Rozporządzenie 2017/228 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 178/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do nazw i obszarów kompetencji paneli naukowych Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) 2017/228
z dnia 9 lutego 2017 r.
zmieniające rozporządzenie (WE) nr 178/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do nazw i obszarów kompetencji paneli naukowych Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 178/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 28 stycznia 2002 r. ustanawiające ogólne zasady i wymagania prawa żywnościowego, powołujące Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności oraz ustanawiające procedury w zakresie bezpieczeństwa żywności 1 , w szczególności jego art. 28 ust. 4 akapit drugi,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Art. 28 rozporządzenia (WE) nr 178/2002 określa dziesięć paneli naukowych odpowiedzialnych za dostarczanie opinii naukowych Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (zwanego dalej "Urzędem"), każdy w swoim zakresie kompetencji. Panele te obejmują między innymi: panel ds. dodatków do żywności i składników pokarmowych dodawanych do żywności, panel ds. produktów dietetycznych, żywienia i alergii oraz panel ds. materiałów pozostających w kontakcie z żywnością, enzymów, aromatów oraz substancji pomagających w przetwarzaniu.

(2) W dniu 3 lutego 2016 r. Urząd przedłożył Komisji wniosek o zmianę nazwy panelu ds. dodatków do żywności i składników pokarmowych dodawanych do żywności, panelu ds. produktów dietetycznych, żywienia i alergii oraz panelu ds. materiałów pozostających w kontakcie z żywnością, enzymów, aromatów oraz substancji pomagających w przetwarzaniu, aby uwzględnić oczekiwane zmiany w rozwoju naukowo-technicznym.

(3) Naukowe i techniczne zmiany mają głównie wpływ na obciążenie pracą paneli. W szczególności obciążenie pracą panelu ds. materiałów pozostających w kontakcie z żywnością, enzymów, aromatów oraz substancji pomagających w przetwarzaniu prawdopodobnie wzrośnie w najbliższych latach z uwagi na konieczność przeprowadzania oceny złożonych wniosków o wpisanie do unijnego wykazu enzymów spożywczych zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1332/2008 2 . W związku z powyższym ocenę środków aromatyzujących, obecnie przeprowadzaną przez panel ds. materiałów pozostających w kontakcie z żywnością, enzymów, aromatów oraz substancji pomagających w przetwarzaniu, należy przypisać panelowi ds. dodatków do żywności i składników pokarmowych dodawanych do żywności.

(4) Aby jednak uniknąć nadmiernego obciążenia pracą obecnego panelu ds. dodatków do żywności i składników pokarmowych dodawanych do żywności, ocenę źródeł składników pokarmowych i innych substancji o działaniu fizjologicznym dodawanych do żywności należy przypisać panelowi ds. produktów dietetycznych, żywienia i alergii, ponieważ jego obciążenie pracą prawdopodobnie zmniejszy się w związku z finalizacją referencyjnych wartości żywieniowych i spadkiem liczby wniosków o włączenie do wykazu dopuszczonych oświadczeń zdrowotnych zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1924/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady 3 . Taki nowy podział jest również zgodny z doświadczeniami panelu ds. produktów dietetycznych, żywienia i alergii, ponieważ niektóre substancje stosowane jako źródła składników pokarmowych mieszczą się w kategorii nowej żywności, która obecnie jest oceniana przez panel ds. produktów dietetycznych, żywienia i alergii.

(5) Nazwy trzech wspomnianych paneli zostają zatem zmienione niniejszym rozporządzeniem, jak następuje: panel ds. dodatków do żywności i składników pokarmowych dodawanych do żywności otrzymuje nazwę "panel ds. dodatków do żywności i środków aromatyzujących", panel ds. produktów dietetycznych, żywienia i alergii otrzymuje nazwę "panel ds. żywienia, nowej żywności i alergenów pokarmowych", a panel ds. materiałów pozostających w kontakcie z żywnością, enzymów, aromatów oraz substancji pomagających w przetwarzaniu otrzymuje nazwę "panel ds. materiałów pozostających w kontakcie z żywnością, enzymów oraz substancji pomocniczych w przetwórstwie".

(6) Obecna kadencja członków panelu ds. dodatków do żywności i składników pokarmowych dodawanych do żywności oraz panelu ds. materiałów pozostających w kontakcie z żywnością, enzymów, aromatów oraz substancji pomagających w przetwarzaniu wygaśnie w dniu 30 czerwca 2017 r., a obecna kadencja członków pozostałych ośmiu paneli naukowych Urzędu, w tym panelu ds. produktów dietetycznych, żywienia i alergii, wygaśnie w dniu 30 czerwca 2018 r. Aby dać wystarczająco dużo czasu na skuteczną organizację paneli przez Urząd na podstawie art. 28 ust. 5 i 9 rozporządzenia (WE) nr 178/2002, niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 lipca 2018 r.

(7) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (WE) nr 178/2002.

(8) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W art. 28 ust. 4 akapit pierwszy rozporządzenia (WE) nr 178/2002 wprowadza się następujące zmiany:

1)
lit. a) otrzymuje brzmienie:

"a) panel ds. dodatków do żywności i środków aromatyzujących;";

2)
lit. e) otrzymuje brzmienie:

"e) panel ds. żywienia, nowej żywności i alergenów pokarmowych;";

3)
lit. j) otrzymuje brzmienie:

"j) panel ds. materiałów pozostających w kontakcie z żywnością, enzymów oraz substancji pomocniczych w przetwórstwie.".

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej i jest stosowane od dnia 1 lipca 2018 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 9 lutego 2017 r.

W imieniu Komisji
Jean-Claude JUNCKER
Przewodniczący
1 Dz.U. L 31 z 1.2.2002, s. 1.
2 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1332/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie enzymów spożywczych, zmieniające dyrektywę Rady 83/417/EWG, rozporządzenie Rady (WE) nr 1493/1999, dyrektywę 2000/13/WE, dyrektywę Rady 2001/112/WE oraz rozporządzenie (WE) nr 258/97 (Dz.U. L 354 z 31.12.2008, s. 7).
3 Rozporządzenie (WE) nr 1924/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 grudnia 2006 r. w sprawie oświadczeń żywieniowych i zdrowotnych dotyczących żywności (Dz.U. L 404 z 30.12.2006, s. 9).

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2017.35.10

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 2017/228 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 178/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do nazw i obszarów kompetencji paneli naukowych Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności
Data aktu: 09/02/2017
Data ogłoszenia: 10/02/2017
Data wejścia w życie: 02/03/2017, 01/07/2018