Rozporządzenie wykonawcze 2018/787 dotyczące klasyfikacji niektórych towarów według Nomenklatury scalonej

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2018/787
z dnia 25 maja 2018 r.
dotyczące klasyfikacji niektórych towarów według Nomenklatury scalonej

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 z dnia 9 października 2013 r. ustanawiające unijny kodeks celny 1 , w szczególności jego art. 57 ust. 4 i art. 58 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W celu zapewnienia jednolitego stosowania Nomenklatury scalonej, stanowiącej załącznik do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 2 , konieczne jest przyjęcie środków dotyczących klasyfikacji towarów określonych w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

(2) Rozporządzeniem (EWG) nr 2658/87 ustanowiono Ogólne reguły interpretacji Nomenklatury scalonej. Reguły te stosuje się także do każdej innej nomenklatury, która jest w całości lub w części oparta na Nomenklaturze scalonej, bądź która dodaje do niej jakikolwiek dodatkowy podpodział i która została ustanowiona szczególnymi przepisami unijnymi, w celu stosowania środków taryfowych i innych środków odnoszących się do obrotu towarowego.

(3) Stosownie do wymienionych wyżej ogólnych reguł towar opisany w kolumnie 1 tabeli zamieszczonej w załączniku należy klasyfikować do kodu CN wskazanego w kolumnie 2, na mocy uzasadnień określonych w kolumnie 3 tej tabeli.

(4) Należy zagwarantować, aby wiążąca informacja taryfowa wydana odnośnie do towarów, o których mowa w niniejszym rozporządzeniu, która nie jest zgodna z niniejszym rozporządzeniem, mogła być nadal przywoływana przez posiadacza przez pewien okres zgodnie z art. 34 ust. 9 rozporządzenia (UE) nr 952/2013. Okres ten powinien wynosić trzy miesiące.

(5) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Kodeksu Celnego,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Towar opisany w kolumnie 1 tabeli zamieszczonej w załączniku klasyfikuje się w Nomenklaturze scalonej do kodu CN wskazanego w kolumnie 2 tej tabeli.

Artykuł  2

Wiążąca informacja taryfowa, która nie jest zgodna z niniejszym rozporządzeniem, może być nadal przywoływana przez okres trzech miesięcy od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, zgodnie z art. 34 ust. 9 rozporządzenia (UE) nr 952/2013.

Artykuł  3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 25 maja 2018 r.
W imieniu Komisji

za Przewodniczącego,

Stephen QUEST
Dyrektor Generalny

Dyrekcja Generalna ds. Podatków i Unii Celnej

ZAŁĄCZNIK

Opis towarów Klasyfikacja (kod CN) Uzasadnienie
(1) (2) (3)
Artykuł (tak zwana "orteza sznurowana") jest wykonany z kilku zszytych ze sobą części materiału włókienniczego, z otworami na piętę i palce, obrębionych wokół otworów i na brzegach artykułu. Przyszwa jest zakończona językiem wykonanym z dzianego materiału włókienniczego. Pozostałe części włókiennicze składają się z kilku warstw elastycznych dzianych materiałów włókienniczych.

Do materiału włókienniczego przymocowana jest płytka z elastycznego tworzywa sztucznego, tylko częściowo widoczna na zewnątrz artykułu. Płytka z tworzywa sztucznego biegnie wokół podeszwy i posiada oczka wzdłuż przyszwy artykułu i haczyki na sznurowadła wzdłuż cholewki umożliwiające zaciśnięcie artykułu wokół stopy i łydki za pomocą sznurowadeł z materiału włókienniczego.

Płytka z tworzywa sztucznego zapewnia określoną stabilność artykułu. Niemniej jednak jest ona elastyczna i po zawiązaniu sznurowadeł wywiera nacisk na stopę i łydkę.

Artykuł ten jest przeznaczony do noszenia wewnątrz obuwia i używany jako bandaż na kostkę w przypadku zwichnięć i urazów kostki oraz zerwania i uszkodzenia więzadła, a także do zapobiegania tym urazom, jak również w przypadku niestabilności więzadła. Jednakże nie może on całkowicie uniemożliwiać konkretnych ruchów kontuzjowaną częścią ciała.

Ułatwia on powrót do pełnego obciążenia stopy w trakcie rehabilitacji pooperacyjnej.

Zob. ilustracje (*)

6307 90 10 Klasyfikacja wyznaczona jest przez reguły 1, 3c) i 6 Ogólnych reguł interpretacji Nomenklatury scalonej oraz brzmienie kodów CN 6307, 6307 90 i 6307 90 10.

Artykuł nie może być przystosowany do określonej niepełnosprawności pacjenta, lecz ma zastosowanie wielofunkcyjne. Jest on podobny do zwykłego bandaża z materiału włókienniczego do owinięcia wokół więzadła i zaciśnięcia wokół konkretnych części, aby wywrzeć nacisk w celu wspomagania leczenia lub zapobiegania kolejnym urazom, zapewniając, że niepożądane ruchy nie są wykonywane podświadomie jako reakcje odruchowe (zobacz również Noty wyjaśniające do Nomenklatury scalonej Unii Europejskiej do podpozycji 9021 10 10, akapit drugi).

W związku z tym obiektywne cechy artykułu nie odróżniają go od zwykłych artykułów unieruchamiających ogólnego użytku, przede wszystkim ze względu na materiały, z których jest wykonany (materiały elastyczne), sposób działania (wywieranie nacisku przez zaciskanie) lub możliwość przystosowania do określonych niepełnosprawności pacjenta (zob. również uwaga 6 do rozdziału 90 oraz wyrok z dnia 7 listopada 2002 r., Lohmann i Medi Bayreuth, sprawy połączone C-260/00 do C-263/00, ECLI:EU:C:2002:637, pkt 39 i 45).

Ponadto artykuł nie może zostać zaklasyfikowany jako "przyrząd ortopedyczny" do kodu CN 9021 10 10, ponieważ ze względu na swoją elastyczność nie może on całkowicie zapobiegać wykonywaniu określonych ruchów kontuzjowaną częścią ciała w celu wykluczenia kolejnych urazów (zob. również Noty wyjaśniające do Nomenklatury scalonej do podpozycji 9021 10 10, akapit drugi). Na przykład w przypadku zerwanych więzadeł artykuł powinien uniemożliwić zginanie stawu skokowego nawet podczas biegania lub skakania. Jednakże materiał włókienniczy i materiał z elastycznego tworzywa sztucznego, z których wykonany jest artykuł, nie są w stanie podtrzymać ciężaru ciała w trakcie biegu.

Pożądany efekt wywierania nacisku daje zarówno tworzywo sztuczne, jak i materiał włókienniczy. W związku z tym oba te elementy są równie istotne w rozumieniu reguły 3b) Ogólnych reguł interpretacji Nomenklatury scalonej i artykuł należy klasyfikować do pozycji wyszczególnionej jako ostatnia w kolejności numerycznej z pozycji możliwych do zastosowania (pozycje 3926 i 6307).

Zatem artykuł ten należy klasyfikować do kodu CN 6307 90 10 jako "pozostałe gotowe artykuły włókiennicze".

(*) Ilustracje mają charakter wyłącznie informacyjny.
grafika
1 Dz.U. L 269 z 10.10.2013, s. 1.
2 Rozporządzenie Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (Dz.U. L 256 z 7.9.1987, s. 1).

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2018.134.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2018/787 dotyczące klasyfikacji niektórych towarów według Nomenklatury scalonej
Data aktu: 25/05/2018
Data ogłoszenia: 31/05/2018
Data wejścia w życie: 20/06/2018