Decyzja wykonawcza 2016/1918 zmieniająca decyzję wykonawczą (UE) 2016/1918 dotyczącą niektórych środków ochronnych w odniesieniu do przewlekłej choroby wyniszczającej

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2017/2181
z dnia 21 listopada 2017 r.
zmieniająca decyzję wykonawczą (UE) 2016/1918 dotyczącą niektórych środków ochronnych w odniesieniu do przewlekłej choroby wyniszczającej

(notyfikowana jako dokument nr C(2017) 7661)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(Dz.U.UE L z dnia 23 listopada 2017 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 999/2001 z dnia 22 maja 2001 r. ustanawiające zasady dotyczące zapobiegania, kontroli i zwalczania niektórych pasażowalnych gąbczastych encefalopatii 1 , w szczególności jego art. 4 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W rozporządzeniu (WE) nr 999/2001 ustanowiono zasady dotyczące zapobiegania pasażowalnym gąbczastym encefalopatiom (TSE) oraz kontroli i zwalczania tychże encefalopatii w Unii. Rozporządzenie to ma zastosowanie do produkcji oraz wprowadzania do obrotu żywych zwierząt i produktów pochodzenia zwierzęcego, a w pewnych określonych przypadkach - do ich wywozu. Przewiduje ono również m.in. programy monitorowania niektórych TSE, a także przyjęcie środków ochronnych w przypadku wystąpienia ognisk TSE.

(2) Decyzją wykonawczą Komisji (UE) 2016/1918 2  ustanowiono tymczasowe środki ochronne w odniesieniu do przewlekłej choroby wyniszczającej (CWD). Decyzja ta została przyjęta po wykryciu pięciu przypadków CWD u jeleniowatych w Norwegii w 2016 r. Był to pierwszy przypadek wykrycia CWD w Europie i pierwszy na świecie przypadek wystąpienia tej choroby u renifera w środowisku naturalnym. Przewlekła choroba wyniszczająca jest chorobą zakaźną i w razie wystąpienia ogniska tej choroby istnieje zagrożenie, że może ona rozprzestrzenić się na inne populacje jeleniowatych i na inne regiony, a także na terytoria innych państw członkowskich Unii oraz na państwa Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu należące do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (państwa EOG-EFTA).

(3) W dniu 2 grudnia 2016 r. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) przyjął opinię naukową w sprawie CWD u jeleniowatych (opinia EFSA) 3 . W opinii EFSA zalecono wdrożenie trzyletniego programu nadzoru nad CWD u jeleniowatych w Estonii, Finlandii, Islandii, na Litwie, Łotwie, w Norwegii, Polsce i Szwecji, które są państwami Unii i EOG-EFTA, gdzie występuje populacja reniferów lub łosi bądź obie te populacje. W opinii EFSA podkreślono, że wspomniany trzyletni program monitorowania CWD ma na celu potwierdzenie lub wykluczenie występowania CWD w państwach, w których choroby tej nigdy nie wykryto, oraz w państwach, w których stwierdzono wystąpienie CWD, w celu oszacowania częstości występowania i zasięgu geograficznego CWD. Dotychczas CWD nie wykryto w Unii, a jeśli chodzi o państwa EOG-EFTA, wykryto tę chorobę jedynie w Norwegii.

(4) W związku z przyjęciem opinii EFSA, rozporządzeniem Komisji (UE) 2017/1972 4  zmieniono załącznik III do rozporządzenia (WE) nr 999/2001 w celu ustanowienia trzyletniego programu monitorowania CWD u jeleniowatych w niektórych państwach członkowskich i w państwach EOG-EFTA, gdzie wstępują populacje jeleniowatych, które mogły być narażone na CWD; program ten ma objąć okres od dnia 1 stycznia 2018 r. do dnia 31 grudnia 2020 r. (trzyletni program monitorowania CWD). Celem tego trzyletniego programu monitorowania CWD jest uzyskanie klarownego obrazu sytuacji epidemiologicznej w odniesieniu do CWD u jeleniowatych w Europie.

(5) W okresie od stycznia 2017 r. do września 2017 r. Norwegia, poprzez system zgłoszeń elektronicznych, o którym mowa w rozdziale B część I lit. B w załączniku III do rozporządzenia (WE) nr 999/2001, poinformowała Komisję i państwa członkowskie o trzech kolejnych przypadkach CWD wykrytych u dzikich reniferów, oprócz pięciu przypadków CWD wykrytych w Norwegii w 2016 r. u dzikich reniferów i łosi.

(6) W opinii EFSA podkreślono również, że stosowanie wabików zawierających naturalny mocz zwierząt jeleniowatych zwiększa prawdopodobieństwo wprowadzenia CWD do Unii, a także zalecono zastosowanie środków w celu zmniejszenia prawdopodobieństwa wprowadzenia tej choroby poprzez tego rodzaju wabiki. Zakaźność CWD występuje w moczu, który odgrywa rolę w przekazywaniu i rozprzestrzenianiu CWD. Mocz w formie wabików myśliwskich pobrany od zakażonych jeleniowatych może zatem powodować skażenie na obszarach, gdzie przewlekła choroba wyniszczająca wcześniej nie występowała. W swojej opinii EFSA zaleca zatem zaniechanie stosowania wabików myśliwskich zawierających mocz jeleniowatych.

