Decyzja wykonawcza 2018/998 zmieniająca załącznik I do decyzji 2009/177/WE w odniesieniu do statusu Chorwacji pod względem zakażenia herpeswirusem koi (KHV), Finlandii pod względem zakaźnej martwicy układu krwiotwórczego ryb łososiowatych (IHN), wykazu obszarów w Irlandii wolnych od zakażenia wywoływanego przez Bonamia ostreae, wykazu obszarów w Zjednoczonym Królestwie wolnych od zakażenia wywoływanego przez Marteilia refringens oraz zmieniająca załącznik I do decyzji 2010/221/UE w odniesieniu do wykazu obszarów w Zjednoczonym Królestwie wolnych od herpeswirusa 1 µ?ar (OsHV-1 µVar) u ostryg

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2018/998
z dnia 12 lipca 2018 r.
zmieniająca załącznik I do decyzji 2009/177/WE w odniesieniu do statusu Chorwacji pod względem zakażenia herpeswirusem koi (KHV), Finlandii pod względem zakaźnej martwicy układu krwiotwórczego ryb łososiowatych (IHN), wykazu obszarów w Irlandii wolnych od zakażenia wywoływanego przez Bonamia ostreae, wykazu obszarów w Zjednoczonym Królestwie wolnych od zakażenia wywoływanego przez Marteilia refringens oraz zmieniająca załącznik I do decyzji 2010/221/UE w odniesieniu do wykazu obszarów w Zjednoczonym Królestwie wolnych od herpeswirusa 1 μνar (OsHV-1 µVar) u ostryg

(notyfikowana jako dokument nr C(2018) 4381)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(Dz.U.UE L z dnia 16 lipca 2018 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Rady 2006/88/WE z dnia 24 października 2006 r. w sprawie wymogów w zakresie zdrowia zwierząt akwakultury i produktów akwakultury oraz zapobiegania niektórym chorobom zwierząt wodnych i zwalczania tych chorób 1 , w szczególności jej art. 43 ust. 2, art. 49 ust. 1, art. 50 ust. 3, art. 51 ust. 2 i art. 53 ust. 3,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W części C załącznika I do decyzji Komisji 2009/177/WE 2  podano wykaz państw członkowskich, stref i enklaw uznanych za wolne od chorób, o których mowa w części II załącznika IV do dyrektywy 2006/88/WE.

(2) W wykazie tym obecnie całe terytorium Chorwacji jest uznane za wolne od zakażenia herpeswirusem koi (KHV) i całe terytorium Finlandii jest uznane za wolne od zakaźnej martwicy układu krwiotwórczego ryb łososiowatych (IHN). W ostatnich latach jednak te państwa członkowskie zgłosiły wystąpienie kilku ognisk tych chorób.

(3) Oba państwa członkowskie przesłały Komisji informacje wskazujące, że wprowadziły środki zgodnie z dyrektywą 2006/88/WE w celu wyeliminowania tych ognisk. Na niektórych obszarach środki te są nadal stosowane.

(4) W obowiązującym wykazie całe wybrzeże Irlandii, z wyjątkiem ośmiu zatok, jest uznane za wolne od zakażenia wywoływanego przez Bonamia ostreae. Ze względu na ognisko zakażenia wywoływanego przez Bonamia ostreae, które wystąpiło niedawno w innej zatoce na obszarze Irlandii wymienionym w wykazie jako wolny od tej choroby, wprowadzono ograniczenia, które są nadal stosowane zgodnie z dyrektywą 2006/88/WE.

(5) Ponadto całe wybrzeże Irlandii Północnej jest uznane za wolne od zakażenia wywoływanego przez Marteilia refringens. Zjednoczone Królestwo zgłosiło jednak dwa przypadki wystąpienia ognisk tej choroby w dwóch różnych zatokach w Irlandii Północnej. Wprowadzono ograniczenia przemieszczania, które są nadal stosowane zgodnie z dyrektywą 2006/88/WE.

(6) Jak wynika z informacji przesłanych przez Chorwację, Finlandię, Irlandię i Zjednoczone Królestwo, przedmiotowe obszary nie powinny być wymienione w wykazie jako wolne od odpowiednich chorób - należy zatem zaktualizować wytyczone granice wolnych od chorób obszarów Chorwacji, Finlandii, Irlandii i Zjednoczonego Królestwa.

(7) W załączniku I do decyzji 2010/221/UE 3  podano wykaz państw członkowskich, stref i enklaw uznanych za wolne od chorób, których nie wymieniono w części II załącznika IV do dyrektywy 2006/88/WE.

(8) W obowiązującym wykazie terytorium Irlandii Północnej w Zjednoczonym Królestwie, z wyjątkiem niektórych zatok, jest uznane za wolne od herpeswirusa 1 μνar (OsHV-1 µVar) u ostryg. Ze względu na ognisko OsHV-1 µVar, które wystąpiło niedawno w innej zatoce, należy zaktualizować wytyczone granice obszaru wolnego od choroby w Zjednoczonym Królestwie.

(9) Należy zatem odpowiednio zmienić decyzję 2009/177/WE i załącznik I do decyzji 2010/221/UE.

