Rozporządzenie 2017/110 zmieniające załączniki IV i X do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 999/2001 ustanawiającego zasady dotyczące zapobiegania, kontroli i zwalczania niektórych pasażowalnych gąbczastych encefalopatii

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) 2017/110
z dnia 23 stycznia 2017 r.
zmieniające załączniki IV i X do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 999/2001 ustanawiającego zasady dotyczące zapobiegania, kontroli i zwalczania niektórych pasażowalnych gąbczastych encefalopatii
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 999/2001 z dnia 22 maja 2001 r. ustanawiające zasady dotyczące zapobiegania, kontroli i zwalczania niektórych pasażowalnych gąbczastych encefalopatii 1 , w szczególności jego art. 23 akapit pierwszy,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W rozporządzeniu (WE) nr 999/2001 ustanowiono zasady dotyczące zapobiegania pasażowalnym gąbczastym encefalopatiom (TSE) u zwierząt oraz kontroli i zwalczania tychże encefalopatii. Rozporządzenie to ma zastosowanie do produkcji oraz wprowadzania do obrotu żywych zwierząt i produktów pochodzenia zwierzęcego, a w pewnych określonych przypadkach - do ich wywozu.

(2) W art. 7 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 999/2001 zabrania się karmienia przeżuwaczy białkami pochodzenia zwierzęcego, a w rozdziale I załącznika IV do tego rozporządzenia rozszerza się zakres tego zakazu. W rozdziale II wspomnianego załącznika określono odstępstwa od tego zakazu. W rozdziale II lit. b) ppkt (ii) w załączniku IV do rozporządzenia (WE) nr 999/2001 określono, że zakaz nie ma zastosowania do karmienia zwierząt gospodarskich innych niż przeżuwacze mączką rybną i mieszankami paszowymi zawierającymi mączkę rybną, które są produkowane, wprowadzane do obrotu i stosowane zgodnie z załącznikiem IV rozdział III i szczegółowymi warunkami ustanowionymi w rozdziale IV sekcja A tego załącznika. W rozdziale II lit. d) w załączniku IV do rozporządzenia (WE) nr 999/2001 określono ponadto, że zakaz nie ma zastosowania do karmienia nieodsadzonych przeżuwaczy preparatami mlekozastępczymi zawierającymi mączkę rybną, które są produkowane, wprowadzane do obrotu i stosowane zgodnie ze szczegółowymi warunkami ustanowionymi w rozdziale IV sekcja E tego załącznika.

(3) W rozdziale IV sekcja A lit. a) w załączniku IV do rozporządzenia (WE) nr 999/2001 określono wymóg, by mączkę rybną produkowano w zakładach przetwórczych przeznaczonych wyłącznie do produkcji produktów pochodzących od zwierząt wodnych, z wyjątkiem ssaków morskich. W sekcji E lit. a) tego rozdziału określono wymóg, by mączka rybna stosowana w preparatach mlekozastępczych do karmienia nieodsadzonych przeżuwaczy była produkowana w zakładach przetwórczych przeznaczonych wyłącznie do produkcji produktów pochodzących od zwierząt wodnych i by spełniała ogólne warunki określone w rozdziale III.

(4) W pkt 1 lit. e) ppkt (ii) w załączniku I do rozporządzenia (WE) nr 999/2001 zdefiniowano "zwierzęta wodne" poprzez odniesienie do definicji określonej w art. 3 ust. 1 lit. e) dyrektywy Rady 2006/88/WE 2  jako: (i) ryby należące do nadgromady bezżuchwowców (Agnatha) oraz do gromad ryb chrzęstnych (Chondrichthytes) i ryb kostnych (Osteichthyes); (ii) mięczaki należące do typu Mollusca; i (iii) skorupiaki należące do podtypu Crustacea.

(5) W związku z powyższym, jako że definicja "zwierząt wodnych" określona w załączniku I do rozporządzenia (WE) nr 999/2001 nie obejmuje bezkręgowców innych niż mięczaki i skorupiaki, wymogi zawarte w rozdziale IV sekcja A lit. a) i sekcja E lit. a) w załączniku IV do tego rozporządzenia nie pozwalają na wykorzystanie do produkcji mączki rybnej dzikich rozgwiazd i bezkręgowców wodnych utrzymywanych w gospodarstwach rybackich, innych niż mięczaki i skorupiaki. Jako że stosowanie mączki wyprodukowanej z dzikich rozgwiazd i bezkręgowców wodnych utrzymywanych w gospodarstwach rybackich, innych niż mięczaki i skorupiaki, w paszy przeznaczonej dla zwierząt innych niż przeżuwacze nie stanowi większego ryzyka przenoszenia TSE niż stosowanie mączki rybnej w takiej paszy, należy zmienić wymogi określone w rozdziale IV sekcja A lit. a) i sekcja E lit. a) w załączniku IV do rozporządzenia (WE) nr 999/2001, tak aby dodać możliwość wykorzystania rozgwiazd lub bezkręgowców wodnych utrzymywanych w gospodarstwach rybackich, innych niż mięczaki i skorupiaki, do produkcji mączki rybnej.

