Rozporządzenie wykonawcze 2018/981 zmieniające wykaz brazylijskich zakładów, z których dozwolony jest przywóz do Unii produktów rybołówstwa przeznaczonych do spożycia przez ludzi

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2018/981
z dnia 11 lipca 2018 r.
zmieniające wykaz brazylijskich zakładów, z których dozwolony jest przywóz do Unii produktów rybołówstwa przeznaczonych do spożycia przez ludzi
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 854/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. ustanawiające szczególne przepisy dotyczące organizacji urzędowych kontroli w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych do spożycia przez ludzi 1 , w szczególności jego art. 12 ust. 4 lit. c),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W rozporządzeniu (WE) nr 854/2004 ustanowiono przepisy szczegółowe dotyczące organizacji urzędowych kontroli w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego. W szczególności art. 12 ust. 1 tego rozporządzenia stanowi, że, z wyjątkiem kilku określonych przypadków, produkty pochodzenia zwierzęcego mają być przywożone do Unii tylko wtedy, gdy pochodzą z zakładów w państwach trzecich, znajdujących się w wykazach sporządzonych i uaktualnionych zgodnie z tym artykułem. Wykazy te są dostępne na stronie internetowej Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności 2 .

(2) Art. 12 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 854/2004 stanowi, że zakład z państwa trzeciego może zostać wprowadzony do tego rodzaju wykazu tylko wtedy, gdy właściwy organ tego państwa trzeciego gwarantuje, że dany zakład, łącznie z innymi zakładami zajmującymi się obróbką surowca pochodzenia zwierzęcego wykorzystywanego w wytwarzaniu przedmiotowych produktów pochodzenia zwierzęcego, przestrzega odpowiednich wymagań unijnych. Ponadto zgodnie z art. 12. ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 854/2004 właściwe organy danego państwa trzeciego powinny uaktualniać wspomniane wykazy i zgłaszać te uaktualnienia Komisji.

(3) Art. 15 ust. 2 lit. a) rozporządzenia (WE) nr 854/2004 stanowi, że produkty rybołówstwa przywożone ze statku przetwórni lub statku zamrażalni pływającego pod banderą państwa trzeciego muszą pochodzić ze statków znajdujących się w wykazie sporządzonym lub uaktualnionym zgodnie z procedurą określoną w art. 12 ust. 4 tego rozporządzenia.

(4) We wrześniu 2017 r. kontrola przeprowadzona przez Komisję wykazała, że zakłady produkcji podstawowej zaopatrujące brazylijskie zakłady, z których dozwolony jest przywóz produktów rybołówstwa, nie są zidentyfikowane ani nie podlegają kontrolom urzędowym. W związku z tym w wyniku kontroli stwierdzono, że właściwy organ w Brazylii nie jest w stanie ani udzielić gwarancji określonych w art. 12 ust. 2 lit. a) i b) rozporządzenia (WE) nr 854/2004, ani udzielić wszystkich gwarancji, o których mowa w świadectwie zdrowia dla produktów rybołówstwa, określonych w dodatku IV do załącznika VI do rozporządzenia Komisji (WE) nr 2074/2005 3 . Ponadto kontrola ta wykazała poważne niedociągnięcia pod względem wymogów dotyczących infrastruktury i higieny w niektórych kontrolowanych brazylijskich zakładach, z których dozwolony jest przywóz produktów rybołówstwa. Wspomniane niedociągnięcia świadczą o systemowym braku skutecznych kontroli prowadzonych przez brazylijskie właściwe organy w odniesieniu do produktów rybołówstwa.

(5) W odpowiedzi na zalecenia zawarte we wstępnym sprawozdaniu z kontroli brazylijskie organy poinformowały Komisję w oficjalnym piśmie z dnia 22 grudnia 2017 r., że zawiesiły wydawanie świadectw zdrowia w odniesieniu do wszystkich produktów rybołówstwa przeznaczonych na wywóz do Unii od dnia 3 stycznia 2018 r. Państwa członkowskie powiadomiły jednak Komisję, że na granicach Unii zgłoszono przesyłki produktów rybołówstwa pochodzących z Brazylii ze świadectwami wydanymi po dacie zawieszenia.

(6) W związku z powyższym i z uwagi na brak nowych informacji od organów Brazylii, nie ma wystarczających gwarancji, że którykolwiek z zakładów, z których dopuszczono wywóz produktów rybołówstwa z Brazylii do Unii, spełnia warunki określone w art. 12 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 854/2004, a zatem produkty pochodzące z tych zakładów stanowią zagrożenie dla zdrowia publicznego. Należy zatem usunąć wszystkie zakłady z wykazu brazylijskich zakładów, z których dozwolony jest przywóz do Unii produktów rybołówstwa przeznaczonych do spożycia przez ludzi.

(7) Z uwagi na zagrożenie dla zdrowia publicznego związane z ich produktami, zezwolenie na wywóz z tych zakładów do Unii powinno zostać niezwłocznie zniesione. Dlatego też datą wejścia w życie niniejszego rozporządzenia powinien być dzień następujący po dacie jego publikacji.

(8) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Wykaz zakładów, o których mowa w art. 12 rozporządzenia (WE) nr 854/2004, zostaje zmieniony w celu usunięcia wszystkich pozycji dotyczących brazylijskich zakładów, z których dozwolony jest przywóz do Unii produktów rybołówstwa przeznaczonych do spożycia przez ludzi.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 11 lipca 2018 r.
W imieniu Komisji
Jean-Claude JUNCKER
Przewodniczący
1 Dz.U. L 139 z 30.4.2004, s. 206.
3 Rozporządzenie Komisji (WE) nr 2074/2005 z dnia 5 grudnia 2005 r. ustanawiające środki wykonawcze w odniesieniu do niektórych produktów objętych rozporządzeniem (WE) nr 853/2004 i do organizacji urzędowych kontroli na mocy rozporządzeń (WE) nr 854/2004 oraz (WE) nr 882/2004, ustanawiające odstępstwa od rozporządzenia (WE) nr 852/2004 i zmieniające rozporządzenia (WE) nr 853/2004 oraz (WE) nr 854/2004 (Dz.U. L 338 z 22.12.2005, s. 27).

Zmiany w prawie

KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2018.176.11

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2018/981 zmieniające wykaz brazylijskich zakładów, z których dozwolony jest przywóz do Unii produktów rybołówstwa przeznaczonych do spożycia przez ludzi
Data aktu: 11/07/2018
Data ogłoszenia: 12/07/2018
Data wejścia w życie: 13/07/2018