Rozporządzenie 98/2014 zmieniające załączniki II i III do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 110/2008 w sprawie definicji, opisu, prezentacji, etykietowania i ochrony oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) NR 98/2014
z dnia 3 lutego 2014 r.
zmieniające załączniki II i III do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 110/2008 w sprawie definicji, opisu, prezentacji, etykietowania i ochrony oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 110/2008 z dnia 15 stycznia 2008 r. w sprawie definicji, opisu, prezentacji, etykietowania i ochrony oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych 1 , w szczególności jego art. 26,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W załączniku II do rozporządzenia (WE) nr 110/2008 przewidziano możliwość użycia określenia "dry" w odniesieniu do kategorii napoju spirytusowego "London gin". Ten napój spirytusowy nie może zawierać dodatku substancji słodzących w ilości przekraczającej 0,1 grama cukrów na litr. Dla kategorii napojów spirytusowych "gin" oraz "gin destylowany" nie ustanowiono limitu dotyczącego dodawania substancji słodzących. Jeżeli jednak "gin" oraz "gin destylowany" produkowane są bez cukru lub z zawartością cukrów nieprzekraczającą 0,1 grama na litr, należy rozszerzyć możliwość użycia określenia "dry" na te napoje spirytusowe zdefiniowane w wymienionym załączniku.

(2) Węgry złożyły wniosek o rejestrację nazwy "Újfehértói meggypálinka" jako oznaczenia geograficznego w załączniku III do rozporządzenia (WE) nr 110/2008 zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 17 ust. 1 tego rozporządzenia. "Újfehértói meggypálinka" jest okowitą owocową tradycyjnie produkowaną na Węgrzech z wiśni odmian "Újfehértói fürtös" oraz "Debreceni bőtermő ". Podstawowe specyfikacje dokumentacji technicznej dla "Újfehértói meggypálinka" zostały opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej 2 , stosownie do wymogów procedury zgłaszania zastrzeżeń, na podstawie 17 ust. 6 rozporządzenia (WE) nr 110/2008. Jako że do Komisji nie wpłynęły żadne zastrzeżenia zgodnie z art. 17 ust. 7 rozporządzenia (WE) nr 110/2008, nazwę "Újfehértói meggypálinka" należy zarejestrować jako oznaczenie geograficzne w załączniku III do wspomnianego rozporządzenia.

(3) Oznaczenia geograficzne "Polska wódka/Polish Vodka" oraz "Originali lietuviška degtinė/Original Lithuanian vodka" są zarejestrowane jako kategoria wyrobu 15. "Wódka" załącznika III do rozporządzenia (WE) nr 110/2008. Jednak specyfikacje techniczne odnoszące się do tych oznaczeń geograficznych obejmują również wódkę smakową. Dlatego też należy włączyć wymienione oznaczenia geograficzne do kategorii wyrobu 31. "Wódka smakowa" tego załącznika. W celu poinformowania konsumenta o rzeczywistym charakterze produktu etykieta tego rodzaju wódki powinna zawierać nazwę handlową "wódka smakowa" lub "wódka" z podaniem dominującego smaku.

(4) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (WE) nr 110/2008.

(5) Aby uprościć przejście od przepisów przewidzianych w rozporządzeniu (WE) nr 110/2008 do przepisów ustanowionych w niniejszym rozporządzeniu, należy zezwolić na wprowadzanie do obrotu istniejących zapasów aż do ich wyczerpania oraz na wykorzystanie etykiet wydrukowanych przed datą wejścia w życie niniejszego rozporządzenia do dnia 31 grudnia 2015 r.

(6) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Napojów Spirytusowych,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W załącznikach II i III do rozporządzenia (WE) nr 110/2008 wprowadza się następujące zmiany:

1)
w załączniku II wprowadza się następujące zmiany:
a)
w pkt 20. "Gin" dodaje się lit. d) w brzmieniu:

"d) określenie »gin« można uzupełnić wyrazem »dry«, jeżeli nie zawiera on dodatku substancji słodzących w ilości przekraczającej 0,1 grama cukrów na litr gotowego wyrobu.";

b)
w pkt 21. "Gin destylowany" dodaje się lit. d) w brzmieniu:

"d) określenie »gin destylowany« można uzupełnić wyrazem »dry«, jeżeli nie zawiera on dodatku substancji słodzących w ilości przekraczającej 0,1 grama cukrów na litr gotowego wyrobu.";

2)
w załączniku III wprowadza się następujące zmiany:
a)
w kategorii wyrobu 9. "Okowita z owoców" dodaje się pozycję w brzmieniu:
"Újfehértói meggypálinka Węgry"
b)
w kategorii wyrobu 31. "Wódka smakowa" dodaje się pozycje w brzmieniu:
"Polska wódka/Polish Vodka(*)

Originali lietuviška degtinė/Original Lithuanian vodka(*)

Polska Litwa
(*) Produkt ten musi posiadać na etykiecie nazwę handlową »wódka smakowa«. Określenie »smakowa« można zastąpić nazwą dominującego smaku.".
Artykuł  2

Napoje spirytusowe, które nie spełniają wymogów rozporządzenia (WE) nr 110/2008 wraz ze zmianami z art. 1 niniejszego rozporządzenia, mogą nadal być wprowadzane do obrotu do wyczerpania zapasów.

Etykiety wydrukowane przed datą wejścia w życie niniejszego rozporządzenia mogą nadal być wykorzystywane do dnia 31 grudnia 2015 r.

Artykuł  3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 3 lutego 2014 r.

W imieniu Komisji
José Manuel BARROSO
Przewodniczący
1 Dz.U. L 39 z 13.2.2008, s. 16.
2 Dz.U. C 85 z 18.3.2011, s. 10.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2014.33.3

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 98/2014 zmieniające załączniki II i III do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 110/2008 w sprawie definicji, opisu, prezentacji, etykietowania i ochrony oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych
Data aktu: 03/02/2014
Data ogłoszenia: 04/02/2014
Data wejścia w życie: 05/02/2014