(6) Ze względu na ochronę środowiska wykorzystanie dzikich rozgwiazd do produkcji mączki rybnej należy ograniczyć do przypadków, w których namnażanie się rozgwiazd stanowi zagrożenie dla obszaru produkcji akwakultury. Wymogi określone w rozdziale IV sekcja A lit. a) i sekcja E lit. a) w załączniku IV do rozporządzenia (WE) nr 999/2001 powinny zatem obejmować jedynie rozgwiazdy zbierane na obszarze produkcji mięczaków.

(7) Należy zatem odpowiednio zmienić załącznik IV do rozporządzenia (WE) nr 999/2001.

(8) W rozdziale C pkt 4 w załączniku X do rozporządzenia (WE) nr 999/2001 zawarte są wykazy szybkich testów zatwierdzonych do monitorowania TSE u bydła, owiec i kóz. W dniu 8 kwietnia 2016 r. grupa Prionics poinformowała Komisję, że od dnia 15 kwietnia 2016 r. zaprzestaje produkcji zestawu diagnostycznego Prionics Check PrioSTRIP SR. Należy zatem wykreślić ten zestaw diagnostyczny z wykazu zatwierdzonych szybkich testów u owiec i kóz. Należy zatem wykreślić tiret czwarte z załącznika X rozdział C pkt 4 akapit drugi.

(9) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W załącznikach IV i X do rozporządzenia (WE) nr 999/2001 wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 23 stycznia 2017 r.

W imieniu Komisji
Jean-Claude JUNCKER
Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK

W załącznikach IV i X do rozporządzenia (WE) nr 999/2001 wprowadza się następujące zmiany:

1)
w załączniku IV rozdział IV wprowadza się następujące zmiany:
a)
sekcja A lit. a) otrzymuje brzmienie:

"a) mączka rybna musi być produkowana w zakładach przetwórczych przeznaczonych wyłącznie do produkcji produktów uzyskanych:

(i) ze zwierząt wodnych, z wyjątkiem ssaków morskich,

(ii) z bezkręgowców wodnych utrzymywanych w gospodarstwach rybackich, innych niż bezkręgowce objęte definicją »zwierząt wodnych« określoną w art. 3 ust. 1 lit. e) dyrektywy 2006/88/WE, lub

(iii) z rozgwiazd należących do gatunku Asterias rubens, zebranych na obszarze produkcyjnym zdefiniowanym w pkt 2.5 załącznika I do rozporządzenia (WE) nr 853/2004 i odpowiednio sklasyfikowanych;";

b)
sekcja E lit. a) otrzymuje brzmienie:

"a) mączka rybna stosowana w preparatach mlekozastępczych produkowana jest w zakładach przetwórczych przeznaczonych wyłącznie do produkcji produktów uzyskanych:

(i) ze zwierząt wodnych, z wyjątkiem ssaków morskich,

(ii) z bezkręgowców wodnych utrzymywanych w gospodarstwach rybackich, innych niż bezkręgowce objęte definicją »zwierząt wodnych« określoną w art. 3 ust. 1 lit. e) dyrektywy 2006/88/WE, lub

(iii) z rozgwiazd należących do gatunku Asterias rubens, zebranych na obszarze produkcyjnym zdefiniowanym w pkt 2.5 załącznika I do rozporządzenia (WE) nr 853/2004 i odpowiednio sklasyfikowanych.

Mączka rybna stosowana w preparatach mlekozastępczych musi spełniać ogólne warunki określone w rozdziale III;";

2)
w załączniku X skreśla się rozdział C pkt 4 akapit drugi tiret czwarte.
1 Dz.U. L 147 z 31.5.2001, s. 1.
2 Dyrektywa Rady 2006/88/WE z dnia 24 października 2006 r. w sprawie wymogów w zakresie zdrowia zwierząt akwakultury i produktów akwakultury oraz zapobiegania niektórym chorobom zwierząt wodnych i zwalczania tych chorób (Dz.U. L 328 z 24.11.2006, s. 14).

Zmiany w prawie

KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2017.18.42

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 2017/110 zmieniające załączniki IV i X do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 999/2001 ustanawiającego zasady dotyczące zapobiegania, kontroli i zwalczania niektórych pasażowalnych gąbczastych encefalopatii
Data aktu: 23/01/2017
Data ogłoszenia: 24/01/2017
Data wejścia w życie: 13/02/2017