Decyzja 2014/930/UE ustalająca skład Komitetu Regionów

DECYZJA RADY
z dnia 16 grudnia 2014 r.
ustalająca skład Komitetu Regionów

(2014/930/UE)

(Dz.U.UE L z dnia 19 grudnia 2014 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 305,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Art. 300 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE) określa zasady dotyczące składu Komitetu Regionów.

(2) Art. 305 TFUE stanowi, że Rada ma określić skład Komitetu Regionów. Liczba członków nie powinna przekraczać 350.

(3) Komitet Regionów przyjął w dniu 6 października 2010 r. zalecenia dla Komisji i Rady w sprawie przyszłego składu Komitetu Regionów 1 .

(4) Obecna równowaga w składzie Komitetu Regionów powinna zostać w miarę możliwości utrzymana, ponieważ jest ona wynikiem kolejnych konferencji międzyrządowych.

(5) Niniejsza decyzja ma charakter przejściowy, ponieważ przyjmuje się ją, aby rozwiązać konkretny problem prawny, a mianowicie istniejącą różnicę między ogólną liczbą członków Komitetu Regionów, wynikającą z ustaleń kolejnych konferencji międzyrządowych, a maksymalną liczbą członków ustaloną w art. 305 TFUE.

(6) Niniejszą decyzję przyjmuje się w kontekście szczególnych okoliczności dotyczących Komitetu Regionów i nie stanowi ona precedensu w odniesieniu do składu którejkolwiek instytucji.

(7) Rada zmienia niniejszą decyzję na podstawie wniosku Komisji w odpowiednim czasie przed kadencją Komitetu rozpoczynającą się w roku 2020 lub, niezależnie od okoliczności, w perspektywie kolejnego rozszerzenia.

(8) Przegląd opiera się na wynikach obecnej decyzji, a mianowicie z poszanowaniem liczby miejsc ustanowionej dla państw członkowskich zainteresowanych obecną zmianą. W wyniku tego przeglądu dalsze zmniejszenie liczby miejsc nie będzie miało zastosowania do państw członkowskich, których dotyczy obecna decyzja.

(9) Aby umożliwić zachowanie składu Komitetu Regionów zgodnie z art. 24 Aktu przystąpienia Chorwacji do końca kadencji jego obecnych członków, należy odroczyć wejście w życie niniejszej decyzji do tego momentu,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Liczba członków Komitetu Regionów jest następująca: Belgia 12

Bułgaria 12

Republika Czeska 12

Dania 9

Niemcy 24

Estonia 6

Irlandia 9

Grecja 12

Hiszpania 21

Francja 24

Chorwacja 9

Włochy 24

Cypr 5

Łotwa 7

Litwa 9

Luksemburg 5

Węgry 12

Malta 5

Niderlandy 12

Austria 12

Polska 21

Portugalia 12

Rumunia 15

Słowenia 7

Słowacja 9

Finlandia 9

Szwecja 12

Zjednoczone Królestwo 24.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Niniejszą decyzję stosuje się od dnia 26 stycznia 2015 r.

Sporządzono w Brukseli dnia 16 grudnia 2014 r.

W imieniu Rady

S. GOZI

Przewodniczący

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024