(7) Uwzględniając zalecenia zawarte w opinii EFSA, należy rozszerzyć zakres środków ochronnych określonych w decyzji wykonawczej (UE) 2016/1918 na wabiki myśliwskie zawierające mocz jeleniowatych, wprowadzając zakaz przywozu do Unii wabików myśliwskich zawierających mocz jeleniowatych z państw trzecich, przemieszczania do Unii przesyłek zawierających wabiki myśliwskie z moczem pozyskanym od jeleniowatych pochodzących z Norwegii oraz wytwarzania, wprowadzania do obrotu i stosowania wabików myśliwskich z moczem pozyskanym od jeleniowatych pochodzących z obszarów Szwecji i Finlandii wymienionych w załączniku do decyzji (UE) 2016/1918.

(8) Ponadto należy przedłużyć okres stosowania decyzji wykonawczej (UE) 2016/1918, biorąc pod uwagę wykrycie nowych przypadków CWD w Norwegii i w oczekiwaniu na wynik trzyletniego programu monitorowania CWD. Dlatego okres stosowania tego aktu należy przedłużyć do dnia 31 grudnia 2020 r.

(9) Należy również zmienić załącznik do decyzji wykonawczej (UE) 2016/1918 w wyniku zmian wprowadzonych do przepisów tego aktu niniejszą decyzją.

(10) Należy zatem odpowiednio zmienić decyzję wykonawczą (UE) 2016/1918.

(11) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W decyzji wykonawczej (UE) 2016/1918 wprowadza się następujące zmiany:

1)
dodaje się art. 3a w brzmieniu:

"Artykuł 3a

1. Zakazuje się przywozu do Unii z państw trzecich przesyłek zawierających wabiki myśliwskie zawierające mocz jeleniowatych.

2. Zakazuje się przemieszczania do Unii przesyłek zawierających wabiki myśliwskie z moczem pozyskanym od jeleniowatych pochodzących z Norwegii.

3. Zakazuje się wytwarzania, wprowadzania do obrotu i stosowania wabików myśliwskich zawierających mocz pozyskany od jeleniowatych pochodzących z obszarów wymienionych w załączniku.";

2)
w art. 4 datę "31 grudnia 2017 r." zastępuje się datą "31 grudnia 2020 r.";
3)
załącznik zastępuje się tekstem znajdującym się w załączniku do niniejszej decyzji.
Artykuł  2

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 21 listopada 2017 r.
W imieniu Komisji
Vytenis ANDRIUKAITIS
Członek Komisji

ZAŁĄCZNIK

"ZAŁĄCZNIK

1. Obszary Szwecji, o których mowa w art. 2 ust. 2 lit. a) i e), art. 3 ust. 1, 2 i 4 oraz art. 3a ust. 3

- region Norrbotten,

- region Västerbotten,

- region Jämtland,

- region Västernorrland,

- gmina Älvdalen w regionie Dalarna,

- gminy Nordanstig, Hudiksvall i Söderhamn w regionie Gävleborg.

2. Obszary Finlandii, o których mowa w art. 2 ust. 2 lit. b), art. 3 ust. 1, 3 i 4 oraz art. 3a ust. 3

- obszar pomiędzy granicą norwesko-fińską i norwesko-fińskim płotem dla reniferów."

1 Dz.U. L 147 z 31.5.2001, s. 1.
2 Decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2016/1918 z dnia 28 października 2016 r. dotycząca niektórych środków ochronnych w odniesieniu do przewlekłej choroby wyniszczającej (Dz.U. L 296 z 1.11.2016, s. 21).
3 Opinia naukowa w sprawie przewlekłej choroby wyniszczającej (CWD) u jeleniowatych, Dziennik EFSA 2017; 15(1):46.
4 Rozporządzenie Komisji (UE) 2017/1972 z dnia 30 października 2017 r. zmieniające załączniki I i III do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 999/2001 w odniesieniu do programu nadzoru nad przewlekłą chorobą wyniszczającą u jeleniowatych w Estonii, Finlandii, na Litwie, Łotwie, w Polsce i Szwecji oraz uchylające decyzję Komisji 2007/182/WE (Dz.U. L 281 z 31.10.2017, s. 14).

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2017.307.58

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja wykonawcza 2016/1918 zmieniająca decyzję wykonawczą (UE) 2016/1918 dotyczącą niektórych środków ochronnych w odniesieniu do przewlekłej choroby wyniszczającej
Data aktu: 21/11/2017
Data ogłoszenia: 23/11/2017
Data wejścia w życie: 01/01/1970