Decyzja 2015/2108 w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Rady ds. Handlu Usługami Światowej Organizacji Handlu odnośnie do powiadomienia o preferencyjnym traktowaniu, jakie Unia zamierza przyznać usługom i usługodawcom członków będących krajami najsłabiej rozwiniętymi, oraz ubiegania się o zatwierdzenie preferencyjnego traktowania wykraczającego poza dostęp do rynku

DECYZJA RADY (UE) 2015/2108
z dnia 16 listopada 2015 r.
w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Rady ds. Handlu Usługami Światowej Organizacji Handlu odnośnie do powiadomienia o preferencyjnym traktowaniu, jakie Unia zamierza przyznać usługom i usługodawcom członków będących krajami najsłabiej rozwiniętymi, oraz ubiegania się o zatwierdzenie preferencyjnego traktowania wykraczającego poza dostęp do rynku

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 91 i 100 oraz art. 207 ust. 4 akapit pierwszy, w związku z art. 218 ust. 9,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Art. IX Porozumienia z Marrakeszu ustanawiającego Światową Organizację Handlu (WTO) określa, między innymi, procedury stosowane przy przyznawaniu zwolnień z obowiązków nałożonych na członków WTO przez to Porozumienie lub wielostronne porozumienia handlowe zawarte w załącznikach 1A lub 1B, lub 1C do tego Porozumienia i w załącznikach do tych porozumień.

(2) W 2011 r. złożony został wniosek dotyczący zwolnienia, umożliwiającego członkom WTO objęcie preferencyjnym traktowaniem usług i usługodawców członków będących krajami najsłabiej rozwiniętymi, bez jednoczesnego obowiązku objęcia takim samym traktowaniem podobnych usług i usługodawców wszystkich pozostałych członków WTO, poprzez wyjątkowe zastosowanie odstępstwa od obowiązków wynikających z art. II ust. 1 Układu ogólnego w sprawie handlu usługami (GATS). Decyzją Rady 2012/8/UE Rada przyjęła stanowisko Unii popierające przedmiotowe zwolnienie 1 .

(3) W dniu 17 grudnia 2011 r. konferencja ministerialna WTO przyjęła decyzję upoważniającą członków WTO do objęcia takim preferencyjnym traktowaniem usług i usługodawców członków będących krajami najsłabiej rozwiniętymi przez okres 15 lat. Zgodnie z tą decyzją członkowie WTO przyznający preferencyjne traktowanie mają zgłosić je Radzie ds. Handlu Usługami, a preferencyjne traktowanie dotyczące stosowania środków innych niż te opisane w art. XVI GATS ma zostać zatwierdzone przez Radę ds. Handlu Usługami zgodnie z jej procedurami.

(4) W decyzji z dnia 7 grudnia 2013 r. konferencja ministerialna WTO powtórzyła wymóg zatwierdzenia przez Radę ds. Handlu Usługami w odniesieniu do stosowania środków innych niż te opisane w art. XVI GATS.

(5) Stanowisko Unii dotyczące zatwierdzenia preferencyjnego traktowania zgłoszonego przez członków WTO, innych niż Unia i jej państwa członkowskie, dotyczącego usług i usługodawców członków będących krajami najsłabiej rozwiniętymi, w odniesieniu do stosowania środków innych niż te opisane w art. XVI GATS zostało przyjęte decyzją Rady (UE) 2015/1570 2 .

(6) Zgodnie z decyzjami konferencji ministerialnej WTO z dnia 17 grudnia 2011 r. i 7 grudnia 2013 r., Unia zasygnalizowała w dniu 30 lipca 2015 r. Radzie ds. Handlu Usługami WTO zamiar powiadomienia, z zastrzeżeniem wymaganych procedur wewnętrznych, o preferencyjnym traktowaniu, jakie Unia zamierza przyznać usługom i usługodawcom członków będących krajami najsłabiej rozwiniętymi.

(7) Fakt, że Unia stara się o zatwierdzenie preferencyjnego traktowania wykraczającego poza dostęp do rynku, które zamierza przyznać usługom i usługodawcom członków będących krajami najsłabiej rozwiniętymi leży w interesie celów rozwojowych Unii i jest sposobem na ułatwienie zakończenia części negocjacji dotyczących usług prowadzonych w ramach dauhańskiej agendy rozwoju, ze szczególnym uwzględnieniem preferencji przyznanych w odniesieniu do tymczasowego pobytu osób fizycznych w celu świadczenia usług, tak aby zachęcić do wypełniania zobowiązań dotyczących readmisji zgodnie z prawem międzynarodowym, do wykonywania obowiązujących umów o readmisji i do zawieranie nowych, pod warunkiem współpracy członków będących krajami najsłabiej rozwiniętymi z Unią w zakresie zarządzania migracjami.

(8) Należy ustalić stanowisko, jakie powinno zostać zajęte w imieniu Unii w ramach Rady ds. Handlu Usługami w odniesieniu do powiadomienia o preferencyjnym traktowaniu, jakie Unia zamierza przyznać usługom i usługodawcom członków będących krajami najsłabiej rozwiniętymi oraz zatwierdzenia preferencyjnego traktowania wykraczającego poza dostępu do rynku.

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Stanowisko, jakie ma być zajęte w imieniu Unii w ramach Rady ds. Handlu Usługami, to powiadomienie Rady ds. Handlu Usługami o preferencyjnym traktowaniu, jakie Unia zamierza przyznać usługom i usługodawcom członków będących krajami najsłabiej rozwiniętymi, określonych w dokumencie WTO S/C/N/840, zgodnie z decyzjami z dnia 17 grudnia 2011 r. i 7 grudnia 2013 r. konferencji ministerialnych WTO, oraz ubieganie się o zatwierdzenie przez Radę ds. Handlu Usługami preferencyjnego traktowania wykraczającego poza dostęp do rynku.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Brukseli dnia 16 listopada 2015 r.

W imieniu Rady

F. ETGEN

Przewodniczący

1 Decyzja Rady 2012/8/UE z dnia 14 grudnia 2011 r. określająca stanowisko, jakie ma przyjąć Unia Europejska na forum Konferencji Ministerialnej Światowej Organizacji Handlu w odniesieniu do wniosku o przyznanie zwolnienia z obowiązków, mającego na celu objęcie preferencyjnym traktowaniem usług i usługodawców z krajów najsłabiej rozwiniętych (Dz.U. L 4 z 7.1.2012, s. 16).
2 Decyzja Rady (UE) 2015/1570 z dnia 18 września 2015 r. w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Rady ds. Handlu Usługami Światowej Organizacji Handlu w odniesieniu do zatwierdzenia preferencyjnego traktowania zgłoszonego przez członków WTO, innych niż Unia i jej państwa członkowskie, dotyczącego usług i usługodawców z członków będących krajami najsłabiej rozwiniętymi, w odniesieniu do stosowania środków innych niż opisane w art. XVI GATS (Dz.U. L 245 z 22.9.2015, s. 6).

Zmiany w prawie

KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2015.305.47

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2015/2108 w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Rady ds. Handlu Usługami Światowej Organizacji Handlu odnośnie do powiadomienia o preferencyjnym traktowaniu, jakie Unia zamierza przyznać usługom i usługodawcom członków będących krajami najsłabiej rozwiniętymi, oraz ubiegania się o zatwierdzenie preferencyjnego traktowania wykraczającego poza dostęp do rynku
Data aktu: 16/11/2015
Data ogłoszenia: 21/11/2015