Decyzja wykonawcza 2018/1280 dotycząca niektórych środków ochronnych w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w Bułgarii

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2018/1280
z dnia 21 września 2018 r.
dotycząca niektórych środków ochronnych w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w Bułgarii

(notyfikowana jako dokument nr C(2018) 6253)

(Jedynie tekst w języku bułgarskim jest autentyczny)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(Dz.U.UE L z dnia 24 września 2018 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Rady 89/662/EWG z dnia 11 grudnia 1989 r. dotyczącą kontroli weterynaryjnych w handlu wewnątrzwspólnotowym w perspektywie wprowadzenia rynku wewnętrznego 1 , w szczególności jej art. 9 ust. 4,

uwzględniając dyrektywę Rady 90/425/EWG z dnia 26 czerwca 1990 r. dotyczącą kontroli weterynaryjnych i zootechnicznych mających zastosowanie w handlu wewnątrzwspólnotowym niektórymi żywymi zwierzętami i produktami w perspektywie wprowadzenia rynku wewnętrznego 2 , w szczególności jej art. 10 ust. 4,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Afrykański pomór świń jest zakaźną chorobą wirusową dotykającą populacje świń domowych i zdziczałych, która może mieć duży wpływ na rentowność chowu trzody chlewnej, powodując zakłócenia w handlu wewnątrz Unii i wywozie do państw trzecich.

(2) W przypadku wystąpienia ogniska afrykańskiego pomoru świń istnieje ryzyko, że czynnik chorobotwórczy rozprzestrzeni się na inne gospodarstwa, w których chowa się trzodę chlewną, i na zdziczałe świnie. W rezultacie, w wyniku handlu żywymi świniami lub produktami z wieprzowiny, może się on rozprzestrzenić z jednego państwa członkowskiego na inne państwa członkowskie i na państwa trzecie.

(3) Dyrektywą Rady 2002/60/WE 3  wprowadzono minimalne środki, które mają być stosowane w Unii w celu zwalczania afrykańskiego pomoru świń. Art. 9 dyrektywy 2002/60/WE przewiduje w przypadku wystąpienia ognisk tej choroby ustanowienie okręgów zapowietrzonych i zagrożonych, w których mają mieć zastosowanie środki określone w art. 10 i 11 tej dyrektywy.

(4) Bułgaria poinformowała Komisję o aktualnej sytuacji w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w obwodzie Warna i zgodnie z art. 9 dyrektywy 2002/60/WE ustanowiła okręgi zapowietrzone i zagrożone, w których mają zastosowanie środki, o których mowa w art. 10 i 11 tej dyrektywy.

(5) Zgodnie z art. 9 dyrektywy 2002/60/WE w związku z ustanowieniem okręgów zapowietrzonych i zagrożonych w Bułgarii w wyniku wystąpienia w tym państwie członkowskim ognisk afrykańskiego pomoru świń przyjęto decyzję wykonawczą Komisji (UE) 2018/1216 4 .

(6) Od czasu przyjęcia decyzji wykonawczej (UE) 2018/1216 sytuacja epidemiologiczna w Bułgarii pozostawała stabilna w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń, władze bułgarskie wdrożyły wymagane środki zwalczania i zgromadziły dodatkowe dane dotyczące nadzoru.

(7) W celu zapobieżenia niepotrzebnym zakłóceniom w handlu wewnątrz Unii, a także aby uniknąć wprowadzenia przez państwa trzecie nieuzasadnionych barier w handlu, konieczne jest opisanie na poziomie Unii zmienionych obszarów ustanowionych jako okręgi zapowietrzone i zagrożone w związku z afrykańskim pomorem świń w Bułgarii we współpracy z tym państwem członkowskim. W ramach tych obszarów przewidziano ograniczony okręg zagrożony zgodnie z obecną sytuacją epidemiologiczną.

(8) W związku z tym w załączniku do niniejszej decyzji należy określić obszary wskazane jako okręgi zapowietrzone i zagrożone w Bułgarii oraz ustalić czas trwania tej regionalizacji.

(9) Ponadto decyzję wykonawczą (UE) 2018/1216 należy uchylić i zastąpić niniejszą decyzją, aby uwzględnić aktualnie obowiązujące środki zarządzania chorobą i rozwój sytuacji związanej z chorobą w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w Bułgarii.

(10) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Bułgaria zapewnia, aby okręgi zapowietrzone i zagrożone ustanowione zgodnie z art. 9 dyrektywy 2002/60/WE obejmowały co najmniej obszary wymienione jako okręgi zapowietrzone i zagrożone w załączniku do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Decyzja wykonawcza (UE) 2018/1216 traci moc.

Artykuł  3

Niniejszą decyzję stosuje się do dnia 30 października 2018 r.

Artykuł  4

Niniejsza decyzja skierowana jest do Republiki Bułgarii.

Sporządzono w Brukseli dnia 21 września 2018 r.
W imieniu Komisji
Vytenis ANDRIUKAITIS
Członek Komisji

ZAŁĄCZNIK

Bułgaria Obszary, o których mowa w art. 1 Data zakończenia stosowania środków
Okręg zapowietrzony Następujące wsie w obwodzie Warna: Gmina Provadia

- Tutrakantsi

- Bozveliysko

- Provadiya

- Dobrina

- Manastir

- Zhitnitsa

- Barzitsa

- Chayka

- Royak

- Blaskovo

- Kiten

- Hrabrovo

- Ovcharga

- Krivnya Gmina Avren

- Tsarevtsi

Gmina Dolni Chiflik

- Nova Shipka

Gmina Dalgopol

- Velichkovo

- Tsonevo

- Sava

- Dalgopol

30 października 2018 r.
Okręg zagrożony Gmina Provadia

- Petrov dol

- Staroseletc

- Zlatina

- Venchan

- Ravna

- Cherkovna

- Nenovo

- Snejina

- Gradinarovo

- Chernook

- Slaveikovo Gmina Vetrino

- Gabarnitsa Gmina Devnya

- Devnya

- Padina

30 października 2018 r.
Gmina Avren

- Trastikovo

- Sindel

- Kazashka reka

- Yunak

- Dabravino

- Avren Gmina Beloslav

- Razdelna Gmina Dolni Chiflik

- Grozdyovo

- Goren chiflik

- Venelin Gmina Dalgopol

- Debelets

- Krasimir

- Boryana

- Kamen dyal

- Partizani

- Asparuhovo

- Komunari

- Sladka voda

1 Dz.U. L 395 z 30.12.1989, s. 13.
2 Dz.U. L 224 z 18.8.1990, s. 29.
3 Dyrektywa Rady 2002/60/WE z dnia 27 czerwca 2002 r. ustanawiająca przepisy szczególne w celu zwalczania afrykańskiego pomoru świń oraz zmieniająca dyrektywę 92/119/EWG w zakresie choroby cieszyńskiej i afrykańskiego pomoru świń (Dz.U. L 192 z 20.7.2002, s. 27).
4 Decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2018/1216 z dnia 4 września 2018 r. dotycząca niektórych tymczasowych środków ochronnych w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w Bułgarii (Dz.U. L 224 z 5.9.2018, s. 10).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024