Decyzja 2018/752 w sprawie stanowiska, jakie ma zostać zajęte w imieniu Unii Europejskiej na forum Międzynarodowej Organizacji Morskiej podczas 99. posiedzenia Komitetu Bezpieczeństwa na Morzu odnośnie do przyjęcia zmian prawideł II-1/1 i II-1/8-1 konwencji SOLAS, zatwierdzenia powiązanych wytycznych dotyczących informacji operacyjnych dla kapitanów w przypadku zatopienia przedziału odnoszących się do statków pasażerskich zbudowanych przed dniem 1 stycznia 2014 r., a także przyjęcia zmian Międzynarodowego kodeksu stosowania procedur prób ogniowych z 2010 r

DECYZJA RADY (UE) 2018/752
z dnia 14 maja 2018 r.
w sprawie stanowiska, jakie ma zostać zajęte w imieniu Unii Europejskiej na forum Międzynarodowej Organizacji Morskiej podczas 99. posiedzenia Komitetu Bezpieczeństwa na Morzu odnośnie do przyjęcia zmian prawideł II-1/1 i II-1/8-1 konwencji SOLAS, zatwierdzenia powiązanych wytycznych dotyczących informacji operacyjnych dla kapitanów w przypadku zatopienia przedziału odnoszących się do statków pasażerskich zbudowanych przed dniem 1 stycznia 2014 r., a także przyjęcia zmian Międzynarodowego kodeksu stosowania procedur prób ogniowych z 2010 r.

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 100 ust. 2 w związku z jego art. 218 ust. 9,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Działanie Unii w sektorze transportu morskiego powinno mieć na celu poprawę bezpieczeństwa morskiego.

(2) Komitet Bezpieczeństwa na Morzu (MSC) Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) na swoim 99. posiedzeniu w dniach 16-25 maja 2018 r. (MSC 99) ma przyjąć zmiany prawideł II-1/1 i II-1/8-1 Międzynarodowej konwencji o bezpieczeństwie życia na morzu (zwanej dalej konwencją SOLAS") dotyczących komputerowego wspomagania kapitana w zakresie stateczności w przypadku zatopienia przedziału w odniesieniu do istniejących statków pasażerskich (zwanych dalej "zmianami prawideł II-1/1 i II-1/8-1"), zatwierdzić powiązane wytyczne dotyczące informacji operacyjnych dla kapitanów w przypadku zatopienia przedziału odnoszących się do statków pasażerskich zbudowanych przed dniem 1 stycznia 2014 r. (zwane dalej "powiązanymi wytycznymi"), a także przyjąć zmiany Międzynarodowego kodeksu stosowania procedur prób ogniowych z 2010 r. (zwanego dalej "kodeksem FTP").

(3) Należy określić stanowisko, jakie ma zostać zajęte w imieniu Unii podczas MSC 99, ponieważ zmiany prawideł II-1/1 i II-1/8-1 konwencji SOLAS, zatwierdzenie powiązanych wytycznych oraz przyjęcie zmian do kodeksu FTP będą mogły wywrzeć decydujący wpływ na treść przepisów prawa Unii, w szczególności dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/45/WE 1 .

(4) Zmiany prawideł II-1/1 i II-1/8-1 konwencji SOLAS oraz powiązane wytyczne powinny doprowadzić do powstania wytycznych operacyjnych dla istniejących statków pasażerskich poprzez regularnie aktualizowane informacje na temat resztkowej stateczności statku w stanie uszkodzonym w następstwie zatopienia przedziału.

(5) W zmianach kodeksu FTP dotyczących wymogów w zakresie badań narażonych pokryć podłogowych należy przewidzieć, aby takie przepisy miały również zastosowanie do statków pasażerskich przewożących mniej niż 36 pasażerów.

(6) W zakresie, w jakim zmiany prawideł II-1/1 i II-1/8-1 konwencji SOLAS, zatwierdzenie powiązanych wytycznych oraz zmiany kodeksu FTP mogą mieć wpływ na przepisy dyrektywy 2009/45/WE w zakresie statków pasażerskich i szybkich jednostek pasażerskich wykonujących podróże krajowe, zmiany te objęte są wyłączną kompetencją Unii.

(7) Unia nie jest członkiem IMO ani umawiającą się stroną odnośnych konwencji i kodeksów. W związku z tym Rada powinna upoważnić państwa członkowskie do wyrażenia stanowiska Unii i wyrażenia ich zgody na związanie się tymi zmianami, w zakresie, w jakim zmiany te podlegają wyłącznej kompetencji Unii,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Stanowisko, jakie ma być zajęte w imieniu Unii na 99. posiedzeniu Komitetu Bezpieczeństwa na Morzu IMO, polega na wyrażeniu zgody na:

a)
przyjęcie zmian do prawideł II-1/1 i II-1/8-1 konwencji SOLAS w brzmieniu przedstawionym w załączniku 1 do dokumentu IMO MSC 99/3 oraz zatwierdzenie powiązanych wytycznych w brzmieniu przedstawionym w załączniku 1 do dokumentu SDC 5/15 Podkomitetu IMO ds. Projektowania i Konstrukcji Statku (SDC);
b)
przyjęcie zmian do tabeli 1 w załączniku 3 do kodeksu FTP w brzmieniu przedstawionym w załączniku 2 do dokumentu IMO MSC 99/3.
Artykuł  2
1. 
Stanowisko, jakie ma być zajęte w imieniu Unii, przedstawione w art. 1, ma zostać wyrażone przez wszystkie państwa członkowskie będące członkami IMO, działające wspólnie w interesie Unii.
2. 
Drobne zmiany stanowiska określonego w art. 1 mogą zostać uzgodnione bez konieczności przyjęcia kolejnej decyzji przez Radę.
Artykuł  3

Niniejszym upoważnia się państwa członkowskie do wyrażenia zgody na związanie się w interesie Unii zmianami, o których mowa w art. 1, w zakresie, w jakim podlegają one wyłącznej kompetencji Unii.

Artykuł  4

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 14 maja 2018 r.
W imieniu Rady
E. ZAHARIEVA
Przewodniczący
1 Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/45/WE z dnia 6 maja 2009 r. w sprawie reguł i norm bezpieczeństwa statków pasażerskich (Dz.U. L 163 z 25.6.2009, s. 1).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2018.126.6

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2018/752 w sprawie stanowiska, jakie ma zostać zajęte w imieniu Unii Europejskiej na forum Międzynarodowej Organizacji Morskiej podczas 99. posiedzenia Komitetu Bezpieczeństwa na Morzu odnośnie do przyjęcia zmian prawideł II-1/1 i II-1/8-1 konwencji SOLAS, zatwierdzenia powiązanych wytycznych dotyczących informacji operacyjnych dla kapitanów w przypadku zatopienia przedziału odnoszących się do statków pasażerskich zbudowanych przed dniem 1 stycznia 2014 r., a także przyjęcia zmian Międzynarodowego kodeksu stosowania procedur prób ogniowych z 2010 r
Data aktu: 14/05/2018
Data ogłoszenia: 23/05/2018