Rozporządzenie wykonawcze 2015/255 zatwierdzające nieznaczną zmianę specyfikacji nazwy zarejestrowanej w rejestrze chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych [Marchfeldspargel (ChOG)]

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2015/255
z dnia 13 lutego 2015 r.
zatwierdzające nieznaczną zmianę specyfikacji nazwy zarejestrowanej w rejestrze chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych [Marchfeldspargel (ChOG)]

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 z dnia 21 listopada 2012 r. w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych 1 , w szczególności jego art. 53 ust. 2 akapit drugi,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z art. 53 ust. 1 akapit pierwszy rozporządzenia (UE) nr 1151/2012 Komisja przeanalizowała wniosek Austrii w sprawie zatwierdzenia zmiany specyfikacji chronionego oznaczenia geograficznego "Marchfeldspargel", zarejestrowanego na podstawie rozporządzenia Komisji (WE) nr 1263/96 2 zmienionego rozporządzeniem (WE) nr 564/2002 3 .

(2) Wniosek ma na celu zmianę specyfikacji w odniesieniu do zmiany organu kontrolnego.

(3) Komisja przeanalizowała przedmiotową zmianę i stwierdziła, że jest ona uzasadniona. W związku z tym, że jest to zmiana nieznaczna w rozumieniu art. 53 ust. 2 akapit trzeci rozporządzenia (UE) nr 1151/2012, Komisja może ją zatwierdzić bez odwoływania się do procedury określonej w art. 50-52 wymienionego rozporządzenia,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W specyfikacji chronionego oznaczenia geograficznego "Marchfeldspargel" wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem I do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Skonsolidowany jednolity dokument zawierający główne elementy specyfikacji znajduje się w załączniku II do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 13 lutego 2015 r.

W imieniu Komisji,

za Przewodniczącego,

Phil HOGAN
Członek Komisji

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

W specyfikacji chronionego oznaczenia geograficznego "Marchfeldspargel" zatwierdza się następujące zmiany:

- W pkt 5 lit. g) specyfikacji wskazany organ kontrolny - Landeshauptmann von Niederösterreich - zostaje zastąpiony następującym prywatnym organem kontrolnym:

SGS Austria Controll-Co.GesmbH

Diefenbachgasse 35

A-1150 Wiedeń

Tel. + 43 151225670

Faks + 43 151225679

E-mail: sgs.austria@sgs.com

- Nazwa grupy składającej wniosek została zmieniona w następujący sposób:

"Verein Genuss Region Marchfeldspargel g.g.A."

ZAŁĄCZNIK  II

SKONSOLIDOWANY JEDNOLITY DOKUMENT

Rozporządzenie Rady (WE) nr 510/2006 z dnia 20 marca 2006 r. w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych(*

"MARCHFELDSPARGEL"

Nr WE: AT-PGI-0217-01213 - 11.03.2014

ChOG (X) ChNP ()

1. Nazwa

"Marchfeldspargel"

2. Państwo członkowskie lub państwo trzecie

Austria

3. Opis produktu rolnego lub środka spożywczego

3.1. Rodzaj produktu

Klasa 1.6. Owoce, warzywa i zboża, świeże lub przetworzone

3.2. Opis produktu noszącego nazwę podaną w pkt 1:

Pędy (= młode pędy szparagów Asparagus officinalis L.) muszą być całe, zdrowe, bez uszkodzeń spowodowanych niewłaściwym myciem, czyste, o świeżym wyglądzie i zapachu, wolne od szkodników lub uszkodzeń spowodowanych przez gryzonie bądź owady, obtłuczeń lub nietypowej wilgoci zewnętrznej oraz obcych zapachów lub smaków. Cięcie wykonywane u podstawy szparaga powinno być w miarę możliwości czyste. Ponadto pędy nie mogą być puste w środku, popękane ani obrane. Niewielkie pęknięcia, które nastąpiły po zbiorze, są dozwolone w ograniczonym zakresie. "Marchfeldspargel" mają wyraźny i delikatny smak szparaga, z odrobiną goryczy. Ich smak nie może być gorzki ani włóknisty.

Szparagi dzielą się na cztery grupy w zależności od ich zabarwienia:

- szparagi białe,

- szparagi fioletowe: pączek ma barwę różową do fioletowo-purpurowej, zaś część pędu - barwę białą,

- szparagi fioletowo-zielone: częściowo fioletowe i zabarwienie na zielono,

- szparagi zielone: pąk i większa część pędu muszą mieć barwę zieloną.

Maksymalna długość szparagów białych i fioletowych wynosi 22 cm, zaś szparagów zielono-fioletowych i zielonych - 25 cm.

Odmiany:

- odmiany niemieckie: Ruhm von Braunschweig, Schwetzinger Meisterschuss, Huchels Auslese, Lukullus, Vulkan, Presto, Merkur, Hermes, Eposs, Ravel, Ramos;

odmiany szparagów zielonych (= pozbawione antocyjanów): Spaganiva, Schneewittchen, Schneekopf;

- odmiany holenderskie: Venlim, Carlim, Gijnlim, Boonlim, Backlim, Thielim, Horlim, Prelim, Grolim;

- odmiany francuskie: Larac, Cito, Aneto, Desto, odmiana Darbonne, kaliber 3 i 4, Jacq ma pourpre odmiany 2001 i 2002, Andreas, Dariana, Cipres, Viola.

