Decyzja wykonawcza 2018/1499 zmieniająca decyzję wykonawczą (UE) 2018/954 ustanawiającą określone środki ochronne w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się pomoru małych przeżuwaczy w Bułgarii

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2018/1499
z dnia 8 października 2018 r.
zmieniająca decyzję wykonawczą (UE) 2018/954 ustanawiającą określone środki ochronne w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się pomoru małych przeżuwaczy w Bułgarii

(notyfikowana jako dokument nr C(2018) 6662)

(Jedynie tekst w języku bułgarskim jest autentyczny)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(Dz.U.UE L z dnia 9 października 2018 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Rady 89/662/EWG z dnia 11 grudnia 1989 r. dotyczącą kontroli weterynaryjnych w handlu wewnątrzwspólnotowym w perspektywie wprowadzenia rynku wewnętrznego 1 , w szczególności jej art. 9 ust. 4,

uwzględniając dyrektywę Rady 90/425/EWG z dnia 26 czerwca 1990 r. dotyczącą kontroli weterynaryjnych i zootechnicznych mających zastosowanie w handlu wewnątrzwspólnotowym niektórymi żywymi zwierzętami i produktami w perspektywie wprowadzenia rynku wewnętrznego 2 , w szczególności jej art. 10 ust. 4,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Pomór małych przeżuwaczy jest poważną chorobą wirusową małych przeżuwaczy, tj. owiec i kóz, przenoszoną głównie poprzez bezpośredni kontakt. Zachorowalność i umieralność w przypadku pomoru małych przeżuwaczy mogą być bardzo wysokie, zwłaszcza na obszarach, gdzie choroba ta pojawia się po raz pierwszy, i mogą mieć poważne skutki gospodarcze dla sektora rolnego. Pomór małych przeżuwaczy nie przenosi się na ludzi. Choroba ta jest endemiczna w wielu krajach Afryki, Bliskiego Wschodu i Azji i stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i dobrostanu zwierząt.

(2) Dyrektywą Rady 92/119/EWG 3  ustanowiono ogólne środki zwalczania niektórych chorób zwierząt, w tym pomoru małych przeżuwaczy. Są to m.in. środki kontroli, które należy zastosować w przypadku podejrzenia i potwierdzenia wystąpienia w gospodarstwie pomoru małych przeżuwaczy. Obejmują one również ustanowienie stref ochronnych i nadzorowanych wokół ognisk choroby oraz inne dodatkowe środki zwalczania tej choroby.

(3) W dniu 23 czerwca 2018 r. Bułgaria powiadomiła Komisję i pozostałe państwa członkowskie o ognisku pomoru małych przeżuwaczy, które wystąpiło w trzech wspólnie wypasających zwierzęta gospodarstwach w gminie Bolarowo w obwodzie Jamboł w Bułgarii. W dniu 28 czerwca 2018 r. powiadomiono o drugim ognisku w obwodzie Burgas.

(4) Bułgaria zastosowała środki kontroli przewidziane w dyrektywie 92/119/EWG, a w szczególności likwidację zakażonych stad oraz ustanowienie stref ochronnych i nadzorowanych wokół ognisk choroby zgodnie z przepisami tej dyrektywy. Zintensyfikowano również nadzór w gminach sąsiadujących z obszarami dotkniętymi chorobą, a także w gminach leżących wzdłuż granicy Unii z państwami trzecimi, które nie są wolne od pomoru małych przeżuwaczy.

(5) W celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się choroby na inne obszary Bułgarii, inne państwa członkowskie i państwa trzecie Komisja przyjęła następnie dodatkowe środki w drodze przyjęcia decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2018/954 4  przewidującej dodatkowe środki ochronne i zakazującej wysyłania przesyłek zawierających małe przeżuwacze oraz wprowadzania do obrotu niektórych produktów pochodzących od małych przeżuwaczy z gmin Bolarowo i Ełchowo w obwodzie Jamboł oraz gmin Sredec, Sozopol, Primorsko, Małko Tyrnowo i Carewo w obwodzie Burgas.

(6) Od czasu przyjęcia decyzji wykonawczej (UE) 2018/954 Bułgaria powiadomiła Komisję o kolejnych pięciu nowych ogniskach pomoru małych przeżuwaczy, z których wszystkie znajdują się w obrębie obszarów objętych ograniczeniami w obwodzie Jamboł tego państwa członkowskiego.

