Decyzja wykonawcza 2014/176/UE w odniesieniu do wkładu finansowego Unii na rzecz skoordynowanego planu kontroli w celu ustalenia skali występowania oszukańczych praktyk przy wprowadzaniu do obrotu określonych rodzajów żywności

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI
z dnia 27 marca 2014 r.
w odniesieniu do wkładu finansowego Unii na rzecz skoordynowanego planu kontroli w celu ustalenia skali występowania oszukańczych praktyk przy wprowadzaniu do obrotu określonych rodzajów żywności

(notyfikowana jako dokument nr C(2014) 1912)

(2014/176/UE)

(Dz.U.UE L z dnia 29 marca 2014 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 882/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie kontroli urzędowych przeprowadzanych w celu sprawdzenia zgodności z prawem paszowym i żywnościowym oraz regułami dotyczącymi zdrowia zwierząt i dobrostanu zwierząt 1 , w szczególności jego art. 66,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W zaleceniu Komisji 2014/180/UE 2 przewidziano, że państwa członkowskie mają przeprowadzić drugą rundę skoordynowanych kontroli w celu ponownego ustalenia skali występowania oszukańczych praktyk przy wprowadzaniu do obrotu określonych rodzajów żywności.

(2) W celu ułatwienia sprawnego i szybkiego wdrożenia tego planu Unia powinna wesprzeć finansowo państwa członkowskie, które prowadzą kontrole urzędowe przewidziane w zaleceniu Komisji.

(3) Koszt przeprowadzenia badań DNA w celu ustalenia obecności mięsa końskiego w artykułach spożywczych wprowadzonych na rynek lub oznaczonych jako artykuły zawierające wołowinę szacuje się - w oparciu o obliczenia na podstawie pierwszej rundy badań - na 120 EUR na badanie. Wysokość standardowej stawki współfinansowania skoordynowanych planów kontroli ze strony Unii wynosi 50 %.

(4) Laboratorium Centre Wallon de Recherches agronomiques (CRA-W), Gembloux, Belgia, posiada obecnie status laboratorium referencyjnego Unii Europejskiej w odniesieniu do badań, które mają największe znaczenie dla tego skoordynowanego planu kontroli. Komisja zwróciła się do tego laboratorium o pomoc w zakresie zharmonizowania metody badania w ramach skoordynowanego planu kontroli. Zadanie to jest zadaniem dodatkowym, nieobjętym obecnym programem prac wykonywanych przez wyżej wymienione centrum w roli laboratorium referencyjnego Unii Europejskiej. Koszt tego dodatkowego zadania, który szacuje się na maksymalnie 20.000 EUR, Komisja powinna zrekompensować przy zastosowaniu stawki 100 %.

(5) Zgodnie z art. 84 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) nr 966/2012 3 (zwanego dalej "rozporządzeniem finansowym") i art. 94 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 1268/2012 4 zaciągnięcie zobowiązań na wydatki z budżetu Unii poprzedza decyzja w sprawie finansowania określająca istotne składniki działania powodującego wydatki i przyjęta przez instytucję lub organy, którym instytucja ta przekazała uprawnienia. Należy ustanowić kryteria kwalifikowalności.

(6) Warunkiem przyznania wkładu finansowego Unii powinno być przeprowadzenie badań i analiz oraz przedstawienie przez właściwe organy wszelkich niezbędnych informacji w terminach określonych w niniejszej decyzji. Ze względu na skuteczność administracyjną wszelkie wydatki przedłożone do zwrotu w ramach wkładu finansowego Unii powinny być wyrażone w euro. Dla wydatków poniesionych w walucie innej niż euro należy ustalić kurs wymiany,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Przedmiot

1.
Unia wnosi wkład w koszty ponoszone przez państwa członkowskie w związku z wykonywaniem skoordynowanego planu kontroli, o którym mowa w zaleceniu 2014/180/UE (zwanym dalej "zaleceniem Komisji"), w łącznej maksymalnej kwocie wynoszącej 145.440 EUR.
2.
Unia wnosi wkład w koszty poniesione przez Centre Wallon de Recherches agronomiques (CRA-W), Gembloux, Belgia, w celu kalibracji i koordynacji metody badania w kierunku obecności mięsa niezadeklarowanych gatunków zwierząt w mięsie i produktach mięsnych, w łącznej maksymalnej kwocie wynoszącej 20.000 EUR.
3.
Koszty, o których mowa w ust. 1 i 2, finansowane są z linii budżetowej 17.0403.
Artykuł  2

