Decyzja 2017/1545 zmieniająca decyzję nr 445/2014/UE ustanawiającą działanie Unii na rzecz Europejskich Stolic Kultury na lata 2020-2033

DECYZJA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) 2017/1545
z dnia 13 września 2017 r.
zmieniająca decyzję nr 445/2014/UE ustanawiającą działanie Unii na rzecz Europejskich Stolic Kultury na lata 2020-2033
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

PARLAMENT EUROPEJSKI I RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 167,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

po przekazaniu projektu aktu ustawodawczego parlamentom narodowym,

po konsultacji z Komitetem Regionów,

stanowiąc zgodnie ze zwykłą procedurą ustawodawczą 1 ,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Decyzja Parlamentu Europejskiego i Rady nr 445/2014/UE 2  ma na celu ochronę i promowanie bogactwa i różnorodności kultur w Europie oraz podkreślanie ich cech wspólnych, przy jednoczesnym zwiększaniu poczucia przynależności obywateli do wspólnej przestrzeni kulturowej, a tym samym zachęcanie do wzajemnego zrozumienia i dialogu międzykulturowego, a także wyeksponowanie wspólnego dziedzictwa kulturowego. Decyzja ta ma również na celu wspieranie wkładu kultury w długoterminowy rozwój miast, które mogą włączyć w działania otaczające je obszary, zgodnie z ich indywidualnymi strategiami i priorytetami, aby w ten sposób wspierać inteligentny i trwały wzrost gospodarczy sprzyjający włączeniu społecznemu.

(2) Europejskie Stolice Kultury wnoszą bardzo istotny wkład w promowanie wartości Unii.

(3) Należy nadal zachęcać do tworzenia sieci kontaktów między miastami, które posiadały w przeszłości, które posiadają obecnie i które otrzymają w przyszłości tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, aby promować wymianę doświadczeń i dobrych praktyk.

(4) Decyzja nr 445/2014/UE stanowi, że dostęp do działania Unii na rzecz Europejskich Stolic Kultury (zwanego dalej "działaniem") mają tylko miasta z państw członkowskich, krajów kandydujących lub potencjalnych kandydatów, lub - na warunkach określonych w tej decyzji - z państwa, które przystępuje do Unii.

(5) W celu wzmocnienia więzi kulturalnych między państwami Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu, które są stronami Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym 3  (zwanymi dalej "państwami EFTA/EOG") a Unią, działanie powinno być również otwarte, z zastrzeżeniem spełnienia określonych warunków, dla miast z tych państw zgodnie z tym porozumieniem.

(6) Jednakże w okresie objętym decyzją nr 445/2014/UE, a mianowicie w latach 2020-2033, mając na uwadze sprawiedliwe traktowanie miast z państw członkowskich uczestniczących w działaniu, miasta z państw EFTA/EOG powinny mieć możliwość udziału tylko w jednym konkursie służącym otrzymaniu tytułu. Mając na uwadze sprawiedliwe traktowanie państw członkowskich, każde państwo EFTA/EOG powinno mieć możliwość otrzymania tytułu tylko jeden raz w tym okresie, jak ma to miejsce w przypadku krajów kandydujących i potencjalnych kandydatów.

(7) Ponieważ zaproszenia do składania wniosków należy publikować nie później niż sześć lat przed rokiem obchodów, kraj kandydujący, potencjalny kandydat lub państwo EFTA/EOG powinny być gospodarzem obchodów Europejskiej Stolicy Kultury w 2028 r. zamiast w 2027 r., tak aby umożliwić tym krajom negocjacje ich udziału w unijnym programie na rzecz kultury, który będzie następcą programu "Kreatywna Europa" w latach 2021-2027.

(8) Należy zatem odpowiednio zmienić decyzję nr 445/2014/UE,

PRZYJMUJĄ NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W decyzji nr 445/2014/UE wprowadza się następujące zmiany:

1)
w art. 3 wprowadza się następujące zmiany:
a)
ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Liczba miast, którym przyznano tytuł w danym roku (zwanym dalej »rokiem obchodów«), nie może przekraczać trzech.

Tytuł przyznaje się każdego roku maksymalnie jednemu miastu z dwóch państw członkowskich, które wyszczególniono w kalendarzu zamieszczonym w załączniku (zwanym dalej »kalendarzem«), a także, w określonych latach, jednemu miastu z państwa Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu, które jest stroną Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym (zwanego dalej »państwem EFTA/EOG«), kraju kandydującego lub potencjalnego kandydata, lub jednemu miastu z państwa, które przystąpiło do Unii w okolicznościach określonych w ust. 5.";

b)
ust. 4 otrzymuje brzmienie:

"4. Miasta z państw EFTA/EOG, krajów kandydujących i potencjalnych kandydatów, które w dniu opublikowania zaproszenia do składania wniosków, o którym mowa w art. 10 ust. 2, uczestniczą w programie »Kreatywna Europa« lub w kolejnych programach unijnych na rzecz kultury, mogą ubiegać się o tytuł na okres jednego roku w ramach konkursu otwartego organizowanego zgodnie z kalendarzem zamieszczonym w załączniku.