(10) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W tabeli w części C załącznika I do decyzji 2009/177/WE w czwartej kolumnie "Zasięg geograficzny obszaru wolnego od choroby (państwo członkowskie, strefy lub enklawy)" wprowadza się następujące zmiany:

1)
w wierszu "Zakażenie herpeswirusem koi (KHV)" wpis dotyczący Chorwacji otrzymuje brzmienie:

"Całe terytorium z wyjątkiem następujących obszarów: obszar obejmujący przedsiębiorstwo produkcyjne sektora akwakultury w Donji Miholjac (numer zatwierdzenia 2HR0109), w tym rzeka Drava od tamy Dubrava do jej ujścia do Dunaju, oraz obszar obejmujący przedsiębiorstwo produkcyjne sektora akwakultury w Grudnjak (numer zatwierdzenia 2HR0177), w tym cały bieg rzeki Vučica do jej ujścia do rzeki Karašica i rzeka Karašica od tego miejsca do jej ujścia do rzeki Drava";

2)
w wierszu "Zakaźna martwica układu krwiotwórczego ryb łososiowatych (IHN)" wpis dotyczący Finlandii otrzymuje brzmienie:

"Całe terytorium z wyjątkiem przybrzeżnej enklawy w Ii, Kuivaniemi oraz następujących obszarów zlewni rzeki: 14.72 Virmasvesi, 14.73 Nilakka, 4.74 obszar Saarijärvi i 4.41 obszar Pielinen";

3)
w wierszu "Zakażenie wywoływane przez Bonamia ostreae" wpis dotyczący Irlandii otrzymuje brzmienie:

"Cała linia brzegowa Irlandii z wyjątkiem:

1. portu Cork

2. zatoki Galway

3. zatoki Ballinakill

4. zatoki Clew

5. cieśniny Achill

6. Loughmore, zatoki Blacksod

7. Lough Fole

8. Lough Swilly

9. zatoki Kilkieran";

4)
w wierszu "Zakażenie wywoływane przez Marteilia refringens" wpis dotyczący Zjednoczonego Królestwa otrzymuje brzmienie:

"Cała linia brzegowa Wielkiej Brytanii.

Cała linia brzegowa Irlandii Północnej z wyjątkiem Belfast Lough i zatoki Dundrum.

Cała linia brzegowa Guernsey i Herm.

Obszar przybrzeżny wyspy Jersey: obszar obejmuje pasmo pływów strefy przybrzeżnej pomiędzy średnim poziomem przypływów na wyspie Jersey a umowną linią wyznaczoną trzy mile morskie od średniego poziomu odpływów na wyspie Jersey. Obszar znajduje się w Zatoce Normandzko-Bretońskiej, po południowej stronie kanału La Manche.

Cała linia brzegowa wyspy Man".

Artykuł  2

W tabeli w załączniku I do decyzji 2010/221/UE w czwartej kolumnie "Zasięg geograficzny obszaru zgodnie z zatwierdzonymi środkami krajowymi" w wierszu "Herpeswirus 1 μνar (OsHV-1 μVar) u ostryg" wpis dotyczący Zjednoczonego Królestwa otrzymuje brzmienie:

"Terytorium Wielkiej Brytanii z wyjątkiem rzeki Roach, rzeki Crouch, ujścia rzeki Blackwater i rzeki Colne w Essex, północnego wybrzeża Kent, zatoki Poole w Dorset i rzeki Teign w Devon

Terytorium Irlandii Północnej z wyjątkiem zatoki Dundrum i zatoki Killough, Lough Foyle, Carlingford Lough, Larne Lough i Strangford Lough

Terytorium Guernsey".

Artykuł  3

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 12 lipca 2018 r.
W imieniu Komisji
Vytenis ANDRIUKAITIS
Członek Komisji
1 Dz.U. L 328 z 24.11.2006, s. 14.
2 Decyzja Komisji 2009/177/WE z dnia 31 października 2008 r. wdrażająca dyrektywę Rady 2006/88/WE w odniesieniu do programów nadzoru i eliminowania chorób oraz statusu państw członkowskich, stref i enklaw wolnych od choroby (Dz.U. L 63 z 7.3.2009, s. 15).
3 Decyzja Komisji 2010/221/UE z dnia 15 kwietnia 2010 r. zatwierdzająca krajowe środki w zakresie ograniczania wpływu niektórych chorób zwierząt akwakultury i dzikich zwierząt wodnych zgodnie z art. 43 dyrektywy Rady 2006/88/WE (Dz.U. L 98 z 20.4.2010, s. 7).

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2018.178.9

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja wykonawcza 2018/998 zmieniająca załącznik I do decyzji 2009/177/WE w odniesieniu do statusu Chorwacji pod względem zakażenia herpeswirusem koi (KHV), Finlandii pod względem zakaźnej martwicy układu krwiotwórczego ryb łososiowatych (IHN), wykazu obszarów w Irlandii wolnych od zakażenia wywoływanego przez Bonamia ostreae, wykazu obszarów w Zjednoczonym Królestwie wolnych od zakażenia wywoływanego przez Marteilia refringens oraz zmieniająca załącznik I do decyzji 2010/221/UE w odniesieniu do wykazu obszarów w Zjednoczonym Królestwie wolnych od herpeswirusa 1 µ?ar (OsHV-1 µVar) u ostryg
Data aktu: 12/07/2018
Data ogłoszenia: 16/07/2018
Data wejścia w życie: 01/01/1970