Koszty kwalifikowalne państw członkowskich

1.
Wkład Unii, o którym mowa w art. 1 ust. 1, ma postać zwrotu wynoszącego 50 % kosztów badań przeprowadzonych przez właściwe organy w celu wdrożenia planu kontroli, o którym mowa w pkt 1 zalecenia Komisji.
2.
Wkład Unii nie może przekroczyć:
a)
średnio 60 EUR na badanie;
b)
kwot podanych w załączniku I.
3.
Do wkładu kwalifikują się jedynie koszty podane w załączniku II.
Artykuł  3

Koszty kwalifikowalne Centre Wallon de Recherches agronomiques (CRA-W), Gembloux, Belgia

1.
Wkład Unii, o którym mowa w art. 1 ust. 2, ma postać zwrotu wynoszącego 100 % kosztów zadań związanych z kalibracją i koordynacją metody badania wykorzystanej w skoordynowanym planie kontroli, o którym mowa w zaleceniu Komisji.
2.
Do uzyskania pomocy kwalifikują się następujące koszty:
a)
personelu konkretnie przydzielonego, całkowicie lub w części, do wykonania wyżej określonych zadań na terenie laboratorium; koszty są ograniczone do faktycznych płac powiększonych o składki na ubezpieczenie społeczne i inne koszty ustawowe wchodzące w skład wynagrodzeń;
b)
materiały zużywalne związane z przygotowaniem standardowych próbek;
c)
koszty wysyłki;
d)
koszty ogólne wynoszące 7 % sumy kosztów, o których mowa w lit. a), b) i c).
3.
Sprawozdanie z kosztów przedstawia się do dnia 31 sierpnia 2014 r. zgodnie ze wzorem zawartym w załączniku IV do niniejszej decyzji.
Artykuł  4

Kryteria kwalifikowalności

1.
Wkład Unii, o którym mowa w art. 1 ust. 1, podlega następującym warunkom:
a)
badania przeprowadzono zgodnie z warunkami ustanowionymi w zaleceniu Komisji;
b)
państwa członkowskie przekazały Komisji sprawozdanie, o którym mowa w zaleceniu Komisji, w terminie przewidzianym w tym zaleceniu;
c)
do dnia 31 sierpnia 2014 r. państwa członkowskie przekazały Komisji, w formie elektronicznej, sprawozdanie finansowe zgodne ze wzorem określonym w załączniku III do niniejszej decyzji.
2.
Komisja może zmniejszyć kwotę wkładu, o którym mowa w art. 1, w przypadku niespełnienia warunków, o których mowa w ust. 1, uwzględniając przy tym charakter i powagę niezgodności oraz potencjalną stratę finansową dla Unii.
3.
Na żądanie Komisji państwa członkowskie przekazują dokumentację stanowiącą dowód poniesienia kosztów będących przedmiotem wniosku o zwrot złożonego zgodnie z art. 2.
Artykuł  5

Waluta i kursy wymiany

1.
Wydatki przedstawione przez państwa członkowskie do zwrotu w ramach wkładu finansowego Unii są wyrażone w euro i nie obejmują podatku od wartości dodanej ani innych podatków.
2.
Jeśli wydatki danego państwa członkowskiego wyrażone są w walucie innej niż euro, państwo to dokonuje przeliczenia na euro, stosując najbardziej aktualny kurs wymiany walut ustalony przez Europejski Bank Centralny przed pierwszym dniem miesiąca, w którym dane państwo członkowskie przedkłada swój wniosek.
Artykuł  6

Niniejsza decyzja stanowi decyzję w sprawie finansowania w rozumieniu art. 84 rozporządzenia finansowego.

Artykuł  7

Niniejszą decyzję stosuje się od dnia publikacji zalecenia Komisji.

Artykuł  8

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 27 marca 2014 r.

