Decyzja wykonawcza 2017/1769 upoważniająca Rzeczpospolitą Polską do zawarcia z Ukrainą umowy zawierającej postanowienia, które stanowią odstępstwo od art. 2 ust. 1 lit. d) i art. 5 dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej w odniesieniu do utrzymania mostów drogowych na granicy polsko-ukraińskiej

DECYZJA WYKONAWCZA RADY (UE) 2017/1769
z dnia 25 września 2017 r.
upoważniająca Rzeczpospolitą Polską do zawarcia z Ukrainą umowy zawierającej postanowienia, które stanowią odstępstwo od art. 2 ust. 1 lit. d) i art. 5 dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej w odniesieniu do utrzymania mostów drogowych na granicy polsko-ukraińskiej

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej 1 , w szczególności jej art. 396 ust. 1,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z art. 5 dyrektywy 2006/112/WE dotyczącym zakresu terytorialnego tej dyrektywy system podatku od wartości dodanej (VAT) ma zastosowanie, co do zasady, na terytorium państwa członkowskiego.

(2) W piśmie, które wpłynęło do Komisji dnia 7 października 2016 r., Polska wystąpiła z wnioskiem o upoważnienie do zawarcia umowy z Ukrainą w związku z utrzymaniem trzech mostów drogowych na rzece Bug na granicy polsko-ukraińskiej (zwanej dalej "umową"). Umowa zawiera postanowienia, które stanowią odstępstwo od art. 2 ust. 1 lit. d) oraz art. 5 dyrektywy 2006/112/WE.

(3) Zgodnie z art. 396 ust. 2 akapit drugi dyrektywy 2006/112/WE pismem z dnia 24 stycznia 2017 r. Komisja poinformowała pozostałe państwa członkowskie o wniosku złożonym przez Polskę. Pismem z dnia 25 stycznia 2017 r. Komisja powiadomiła Polskę, że posiada wszystkie informacje niezbędne do rozpatrzenia wniosku.

(4) Prace utrzymaniowe wykonywane na terytorium Polski podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce, natomiast prace wykonywane na terytorium Ukrainy pozostają poza zakresem stosowania dyrektywy 2006/112/WE. Ponadto każdy przywóz z Ukrainy do Polski towarów wykorzystywanych do utrzymania mostów granicznych podlega opodatkowaniu VAT w Polsce.

(5) Aby zagwarantować osiągnięcie celów umowy, a w szczególności usprawnienie ruchu drogowego między Polską i Ukrainą, właściwe jest, aby umowa zawierała postanowienia upraszczające przepisy dotyczące VAT mające zastosowanie do prac utrzymaniowych i związanego z nimi przywozu towarów.

(6) Odstępstwo to nie będzie miało wpływu na zasoby własne Unii pochodzące z VAT,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Polska jest upoważniona do zawarcia umowy z Ukrainą zawierającej postanowienia stanowiące odstępstwo od art. 2 ust. 1 lit. d) i art. 5 dyrektywy 2006/112/WE w zakresie opodatkowania transakcji podatkiem VAT i terytorialnego zakresu stosowania systemu VAT w odniesieniu do utrzymania trzech mostów drogowych na granicy polsko-ukraińskiej, o których mowa w załączniku do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

W drodze odstępstwa od art. 5 dyrektywy 2006/112/WE w przypadku mostów, o których mowa w załączniku do niniejszej decyzji, za których utrzymanie odpowiada Polska, w takim zakresie, w jakim rozciągają się one na suwerenne terytorium Ukrainy, przedmiotowe mosty graniczne traktuje się jako część suwerennego terytorium Polski na potrzeby dostaw towarów lub świadczenia usług wykorzystywanych w celu ich utrzymania.

Artykuł  3

W drodze odstępstwa od art. 5 dyrektywy 2006/112/WE w przypadku mostów, o których mowa w załączniku do niniejszej decyzji, za których utrzymanie odpowiada Ukraina, w takim zakresie, w jakim rozciągają się one na suwerenne terytorium Polski, przedmiotowe mosty graniczne traktuje się jako część suwerennego terytorium Ukrainy na potrzeby dostaw towarów lub świadczenia usług wykorzystywanych w celu ich utrzymania.

Artykuł  4

W drodze odstępstwa od art. 2 ust. 1 lit. d) dyrektywy 2006/112/WE towary przywożone z Ukrainy do Polski przez podatników mających pełne prawo do dokonania odliczenia nie są objęte podatkiem VAT w zakresie, w jakim są one wykorzystywane do utrzymania mostów, o których mowa w załączniku do niniejszej decyzji.

Artykuł  5

Niniejsza decyzja staje się skuteczna z dniem jej notyfikacji.

Niniejsza decyzja skierowana jest do Rzeczypospolitej Polskiej.

Sporządzono w Brukseli dnia 25 września 2017 r.
W imieniu Rady
M. MAASIKAS
Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK

Wykaz mostów, o których mowa w art. 1

1.
Ukraina odpowiada za utrzymanie następującego granicznego mostu drogowego, zbudowanego na koszt Polski i stanowiącego własność Polski, znajdującego się na granicy polsko-ukraińskiej:

Most ze stali o długości 186,68 m na rzece Bug, między Dorohuskiem i Jagodzinem, wzdłuż polskiej drogi krajowej nr 12 i ukraińskiej drogi publicznej o znaczeniu krajowym nr M-07.

2.
Polska odpowiada za utrzymanie następującego granicznego mostu drogowego, zbudowanego na koszt Polski i stanowiącego własność Polski, znajdującego się na granicy polsko-ukraińskiej:

Most ze stali i betonu zbrojonego o długości 160,38 m na rzece Bug, między Zosinem i Ustiługiem, wzdłuż polskiej drogi krajowej nr 74 i ukraińskiej drogi publicznej o znaczeniu krajowym nr N-22.

3.
Prace utrzymaniowe na granicznym moście drogowym na rzece Bug, o całkowitej długości 189,43 m, z belek stalowych i o nawierzchni z betonu zbrojonego, zbudowanym na koszt obu Stron i stanowiącym ich własność w równych częściach, znajdującym się między Dorohuskiem i Jagodzinem wzdłuż polskiej drogi krajowej nr 12 i ukraińskiej drogi publicznej o znaczeniu krajowym nr M-07, prowadzone są przez obie Strony, w taki sposób, że każda ze Stron prowadzi prace utrzymaniowe tej części mostu, której jest właścicielem, z wyłączeniem utrzymania zimowego.

Za utrzymanie zimowe granicznego mostu drogowego na całej jego długości Strony odpowiadają w następujący sposób:

a)
Polska: od dnia 1 października każdego roku nieparzystego do dnia 30 września roku następnego;
b)
Ukraina: od dnia 1 października każdego roku parzystego do dnia 30 września roku następnego.
1 Dz.U. L 347 z 11.12.2006, s. 1.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2017.250.73

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja wykonawcza 2017/1769 upoważniająca Rzeczpospolitą Polską do zawarcia z Ukrainą umowy zawierającej postanowienia, które stanowią odstępstwo od art. 2 ust. 1 lit. d) i art. 5 dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej w odniesieniu do utrzymania mostów drogowych na granicy polsko-ukraińskiej
Data aktu: 25/09/2017
Data ogłoszenia: 28/09/2017
Data wejścia w życie: 01/01/1970