Decyzja EBC/2015/16 (2015/811) w sprawie publicznego dostępu do dokumentów Europejskiego Banku Centralnego będących w posiadaniu właściwych organów krajowych

DECYZJA EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO (UE) 2015/811
z dnia 27 marca 2015 r.
w sprawie publicznego dostępu do dokumentów Europejskiego Banku Centralnego będących w posiadaniu właściwych organów krajowych (EBC/2015/16)

RADA PREZESÓW EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO,

uwzględniając Statut Europejskiego Systemu Banków Centralnych i Europejskiego Banku Centralnego, w szczególności jego art. 34,

uwzględniając rozporządzenie Rady (UE) nr 1024/2013 z dnia 15 października 2013 r. powierzające Europejskiemu Bankowi Centralnemu szczególne zadania w odniesieniu do polityki związanej z nadzorem ostrożnościowym nad instytucjami kredytowymi 1 , w szczególności jego art. 6 ust. 1 w związku z art. 6 ust. 7,

uwzględniając propozycje Rady ds. Nadzoru w porozumieniu z właściwymi organami krajowymi,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zasady publicznego dostępu do dokumentów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) określone są w decyzji EBC/2004/3 2 .

(2) W związku z nałożonym przez rozporządzenie (UE) nr 1024/2013 na właściwe organy krajowe obowiązkiem pomocy EBC, współpracy w dobrej wierze i wymiany informacji, dokumenty EBC mogą znajdować się w posiadaniu właściwych organów krajowych. Brak zasięgnięcia opinii EBC w sprawie zakresu dostępu udzielonego w odniesieniu do dokumentów EBC będących w posiadaniu właściwych organów krajowych, albo brak kierowania do EBC wniosków o udostępnienie takich dokumentów, mogą negatywnie wpływać na wykonywanie zadań nadzorczych powierzonych EBC i na należyte funkcjonowanie jednolitego mechanizmu nadzorczego. Dlatego też wnioski o udzielenie dostępu do dokumentów powinny być kierowane do EBC, albo należy zasięgać opinii EBC przed podjęciem decyzji o udostępnieniu dokumentów,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Definicje

Na potrzeby niniejszej decyzji użyte w niej określenia oznaczają:

1)
"dokument" oraz "dokument EBC" - wszelką treść, bez względu na to, na jakim nośniku się ona znajduje (napisana na papierze, przechowywana w formie elektronicznej lub jako zapis dźwiękowy, wizualny lub audiowizualny), sporządzoną lub przechowywaną przez EBC i dotyczącą jej polityk, działalności lub decyzji, o których mowa w rozporządzeniu (UE) nr 1024/2013;
2)
"właściwy organ krajowy" - organ w rozumieniu art. 2 pkt 2 rozporządzenia (UE) nr 1024/2013. Definicja ta pozostaje bez uszczerbku dla rozwiązań przyjętych w prawie krajowym, powierzających określone zadania nadzorcze krajowemu bankowi centralnemu (KBC), który nie został wyznaczony jako właściwy organ krajowy. W przypadku takich rozwiązań odniesienia do właściwych organów krajowych w niniejszej decyzji odnoszą się również do KBC w zakresie zadań nadzorczych powierzonych im przez prawo krajowe.
Artykuł  2

Dokumenty w posiadaniu właściwych organów krajowych

W przypadku otrzymania wniosku dotyczącego posiadanego dokumentu EBC właściwe organy krajowe zasięgają opinii EBC co do zakresu udzielanego dostępu przed podjęciem decyzji o udostępnieniu dokumentu, chyba że decyzja o udostępnieniu lub odmowie udostępnienia dokumentu nie budzi wątpliwości.

Alternatywnie, właściwe organy krajowe mogą skierować taki wniosek do EBC.

Artykuł  3

Skuteczność

Niniejsza decyzja staje się skuteczna z dniem zawiadomienia o niej adresatów.

Artykuł  4

Adresaci

Niniejsza decyzja skierowana jest do właściwych organów krajowych.

Sporządzono we Frankfurcie nad Menem dnia 27 marca 2015 r.

Mario DRAGHI

Prezes EBC

1 Dz.U. L 287 z 29.10.2013, s. 63.
2 Decyzja EBC/2004/3 z dnia 4 marca 2004 r. w sprawie publicznego dostępu do dokumentów Europejskiego Banku Centralnego (Dz.U. L 80 z 18.3.2004, s. 42).

Zmiany w prawie

KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2015.128.27

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja EBC/2015/16 (2015/811) w sprawie publicznego dostępu do dokumentów Europejskiego Banku Centralnego będących w posiadaniu właściwych organów krajowych
Data aktu: 27/03/2015
Data ogłoszenia: 23/05/2015
Data wejścia w życie: 23/05/2015