(7) W dniu 18 września 2018 r. Bułgaria powiadomiła Komisję i pozostałe państwa członkowskie o wynikach nadzoru serologicznego przeprowadzonego wokół uprzednio potwierdzonych ognisk pomoru małych przeżuwaczy. Wyniki tego nadzoru wskazują, że w gospodarstwach znajdujących się w obrębie obszarów już objętych ograniczeniami wykryto zwierzęta, u których obecne są przeciwciała przeciwko wirusowi pomoru małych przeżuwaczy i które nie wykazują objawów klinicznych tej choroby. Pewna liczba tych gospodarstw znajduje się bardzo blisko granicy między tymi obszarami objętymi ograniczeniami a pozostałą częścią terytorium Bułgarii, gdzie do tej pory nie zgłoszono żadnych ognisk pomoru małych przeżuwaczy.

(8) Z uwagi na umiejscowienie zwierząt seropozytywnych oraz brak objawów klinicznych konieczne jest rozszerzenie obszaru, na którym stosuje się dodatkowe środki ochronne w odniesieniu do pomoru małych przeżuwaczy, i wprowadzenie dodatkowych środków ochronnych na tym nowym obszarze w celu zakazania wysyłania przesyłek zawierających małe przeżuwacze i niektóre produkty pochodzące od małych przeżuwaczy w celu zapobieżenia ewentualnemu rozprzestrzenianiu się pomoru małych przeżuwaczy. Należy zatem odpowiednio zmienić decyzję wykonawczą (UE) 2018/954.

(9) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Po art. 3 decyzji wykonawczej (UE) 2018/954 dodaje się art. 3a w brzmieniu:

"Artykuł 3a

1. Bułgaria zakazuje wysyłki następujących towarów w obrębie obszarów wymienionych w załączniku:

a) małych przeżuwaczy;

b) nasienia, komórek jajowych i zarodków małych przeżuwaczy.

2. Na zasadzie odstępstwa od zakazu określonego w ust. 1 niniejszego artykułu właściwy organ może zezwolić na przemieszczanie małych przeżuwaczy do miejsca przeznaczenia znajdującego się w obrębie obszarów wymienionych w załączniku, pod warunkiem że gospodarstwo pochodzenia nie podlega żadnym ograniczeniom przewidzianym w dyrektywie 92/119/EWG w odniesieniu do pomoru małych przeżuwaczy, a małe przeżuwacze spełniają następujące warunki:

a) wszystkie małe przeżuwacze w gospodarstwie pochodzenia zostały poddane kontroli klinicznej w dniu wysyłki i nie wykazywały żadnych objawów klinicznych pomoru małych przeżuwaczy;

b) małe przeżuwacze wysyłane są bezpośrednio do rzeźni wyznaczonej przez właściwy organ i znajdującej się w obrębie obszarów wymienionych w załączniku w celu natychmiastowego uboju;

c) małe przeżuwacze poddano badaniu diagnostycznemu mającemu na celu wykrycie przeciwciał przeciwko pomorowi małych przeżuwaczy z wynikiem ujemnym nie więcej niż 7 dni przed datą wysyłki;

d) w gospodarstwie pochodzenia przeprowadzono badanie serologiczne nie więcej niż 14 dni przed datą wysyłki, obejmujące pobranie próbek od wystarczającej liczby małych przeżuwaczy w celu wykrycia co najmniej 5 % seroprewalencji z 95 % poziomem ufności, z wynikiem ujemnym.".

Artykuł  2

Załącznik do decyzji wykonawczej (UE) 2018/954 zastępuje się tekstem znajdującym się w załączniku do niniejszej decyzji.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja skierowana jest do Republiki Bułgarii.

Sporządzono w Brukseli dnia 8 października 2018 r.
W imieniu Komisji
Vytenis ANDRIUKAITIS
Członek Komisji

ZAŁĄCZNIK

Następujące obwody w Bułgarii:
-
obwód Jamboł,
-
obwód Burgas,
-
obwód Chaskowo.
1 Dz.U. L 395 z 30.12.1989, s. 13.
2 Dz.U. L 224 z 18.8.1990, s. 29.
3 Dyrektywa Rady 92/119/EWG z dnia 17 grudnia 1992 r. wprowadzająca ogólne wspólnotowe środki zwalczania niektórych chorób zwierząt i szczególne środki odnoszące się do choroby pęcherzykowej świń (Dz.U. L 62 z 15.3.1993, s. 69).
4 Decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2018/954 z dnia 4 lipca 2018 r. ustanawiająca określone środki ochronne w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się pomoru małych przeżuwaczy w Bułgarii (Dz.U. L 168 z 5.7.2018, s. 7).

Zmiany w prawie

KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2018.253.76

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja wykonawcza 2018/1499 zmieniająca decyzję wykonawczą (UE) 2018/954 ustanawiającą określone środki ochronne w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się pomoru małych przeżuwaczy w Bułgarii
Data aktu: 08/10/2018
Data ogłoszenia: 09/10/2018