Rozporządzenie wykonawcze 2015/227 zmieniające rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 680/2014 ustanawiające wykonawcze standardy techniczne dotyczące sprawozdawczości nadzorczej instytucji zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2015/227
z dnia 9 stycznia 2015 r.
zmieniające rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 680/2014 ustanawiające wykonawcze standardy techniczne dotyczące sprawozdawczości nadzorczej instytucji zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 z dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie wymogów ostrożnościowych dla instytucji kredytowych i firm inwestycyjnych, zmieniające rozporządzenie (UE) nr 648/2012 1 , w szczególności jego art. 99 ust. 5 akapit czwarty, art. 99 ust. 6 akapit czwarty, art. 101 ust. 4 akapit trzeci i art. 394 ust. 4 akapit trzeci,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 680/2014 2 ustanawia wymogi, zgodnie z którymi instytucje powinny przekazywać informacje związane z przestrzeganiem przez nie przepisów rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

(2) Przekazywanie spójnych, dokładnych i porównywalnych informacji na temat rezerw na wypadek strat kredytowych i środków dotyczących ekspozycji wstrzymanych zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym (UE) nr 680/2014 stanowi podstawowy warunek umożliwiający uzyskanie kompleksowego obrazu profili ryzyka instytucji i ryzyka systemowego, jakie stanowią one dla sektora finansowego. W kontekście niepewności co do jakości aktywów w całej Unii oraz aby umożliwić Europejskiemu Urzędowi Nadzoru Bankowego (EUNB) i właściwym organom uzyskanie kompleksowego obrazu profilu ryzyka działalności instytucji, a Europejskiej Radzie ds. Ryzyka Systemowego (ESRB) - wykonywanie jej zadań w zakresie nadzoru makroostrożnościowego, instytucje powinny być zobowiązane do przekazywania informacji na temat swoich działań w zakresie udzielania zwłoki i na temat ekspozycji zagrożonych.

(3) Działania w zakresie udzielania zwłoki i ekspozycje zagrożone są objęte istniejącymi wymogami w zakresie rachunkowości dotyczącymi ujawniania informacji na temat ekspozycji z tytułu pożyczek i dłużnych papierów wartościowe oraz ich jakości kredytowej zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1606/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady 3 i dyrektywą Rady 86/635/EWG 4 . Nie istnieją jednak ani kompleksowe, zharmonizowane definicje pojęć udzielania zwłoki i ekspozycji zagrożonych, ani konkretne i szczegółowe wymogi w zakresie sprawozdawczości nadzorczej.

(4) W ramach standardów technicznych należy zatem ustanowić konkretne definicje udzielania zwłoki i ekspozycji zagrożonych, a także wzory sprawozdań, tak aby EUNB, właściwe organy i ERRS mogły polegać na pojęciach dotyczących jakości aktywów, które byłyby jeszcze bardziej zharmonizowane niż pojęcia obecnie istniejące. Dzięki temu przekazywane informacje byłyby jeszcze bardziej porównywalne poprzez ograniczenie do minimum w całej Unii różnic wynikających z różnych pojęć udzielania zwłoki oraz różnic w zakresie wdrażania definicji niewykonania zobowiązania i utraty wartości. W tym zakresie definicja ekspozycji zagrożonych powinna służyć jako zharmonizowany wskaźnik jakości aktywów, czy też narzędzie klasyfikacji ekspozycji, a nie jako substytut istniejących definicji niewykonania zobowiązania i utraty wartości.

(5) Aby zapewnić instytucjom i właściwym organom wystarczającą ilość czasu na wdrożenie wymogów przewidzianych w niniejszym rozporządzeniu w odniesieniu do działań w zakresie udzielania zwłoki i ekspozycji zagrożonych, w sposób, który pozwoli generować dane charakteryzujące się wysoką jakością, dni przepływów gotówkowych mające zastosowanie do wspomnianych wymogów w zakresie sprawozdawczości powinny zostać odroczone.

(6) W celu zapewnienia prawidłowego stosowania wymogów określonych w rozporządzeniu wykonawczym (UE) nr 680/2014 należy dokładniej określić wzory, instrukcje i definicje stosowane do celów sprawozdawczości nadzorczej instytucji. W związku z tym, dla zachowania jasności prawa, należy zastąpić kilka wzorów w załącznikach I, III i IV oraz zmienić niektóre z instrukcji zawartych w załącznikach II, V, VII i IX. Podstawę niniejszego rozporządzenia stanowi projekt wykonawczych standardów technicznych przedstawiony Komisji przez EUNB.

(7) EUNB przeprowadził otwarte konsultacje społeczne na temat projektu wykonawczych standardów technicznych dotyczących działań w zakresie udzielania zwłoki i ekspozycji zagrożonych, który częściowo stanowi podstawę niniejszego rozporządzenia, dokonał analizy potencjalnych związanych z nim kosztów i korzyści oraz zasięgnął opinii Bankowej Grupy Interesariuszy powołanej na podstawie art. 37 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1093/2010 5 .

(8) Biorąc pod uwagę, że pozostałe konieczne zmiany rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 680/2014 nie wymagają istotnych zmian w treści, zgodnie z art. 15 ust. 1 akapit drugi rozporządzenia (UE) nr 1093/2010 EUNB nie przeprowadził żadnych innych otwartych konsultacji społecznych, uznając, że byłoby to nieproporcjonalne w stosunku do zakresu i wpływu odnośnego projektu wykonawczych standardów technicznych.

