Decyzja wykonawcza 2015/1849 w sprawie środków zapobiegających wprowadzeniu do Unii i rozprzestrzenianiu się w niej organizmów szkodliwych w odniesieniu do niektórych warzyw pochodzących z Ghany

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2015/1849
z dnia 13 października 2015 r.
w sprawie środków zapobiegających wprowadzeniu do Unii i rozprzestrzenianiu się w niej organizmów szkodliwych w odniesieniu do niektórych warzyw pochodzących z Ghany

(notyfikowana jako dokument nr C(2015) 6858)

(Dz.U.UE L z dnia 15 października 2015 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Rady 2000/29/WE z dnia 8 maja 2000 r. w sprawie środków ochronnych przed wprowadzaniem do Wspólnoty organizmów szkodliwych dla roślin lub produktów roślinnych i przed ich rozprzestrzenianiem się we Wspólnocie 1 , w szczególności jej art. 16 ust. 3 zdanie trzecie,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Państwa członkowskie przeprowadziły kontrole zdrowia roślin w odniesieniu do przesyłek niektórych roślin i produktów roślinnych pochodzących z Ghany; w wyniku tych kontroli stwierdzono, że wiele z tych roślin i produktów roślinnych jest porażonych organizmami szkodliwymi, głównie Tephritidae spoza Europy, takimi jak Ceratitis cosyra (Walker), Thrips palmi Karny czy Bemisia tabaci (Genn.). Od 2009 r. znacznie wzrosła liczba przesyłek z Ghany zatrzymanych w Unii ze względu na obecność organizmów szkodliwych. Większość przypadków zatrzymania dotyczy roślin, innych niż nasiona, Capsicum L., Lagenaria Ser., Luffa Mill., Momordica L. i Solanum L. innych niż S. lycopersicum L. (zwanych dalej "określonymi towarami").

(2) Audyty przeprowadzone przez Komisję w Ghanie w latach 2012 i 2015 ujawniły niedociągnięcia w systemie fitosanitarnej certyfikacji wywozu. Mimo zapewnień i działań zapowiadanych przez ghańskie właściwe organy liczba przypadków zatrzymania ponownie wzrosła.

(3) W świetle wyników wspomnianych audytów i liczby zatrzymań Komisja stwierdziła, że fitosanitarne środki ochronne stosowane obecnie w Ghanie są niewystarczające, aby zapewnić, by przesyłki roślin i produktów roślinnych pochodzących z tego państwa były wolne od organizmów szkodliwych, lub wyeliminować ryzyko wprowadzenia organizmów szkodliwych do Unii poprzez przywóz określonych towarów.

(4) Należy przedsięwziąć środki w celu wyeliminowania ryzyka stwarzanego przez przywóz do Unii określonych towarów. W związku z powyższym należy zakazać wprowadzania określonych towarów do Unii.

(5) Środki powinny obowiązywać do dnia 31 grudnia 2016 r., co umożliwi wyeliminowanie istniejącego ryzyka wprowadzenia organizmów szkodliwych i pozwoli Ghanie poprawić system certyfikacji.

(6) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Zakazuje się wprowadzania na terytorium Unii roślin - innych niż nasiona - Capsicum L., Lagenaria Ser., Luffa Mill., Momordica L. i Solanum L. innych niż S. lycopersicum L.

Artykuł  2 2

Art. 1 stosuje się do dnia 31 grudnia 2017 r.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 13 października 2015 r.

W imieniu Komisji

Vytenis ANDRIUKAITIS

Członek Komisji

1 Dz.U. L 169 z 10.7.2000, s. 1.
2 Art. 2 zmieniony przez art. 1 decyzji nr (UE) 2016/2316 z dnia 16 grudnia 2016 r. (Dz.U.UE.L.2016.345.66) zmieniającej nin. decyzję z dniem notyfikacji.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2015.268.33

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja wykonawcza 2015/1849 w sprawie środków zapobiegających wprowadzeniu do Unii i rozprzestrzenianiu się w niej organizmów szkodliwych w odniesieniu do niektórych warzyw pochodzących z Ghany
Data aktu: 13/10/2015
Data ogłoszenia: 15/10/2015
Data wejścia w życie: 01/01/1970