližnica" jedynie na łowiskach w obszarze pomiędzy przylądkiem Lako i przylądkiem Crna Punta oraz w podobszarach połowowych określanych jako "E4" i "F2", natomiast stosowanie tradycyjnych okrężnic ("ciplarica", "palamidara", "igličara" i "oližnica") jest surowo zabronione na łowiskach znajdujących się na obszarach uznanych za parki narodowe lub siedliska specjalne, jak na przykład w obszarze na południowy wschód od przylądka św. Piotra.

(13) Przedmiotowa działalność połowowa spełnia wymogi art. 4 rozporządzenia (WE) nr 1967/2006, które zabraniają połowów nad wspomnianymi siedliskami. Okrężnice wybiera się mianowicie w toni wodnej i nie dotykają one dna morskiego.

(14) Wymogi art. 8 ust. 1 lit. h) rozporządzenia (WE) nr 1967/2006 nie mają zastosowania, ponieważ dotyczą one trawlerów.

(15) W odniesieniu do wymogu zapewnienia zgodności z art. 9 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 1967/2006, ustanawiającym minimalny rozmiar oczek sieci, Komisja stwierdza, że zgodnie z art. 9 ust. 7 tego rozporządzenia takiego odstępstwa nie można przyznać w przypadku okrężnic. Komisja odnotowuje, że Chorwacja nie zezwala na odstępstwo od tych przepisów w swoim planie zarządzania.

(16) Przedmiotową działalność połowową prowadzi się w bardzo niedużej odległości od brzegu, w związku z czym nie koliduje ona z działalnością innych statków.

(17) W planie zarządzania zapewniono, aby połowy gatunków wymienionych w załączniku III do rozporządzenia (WE) nr 1967/2006 były na minimalnym poziomie, gdyż gatunkami docelowymi są: ryby z rodziny mugilowatych (Mugilidae), bonito (Sarda sarda), tazar marun (Auxis rochei), tunek atlantycki (Euthynnus alletteratus), seriola olbrzymia (Seriola dumerili), aterynka śródziemnomorska (Atherina boyeri) oraz belona (Belone belone), których nie ujęto w załączniku III do rozporządzenia (WE) nr 1967/2006.

(18) Przedmiotowa działalność połowowa jest wysoce selektywna, a jej celem nie jest połów głowonogów.

(19) Plan zarządzania obejmuje środki monitorowania działalności połowowej i spełnia tym samym warunki określone w art. 14 rozporządzenia Rady (WE) nr 1224/2009 3 .

(20) Chorwacki plan zarządzania obejmuje środki monitorowania działalności połowowej określone w art. 13 ust. 9 akapit trzeci rozporządzenia (WE) nr 1967/2006.

(21) Należy zatem przyznać przedmiotowe odstępstwo.

(22) Chorwacja powinna przedstawiać Komisji sprawozdania w regularnych odstępach czasu oraz zgodnie z planem monitorowania przewidzianym w chorwackim planie zarządzania.

(23) Ograniczenie czasu obowiązywania odstępstwa umożliwi niezwłoczne zastosowanie środków naprawczych w przypadku, gdy ze sprawozdania dla Komisji wyniknie, że stan ochrony eksploatowanego stada jest zły, a jednocześnie zapewni rzetelniejszą podstawę naukową na potrzeby udoskonalenia planu zarządzania.

(24) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Rybołówstwa i Akwakultury,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Odstępstwo

1. 
Przepisy art. 13 ust. 3 akapit pierwszy rozporządzenia (WE) nr 1967/2006 nie mają zastosowania na wodach terytorialnych Chorwacji w odniesieniu do następujących połowów:
a)
ryb z rodziny mugilowatych (Mugilidae) przy użyciu okrężnicy "ciplarica";
b)
bonito (Sarda sarda), tazara maruna (Auxis rochei), tunka atlantyckiego (Euthynnus alletteratus) i serioli olbrzymiej (Seriola dumerili) przy użyciu okrężnicy "palamidara";
c)
aterynki śródziemnomorskiej (Atherina boyeri) przy użyciu okrężnicy "oližnica"; oraz
d)
belony (Belone belone) przy użyciu okrężnicy "igličara".
2. 
Okrężnice, o których mowa w ust. 1, są stosowane przez statki:
a)
noszące numery rejestracyjne określone w chorwackim planie zarządzania przyjętym przez Chorwację zgodnie z art. 19 rozporządzenia (WE) nr 1967/2006;
b)
prowadzące udokumentowane połowy dłużej niż pięć lat i nieuczestniczące w zwiększaniu nakładu połowowego w przyszłości; oraz
c)
posiadające upoważnienie do połowów i działające w ramach chorwackiego planu zarządzania.
Artykuł  2

Plan monitorowania i sprawozdawczość

W terminie trzech lat od wejścia w życie niniejszego rozporządzenia Chorwacja przekaże Komisji sprawozdanie sporządzone zgodnie z planem monitorowania ustanowionym w chorwackim planie zarządzania.

Artykuł  3

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie ma zastosowanie od dnia 26 października 2018 r. do dnia 26 października 2021 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 22 października 2018 r.
W imieniu Komisji
Jean-Claude JUNCKER
Przewodniczący
1 Dz.U. L 36 z 8.2.2007, s. 6.
2 Pravilnik o obavljanju gospodarskog ribolova na moru okružujućim mrežama plivaricom palamidarom, plivaricom ciplaricom, plivaricom lokardarom, plivaricom igličarom i plivaricom oližnicom, Narodne Novine, OJ 30/2018, zmienione aktem Pravilnik o izmjenama Pravilnika o obavljanju gospodarskog ribolova na moru okružujućim mrežama plivaricom palamidarom, plivaricom ciplaricom, plivaricom lokardarom, plivaricom igličarom i plivaricom oližnicom, OJ 49/2018 oraz aktem Pravilnik o izmjenama i dopuni Pravilnika o obavljanju gospodarskog ribolova na moru okružujućim mrežama plivaricom palamidarom, plivaricom ciplaricom, plivaricom lokardarom, plivaricom igličarom i plivaricom oližnicom, OJ 62/2018.
3 Rozporządzenie Rady (WE) nr 1224/2009 z dnia 20 listopada 2009 r. ustanawiające wspólnotowy system kontroli w celu zapewnienia przestrzegania przepisów wspólnej polityki rybołówstwa, zmieniające rozporządzenia (WE) nr 847/96, (WE) nr 2371/2002, (WE) nr 811/2004, (WE) nr 768/2005, (WE) nr 2115/2005, (WE) nr 2166/2005, (WE) nr 388/2006, (WE) nr 509/2007, (WE) nr 676/2007, (WE) nr 1098/2007, (WE) nr 1300/2008, (WE) nr 1342/2008 i uchylające rozporządzenia (EWG) nr 2847/93, (WE) nr 1627/94 oraz (WE) nr 1966/2006 (Dz.U. L 343 z 22.12.2009, s. 1).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2018.264.13

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2018/1585 ustanawiające odstępstwo od rozporządzenia Rady (WE) nr 1967/2006 w zakresie minimalnej odległości od brzegu i minimalnej głębokości morza w odniesieniu do połowów przy użyciu okrężnicy na wodach terytorialnych Chorwacji
Data aktu: 22/10/2018
Data ogłoszenia: 23/10/2018
Data wejścia w życie: 26/10/2018