(9) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 680/2014.

(10) W celu zapewnienia, by instytucje jak najszybciej przedkładały dane nadzorcze właściwym organom w celu umożliwienia im uzyskania kompleksowego obrazu sytuacji instytucji, niniejsze rozporządzenie powinno wejść w życie w dniu następującym po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu wykonawczym (UE) nr 680/2014 wprowadza się następujące zmiany:

1)
art. 5 lit. b) pkt 1 otrzymuje brzmienie:

"1) informacje na temat wszelkich ekspozycji sekurytyzacyjnych, jak określono we wzorze 14 przedstawionym w załączniku I, zgodnie z instrukcjami zawartymi w załączniku II część II pkt 3.9.

Instytucje są zwolnione z obowiązku przedstawiania tych szczegółowych informacji na temat sekurytyzacji, jeżeli stanowią one część grupy w tym samym państwie, w którym podlegają wymogom w zakresie funduszy własnych;";

2)
w art. 18 dodaje się ustęp w brzmieniu:

"Nie naruszając przepisów art. 2, pierwszy dzień przepływów gotówkowych na potrzeby wzorów 18 i 19 określonych w załączniku III przypada na dzień 31 grudnia 2014 r. Wiersze i kolumny we wzorach 6, 9.1, 20.4, 20.5 i 20.7 w załączniku III odnoszące się do ekspozycji wstrzymanych i ekspozycji zagrożonych są wypełniane na dzień przepływów gotówkowych przypadający dnia 31 grudnia 2014 r.";

3)
załączniki I-V zastępuje się tekstem zawartym w załączniku I do niniejszego rozporządzenia;
4)
załącznik VII zastępuje się tekstem zawartym w załączniku II do niniejszego rozporządzenia;
5)
załącznik IX zastępuje się tekstem zawartym w załączniku III do niniejszego rozporządzenia.
Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 9 stycznia 2015 r.

W imieniu Komisji
Jean-Claude JUNCKER
Przewodniczący

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  I

  6 "ZAŁĄCZNIK I

SPRAWOZDAWCZOŚĆ W ZAKRESIE FUNDUSZY WŁASNYCH ORAZ WYMOGÓW W ZAKRESIE FUNDUSZY WŁASNYCH

grafika

ZAŁĄCZNIK II

SPRAWOZDAWCZOŚĆ W ZAKRESIE FUNDUSZY WŁASNYCH ORAZ WYMOGÓW W ZAKRESIE FUNDUSZY WŁASNYCH

grafika

ZAŁĄCZNIK III

SPRAWOZDAWCZOŚĆ W ZAKRESIE INFORMACJI FINANSOWYCH ZGODNIE Z MSSF

grafika

ZAŁĄCZNIK IV

SPRAWOZDAWCZOŚĆ DOTYCZĄCA INFORMACJI FINANSOWYCH ZGODNIE Z KRAJOWYMI STANDARDAMI RACHUNKOWOŚCI

grafika

ZAŁĄCZNIK V

SPRAWOZDAWCZOŚĆ W ZAKRESIE INFORMACJI FINANSOWYCH

grafika

ZAŁĄCZNIK Nr  II

"ZAŁĄCZNIK VII

INSTRUKCJE DOTYCZĄCE SPRAWOZDAWCZOŚCI W ZAKRESIE STRAT Z TYTUŁU UDZIELONYCH KREDYTÓW ZABEZPIECZONYCH NIERUCHOMOŚCIAMI

grafika

ZAŁĄCZNIK Nr  III

"ZAŁĄCZNIK IX

INSTRUKCJE DOTYCZĄCE SPRAWOZDAWCZOŚCI W ZAKRESIE DUŻYCH EKSPOZYCJI ORAZ RYZYKA KONCENTRACJI

grafika

1 Dz.U. L 176 z 27.6.2013, s. 1.
2 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 680/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. ustanawiające wykonawcze standardy techniczne dotyczące sprawozdawczości nadzorczej instytucji zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 (Dz.U. L 191 z 28.6.2014, s. 1).
3 Rozporządzenie (WE) nr 1606/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 19 lipca 2002 r. w sprawie stosowania międzynarodowych standardów rachunkowości (Dz.U. L 243 z 11.9.2002, s. 1).
4 Dyrektywa Rady 86/636/EWG z dnia 8 grudnia 1986 r. w sprawie rocznych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych banków i innych instytucji finansowych (Dz.U. L 372 z 31.12.1986, s. 1).
5 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1093/2010 z dnia 24 listopada 2010 r. w sprawie ustanowienia Europejskiego Urzędu Nadzoru (Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego), zmiany decyzji nr 716/2009/WE oraz uchylenia decyzji Komisji 2009/78/WE (Dz.U. L 331 z 15.12.2010, s. 12).
6 Załącznik I zmieniony przez sprostowanie z dnia 13 lutego 2016 r. (Dz.U.UE.L.2016.38.24). Zmiany nie zostały naniesione na tekst.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2015.48.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2015/227 zmieniające rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 680/2014 ustanawiające wykonawcze standardy techniczne dotyczące sprawozdawczości nadzorczej instytucji zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013
Data aktu: 09/01/2015
Data ogłoszenia: 20/02/2015
Data wejścia w życie: 21/02/2015