Rozporządzenie 2015/1162 zmieniające załącznik V do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 999/2001 ustanawiającego zasady dotyczące zapobiegania, kontroli i zwalczania niektórych pasażowalnych gąbczastych encefalopatii

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) 2015/1162
z dnia 15 lipca 2015 r.
zmieniające załącznik V do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 999/2001 ustanawiającego zasady dotyczące zapobiegania, kontroli i zwalczania niektórych pasażowalnych gąbczastych encefalopatii
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 999/2001 z dnia 22 maja 2001 r. ustanawiające zasady dotyczące zapobiegania, kontroli i zwalczania niektórych pasażowalnych gąbczastych encefalopatii 1 , w szczególności jego art. 23 akapit pierwszy

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W rozporządzeniu (WE) nr 999/2001 ustanowiono zasady dotyczące zapobiegania, kontroli i zwalczania pasażowalnych gąbczastych encefalopatii (TSE) u zwierząt. Ma ono zastosowanie do produkcji oraz wprowadzania do obrotu żywych zwierząt i produktów pochodzenia zwierzęcego, a w pewnych określonych przypadkach - do ich wywozu.

(2) W pkt 1 załącznika V do rozporządzenia (WE) nr 999/2001 za materiał szczególnego ryzyka uznano niektóre tkanki pochodzenia bydlęcego, owczego i koziego pozyskane od zwierząt pochodzących z państwa członkowskiego lub państwa trzeciego lub jednego z ich regionów o kontrolowanym lub nieokreślonym ryzyku wystąpienia gąbczastej encefalopatii bydła ("BSE"). W pkt 2 tego załącznika rozszerzono wykaz tkanek uznanych za materiał szczególnego ryzyka o tkanki pochodzące z państw członkowskich o znikomym ryzyku BSE, ale nie o państwa trzecie o takim samym statusie. W związku z tym państwa członkowskie o znikomym ryzyku BSE są zobowiązane do usunięcia i zniszczenia materiału szczególnego ryzyka, podczas gdy przywóz takich tkanek do Unii z państw trzecich o znikomym ryzyku BSE jest dozwolony.

(3) Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt ("OIE") zaleca wyłączenie z handlu międzynarodowego tylko materiału szczególnego ryzyka pozyskanego od bydła pochodzącego z państw o kontrolowanym lub nieokreślonym ryzyku BSE, podczas gdy brak jest takiego zalecenia w sprawie wyłączenia w odniesieniu do bydła pochodzącego z państw o znikomym ryzyku BSE 2 .

(4) W dokumencie strategicznym Komisji w sprawie pasażowalnych encefalopatii gąbczastych na lata 2010-2015 3 przewidziano możliwość dokonania przeglądu obecnego obowiązku państw członkowskich o statusie znikomego ryzyka w zakresie eliminacji materiału szczególnego ryzyka z łańcucha żywnościowego i paszowego, jeżeli większa liczba państw członkowskich osiągnie taki status. Wraz z przyjęciem w dniu 20 października 2014 r. decyzji wykonawczej Komisji 2014/732/UE 4 , która opiera się na rezolucji nr 18 z maja 2014 r. Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) 5 , siedemnaście państw członkowskich Unii zostało uznanych za państwa o nieznacznym ryzyku BSE.

(5) Ze względu na wątpliwości natury naukowej związane z postacią atypową BSE za przedwczesne uznaje się na tym etapie zezwolenie na wykorzystywanie wszystkich tkanek bydlęcych obecnie sklasyfikowanych jako materiał szczególnego ryzyka w łańcuchu żywnościowym w państwach członkowskich o znikomym ryzyku BSE.

(6) W dniu 19 stycznia 2011 r. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) opublikował wspólną opinię opracowaną wraz z Europejskim Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), dotyczącą możliwego związku epidemiologicznego lub molekularnego między pasażowalnymi encefalopatiami gąbczastymi ("TSE") u zwierząt i u ludzi ("wspólna opinia EFSA i ECDC") 6 . W tej wspólnej opinii EFSA i ECDC potwierdziły stwierdzenie atypowych postaci BSE u bydła i poczyniły rozróżnienie między klasycznym BSE, atypowym BSE typu L i atypowym BSE typu H.

(7) Zgodnie z tą wspólną opinią kilka elementów wskazuje, że czynnik chorobotwórczy atypowego BSE typu L może potencjalnie stanowić czynnik zoonotyczny. Takie elementy nie są natomiast obecne w przypadku czynnika chorobotwórczego atypowego BSE typu H. W tej wspólnej opinii stwierdzono również, że niezwykle zaawansowany wiek zwierząt we wszystkich wykrytych przypadkach atypowego BSE typu H i typu L oraz wyraźnie niewielka chorobowość w populacji pozwalają wysunąć przypuszczenie, że te postacie atypowe BSE powstają spontanicznie, niezależnie od praktyki karmienia zwierząt. System nadzoru BSE w Unii wykazał w ostatnich latach bardzo niską chorobowość i stosunkowo stały poziom występowania przypadków atypowego BSE.

(8) W dniu 11 stycznia 2011 r. EFSA opublikował opinię naukową w sprawie przeglądu ilościowej oceny ryzyka w odniesieniu do ryzyka BSE stwarzanego przez przetworzone białka zwierzęce 7 ("opinia EFSA z 2011 r."). Ta opinia naukowa wskazuje, że 90 % ogólnego poziomu zakaźności BSE w przypadku klinicznym wiąże się z tkankami centralnego i obwodowego układu nerwowego. Dokładniej rzecz ujmując, w opinii tej szacuje się, że 65 % ogólnego poziomu zakaźności BSE w przypadku klinicznym wiąże się z mózgiem, a 26 % - z rdzeniem kręgowym.

