Decyzja 2015/1388 w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej odnośnie do projektu regulaminu postępowania podczas Konferencji Państw Stron Traktatu o handlu bronią

DECYZJA RADY (UE) 2015/1388
z dnia 7 sierpnia 2015 r.
w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej odnośnie do projektu regulaminu postępowania podczas Konferencji Państw Stron Traktatu o handlu bronią

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 114 i art. 207 ust. 3 w związku z art. 218 ust. 9,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Traktat o handlu bronią (zwany dalej "traktatem ATT") wszedł w życie w dniu 24 grudnia 2014 r. i został ratyfikowany przez 26 państw członkowskich. Unia nie jest stroną traktatu ATT.

(2) Zgodnie z art. 17 traktatu ATT Konferencję Państw Stron zwołuje Sekretariat tymczasowy, ustanowiony zgodnie z art. 18 tego traktatu, nie później niż w okresie jednego roku od wejścia w życie traktatu ATT. Konferencja Państw Stron ma przyjąć, w drodze konsensusu, swój regulamin postępowania na pierwszym posiedzeniu, które odbędzie się w dniach 24-27 sierpnia 2015 r.

(3) Niektóre z postanowień traktatu ATT dotyczą spraw, które podlegają wyłącznej kompetencji Unii, ponieważ sprawy te wchodzą w zakres wspólnej polityki handlowej lub mają wpływ na przepisy rynku wewnętrznego w zakresie transferu broni konwencjonalnej i materiałów wybuchowych.

(4) Konferencja Państw Stron ma, między innymi, dokonywać przeglądu w zakresie implementacji traktatu ATT, rozważać i przyjmować zalecenia w zakresie jego implementacji i funkcjonowania oraz rozważać zagadnienia wynikające z interpretacji tego traktatu, a także może rozważać jego zmiany. Regulamin postępowania określi, w jaki sposób Konferencja Państw Stron działa i podejmuje decyzje, w tym w odniesieniu do spraw podlegających wyłącznej kompetencji Unii. Regulamin postępowania należy zatem uznać za akt wywołujący skutki prawne w rozumieniu art. 218 ust. 9 Traktatu.

(5) W związku z tym stanowisko Unii odnośnie do przyjęcia regulaminu postępowania Konferencji Państw Stron traktatu ATT powinno zostać ustalone przez Radę, a następnie reprezentowane przez państwa członkowskie działające wspólnie w interesie Unii.

(6) Na pierwszym posiedzeniu Konferencji Państw Stron państwa członkowskie powinny ściśle współpracować ze sobą i z Komisją oraz koordynować swoje działania między sobą i z działaniami Komisji, aby zapewnić stosowanie niniejszej decyzji,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1
1.
Stanowisko, jakie ma być zajęte w imieniu Unii odnośnie do regulaminu postępowania Konferencji Państw Stron traktatu ATT na pierwszym posiedzeniu Konferencji, która odbędzie się w dniach 24-27 sierpnia 2015 r., jest zgodne z niniejszą decyzją, w tym z załącznikiem do niej, i jest reprezentowane przez państwa członkowskie działające wspólnie w interesie Unii.
2.
W odniesieniu do spraw wchodzących w zakres wyłącznych kompetencji Unii państwa członkowskie, które są Państwami Stronami traktatu ATT, zostają niniejszym upoważnione do przyjęcia regulaminu postępowania, działając wspólnie w interesie Unii.
3.
Państwa członkowskie ściśle współpracują ze sobą i z Komisją oraz koordynują swoje działania między sobą i z działaniami Komisji, aby zapewnić stosowanie niniejszej decyzji.

W szczególności w przypadku zgłoszenia wniosków bieżących w sprawach, które nie są jeszcze przedmiotem stanowiska Unii i które wchodzą w zakres wyłącznych kompetencji Unii, stanowisko Unii w sprawie przedmiotowego wniosku ustala się w drodze koordynacji, zgodnie z akapitem pierwszym, w tym na bieżąco, zanim decyzja w sprawie tego wniosku zostanie podjęta przez Konferencję Państw Stron.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 7 sierpnia 2015 r.

W imieniu Rady

J. ASSELBORN

Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK

W odniesieniu do regulaminu postępowania Konferencji Państw Stron Traktatu o handlu bronią (zwanego dalej "traktatem ATT"), który to regulamin ma zostać przyjęty na pierwszym posiedzeniu Konferencji w dniach 24-27 sierpnia 2015 r. w Meksyku, państwa członkowskie będące Państwami Stronami traktatu ATT, działając wspólnie w interesie Unii, dokładają wszelkich starań, aby zapewnić, by interesy Unii były odpowiednio chronione i zabezpieczone w trakcie przyjmowania regulaminu postępowania na pierwszym posiedzeniu Konferencji Państw Stron traktatu ATT. W szczególności państwa członkowskie dokładają wszelkich starań, aby zapewnić, by regulamin postępowania pozwalał na odpowiednią ochronę i zabezpieczenie interesów Unii w decyzjach podejmowanych przez Konferencje Państw Stron.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2015.214.26

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2015/1388 w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej odnośnie do projektu regulaminu postępowania podczas Konferencji Państw Stron Traktatu o handlu bronią
Data aktu: 07/08/2015
Data ogłoszenia: 13/08/2015