W latach 2020-2033 miasta z państw EFTA/EOG, krajów kandydujących i potencjalnych kandydatów mają prawo do udziału tylko w jednym konkursie.

W latach 2020-2033 każde państwo EFTA/EOG, każdy kraj kandydujący lub potencjalny kandydat może otrzymać tytuł tylko jeden raz.";

2)
w art. 10 wprowadza się następujące zmiany:
a)
tytuł otrzymuje brzmienie:

"Wybór wstępny i wybór ostateczny w państwach EFTA/EOG, krajach kandydujących i potencjalnych kandydatach";

b)
ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Komisja jest odpowiedzialna za zorganizowanie konkursu dla miast z państw EFTA/EOG, krajów kandydujących i potencjalnych kandydatów.";

c)
ust. 6 akapit pierwszy otrzymuje brzmienie:

"6. Zespół ekspertów sporządza sprawozdanie z wyboru ostatecznego odnośnie do wniosków miast kandydujących umieszczonych na liście najpoważniejszych kandydatów wraz z zaleceniem wyznaczenia maksymalnie jednego miasta z jednego państwa EFTA/EOG, kraju kandydującego lub potencjalnego kandydata.";

3)
art. 11 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. W przypadku państw EFTA/EOG, krajów kandydujących i potencjalnych kandydatów Komisja - na postawie zaleceń zawartych w sprawozdaniu zespołu ekspertów z wyboru ostatecznego - wyznacza jedno miasto, które otrzymuje tytuł w odnośnych latach, oraz powiadamia o tym Parlament Europejski, Radę i Komitet Regionów nie później niż cztery lata przed rokiem obchodów.";

4)
w art. 13 wprowadza się następujące zmiany:
a)
ust. 2 akapit drugi otrzymuje brzmienie:

"Dane państwo członkowskie, dane państwo EFTA/EOG, dany kraj kandydujący lub potencjalny kandydat mogą wyznaczyć obserwatora do uczestnictwa w tych posiedzeniach.";

b)
ust. 3 akapit drugi otrzymuje brzmienie:

"Zespół ekspertów przekazuje swoje sprawozdania z monitorowania Komisji, wyznaczonym miastom i ich państwom członkowskim, a także wyznaczonym miastom i odnośnemu państwu EFTA/EOG, krajowi kandydującemu lub potencjalnemu kandydatowi.";

5)
załącznik zastępuje się tekstem znajdującym się w załączniku do niniejszej decyzji.
Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie dwudziestego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Strasburgu dnia 13 września 2017 r.
W imieniu Parlamentu Europejskiego W imieniu Rady
A. TAJANI M. MAASIKAS
Przewodniczący Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK

"KALENDARZ

2020 Chorwacja Irlandia
2021 Rumunia Grecja Kraj kandydujący lub potencjalny kandydat
2022 Litwa Luksemburg
2023 Węgry Zjednoczone Królestwo
2024 Estonia Austria Państwo EFTA/EOG, kraj kandydujący lub potencjalny kandydat (1)
2025 Słowenia Niemcy
2026 Słowacja Finlandia
2027 Łotwa Portugalia
2028 Republika Czeska Francja Państwo EFTA/EOG, kraj kandydujący lub potencjalny kandydat
2029 Polska Szwecja
2030 Cypr Belgia Państwo EFTA/EOG, kraj kandydujący lub potencjalny kandydat
2031 Malta Hiszpania
2032 Bułgaria Dania
2033 Niderlandy Włochy Państwo EFTA/EOG, kraj kandydujący lub potencjalny kandydat
(1) Pod warunkiem, że niniejsza decyzja wejdzie w życie przed ogłoszeniem zaproszenia do składania wniosków na 2024 r., tj. sześć lat przed rokiem obchodów."
1 Stanowisko Parlamentu Europejskiego z dnia 13 czerwca 2017 r. (dotychczas nieopublikowane w Dzienniku Urzędowym) oraz decyzja Rady z dnia 17 lipca 2017 r.
2 Decyzja Parlamentu Europejskiego i Rady nr 445/2014/UE z dnia 16 kwietnia 2014 r. ustanawiająca działanie Unii na rzecz Europejskich Stolic Kultury na lata 2020-2033 i uchylająca decyzję nr 1622/2006/WE (Dz.U. L 132 z 3.5.2014, s. 1).
3 Dz.U. L 1 z 3.1.1994, s. 3.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024