Decyzja wykonawcza 2015/1214 w sprawie utworzenia Europejskiego Portalu Projektów Inwestycyjnych i określenia jego specyfikacji technicznych

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2015/1214
z dnia 22 lipca 2015 r.
w sprawie utworzenia Europejskiego Portalu Projektów Inwestycyjnych i określenia jego specyfikacji technicznych

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/1017 z dnia 25 czerwca 2015 r. w sprawie Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych, Europejskiego Centrum Doradztwa Inwestycyjnego i Europejskiego Portalu Projektów Inwestycyjnych oraz zmieniające rozporządzenia (UE) nr 1291/2013 i (UE) nr 1316/2013 - Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych 1 , w szczególności jego art. 15 ust. 1,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2015/1017 Komisja jest odpowiedzialna za utworzenie, przy wsparciu Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI), Europejskiego Portalu Projektów Inwestycyjnych.

(2) Należy określić specyfikacje techniczne Europejskiego Portalu Projektów Inwestycyjnych,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Niniejszym utworzony zostaje Europejski Portal Projektów Inwestycyjnych (EPPI).

Niniejszym przyjmuje się specyfikacje techniczne EPPI określone w załączniku.

Artykuł  2

Zamieszczenie projektu w EPPI następuje pod warunkiem spełnienia następujących kryteriów:

a)
minimalna wielkość projektu (lub programu składającego się z mniejszych projektów) mierzona wartością wymaganych inwestycji wynosi 10 mln EUR;
b)
projekt wchodzi w zakres jednego z obszarów wymienionych w art. 9 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2015/1017;
c)
promotor jest osobą prawną z siedzibą w jednym z państw członkowskich;
d)
projekt jest zgodny z przepisami prawa Unii i prawa danego państwa członkowskiego;
e)
zakłada się, że rozpoczęcie realizacji projektu nastąpi w ciągu trzech lat od złożenia wniosku o zamieszczenie projektu w EPPI.
Artykuł  3

Od prywatnych promotorów projektów pobiera się opłatę za rozpatrzenie wniosku o zamieszczenie projektu w EPPI w wysokości maksymalnie 250 EUR za projekt.

Promotorzy projektów należący do sektora publicznego są zwolnieni z tej opłaty.

Wpływy z opłat stanowią podstawę udostępnienia dodatkowych środków zgodnie z art. 21 ust. 4 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) nr 966/2012 2 i art. 15 ust. 4 rozporządzenia (UE) 2015/1017.

Artykuł  4

Niniejsza decyzja wchodzi w życie dwudziestego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli dnia 22 lipca 2015 r.

W imieniu Komisji

Jean-Claude JUNCKER

Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK

SPECYFIKACJE TECHNICZNE EUROPEJSKIEGO PORTALU PROJEKTÓW INWESTYCYJNYCH (EPPI)

1. OPIS OGÓLNY

Europejski Portal Projektów Inwestycyjnych (EPPI), utworzony na podstawie art. 15 rozporządzenia (UE) 2015/1017, jest publicznie dostępnym portalem internetowym zawierającym wykaz projektów inwestycyjnych w obrębie Unii i stanowiącym platformę służącą promowaniu projektów wśród potencjalnych inwestorów na całym świecie. Głównym celem EPPI jest pobudzanie i przyspieszanie przygotowywania i realizowania projektów inwestycyjnych w Unii, a tym samym przyczynianie się do zwiększenia zatrudnienia i wzrostu gospodarczego. Zamieszczenie projektu w EPPI nie oznacza jego zatwierdzenia przez Komisję Europejską lub EBI ani też nie jest warunkiem otrzymania wsparcia finansowego udzielanego przez Unię (lub EBI). Zakłada się, że EPPI rozpocznie działalność w styczniu 2016 r.

Główne elementy EPPI będą stanowić:

(i) baza danych zawierająca karty projektów (każda karta projektu zawiera ustrukturyzowane informacje zbiorcze dotyczące konkretnego projektu zamieszczonego w EPPI);

(ii) interaktywna mapa projektów; oraz

(iii) interaktywny katalog projektów w formie tabeli.

Projekty zamieszczone w EPPI będą pogrupowane w sekcje odpowiadające celom i kategoriom określonym w art. 9 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2015/1017.

2. ZARZĄDZANIE EPPI ORAZ STOSUNKI Z PROMOTORAMI PROJEKTÓW I UŻYTKOWNIKAMI STRONY INTERNETOWEJ

Europejskim Portalem Projektów Inwestycyjnych zarządza Komisja Europejska. Państwa członkowskie mogą uczestniczyć w zarządzaniu EPPI. Zawartość EPPI będzie tworzona przez promotorów projektów, tj. przez prywatne i publiczne podmioty prawne.

Udział promotorów projektów i innych zarejestrowanych użytkowników strony internetowej w EPPI będzie uzależniony od zaakceptowania przez nich warunków dotyczących EPPI, które będą miały na celu zapewnienie jakości publikowanych informacji otrzymywanych od promotorów projektów, przy jednoczesnym zastrzeżeniu, że Komisja Europejska nie gwarantuje rzetelności publikowanych informacji i nie ponosi odpowiedzialności z tytułu jakichkolwiek roszczeń, których podstawę stanowiłoby zamieszczenie projektu w EPPI.

Użytkownicy strony internetowej będą ostrzegani przez zastrzeżenie prawne, zgodnie z którym Komisja Europejska nie może zagwarantować rzetelności publikowanych informacji, a potencjalni inwestorzy muszą przeprowadzić swoje zwyczajowe analizy due diligence, w tym w odniesieniu do aspektów finansowych oraz wszelkich innych aspektów, które są istotne dla podjęcia przez nich decyzji o dokonaniu inwestycji w projekt.

3. WERYFIKACJA PROJEKTU

Weryfikacja projektu będzie przeprowadzana przez służby Komisji Europejskiej na podstawie kryteriów określonych w art. 2 niniejszej decyzji. Państwa członkowskie zostaną poproszone o wyznaczenie co najmniej jednego punktu kontaktowego oraz o podpisanie umów o gwarantowanym poziomie usług, w których określony zostanie wkład wnoszony przez nie do celów weryfikacji. Zadania EBI w zakresie promowania EPPI zostaną określone w umowie o gwarantowanym poziomie usług. Niektóre techniczne aspekty procesu zatwierdzania zamieszczenia projektu w EPPI, jak np. weryfikacja tożsamości promotora projektu, mogą zostać zlecone osobom trzecim.

Odmawia się publikowania informacji przekazanych przez promotorów, jeżeli informacje te są nierzetelne lub jeżeli ich opublikowanie może pociągać za sobą ryzyko prawne lub ryzyko utraty reputacji dla Komisji Europejskiej lub państw członkowskich. Informacje o projektach będą usuwane z EPPI po upływie trzech lat od ostatniej aktualizacji.

1 Dz.U. L 169 z 1.7.2015, s. 1.
2 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) nr 966/2012 z dnia 25 października 2012 r. w sprawie zasad finansowych mających zastosowanie do budżetu ogólnego Unii oraz uchylające rozporządzenie Rady (WE, Euratom) nr 1605/2002 (Dz.U. L 298 z 26.10.2012, s. 1).

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2015.196.23

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja wykonawcza 2015/1214 w sprawie utworzenia Europejskiego Portalu Projektów Inwestycyjnych i określenia jego specyfikacji technicznych
Data aktu: 22/07/2015
Data ogłoszenia: 24/07/2015
Data wejścia w życie: 13/08/2015