- odmiana amerykańska: Mary Washington

3.3. Surowce (wyłącznie w odniesieniu do produktów przetworzonych)

-

3.4. Pasza (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego)

-

3.5. Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym

-

3.6. Szczegółowe zasady dotyczące krojenia, tarcia, pakowania itd.

Szparagi "Marchfeldspargel" są pakowane w mocno związane pęczki, warstwowo w opakowaniach jednostkowych lub w małych opakowaniach. Kalibrowanie przeprowadza się na podstawie średnicy, zgodnie ze specyfikacją. Zawartość każdej paczki lub pęczka musi być jednorodna i zawierać wyłącznie szparagi tego samego pochodzenia, tej samej jakości i barwy. Do pakowania używa się wyłącznie materiałów, które chronią od wilgoci i nie przepuszczają światła oraz umożliwiają opieczętowanie opakowań.

Specjalny system transportu gwarantuje, że szparagi zebrane danego dnia są dostępne na terenie całej Austrii w ciągu 24 godzin.

3.7. Szczegółowe zasady dotyczące etykietowania

Wspólne logo, chroniona nazwa pochodzenia "Marchfeldspargel" oraz nazwa, adres, rodzaj zabarwienia, klasa, kaliber, masa i liczba paczek.

4. Zwięzłe określenie obszaru geograficznego

Marchfeld: żyzna równina położona na wschodzie od Wiednia między Dunajem a Morawami (po niemiecku: March), ograniczona od południa Dunajem, na wschodzie Morawami, na północy wzgórzami zwanymi Weinviertler Hügelland, na zachodzie granicami miasta Wiedeń.

5. Związek z obszarem geograficznym

5.1. Specyfika obszaru geograficznego

Region Marchfeld podlega słabym wpływom klimatu stepów Kotliny Panońskiej; występują w nim szczególne rodzaje gleb (gleby rzeczne, czarnoziemy, deluwia i aluwia o dużej zawartości próchnicy oraz o zmiennej zawartości gliny i lessu). Region ten - podobnie jak południowo-wschodnia Styria - cieszy się najdłuższym czasem nasłonecznienia w całej Austrii i należy do najcieplejszych regionów w kraju. Od XIX wieku region Marchfeld zajmuje ważne miejsce w uprawie szparagów (w czasach monarchii austrowęgierskiej indywidualni producenci zaopatrywali dwór cesarza w Wiedniu); ogrodnicy z tego regionu posiadają zatem długoletnie doświadczenie w zakresie uprawy szparagów. Sprzyjające warunki produkcji w regionie Marchfeld pozwalają łatwo spełnić kryteria ekologiczne.

5.2. Specyfika produktu

"Marchfeldspargel" charakteryzują się wyjątkowym smakiem szparaga; zawierają mniej substancji gorzkich niż porównywalne produkty i są niezwykle delikatne.

5.3. Związek przyczynowy zachodzący między charakterystyką obszaru geograficznego a jakością lub właściwościami produktu (w przypadku ChNP) lub szczególne cechy jakościowe, renoma lub inne właściwości produktu (w przypadku ChOG):

Warunki klimatyczne w połączeniu ze szczególnymi rodzajami gleb są idealne do uprawy szparagów. Wysokie średnie temperatury oraz wystarczająca wilgotność zapewniają bardzo sprzyjające warunki dla uprawy. W dzikiej formie szparagi pochodzą zatem z regionu Marchfeld. Długie doświadczenie ogrodników z regionu Marchfeld przyczynia się do zagwarantowania, że jedynie odmiany najbardziej przystosowane do szczególnych warunków produkcji są uprawiane. Zważywszy że uprawiane odmiany szparagów są szczególnie przystosowane do warunków glebowych, "Marchfeldspargel" zawierają bardzo mało substancji gorzkich. Ponadto pędy "Marchfeldspargel" są zbierane częściej niż porównywalne produkty, co powoduje, że są one w bardzo niewielkim stopniu zdrewniałe.

"Marchfeldspargel" cieszą się również doskonałą reputacją. Dlatego też sezon szparagowy w Marchfeld otwierają znane osoby ze świata polityki, biznesu i kultury, a podczas tego wydarzenia dokonuje się wyboru królowej szparagów z Marchfeld.

Odesłanie do publikacji specyfikacji

(art. 5 ust. 7 rozporządzenia (WE) nr 510/2006)

http://www.patentamt.at/Media/Marchfeldspargel.pdf

1 Dz.U. L 343 z 14.12.2012, s. 1.
2 Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1263/96 z dnia 1 lipca 1996 r. uzupełniające załącznik do rozporządzenia (WE) nr 1107/96 w sprawie rejestracji oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia zgodnie z procedurą określoną w art. 17 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2081/92 (Dz.U. L 163 z 2.7.1996, s. 19).
3 Rozporządzenie Komisji (WE) nr 564/2002 z dnia 2 kwietnia 2002 r. zmieniające opis dwóch nazw występujących w załączniku do rozporządzenia (WE) nr 1107/96 w sprawie rejestracji oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia zgodnie z procedurą określoną w art. 17 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2081/92 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych oraz nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych oraz zmieniające opis nazwy występującej w załączniku do rozporządzenia (WE) nr 2400/96 w sprawie wprowadzenia niektórych nazw do rejestru chronionych nazw pochodzenia oraz chronionych oznaczeń geograficznych określonych w rozporządzeniu Rady (EWG) nr 2081/92 (Marchfeldspargel/Baena/Lammefjordsgulerod) (Dz.U. L 86 z 3.4.2002, s. 7).
*) Dz.U. L 93 z 31.3.2006, s. 12 Zastąpione rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2015.43.3

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2015/255 zatwierdzające nieznaczną zmianę specyfikacji nazwy zarejestrowanej w rejestrze chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych [Marchfeldspargel (ChOG)]
Data aktu: 13/02/2015
Data ogłoszenia: 18/02/2015
Data wejścia w życie: 10/03/2015