(9) W dniu 11 lipca 2014 r. EFSA opublikował sprawozdanie naukowe w sprawie protokołu dalszych badań laboratoryjnych w zakresie rozmieszczenia zakaźności atypowego BSE 8 . Według tego sprawozdania naukowego zbiorowe dane wskazują, że w klasycznym BSE występuje takie samo rozmieszczenie tkanek jak w przypadkach atypowego BSE, przy wyższych stężeniach zakaźnego białka prionowego lub zakaźności wykrytej w centralnym i obwodowym układzie nerwowym.

(10) Z tych wszystkich względów mózg i rdzeń kręgowy bydła powyżej 12 miesięcy pochodzącego z państwa członkowskiego o znikomym ryzyku BSE powinny pozostać w wykazie materiału szczególnego ryzyka do momentu uzyskania szerszej wiedzy o ryzyku związanym z atypowym BSE.

(11) Biorąc pod uwagę praktyczne trudności z zapewnieniem braku zanieczyszczenia kości czaszki tkankami mózgu, czaszki bydła w wieku powyżej 12 miesięcy pochodzącego z państwa członkowskiego o znikomym ryzyku BSE powinny być nadal uznawane za materiał szczególnego ryzyka.

(12) Ze względu na bardzo solidny system nadzoru w UE dane zbadane przez EFSA odnoszą się głównie do Europy. Na szczeblu OIE trwają dyskusje w sprawie przeglądu rozdziału dotyczącego BSE w Kodeksie zdrowia zwierząt lądowych OIE w świetle niedawno zdobytej wiedzy dotyczącej postaci atypowej BSE. Przepisy unijne dotyczące materiału szczególnego ryzyka w państwach członkowskich i w państwach trzecich o znikomym ryzyku BSE powinny zostać poddane przeglądowi w świetle wyników tych dyskusji.

(13) Nie odnotowano informacji o przywozie do Unii czaszek, mózgów, rdzeniów kręgowych i oczu bydła powyżej 12 miesięcy.

(14) Aby zapewnić podobne warunki wprowadzania do obrotu towarów z państw członkowskich w stosunku do przywozu towarów z państw trzecich - biorąc jednocześnie pod uwagę ewentualne pozostałe ryzyko związane ze stosowaniem w łańcuchu żywnościowym lub paszowym niektórych tkanek - należy uchylić dodatkowy wymóg rozszerzający zakaz stosowania materiału szczególnego ryzyka pochodzącego od bydła i odnoszący się do państw członkowskich o znikomym ryzyku BSE, z wyjątkiem czaszki, mózgu i rdzenia kręgowego bydła powyżej 12 miesięcy.

(15) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (WE) nr 999/2001.

(16) Jeśli w przyszłości dowody naukowe wskażą na zagrożenia dla zdrowia publicznego, które obecnie nie są znane, konieczny będzie przegląd przepisów unijnych dotyczących materiału szczególnego ryzyka w państwach członkowskich i w państwach trzecich o znikomym ryzyku BSE.

(17) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Punkt 2 załącznika V do rozporządzenia (WE) nr 999/2001 otrzymuje brzmienie:

"2. Szczególne wymogi dla państw członkowskich o znikomym ryzyku BSE

Tkanki wymienione w pkt 1 lit. a) ppkt (i) i pkt 1 lit. b), pozyskane od zwierząt pochodzących z państw członkowskich o znikomym ryzyku BSE, uznaje się za materiał szczególnego ryzyka.".

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 15 lipca 2015 r.

W imieniu Komisji
Jean-Claude JUNCKER
Przewodniczący
1 Dz.U. L 147 z 31.5.2001, s. 1.
2 Art. 11.4.14 Kodeksu zdrowia zwierząt lądowych OIE, wyd. 2014 (OIE - Kodeks zdrowia zwierząt lądowych - V 8-15.7.2014).
3 Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego i Rady - Druga mapa drogowa dla TSE - Dokument strategiczny w sprawie pasażowalnych encefalopatii gąbczastych na lata 2010-2015; COM(2010) 384 final.
4 Decyzja wykonawcza Komisji 2014/732/UE z dnia 20 października 2014 r. zmieniająca decyzję 2007/453/WE w odniesieniu do statusu BSE Bułgarii, Chorwacji, Estonii, Luksemburga, Łotwy, Malty, Portugalii, Słowacji i Węgier (Dz.U. L 302 z 22.10.2014, s. 58-61).
5 Rezolucja nr 18, "Uznawanie statusu państw członkowskich w odniesieniu do ryzyka występowania gąbczastej encefalopatii bydła", przyjęta przez Światowe Zgromadzenie Delegatów OIE w dniu 27 maja 2014 r. (82 GS/FR - Paryż, maj 2014 r.).
6 Dziennik EFSA 2011; 9(1):1945.
7 Dziennik EFSA 2011; 9(1):1947.
8 Dziennik EFSA 2014;12(7):3798.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2015.188.3

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 2015/1162 zmieniające załącznik V do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 999/2001 ustanawiającego zasady dotyczące zapobiegania, kontroli i zwalczania niektórych pasażowalnych gąbczastych encefalopatii
Data aktu: 15/07/2015
Data ogłoszenia: 16/07/2015
Data wejścia w życie: 05/08/2015