W imieniu Komisji

Tonio BORG

Członek Komisji

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

MAKSYMALNA KWOTA WKŁADU UE, O KTÓRYM MOWA W ART. 2 UST. 2 LIT. B)

Państwo członkowskie Zalecana liczba próbek Ekstrapolowana liczba próbek w drugiej rundzie

(5 %)

Maksymalny wkład UE na badanie Maksymalny wkład UE na państwo członkowskie OGÓŁEM - wkład UE
Francja, Niemcy, Włochy, Zjednoczone Królestwo, Hiszpania, Polska 150 8 60 9 480 56 880
Rumunia, Niderlandy, Belgia, Grecja, Portugalia, Republika Czeska, Węgry, Szwecja, Austria, Bułgaria 100 5 60 6 300 63 000
Litwa, Słowacja, Dania, Irlandia, Finlandia, Łotwa, Chorwacja 50 3 60 3 180 22 260
Słowenia, Estonia, Cypr, Luksemburg, Malta 10 1 60 660 3 300
OGÓŁEM 145 440

ZAŁĄCZNIK  II

WYDATKI KWALIFIKOWALNE, O KTÓRYCH MOWA W ART. 2 UST. 3

Wydatki kwalifikowalne do wkładu finansowego Unii w związku z przeprowadzaniem badań, o których mowa w niniejszej decyzji wykonawczej, są ograniczone do kosztów poniesionych przez państwa członkowskie w odniesieniu do:

a) zakupu zestawów do badań, odczynników i wszelkich możliwych do zidentyfikowania materiałów zużywalnych stosowanych specjalnie do wykonywania badań;

b) personelu konkretnie przydzielonego, całkowicie lub w części, do wykonania zadań na terenie laboratorium; koszty są ograniczone do faktycznych płac powiększonych o składki na ubezpieczenie społeczne i inne koszty ustawowe wchodzące w skład wynagrodzeń; oraz

c) koszty ogólne wynoszące 7 % sumy kosztów, o których mowa w lit. a) i b), chyba że państwo członkowskie korzysta z usług laboratorium komercyjnego.

ZAŁĄCZNIK  III

Sprawozdanie finansowe, o którym mowa w art. 4 ust. 1 lit. c)

DNA
Personel Godziny Koszt na godzinę Koszty personelu
(1) (2) (3) (4) = (2) × (3)
Suma cząstkowa: personel (5)
Zestawy do badań, odczynniki, materiały zużywalne Ilość Koszt jednostkowy Koszt całkowity
(6) (7) (8) (9) = (7) × (8)
Suma cząstkowa: materiały zużywalne (10)
OGÓŁEM (11) = (5) + (10)
Ogółem włącznie z kosztami ogólnymi (11) × (1,07)
Alternatywne sprawozdanie finansowe, o którym mowa w art. 4 ust. 1 lit. c), w razie korzystania z usług laboratorium komercyjnego
Nazwa laboratorium komercyjnego
Liczba próbek wysłanych do laboratorium
Łączna suma fakturowana przez laboratorium komercyjne

ZAŁĄCZNIK  IV

SPRAWOZDANIE FINANSOWE, O KTÓRYM MOWA W ART. 3 UST. 3

PERSONEL
Kategoria Godziny Koszt na godzinę Koszty personelu
(1) (2) (3) (4) = (2) x (3)
Materiały zużywalne
Kategoria Ilość Koszt jednostkowy Koszt materiałów zużywalnych
(5) (6) (7) (8) = (6) x (7)
Koszty wysyłki
Określić Ilość Koszt jednostkowy Koszt wysyłki
(9) (10) (11) (12) = (10) x (11)
OGÓŁEM (13) = (4)+ (8)+ (12)
ŁĄCZNIE + koszty ogólne (14) = (13) x 1,07
1 Dz.U. L 165 z 30.4.2004, s. 1.
2 Zalecenie Komisji 2014/180/UE z dnia 27 marca 2014 r. w sprawie drugiego skoordynowanego planu kontroli w celu ustalenia skali występowania oszukańczych praktyk przy wprowadzaniu do obrotu określonych rodzajów żywności. (Zob. s. 64 niniejszego Dziennika Urzędowego).
3 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) nr 966/2012 z dnia 25 października 2012 r. w sprawie zasad finansowych mających zastosowanie do budżetu ogólnego Unii oraz uchylające rozporządzenie Rady (WE, Euratom) nr 1605/2002 (Dz.U. L 298 z 26.10.2012, s. 1).
4 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) nr 1268/2012 z dnia 29 października 2012 r. w sprawie zasad stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) nr 966/2012 w sprawie zasad finansowych mających zastosowanie do budżetu ogólnego Unii (Dz.U. L 362 z 31.12.2012, s. 1).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2014.95.39

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja wykonawcza 2014/176/UE w odniesieniu do wkładu finansowego Unii na rzecz skoordynowanego planu kontroli w celu ustalenia skali występowania oszukańczych praktyk przy wprowadzaniu do obrotu określonych rodzajów żywności
Data aktu: 27/03/2014
Data ogłoszenia: 29/03/2014
Data wejścia w życie: 01/01/1970